Przejdź do sklepu brw.pl

Biofilia, czyli dom w zgodzie z naturą

Czytaj
29.11.2019

Biofilia, czyli dom w zgodzie z naturą

Człowiek jest bez dwóch zdań istotą społeczną. Jak się jednak okazuje – nie tylko. W każdym z nas drzemie dodatkowo silna, głęboko zakorzeniona potrzeba obcowania i kontaktu z naturą. Jak wykorzystać ten fakt w projektowaniu wnętrz? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza biofilia – najbardziej przyjazny środowisku trend! Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest biofilia oraz jak wykorzystuje się ją w aranżacji wnętrz, to koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z tego tekstu blogowego dowiesz się między innymi:

  • czym jest biofilia,
  • jak powinna wyglądać biofilia we wnętrzach,
  • dlaczego naturalne materiały to ostatni krzyk mody.

Biofilia, czyli dom w zgodzie z naturą

 

Biofilia – czyli co?

W 1984 r. Roger Urlich – francuski biolog i fizjolog roślin – przeprowadził badanie sondujące wpływ zróżnicowanych czynników na długość rekonwalescencji osób poddanych zabiegom chirurgicznym. Eksperyment wykazał, że pacjenci oglądający zza okna zielony, naturalny krajobraz, znacznie szybciej dochodzili do zdrowia i opuszczali szpital niż ci spoglądający na mury i sztuczną zabudowę. Powyższe obserwacje, w połączeniu z podobnymi wynikami również i innych badań, skłoniły Edwarda O. Wilsona, naukowca z Uniwersytetu Harvarda, do stworzenia i opisania pojęcia biofilii. Co to takiego?

„Potrzeba poczucia wspólnoty z innymi organizmami żywymi” – tak w skrócie wyjaśnić można przedstawioną wyżej definicję. Teoria ta opiera się na założeniu, że każdy człowiek, dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju potrzebuje kontaktu ze światem przyrody, przywracającego równowagę utraconą na rzecz technologicznych rozwiązań.

Co powyższe wyjaśnienia mają wspólnego z urządzaniem i aranżacją wnętrz? Otóż więcej, niż mogłoby się wydawać. Na tej podstawie wyrósł bowiem biophilic design – kierunek opierający się na innowacyjnym wykorzystaniu potencjału drzemiącego w biofilii.

Projektowanie naturalne – jakie korzyści skrywa w sobie dom urządzony w zgodzie z naturą?

Długotrwałe oderwanie od przyrody i przebywanie w sztucznie skonstruowanym środowisku pociąga za sobą istotne konsekwencje dla ogólnej kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Szczególnego znaczenia prawidłowość ta nabiera w odniesieniu do pomieszczeń mieszkalnych. Z racji, iż często to w nich właśnie spędzamy najwięcej czasu, ważne, abyśmy czuli się w nich swobodnie i komfortowo. To zaś zagwarantować może projektowanie naturalne.

meble Indio

Meble z kolekcji Indio pozwoli Ci wprowadzić do mieszkania harmonię i intrygującego ducha natury.

Urządzenie domu w zgodzie z naturą pociąga za sobą szereg istotnych korzyści. Harmonijne, bliskie przyrodzie pomieszczenia, zapewniają równowagę oraz stanowią bezpieczne schronienie przed pełną codziennego gwaru, zabieganą rzeczywistością. Dodatkowo zaczerpnięte z natury barwy i faktury sprzyjają wyciszeniu, ułatwiając zarówno koncentrację, jak i harmonię oraz relaks, imitujący beztroski wypoczynek na łonie natury. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z wytycznymi biofilii?

Barwy i odcienie natury

Jednym z pierwszych aspektów, jaki dostrzegamy w nowym otoczeniu, są dominujące w nim barwy. Stąd również w projektowaniu naturalnym, użyte kolory odgrywają niezwykle istotną rolę. Jakich barw użyć, aby stworzyć dom w zgodzie z naturą?

Przede wszystkim idealnie sprawdzą się tu odcienie występujące na co dzień w przyrodzie. Żywa, przepełniona głębią zieleń, stonowany niebieski, intrygujące kolory ziemi – to barwy, które z powodzeniem możesz wprowadzić do swojego mieszkania. Możesz to przy tym uczynić na kilka różnych sposobów. Ciemne, butelkowozielone czy brązowe ściany, dodadzą Twoim wnętrzom intrygującego charakteru i nutki tajemniczości.

 

Z kolei wnętrza utrzymane w jasnej (białej lub beżowej) kolorystyce wprowadzą do nich powiew świeżości i optycznie powiększą. Do tego poduszka, puf lub sofa w mocniejszym akcencie kolorystycznym, drewniane meble i dodatki – efekt natury gotowy!

Jak urządzić wnętrze w kolorach ziemi? Przeczytasz w artykule: Bliżej z naturą – wnętrza w kolorach ziemi”.

Naturalne materiały i kształty

Równie ważną rolę jak kolory odgrywają występujące w pomieszczeniach materiały i kształty. Jeśli chodzi o te pierwsze, nie budzi większego zdziwienia fakt, iż najlepiej sprawdzą się tu faktury zaczerpnięte prosto z natury. Proste, drewniane szafki lub komody – najlepiej z widocznymi słojami czy przetarciami, łóżka i kanapy ze skórzanymi obiciami, wełniane koce, ozdoby z kamienia. Meble i akcesoria dobrane w takim guście stanowią nieodłączny element wyposażenia każdego domu w zgodzie z naturą.

