Przejdź do sklepu brw.pl

Biuro w kuchni i miejsce spotkań w sypialni. Poznaj sposoby na nietypowe wnętrza!

Czytaj
26.06.2020

Biuro w kuchni i miejsce spotkań w sypialni. Poznaj sposoby na nietypowe wnętrza!

Warunki lokalowe często zmuszają nas do aranżowania pomieszczeń tak, by pełniły one kilka funkcji jednocześnie. Takie nietypowe wnętrza mogą być komfortowe, a do tego pełne charakteru. Jak można je urządzić? Mamy dla Ciebie garść praktycznych wskazówek!

Biuro w kuchni i miejsce spotkań w sypialni. Poznaj sposoby na nietypowe wnętrza!

Każdy z nas marzy o mieszkaniu, w którym można będzie zorganizować kuchnię, jadalnię, salon, sypialnię oraz biuro w osobnych pomieszczeniach. Rzeczywistość bywa jednak nierzadko inna niż nasze marzenia: wolnej przestrzeni jest mało, dlatego trzeba ją mądrze i pomysłowo rozplanować.

Otwartą przestrzeń możesz zaaranżować w dowolny sposób, dzieląc ją na strefy. Zniesienie podziałów w formie ścian to znakomity sposób na aranżację mieszkania o ograniczonym metrażu. Taki zabieg daje wrażenie większej przestrzeni i umożliwia lepsze jej zagospodarowanie. Chcesz wiedzieć, które pomieszczenia można ze sobą połączyć oraz jak to zrobić?

Aranżacja kuchni z salonem – funkcjonalna, spójna, miła dla oka

Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie kuchni otwartej na salon. Nie zawsze jest to wymuszone przez sytuację. Otwarty plan sprzyja integracji domowników, dobrze koresponduje z naszym dynamicznym stylem życia. Co więcej, nie musisz być krezusem, aby urządzić salon z kuchnią.

Salon z kuchnią może być miejscem służącym nie tylko do gotowania i spożywania posiłków, ale również spotkań towarzyskich. Trzeba tylko właściwie rozmieścić sprzęty i meble.

Planowanie wystroju scalanych w ten sposób wnętrz wymaga zachowania:

  • odrębności funkcjonalnej,
  • konsekwencji stylistycznej.

W aranżacji kuchni z salonem przebieg obu tych pomieszczeń może wyznaczyć półwysep lub wyspa. Rodzaj zabudowy uzależnij od kształtu wnętrza i dostępnego miejsca.

Wyspa wymaga trochę przestrzeni, ale jest bardzo użyteczna. Zwłaszcza gdy mowa jest o wielofunkcyjnej zabudowie z płytą grzewczą, zlewem, skrytkami i blatem roboczym. Wszystko, co najważniejsze, będzie znajdowało się w jednym miejscu.

Wyspa kuchenna w meblach Senso Kitchens z linii Capital - 32nd Malbec Avenue
Wyspa kuchenna w meblach Senso Kitchens z linii Capital – 32nd Malbec Avenue

Kuchnia z wyspą połączona z salonem to świetne rozwiązanie dla osób często przyjmujących gości. Przy takim układzie nie będziesz odrywać się od towarzystwa, by dokończyć gotowanie. Będziesz ich mieć na oku przez cały czas. To sprzyja prowadzeniu konwersacji, a nawet wspólnemu przyrządzaniu posiłków. Do tego prezentuje się nowocześnie, stylowo.

Aranżacja kuchni z salonem będzie harmonijna, gdy zostanie zachowane podobieństwo w wystroju obu tych wnętrz. Współczesne meble modułowe kuchenne są produkowane tak, by stylistycznie nie zdradzały swojego przeznaczenia. Różnice uwidaczniają się w ich budowie, ale to szczegół, który nie rzuca się w oczy z perspektywy salonu.

Zarówno, jeśli chodzi o kuchnie modułowe, jak i kuchnie na wymiar, projektanci coraz chętniej rezygnują z szafek wiszących na rzecz zabudowy rozciągającej się po sam sufit. Dzięki temu możliwe jest tworzenie aneksów kuchennych o kompaktowych rozmiarach – pakownych, ale zajmujących niewielką ilość otwartej przestrzeni.

Sprzęty AGD coraz częściej chowają się w zabudowie. Gdy są ukryte za frontami szafek kuchennych, zyskuje na tym estetyka aranżacji kuchni z salonem.

Zabudowa AGD w kuchni na wymiar Senso Kitchens z linii Traffic - 77th Simple Street
Zabudowa AGD w kuchni na wymiar Senso Kitchens z linii Traffic – 77th Simple Street

Dobrym pomysłem na wizualne odciążenie kuchni jest budowa spiżarni, w której można będzie przechowywać zapasy i rzadziej używane urządzenia. Dzięki temu nic nie będzie zalegało na kuchennych blatach.

Przypadło Ci do gustu to rozwiązanie? Więcej informacji znajdziesz w artykule: „Domowa spiżarnia na przetwory”.

Kuchnie na wymiar pozwalają na tworzenie zabudowy kuchennej według własnego projektu. Oznacza to m.in., że meble kuchenne mogą składać się z szafek o odmiennym wybarwieniu frontów, a nawet różnej stylistyce. Dzięki temu biel może spotkać się z ciepłym dekorem drewna, a szarość przybierać różne tony. Pozwala to na stworzenie szykownego i uporządkowanego wystroju salonu z kuchnią.

