Przejdź do sklepu brw.pl

Aranżacja biura open space: zmaksymalizuj komfort pracy

Czytaj
30.10.2019

Aranżacja biura open space: zmaksymalizuj komfort pracy

Hałas, tłok i brak prywatności – to wady najczęściej wymieniane przez przeciwników powierzchni biurowych tworzonych na otwartym planie. Jak zaaranżować biuro open space, aby praca w nim była przyjemna i dawała dobre wyniki? Które rozwiązania mogą podnieść komfort przebywających w nim osób?

kolekcja denton

Aranżacja biura open space – zalety i wady

Koncepcja open space narodziła się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzane do niej na przestrzeni lat zmiany miały na celu zniesienie takich ograniczeń jak: gwar, problemy z koncentracją, brak prywatności czy stres, aby zajmowana przez pracowników przestrzeń zamiast przeszkodą stała się narzędziem zwiększającym ich produktywność.

Obecnie open space jest jednym z chętniej wykorzystywanych modeli aranżacji biurowych. Czemu takie nowoczesne biuro bez podziałów zawdzięcza tak dużą popularność? Gdy jest mądrze zaplanowane, może przynieść wymierne korzyści pod postacią:

  • redukcji kosztów związanych z wynajmem i utrzymaniem powierzchni biurowej,
  • maksymalnego zagospodarowania dostępnej przestrzeni,
  • możliwości przeprowadzenia szybkiej rearanżacji i rekonfiguracji biura,
  • sprawnego obiegu informacji oraz dokumentów pomiędzy działami.

Otwarty układ przestrzeni biurowej: kto może go wprowadzić?

Przesłanką do wyboru takiego sposobu organizacji przestrzeni powinna być nie tyle wielkość zakładu czy zajmowanej przez niego powierzchni biurowej, ile trafne dopasowanie do specyfiki branży i wymogów stanowiska.

W kancelarii prawnej, gdzie potrzebna jest cisza i skupienie, otwarte biuro nie ma szans na powodzenie. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w dynamicznych zespołach nastawionych na intensywną i częstą komunikację.

Meble z kolekcji Executive w towarzystwie krzesła Bari

Zasady urządzania biura open space

Tego typu biuro – podobnie jak każde inne – musi być urządzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, w myśl których:

  • na jednego pracownika powinno przypadać przynajmniej 13 metrów sześciennych objętości pomieszczenia i 2 metry kwadratowe wolnej podłogi (niezajętej przez meble i inne sprzęty),
  • przejście powinno umożliwiać swobodny ruch jedno- i dwukierunkowy,
  • przejście powinno mieć nie mniej niż 0,6 m szerokości dla ruchu jednostronnego oraz 2 m dla dwustronnego,
  • wysokość wnętrza nie może być niższa niż 3 m. Przy spełnieniu wymogu dotyczącego wolnej przestrzeni można obniżyć ten wymóg do 2,5 m, ale tylko w odniesieniu do pomieszczeń, w których pracują maks. 4 osoby.

Dobrze skomponowana kolorystyka biura open space

Kluczem do stworzenia udanej aranżacji biura open space jest jasna, neutralna paleta kolorystyczna, roślinność oraz ergonomiczne wyposażenie. Jego estetyka powinna wzbudzać zaufanie i dawać poczucie komfortu.

Urządzając taką przestrzeń, wykorzystaj trend minimalistyczny wzbogacony o kilka subtelnych dekoracyjnych elementów. Dzięki niemu stanie ona harmonijna i uporządkowana, co będzie sprzyjać skupieniu na obowiązkach.

Jako baza najlepiej sprawdzą się odcienie bieli, beżu oraz szarości. Obawiasz się, że do wnętrza wkradnie się nuda i monotonia? Wprowadź do niego kilka kontrastowych kolorów. Miej na uwadze, że nadmiar elementów oraz zbyt intensywne barwy mogą rozpraszać i irytować.

Na tle jasnych ścian znakomicie będą wyglądać meble Denton o białym wybarwieniu wzbogacone wstawkami w kolorze jasnego drewna. Takie zestawienie kolorystyczne dobrze koresponduje z prostą, skromną bryłą modułów.

Meble biurowe Denton
Proste meble biurowe Denton

Jeżeli chcesz podkreślić prestiż biura, postaw na ciemne kolory, np. grafit lub mahoń. Zachowanie odpowiedniej równowagi umożliwią Ci meble z jasnymi korpusami i ciemnymi frontami. Znajdziesz je w kolekcji Office Lux składającej się z modułów o prostych brył o prostej linii z nowoczesnym, połyskującym wykończeniem.

