Przejdź do sklepu brw.pl

Jak wspierać pasję u najmłodszych? Pomysły na pokój dla dziecka

Czytaj
20.08.2020

Jak wspierać pasję u najmłodszych? Pomysły na pokój dla dziecka

Chciałbyś dać swojemu maluchowi gwiazdkę z nieba? Bardziej praktycznym rozwiązaniem jest podarowanie mu bezgranicznego wsparcia, zwłaszcza w dziedzinie jego zainteresowań. Pokój dziecięcy to miejsce zabaw, przygód i rozwijania pasji malucha. Urządzając jego pokój, miej na uwadze jego charakter, styl życia i hobby. Oto garść pomysłów na pokój dla dziecka. Ta inwestycja może się zwrócić szybciej niż myślisz!

 

Urządzanie pokoju to świetna okazja ku temu, by budować w dziecku możliwości dokonywania własnych wyborów i uczyć odpowiedzialności za swoje wybory. To w końcu jego królestwo. Maluch, dzięki współuczestnictwu w wyborze wyposażenia, będzie też bardziej zadowolony z ostatecznego efektu. Pomysł na pokój dla dziecka powinien dotyczyć tego, co mieści się w zakresie jego zainteresowań. Aby urządzić pokój, który będzie dla malucha ulubionym miejscem w domu, zwracaj uwagę na to, by znalazły się tam meble i dodatki, które przywołują u dziecka miłe skojarzenia lub nawiązują do jego ulubionych postaci, zainteresowań i pasji.

Od czego zacząć aranżację pokoju dziecka?

Urządzając pokój dla dziecka – niezależnie od tego, czy mówimy o pokoju przedszkolaka, czy też nieco starszego lokatora – warto pamiętać o ergonomii, wygodzie i funkcjonalności. Wszystkie elementy, które w pokojach dziecięcych się znajdą, powinny służyć młodym mieszkańcom i być dla nich w pełni bezpieczne. Obecność piętrowego łóżka jest zatem wskazana w przypadku dzieci, które potrafią na nie bezpiecznie wejść, a potem z niego zejść. Krzesła i pufy nie powinny prowokować złej postawy, a oświetlenie powinno wspierać wzrok, nigdy niszczyć. Jeśli będziesz o tym pamiętać podczas urządzania pokoju dziecka, aranżacja z pewnością będzie udana.

Każdy kąt ma znaczenie

W każdym wnętrzu, nawet niewielkim, ważne jest, aby umiejętnie zagospodarować przestrzeń. Wykorzystaj maksymalnie dostępne miejsce, unikając jednocześnie nadmiaru przedmiotów.

Podziel pokój dziecka na strefy: snu, pracy i nauki, przechowywania oraz relaksu. Taki jasny podział ułatwi utrzymanie porządku, zwłaszcza jeśli dziecko ma wiele zajęć pozalekcyjnych i zainteresowań. Jak to zrobić? Wybierz kolekcję mebli dziecięcych, złożoną z wielu zróżnicowanych elementów. Możesz z nich skomponować samodzielnie układ idealny – nie tylko dla jedynaka, ale i dla dwójki, a nawet trójki pociech. Sprytnie zorganizowana przestrzeń oznacza więcej możliwości na twórczą aktywność! Pokój dziecięcy musi być funkcjonalny, a meblowe zestawy znacznie ułatwiają praktyczną organizację przestrzeni. Z kolei trafiona aranżacja pokoju dziecięcego to dla malucha mnóstwo radości!

Biurko Princeton
Biurko Princeton

 

 

Piętrowe łóżko dla rodzeństwa lub łóżko z antresolą dla jedynaka pozwolą Ci zaoszczędzić sporo przestrzeni. W dolnej części antresoli znajdzie się w ten sposób miejsce na biurko i regał. Jednocześnie dolna przestrzeń pod łóżkiem może być miejscem, które przyciągnie dziecko ze względu na oryginalność i możliwość stworzenia indywidualnej atmosfery. Swobodnie możesz tam umieścić to, co dla dziecka ważne, by stworzyć piękną przestrzeń do zabawy w pokoju dziecięcym.