Sprawdzony patent stanowią powtórzenia. Ciemna ściana, na której ustawiona jest kuchenna zabudowa, może stanowić nawiązanie do wstawek urozmaicających prostą bryłę mebli w salonie lub koloru kanapy.

Pomieszczenie typu 3 w 1: salon z kuchnią i jadalnią

W mieszkaniach singli oraz par nie jest trudno zorganizować miejsca siedzące do spożywania posiłków. Jeśli w kuchni jest półwysep, jego część można przeznaczyć na barek. Nie będzie takiej konieczności, jeśli ten element zabudowy zostanie wyposażony w wysuwany blat. Po zakończeniu jedzenia można go będzie schować i odzyskać swobodę poruszania w salonie.

Kuchnia na wymiar z kolekcji Capital - 38th Elysee Avenue
Kuchnia na wymiar z kolekcji Capital – 38th Elysee Avenue

Twoja rodzina jest duża? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się tradycyjna aranżacja salonu z kuchnią i jadalnią uwzględniająca stół i krzesła. Idealnie, gdy pojawią się one na linii styku części kuchennej i części wypoczynkowej. Dzięki temu wszyscy domownicy będą mieli łatwy dostęp do każdej z nich, a wystrój będzie wyglądał na dobrze przemyślany.

Stół i krzesła z kolekcji Kalio
Stół i krzesła z kolekcji Kalio

Biuro w kuchni? Czemu nie!

Tak naprawdę biuro można stworzyć na każdym skrawku wolnej przestrzeni. Wydaje się, że kuchnia nie jest najszczęśliwszym wyborem, jeśli chodzi o jego lokalizację. No, chyba że jest to nowoczesny salon z kuchnią.

Pracować możesz na jadalnianym stole lub półwyspie. Pamiętaj jednak że wtedy, każdorazowo po zakończeniu działań, będzie pojawiała się konieczność uprzątnięcia wszystkich materiałów. Na stałe biuro możesz urządzić w kuchennej wnęce. Jeśli wypełnisz ją kawałkiem blatu, krzesłem i kilkoma półkami, powstanie kącik do pracy.

Biuro możesz zorganizować także na pograniczu strefy kuchennej i wypoczynkowej z wykorzystaniem zarówno zabudowy kuchennej, jak i elementów umeblowania salonu.

Im więcej funkcji próbujesz połączyć w jednym pomieszczeniu, tym staranniej dobieraj jego wyposażenie. Wrażenie jednej wspólnej przestrzeni uzyskasz, gdy takie nietypowe wnętrze wyposażysz w moduły o odmiennym przeznaczeniu, ale zbliżonym wyglądzie – jeśli chodzi o formę, stylistykę, kolor, fakturę.

Jak urządzić pokój dzienny z sypialnią?

Wydawałoby się, że nie da się połączyć salonu z sypialnią. Funkcje tych pomieszczeń są na tyle odmienne, że taka fuzja nie powinna mieć prawa bytu.  Zdarza się tak, że niewielkie wymiary mieszkania wymuszają konieczność uczynienia sypialni miejscem do spotkań czy wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Aby urządzić salon w sypialni, potrzeba odrobiny sprytu. Wyróżniający się również funkcją spania salon musi być spójny.

Czy granice pomiędzy tymi wnętrzami powinny ulec całkowitemu zatarciu? Absolutnie nie! Muszą one jednak być lżejsze, bardziej prowizoryczne. Pokój dzienny i sypialnia w jednym pomieszczeniu bez problemu mogą współegzystować, o ile będą odgrodzone z pomocą parawanów, przeszkleń lub ażurowych akcentów z drewna, metalu. Za to kuchnia z sypialnią – to by dopiero było wyzwanie. Zdecydowanie łatwiej połączyć sypialnię z salonem.

Możesz w tym celu wykorzystać także meble np. regał. Ten o lekkiej otwartej lub półotwartej konstrukcji nie zmniejszy optycznie przestrzeni, a pozwoli wyodrębnić strefę pełniącą funkcję sypialni.

W części sypialnej naturalnie powinno pojawić się łóżko i szafa, podczas gdy salon może tworzyć sofa, fotele, komoda. Wszystko jest kwestią ilości miejsca do zagospodarowania.

Aranżację salonu z sypialnią stwórz z pomocą zestawu mebli o neutralnym wyglądzie mogących stanowić bazę dla różnych dodatków i wykończeń. Jeśli decydujesz się na urządzenie sypialni w stylu skandynawskim, podczas kreowania wystroju salonu podążaj w tym samym kierunku.

Kolekcja Holten – zaaranżujesz z nią sypialnię, salon, jadalnię, a nawet przedpokój
Kolekcja Holten –  zaaranżujesz z nią sypialnię, salon, jadalnię, a nawet przedpokój

Mądrym posunięciem będzie wybranie rozbudowanego kompletu mebli, przy którego użyciu można będzie wyposażyć oba te wnętrza – strefę dzienną oraz nocną. To zwolni Cię z samodzielnego kompletowania mebli.

Wybierz wspólną paletę kolorystyczną zarówno dla sypialni, jak i salonu. Powielanie wzorów i barw sprawi, że aranżacja będzie wyglądała na dopieszczoną.