Meble z kolekcji Office Lux
Stylowe biuro zaaranżowane z wykorzystaniem mebli z kolekcji Office Lux

Dobór i ustawienie mebli

W takich stonowanych wnętrzach meble wysuwają się na pierwszy plan, dlatego warto postawić na zestawy o wysokiej estetyce wykończenia. To one będą nadawać styl i charakter biurowej powierzchni.

W biurze open space najlepiej zdadzą egzamin meble o konstrukcji umożliwiającej tworzenie różnych konfiguracji stanowisk pracy – solidne, a jednocześnie na tyle poręczne, aby można było często zmieniać ich ustawienie.

Dobrą propozycję stanowią biurka wyposażone w otwory ułatwiające wygodne podłączenie różnego rodzaju urządzeń biurowych. Ciekawie prezentują się modele osadzone na stelażu wykonanym z lakierowanej stali. Taka budowa ich podstawy sprawia, że znakomicie nadają się do wszelkiego typu kompozycji. Co więcej, zapewniają dużą ilość wolnej przestrzeni na nogi, którą możesz wykorzystać do ustawienia np. niewielkiej komody na kółkach, dzięki czemu zaoszczędzisz trochę cennego miejsca na podłodze.

We współczesnych aranżacjach biur open space chętnie tworzone są tzw. klastry, czyli niewielkie układy składające się z 2 do 4 biurek połączonych ze sobą tak, by pracownicy byli zwróceni do siebie twarzami.

Taki funkcjonalny podział możesz zaakcentować przy użyciu regałów, komód czy choćby niewielkich kontenerków. Ich przewaga nad ściankami działowymi oraz boxami polega na tym, że mają one praktyczne zastosowanie, a dodatkowo nie dzielą przestrzeni tak ostentacyjnie.

Kolekcja mebli biurowych BRW Office
Kolekcja mebli biurowych BRW Office

Kolekcja BRW Office to wiele prostych, bardzo funkcjonalnych modułów o różnej konstrukcji i wymiarach. Bez trudu wkomponujesz je w przestrzeń biurową. Wśród nich znajdziesz regały – zamknięte i otwarte – służące do przechowywania segregatorów oraz ważnych dokumentów, które nie powinny pozostawać na wierzchu.

Zadowolenie pracowników przekłada się na zyski: strefa relaksu w biurze

Dobrze zorganizowane biuro open space powinno dawać pracownikom możliwość wyboru miejsca do pracy. Stwarzają go m.in. strefy przeznaczonych do relaksu i regeneracji sił, nieformalnych spotkań oraz pracy w małych grupach.

Jednym z pomysłów jest chill out room wyposażony w miękkie pufy, fotele i kanapy. Takie pomieszczenie ma stwarzać pracownikom warunki umożliwiające pozbycie się napięcia oraz szybki odpoczynek od pracy.

Pokój relaksu może być miejscem nastawionym na wyciszenie, ale również rozrywkę. W takim wydaniu może mieć formę salonu przeznaczonego do gier i zabaw, w tym także tych ruchowych.

Alternatywę dla biurka stanowią także punkty odzyskiwania energii. Mogą nimi być tzw. coffee-points, w których pracownicy będą przyrządzać sobie kawę, a przy okazji oderwą się na chwilę od wykonywanych zajęć.

Wiele zakładów decyduje się na break-out areas, czyli miejsca z naturalną zielenią, w których można porządnie odstresować się oraz „naładować baterie”.

Tego typu stanowiska zazwyczaj wkomponowane są w przestrzeń otwartego biura (rozmieszczone są między stanowiskami). Ich ilość jest uzależniona od wielkości powierzchni biurowej.

Z myślą o pracownikach, którzy nie lubią przypisania do biurka, stwórz miejsca przeznaczone do nieformalnych spotkań, rozmów i wymiany pomysłów. Jeśli znajdą się w nich duże, komfortowe kanapy i fotele, można będzie wykorzystywać je także do prowadzenia rozmów z kontrahentami lub pracy w niewielkich zespołach.

Wciąż nie masz pomysłu na to, jak zaaranżować biuro open space w swoim zakładzie? Zajrzyj do przygotowanych przez nas inspiracji.

A jeśli planujesz urządzenie komfortowego miejsca do pracy w domowym zaciszu, z pomocą przyjdzie Ci artykuł: „Kilka pomysłów na domowe biuro”.