Decydując się na klasyczne łóżko, możesz przechowywać pod nim nie tylko pościel, ale i zabawki. Aby urządzić pokój dziecięcy, który wykorzystuje każdy centymetr przestrzeni i nie wywołuje optycznego wrażenia bałaganu, postaw na estetyczne pudełka, w których schowasz zabawki i rzadziej używane przedmioty. Nie muszą być wykonane z przezroczystego plastiku, równie dobrze możesz pójść w stronę kolorowych dodatków, by podkręcić wizualnie wystrój pokoju dziecięcego.

Co jakiś czas róbcie ich wspólny przegląd. Te, których już nie potrzebujecie, oddawajcie organizacjom charytatywnym lub do Domu Dziecka. W ten sposób, przy ograniczonej ilości przedmiotów, porządek zrobi się niemalże sam i przy niewielkim wysiłku ze strony dziecka.

 

Pomysły do pokoju dziecięcego dla małego badacza

Twojemu maluchowi marzy się kariera naukowca? Jeśli tak, poświęć szczególną uwagę strefie pracy i nauki. Centralną część pokoju powinno zająć biurko o szerokim blacie, na którym zmieszczą się wszystkie książki i zeszyty, a także przybory niezbędne do pracy.

Równie ważną funkcję w takim pokoju dziecięcym pełni krzesło. Odpowiednio dobrane, odciąża kręgosłup i ułatwia utrzymanie prawidłowej postawy. Podłokietniki powinny znajdować się na takiej wysokości, żeby podparte nimi ręce położone na biurku znajdowały się pod kątem prostym lub rozwartym.

Wysokość siedziska najlepiej ocenić, gdy dziecko na nim usiądzie. Stopy powinny opierać się o podłogę, a kolana uginać się pod kątem prostym. Więcej wskazówek, które pomogą Ci dopasować właściwe krzesło dla dziecka, znajdziesz w artykule: “Jak dobrać odpowiedni fotel do nauki?”. Pokój dziecięcy dla malucha, który pasjonuje się nie tylko nauką, ale również kocha czytać, czy wykonywać prace plastyczne, musi opierać się na ergonomicznych meblach. Ważne jest to nie tylko ze względu na wygląd pokoju dziecięcego, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo malucha.

 

Zwróć uwagę na dziedziny, którymi interesuje się malec i zgodnie z nimi urządź pokój dziecięcy. W pokoju młodego badacza może znaleźć się np. teleskop, mikroskop, indiański wigwam, mapa świata, a także, większy niż standardowy, regał na książki i albumy. Wystrój pokoju dziecięcego, sprzyjający nauce i hobby, możesz też podkreślić za pomocą tematycznych naklejek XXL na ścianę, plakatu lub tapety. Od razu będzie jasne, do kogo należy ten pokój. Taka aranżacja pokoju dziecięcego wymaga od rodzica kreatywności i zaangażowania, ale moment, w którym dziecko po raz pierwszy wejdzie do takiego pokoju, wynagrodzi wszystko!

 

Gotowi, do startu… – pokój dziecka ze sportowymi zdolnościami

Jeśli Twoje dziecko fascynuje się sportem, z pewnością wiesz, że potrzebuje w swoim pokoju dziecięcym dużo więcej miejsca do przechowywania. W pokoju musi znaleźć się kącik na sprzęt sportowy, odzież treningową, a także trofea z wygranych zawodów. W tej sytuacji wygodnym rozwiązaniem będzie kolekcja modułowa, która przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i nastolatkom. Pokój dziecięcy pozostanie wówczas spójny, ładny, ale bardzo pojemny.

Pozwól wybrać dziecku spośród różnych frontów, wykończeń oraz funkcjonalnych elementów o zróżnicowanych wymiarach i funkcjach. Poszczególne części zestawu można swobodnie ze sobą łączyć, rozbudowywać o nowe elementy i całkowicie zmieniać ich wygląd za pomocą oryginalnych naklejek.

Wybierz meble do pokoju młodzieżowego z BRW.

