Przejdź do sklepu brw.pl

Aranżacja małego salonu z jadalnią – 7 sprawdzonych sposobów na nowoczesny wystrój

Czytaj
23.09.2021

Aranżacja małego salonu z jadalnią – 7 sprawdzonych sposobów na nowoczesny wystrój

Mały salon to aranżacyjne wyzwanie, szczególnie, jeśli docelowo ma pełnić również funkcje innych pomieszczeń. Najczęściej strefa dzienna obejmuje strefę wypoczynkową i jadalnianą, co na niewielkim metrażu może być trudne do pogodzenia. Jak modnie i funkcjonalnie urządzić mały salon z jadalnią? Jeśli właśnie stoisz przed takim zadaniem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek! Zapraszamy do lektury!

Aranżacja małego salonu z jadalnią – 7 sprawdzonych sposobów na nowoczesny wystrój

Jak urządzić mały salon z jadalnią?

W dzisiejszym artykule podpowiadamy:

  • jak funkcjonalnie urządzić salon ze strefą jadalnianą;
  • jak umeblować mały salon z jadalnią,
  • jak urządzić pokój dzienny ze stołem i krzesłami.

Salon z jadalnią to rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w mieszkaniach o niewielkiej powierzchni. W dużej mierze wynika to z konieczności, jednak po części także z pragmatycznego podejścia do urządzania małych wnętrz. W dwu-, trzypokojowych mieszkaniach czy kawalerkach aranżacja jadalni w osobnym pomieszczeniu nie wchodzi w grę, w kuchni zaś zwykle trudno wydzielić miejsce na dodatkową strefę spożywania rodzinnych posiłków. Praktycznym wyborem staje się zatem salon będący dla domowników miejscem spotkań i relaksu.

Czy jest możliwe, aby mały salon ze strefą dziennego wypoczynku pomieścił również w pełni funkcjonalną jadalnię? Wszystko zależy od pomysłu na aranżację i opracowanego planu. Znając możliwości swojego pokoju dziennego oraz wiedząc, jak wykorzystać w pełni jego potencjał, z pewnością znajdziesz satysfakcjonujące rozwiązanie. Szukasz pomysłów na mały, ale przytulny salon z jadalnią? Poznaj nasze sposoby na nowoczesny wystrój wnętrza łączącego obie funkcje!

1. Zaplanuj przestrzeń

Pokój dzienny z jadalnią daleki będzie od wyobrażeń, jeśli nie przemyślisz dokładnie, w której części pomieszczenia warto zorganizować strefę wypoczynkowo-telewizyjną, a w której ulokować stół z krzesłami. Weź pod uwagę nie tylko wielkość i wymiary wnętrza salonu, ale również jego układ. Być może uda Ci się w sprytny sposób zagospodarować wnękę lub przestrzeń pod oknami, zyskując dodatkowe miejsce na część jadalnianą. Ustal, jak dużą powierzchnię potrzebujesz przeznaczyć na każdą ze stref. Inne rozwiązania sprawdzą się w przypadku pary, inne zaś w domu rodziny z dziećmi czy osób często przyjmujących gości.

Pamiętaj o tym, że projekt musi przewidywać także ilość wolnego miejsca, która zapewni domownikom swobodę poruszania się, możliwość bezproblemowego odsuwania krzeseł, wygodnego dostępu do szafek etc. Plan jest zatem podstawą i pierwszym krokiem do udanej aranżacji.

Stół Lucan i krzesła Aka
Stół Lucan 2 i krzesła Aka – modny i wyrazisty akcent w salonie z jadalnią!

2. Wybierz dopasowany model stołu

Wybierając stół do salonu z jadalnią, miej na uwadze zarówno upodobania i styl życia domowników, jak również warunki panujące w pokoju dziennym. Zastanów się, jaki model lepiej spełni Twoje oczekiwania – okrągły, owalny, a może prostokątny? Na drewnianych czy metalowych nóżkach? Stół rozkładany czy nie? Każdy z tych aspektów będzie mieć znaczenie w niewielkiej przestrzeni mieszkalnej.

Jeśli Twój salon połączony jest z kuchnią, dobrym pomysłem będzie wstawienie do niego prostokątnego stołu – w zależności od potrzeb rodziny – z możliwością powiększenia blatu o dodatkowe wkładki lub bez tej opcji. Prostokątny kształt mebla pozwoli Ci optycznie oddzielić od siebie strefę kuchenną i dzienną, co w przypadku modelu okrągłego byłoby problematyczne. Cechą prostokątnych stołów jest jednak mniejsza powierzchnia blatu, do której można dosunąć krzesła. Z uwagi na mało funkcjonalne kanty stołu, taki model zmieści mniejszą liczbę osób niż stół okrągły.

Aranżacja salonu w mieszkaniu z osobną kuchnią zyska z pewnością na umieszczeniu w części jadalnianej okrągłego stołu. Takie modele są wizualnie lżejsze i zgrabniejsze, jednak jednocześnie mogą pomieścić więcej osób. Okrągły stół w pokoju dziennym to dobry pomysł, jeśli mieszkanie liczy wielu domowników lub często odwiedzają Cię znajomi czy rodzina.

3. Umieść stół w odpowiednim miejscu

Jak sprytnie zaaranżować mały salon? Czasami wystarczy odpowiednio wykorzystać dostępną przestrzeń i zastosować kilka aranżacyjnych sztuczek, by z pozoru małe pomieszczenie zyskało na przestronności.

