Przejdź do sklepu brw.pl

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Urządzamy profesjonalną domową siłownię

Czytaj
26.09.2021

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Urządzamy profesjonalną domową siłownię

Siłownia we własnym domu? Dlaczego nie! Odpowiednio wyposażona strefa ćwiczeń pozwoli Ci na regularne treningi, dzięki którym zachowasz dobrą kondycję i zadbasz o swoje zdrowie. W zależności od rodzaju wybranych ćwiczeń, w ramach domowego treningu z powodzeniem wzmocnisz też poszczególne partie mięśni. W jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto zainwestować i jak wygospodarować miejsce na siłownię w swoich czterech ścianach? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule!

Sprzęt do ćwiczeń w domu - w co warto wyposażyć domową siłownię?

Urządzanie domowej siłowni. Od czego zacząć?

Domowa siłownia to doskonały pomysł, jeśli zależy Ci na indywidualnych ćwiczeniach w komfortowych warunkach. Urządzając swoją prywatną strefę fitness, zyskujesz nie tylko czas (wówczas nie musisz poświęcać go na kłopotliwe dojazdy), ale w dłuższej perspektywie także pieniądze (oszczędzasz na karnetach). Trening we własnych czterech ścianach jest też dobrym uzupełnieniem dla treningów na siłowni – szczególnie, jeśli należysz do grona zaawansowanych sportowców i chcesz mieć większą kontrolę nad częstotliwością i jakością wykonywanych ćwiczeń. Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń domowych może pomóc Ci w poprawieniu kondycji fizycznej i zrzuceniu zbędnych kilogramów. Nie wahaj się zatem i zorganizuj domową siłownię, można to zrobić nawet na ograniczonej przestrzeni.

Zanim jednak wyruszysz na zakupy, by wybrać sprzęt do ćwiczeń, zastanów się, ile miejsca w domu jesteś w stanie wygospodarować na wnętrze pełniące funkcję siłowni. Odpowiedz sobie także na kilka kluczowych pytań. Czy masz możliwość przeznaczyć na ten cel osobne pomieszczenie? Czy chcesz, aby była to w pełni profesjonalna sala ćwiczeń czy jedynie komfortowy kącik z podstawowym sprzętem? Jak często i jak intensywnie chcesz ćwiczyć? Jakie efekty chcesz osiągnąć? Takie podsumowanie pomoże Ci określić, jaki sprzęt powinien znaleźć się w Twoim domu oraz jaka przestrzeń najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Jeśli marzysz o domowej siłowni, w niczym nie ustępującej profesjonalnym klubom fitness, pomyśl o zorganizowaniu jej w garażu lub na strychu. Zazwyczaj są to pomieszczenia o sporym metrażu, a więc takie, które bez problemu zmieszczą przyrządy dużych rozmiarów, wielkoformatowe lustra czy materace. Jesteś w posiadaniu nieco mniejszej przestrzeni mieszkalnej? Bez obaw! W takiej sytuacji również możesz pozwolić sobie na zaaranżowanie funkcjonalnej siłowni. Sypialnia lub pokój dzienny sprawdzą się w tej roli równie dobrze. Wystarczy, że wyposażysz je w kompaktowe sprzęty i rozwiązania, które nie zdominują wystroju wnętrza – np. drążek do podciągania, mini stepper, hantle czy ekspandery. Wybierając sprzęt do ćwiczeń pamiętaj o tym, że nie zawsze najniższa cena to najlepszy wybór. Dobre przyrządy do ćwiczeń powinny być bezpieczne i trwałe, a za tym czasem idzie nieco wyższa cena.

Przyrządy do domowego treningu, które pomogą wzmocnić mięśnie nóg

Twój plan treningowy przewiduje ćwiczenia wspierające rozwój dolnych partii mięśniowych? W pierwszej kolejności rozważ zakup orbitreka magnetycznego lub elektromagnetycznego. Trening na orbitreku polecany jest osobom w każdym wieku, bez względu na ich poziom sprawności fizycznej, dlatego sprawdzi się świetnie nawet u początkujących sportowców. Orbitrek pozwala spalić tkankę tłuszczową, zwiększyć wydolność organizmu oraz wzmocnić całą gamę mięśni, m.in. mięśnie nóg i pośladków, i to bez obciążania stawów.

Innym przyrządem, który podczas ćwiczeń skutecznie angażuje mięśnie nóg, jest bieżnia. Minusem tego rozwiązania są duże rozmiary sprzętu oraz jego cena. Chcąc uprawiać jogging w domu, musisz liczyć się ze sporym wydatkiem – ceny bieżni mieszczą się w przedziale od tysiąca nawet do siedmiu tysięcy złotych. Alternatywnie możesz zdecydować się na tańszą, kompaktową bieżnię, która coraz częściej służy do chodzenia podczas… pracy. Zdalna praca nie sprzyja ćwiczeniom, jednak jeśli podczas wykonywania zadań na komputerze możesz jednocześnie dreptać w miejscu – Twój organizm będzie zachwycony. Jeśli taka bieżnia powiększy Twój asortyment domowych sprzętów, z pewnością dobrze wpłynie to na Twoje ciało, a przy tym utrzymasz również motywację do ćwiczeń.