 

Niech pokój dziecięcy w klimacie sportowym ma sporo miejsca na plakaty mistrzów ulubionej dyscypliny. Wśród pomysłów do pokoju dziecięcego w tym stylu może znaleźć się również drabinka do podciągania się i ławeczka do robienia brzuszków oraz ciężarki dobrane do wieku i możliwości małego lokatora. Bezpieczniejszą opcją, zwłaszcza na niewielkim metrażu, będą szachy. Ta strategiczna gra również jest dyscypliną sportową (i olimpijską). Czasem w pokoju dziecięcym wystarczy jedynie zorganizować wystrój w danym klimacie, np. dywan nawiązujący do sportowego boiska lub kosz na jednej ze ścian, by miejsce mobilizowało do treningów i kojarzyło się z tym, co dla malca ważne.

Pomysł na pokój dziecięcy w wirtualnej rzeczywistości

Komputery to przyszłość. Szacuje się, że większość dzieci obecnie uczęszczających do szkoły w dorosłym życiu będzie wykonywać zawody, które nie zostały jeszcze wymyślone, a sprzęt komputerowy będzie w nich niezbędnym narzędziem. Można zatem urządzić pokój dziecka, który nawiązuje do nowych technologii. Warto jednak mądrze gospodarować czasem, jaki najmłodsi przeznaczają na komputer i zatroszczyć się o odpowiednie meble, które pozwolą zachować im prawidłową sylwetkę i zapewnią wygodę. Ma to niemałe znaczenie dla ich rozwoju i zdrowia.

Szukając mebli dla juniora w branży IT, wybierz więc biurko, które będzie rosnąć razem z dzieckiem – z  inteligentną, dwupoziomową opcją regulacji wysokości blatu, dodatkową nadstawką oraz wysuwaną półką na klawiaturę.

Zadbaj też o inne detale. Długie siedzenie przed komputerem nie powinno szkodzić. Plecy dziecka odciąży specjalna poduszka pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Mięśnie dłoni rozluźni żelowa podkładka pod nadgarstek. Innym praktycznym dodatkiem będzie chłodząca podstawka pod laptopa.

 

W pracowni młodego artysty

Masz w domu początkującego twórcę? Dobrym pomysłem na dziecięcy pokój dla młodego artysty będzie pomalowanie jednej ze ścian farbą tablicową (czarną, oliwkową lub białą), którą pokryje on swoimi malunkami.

Niezależnie od tego, jaką dziedziną sztuki interesuje się dziecko, wesprzyj je organizacyjnie. Zapewnij mu notatnik do rysowania, nożyczki, ołówki, sztalugę, płótno, kilka rodzajów farb i zestaw przyborów plastycznych. Pierwsze dzieła możecie tworzyć wspólnie – warto pomyśleć o dodatkowym krześle przy biurku.

akcesoria biurko Modai
Zestaw akcesoriów do biurka Modai

 

Jeśli Twoje dziecko pasjonuje się fotografią, zarezerwuj na ścianie miejsce na ramki i antyramy. Alternatywą dla klasycznych ramek będą modne, nowoczesne metalowe kratki, do których możesz przypiąć najlepsze fotografie.

ramka na zdjęcia
Ramka na zdjęcia

 

W poszukiwaniu konika

Pasja w młodym wieku czasami kończy się słomianym zapałem. Ciekawość świata i próbowanie nowych rzeczy są jednak dla dziecka zupełnie naturalne. Metodą prób i błędów może się ono dowiedzieć więcej na swój temat. Znając swoje możliwości i talenty, celniej wybierze ono w przyszłości profil klasy w szkole, kierunek studiów czy ścieżkę kariery zawodowej.

Obserwuj uważnie potrzeby i potencjał dziecka, by móc na nie w elastyczny sposób reagować i dostosować do nich aranżację wnętrz. Łóżko, szafa i biurko z krzesłem stanowią podstawowe wyposażenie – bazę, do której dopasujesz resztę. Wstawiając je, zostaw odpowiednio dużo przestrzeni, by w razie konieczności móc zmodyfikować resztę.