W przypadku pokoju dziennego, w którym konieczne jest wydzielenie jadalni, istotne znaczenie ma umiejscowienie stołu i krzeseł. Postaraj się ustawić komplet w takim miejscu, by umożliwić domownikom i gościom swobodne poruszanie się wokół stołu, bez potrącania pozostałych osób. Przyjmuje się, że do wygodnego odsunięcia krzesła potrzebujesz mieć za sobą ok. 75 cm wolnej przestrzeni – pamiętaj o tym, ustawiając stół w pobliżu innych mebli lub ścian. Zadbaj o to, by uniknąć sytuacji, w której elementy wyposażenia będą się o siebie obijać. Taki efekt „zatłoczenia” pomniejszy optycznie pomieszczenie, a dodatkowo pokój będzie wyglądał na zagracony. Lepszym pomysłem będzie wówczas wybranie stołu o mniejszych wymiarach, ale np. z możliwością rozłożenia.

4. Stwórz podział na strefy

Aranżacja pokoju dziennego z jadalnią, strefą wypoczynkową i widocznym w tle aneksem kuchennym niewątpliwie wymaga podziału na strefy. Postaw na zabiegi, które pozwolą Ci w sposób umowny oddzielić od siebie poszczególne części pomieszczenia. W małej przestrzeni w żadnym wypadku nie decyduj się na wstawienie ścianek działowych czy przepierzeń – tu o wiele lepiej sprawdzą się elementy wyposażenia i subtelne zmiany w wystroju takie jak przejścia między kolorami, inne wykończenie ścian czy podłogi.

W jaki sposób optycznie wydzielić jadalnię z salonu? Nowoczesne aranżacje uwzględniają proste i zarazem efektowne rozwiązania: rozłożysty dywan umieszczony pod stołem i krzesłami, wyraziste lampy wiszące zamontowane nad blatem, komoda lub regał ustawione za plecami kanapy, a także wyróżniająca się dekoracja ściany. To tylko niektóre inspiracje warte wykorzystania.

Lucan+liza_L
Stół Lucan 4 i krzesła Liza stworzą kompaktowy zestaw do jadalni w salonie

5. Zadbaj o spójność stylistyczną

Podział na strefy nie oznacza, że salon z jadalnią powinien być urządzony chaotycznie lub w kilku różnych stylach. Spójność stylistyczna jest ważna, nawet jeśli pokój dzienny jest przestrzenią pełniącą rozmaite funkcje. Jak zatem zadbać o harmonijny, uporządkowany wystrój salonu i jadalni w jednym?

Nowoczesna jadalnia w pokoju dziennym niekoniecznie musi być zaaranżowana dokładnie tak samo jak reszta pomieszczenia. Ważne jednak, aby jej wystrój był częścią większej całości, i w pewien sposób nawiązywał do ogólnej koncepcji aranżacyjnej zastosowanej w salonie. Planując wykończenie jadalni pod kątem stylistyki czy kolorów, możesz oprzeć się na zasadzie kontrastu, podobieństwa lub dopełnienia. Możliwości jest wiele, począwszy od pomalowania ścian w strefie jadalnianej na kontrastowy kolor czy wprowadzenia do tej części pokoju wzorów, a skończywszy na sięgnięciu po wyróżniające się dekoracje.

Stół Keila + krzesła Aka
Stół Keila w zestawieniu z krzesłami Aka to przepis na stylową jadalnię z duchu glamour

6. Postaw na lekką aranżację salonu

Masywne i bogato zdobione meble z pewnością przytłoczą niewielkie pomieszczenie, dlatego aranżując funkcjonalny mały salon z jadalnią, sięgaj po wyposażenie charakteryzujące się lekkością. W małym salonie dobrze sprawdzą się meble w stylu skandynawskim – ich minimalistyczny design i jasne wybarwienie dodadzą aranżacji subtelności i świeżości. W przypadku ścian i dodatków również warto stawiać na stonowaną, neutralną paletę barw: biel, szarości, delikatne pastele sprawią, że mały salon zaprezentuje się korzystnie. Oszczędnie podejdź też do kwestii dekoracji: im mniej nachalne i strojne, tym lepiej.

>>Sprawdź nasz Katalog Rodzinnych Wnętrz i zobacz, jakie kolekcje mebli pomogą Ci urządzić funkcjonalny salon z jadalnią!

7. Wybierz odpowiednie dodatki

Właściwie dobrane dodatki potrafią zdziałać cuda nawet w najmniejszej przestrzeni. Czego nie może zabraknąć w strefie jadalnianej? W tej części mieszkania warto pokusić się o wszelkie akcesoria i dekoracje wprowadzające przytulną, rodzinną atmosferę do wnętrza.

Strzałem w dziesiątkę będzie galeria ścienna złożona z fotografii lub plakatów nawiązujących do wartości wyznawanych przez domowników – taka ozdoba nie tylko nie zabierze cennego miejsca, ale też bez wątpienia umili niejeden rodzinny posiłek. Zadbaj o to, by w salonie z jadalnią pojawiły się tekstylia i miękki dywan, a na stole nie zabrakło dekoracyjnej zastawy lub wazonu z bukietem świeżych kwiatów. Twoje wymarzone wnętrze od razu wypełni się pozytywną energią!

>>Zastanawiasz się, czy stół w małej kuchni to dobry pomysł? Przeczytaj artykuł, który rozwieje Twoje wątpliwości!

Urządzenie małego salonu z jadalnią nie musi być trudne. W sklepie internetowym Black Red White znajdziesz rozwiązania skrojone na miarę każdego wnętrza. Przekonaj się!