O wiele tańszym akcesorium do ćwiczeń dolnych partii ciała są taśmy oporowe. Tego rodzaju sprzęt sportowy pozwala poprawić elastyczność mięśni oraz wzmocnić ich siłę. Niewielkie gumy treningowe możesz wykorzystać zarówno w domu, jak i podczas ćwiczeń w plenerze. Tutaj również ważna jest jakość i bezpieczeństwo. Pęknięcia tego materiału podczas ćwiczeń mogą być bolesne w skutkach. Gumy możesz wykorzystać także przy niektórych ćwiczeniach jogi. Mogą służyć jako główny lub dodatkowy sprzęt, który stosujesz podczas użytkowania czegoś innego.

Urządzenia do ćwiczeń wzmacniających mięśnie ramion

Jeśli planujesz wzmocnić mięśnie ramion i klatki piersiowej, w Twojej siłowni nie może zabraknąć nie tylko klasycznego drążka, ale także uniwersalnej ławki do ćwiczeń. Ławka sportowa to idealne miejsce do treningu wykorzystującego hantle oraz sztangi z krążkami, choć nie tylko. Przyrząd ten z powodzeniem posłuży Ci również do robienia brzuszków i podejmowania innych aktywności wzmacniających mięśnie brzucha oraz pleców. Proponujemy rozpisać sobie trening z udziałem takiego sprzętu, które pozwolą regularnie dbać o poszczególne partie mięśni. Bo w końcu sport to zdrowie.

Jaki inny sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się podczas treningów na ramiona? Przyrządem wartym uwagi są poręcze do ćwiczeń, dzięki którym do Twojego planu fitness dołączą pompki szwedzkie. Do zamontowania poręczy nie potrzebujesz wiele miejsca – wystarczy fragment ściany z zamontowaną wcześniej drabinką sportową. To proste i przydatne rozwiązanie dla użytkowników o różnych poziomach zaawansowania. Przeznaczone na górne partie mięśni, w tym także plecy.

Sprzęt do treningów cardio – co wybrać?

Tworząc siłownię z nastawieniem na treningi cardio, pomyśl przede wszystkim o urządzeniach takich jak rower stacjonarny czy orbitrek magnetyczny, które dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Ponieważ treningi tlenowe nie wymagają korzystania z konkretnego rodzaju sprzętu, możesz również zdecydować się na bardziej kompaktowe rozwiązania – dobrze znana skakanka czy ćwiczenia na materacu gimnastycznym zdadzą egzamin w równym stopniu, co rowerek stacjonarny. Dzięki temu o siłowni zaaranżowanej stricte pod treningi tego rodzaju mogą pomyśleć również właściciele niewielkich mieszkań.

Akcesoria do treningu siłowego – jakie sprawdzą się w domu?

Trening siłowy, czyli ćwiczenia pozwalające w efektywny sposób zwiększyć masę mięśniową, wiążą się z użyciem elementów obciążających. Wśród przyrządów przeznaczonych do treningów z obciążeniem w pierwszej kolejności wymienić należy hantle, sztangielki oraz ciężarki. Są to sprzęty zróżnicowane zarówno pod względem wagi, jak i materiału czy kształtu, dlatego każdy sportowiec znajdzie coś dla siebie. Do treningu oporowego możesz wykorzystać również sztangi oraz piłkę lekarską, a także suwnicę zaprojektowaną na użytek domowy. Tego rodzaju produkty wymagają jednak dysponowania nieco większą przestrzenią.

Wyposażenie domowej siłowni – czego jeszcze nie może zabraknąć w strefie ćwiczeń?

O czym jeszcze warto pomyśleć w kontekście wyposażenia domowej strefy fitness? Przydatnym i uniwersalnym akcesorium jest składany materac gimnastyczny. Przyrząd ten znajdzie zastosowanie podczas wykonywania brzuszków czy pompek, ale sprawdzi się również jako miejsce do ćwiczeń rozciągających lub relaksacyjnych. Miękki materac ochroni Cię przez otarciami oraz odizoluje od twardego podłoża, zapewniając komfort w czasie treningu. Składany do niewielkich rozmiarów będzie idealny do sypialni lub pokoju dziennego.

>>Przeczytaj także, jak stworzyć mini-siłownię w pokoju dziecka! Oto pomysły na funkcjonalny kącik do ćwiczeń.

Nie zapomnij również o dodatkach, które uzupełnią aranżację siłowni, przy okazji pełniąc praktyczną funkcję. Zadbaj o to, aby na ścianie nie zabrakło zegara, który będzie mierzył czas treningu. Przydadzą się również plakaty z motywacyjnymi hasłami lub drobiazgi umilające czas spędzany na aktywnościach fizycznych.