Jeśli natomiast chodzi o formy projektowanie naturalne stwarza w tej kwestii szerokie pole do kreatywności. To, co typowe dla przyrody, jest bowiem często nieszablonowe i oryginalne. W naturze trudno o symetrię i mechaniczną dokładność. Stąd też nie musisz zabiegać o nie również w swoich pomieszczaniach. W zamian, przy ich urządzaniu pozwól sobie na odrobinę swobody i spontaniczności. Nieregularne formy, spiralne czy organiczne kształty – nie tylko nadadzą wnętrzom oryginalnego charakteru, ale i wiernie oddadzą naturalny klimat przyrody.

Ożywcza moc roślin

Nie ma lepszego sposobu na stworzenie wycinka natury w czterech kątach, jak zwyczajne przeniesienie jej do pomieszczeń. To zaś najłatwiej osiągniesz, napełniając swój dom różnego rodzaju roślinnością. Bardziej lub mniej wyszukane, podziwiane codziennie za oknem bądź wnoszące nutę tajemniczości i egzotyki. Niezależnie, na jakie gatunki się zdecydujesz, znacząco ożywią one Twoje wnętrze oraz uczynią je bardziej przyjaznym miejscem przebywania. Jest to przy tym istotne nie tylko ze względu na estetykę. Poza stworzeniem efektownej dekoracji, rośliny oczyszczą również powietrze we wnętrzach oraz zapewnią jego odpowiednią wilgotność.

 

 

Nie masz warunków do utrzymywania żywych roślin lub czasu czy chęci na ich pielęgnację? Żaden problem. Możesz łatwo zastąpić je sztucznymi kwiatami. Co prawda nie będą one tak efektowne jak naturalne odpowiedniki, również nadadzą Twoim pomieszczeniom ciekawego charakteru, stanowiąc wierną imitację przyrody.

Wiele cennych wskazówek na wykorzystanie sztucznych roślin w pomieszczeniach, znajdziesz w artykule pt. „Sztuczne kwiaty – wnętrzarski hit czy kit?”.

Blaski i cienie biofilii

Tym, co nadaje przyrodzie niezwykły, napawający optymizmem i radością życia charakter, jest naturalne światło. Stąd urządzając wnętrze w duchu biopihlic design, również i na tę kwestię musisz zwrócić szczególną uwagę. Jakie źródła światła najlepiej spełnią swoją rolę w projektowaniu naturalnym?

Aby możliwie jak najwierniej imitowały one oświetlenie naturalne, powinny być przede wszystkim zmienne, a więc zapewniać różną intensywność, w zależności od pory dnia. Najlepiej sprawdzą się tu więc lampy z możliwością samoczynnego przyciemniania, pozwalające wykorzystać efekt różnego rozłożenia światła i cienia. Dobrym pomysłem może być również wykorzystanie luster odbijających światło, a tym samym tworzących uczucie migotania.

Dodatkowo nie powinno być ono zbyt jaskrawe czy intensywne. Lepiej zda tu również egzamin raczej jego ciepłe zabarwienie – pomoże Ci ono łatwiej stworzyć przytulny, zaciszny klimat wnętrza.

Biofilia zyskuje ostatnimi czasy coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego. Będąc częścią natury, człowiek mimowolnie dąży do bliskich jej klimatów, próbując przenieść je także do swojego codziennego środowiska życia. Chcesz zwiększyć funkcjonalność i przytulny charakter swojego mieszkania? Dom w zgodzie z naturą z pewnością znacznie pomoże Ci w tym zadaniu.

Podsumowanie: biofilia – styl popularny w aranżacji wnętrz

Jak pokazuje powyższy artykuł biofilia we wnętrzach to coraz częściej wybierany styl wśród właścicieli domów i mieszkań. Zaokrąglone formy drewnianych mebli, dodatki z naturalnych materiałów, rośliny pnące – wszystko to może być integralnym dopełnieniem aranżacji wnętrza Twojego salonu, pokoju gościnnego lub sypialni.

Biophilic design budzi pozytywne skojarzenia – stonowana kolorystyka, różne odcienie zieleni oraz ozdabiające wystrój żywe rośliny kojąco wpływają na umysł i pomagają się zrelaksować. Poczucie bliskości ze światem przyrody pozwala oderwać się od codziennych obowiązków i zmartwień. Zielone ściany i kolory ziemi we własnym domu to harmonijny styl, który mogą uzupełnić filodendron pnący lub bluszcz pospolity umieszczone na stole, parapecie lub puszczone po ścianie.

Dodajmy do tego wykorzystanie naturalnych materiałów, a wystrój wnętrza w duchu biofilii zagości w Twoim domu na stałe. Rośliny oraz dekoracje z drewna lub trawy morskiej zapewnią lepsze samopoczucie. Miękkie linie kanap, kojący szum wody, otoczenie roślin – to trend, który wprowadzi spokój i harmonię do Twojej strefy codziennego relaksu.