Przejdź do sklepu brw.pl

Czerń i złoto. Szyk przez duże „S”

Czytaj
17.08.2020

Czerń i złoto. Szyk przez duże „S”

Marzy Ci się luksusowe wnętrze urządzone w kolorach czerni i złota? Ten kolorystyczny duet jest w stanie podnieść prestiż każdej aranżacji. Brak umiaru w przypadku tych barw może okazać się zgubny. Podpowiemy Ci, jak i z czym je łączyć, aby efekt był olśniewający. Czarno-złoty salon będzie oczarowywał Twoich gości!

 

Czerń jest elegancka, uniwersalna, ponadczasowa. Z powodzeniem odnajdzie się ona w każdym domowym pomieszczeniu i wnętrzarskim stylu. Kolor ten ma jednak tendencję do optycznego zmniejszania pomieszczeń oraz tworzenia w nich ponurego nastroju. Dlatego wspaniałym pomysłem na ożywienie wnętrza jest rozjaśnianie go z pomocą dodatków. Warto pomyśleć o złotym kolorze. Czerń pozostaje tu w roli głównej, jednak złote akcenty dodadzą przestrzeni szyku, elegancji i klasy. Pozwól sobie na nowe inspiracje i wyczaruj wnętrza, które zachwycają!

 

Jakie kolory pasują do czarnego?

Można zaryzykować stwierdzenie, że właściwie każdy. Zestawiając czerń z bielą, osiągniesz zimny, ale bardzo stylowy kontrast, który podniesie klasę wystroju. Subtelniejszy efekt uzyskasz, gdy zaaranżujesz ją z chłodnymi, rozbielonymi pastelami.

Minimalistycznie, ale wyjątkowo gustownie prezentuje się połączenie czerni z różnymi tonami szarości. Będzie ono wyglądać trochę cieplej, gdy skojarzysz ją dodatkowo z kolorami ziemi, np. brązem, zielenią, żółcią. Ich lekko przygaszone odcienie pomogą Ci wydobyć łagodniejsze oblicze czerni. Podobnie działa pudrowy róż.

Prawdziwym hitem w czarnych wnętrzach są złote dodatki. Pomieszczenie staje się wówczas zupełnie innym miejscem, aranżacja zyskuje na stylu i sprawia, że we wnętrzach robi się bardziej elegancko. Co więcej, złoto pasuje do kilku stylów aranżacyjnych, a to stanowi ogromny potencjał podczas urządzania wnętrza.

 

Czerń i złoto we wnętrzach: idealnie dobrana para?

Kilka złotych detali jest w stanie przyjemnie rozświetlić i uszlachetnić wnętrze. Z barwą tą trzeba jednak postępować ostrożnie. Nadmiar złota może sprawić, że aranżacja stanie się przerysowana i w złym guście.

Gdyby tak jeszcze raz postawić pytanie: jaki kolor pasuje do czarnego? Czerń dobrze eksponuje połysk złota, a jednocześnie tłumi jego często kiczowaty charakter. Z kolei złoto pomaga złagodzić surowy wyraz czerni, zwalczyć jej monotonność i posępność. Mamy zwycięski duet!

 

Elegancki salon z dodatkiem złota i czerni

Tajemnicą udanej aranżacji z czernią i złotem jest zręczny dobór barw, form, a także zachowanie właściwych proporcji. Żeby ją stworzyć, nie trzeba przeprowadzać kompleksowej metamorfozy. W wielu przypadkach taki wystrój może powstać na podwalinach tego już istniejącego. Zwłaszcza gdy urządzony jest on w duchu minimalizmu z przewagą neutralnej bieli i szarości.

Tak odważne kolory najłatwiej i zarazem najbezpieczniej jest włączać do wystroju pod postacią akcentów. Możesz posłużyć się w tym celu oświetleniem, dekoracjami i tekstyliami. Dzięki nim stworzysz tę luksusową otoczkę we wnętrzu, a przy tym unikniesz wrażenia przesady.

Strefę wypoczynkową możesz uatrakcyjnić przy użyciu obrazu w złotej ramie. Wspaniale wypełni on niezagospodarowaną ścianę za meblami tapicerowanymi, a przy okazji podkreśli ich wyjątkowość.

Lampa wisząca Satelite
Lampa wisząca Satelite z obrazem Modern w tle

 

Dobierając lampy do tego obszaru, kieruj się własnym wyczuciem. Tutaj liczy się nie tylko kolor, ale i kształt oraz materiał wykonania.

Lampy kule są w tym sezonie bardzo modne. Tak lekkie optyczne oświetlenie sprawdzi się jednakowo dobrze w aranżacjach skandynawskich. Meble z drewnianym dekorem, jak również te, w których lśniąca biel ocieplona jest wstawkami z drewna, będą znakomicie korespondowały z połyskującym złotem w ich konstrukcji.

W nowoczesnych salonach zaaranżowanych z wykorzystaniem bardziej zdecydowanych kolorów możesz umieścić lampę z czarnym abażurem o kształcie walca lub misy. Idealnie, jeśli jego wnętrze będzie wykończone złotem. Taki zabieg nie tylko nada eleganckiego rysu oprawie, ale sprawi również, że emitowane przez nią światło będzie bardziej nastrojowe.

 

Wspaniałym dopełnieniem aranżacji salonu w czerni i złocie będą meble pomocnicze, czyli wszelkiego typu ławy i stoliki. Coraz chętniej wykorzystywanym materiałem do stworzenia ich szkieletu jest wytrzymały metal. A jak wiadomo, najlepiej prezentuje się on, gdy zachowany jest w głębokiej czerni lub mieni się złotem.

Meble o takiej formie i wykończeniu, jako pojedyncze detale z powodzeniem mogą funkcjonować w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych. Możesz je wykorzystać do stworzenia bardziej bogatego wystroju w stylu glamour, nowojorskim, modern vintage czy New Art Deco.

Złoto i czerń przemycisz do wnętrza przy użyciu dekoracyjnych poduszek. Kilka modeli zachowanych w tej kolorystyce uatrakcyjni wygląd kanapy lub narożnika, a przy okazji podniesie rangę wystroju pokoju dziennego.

 

Tworząc kompozycję złożoną z miękkich poduch – zadbaj, aby część spośród nich miała stonowane wybarwienie np. szare, kremowe, beżowe. Dzięki temu całość nie będzie wyglądała zbyt ciężko.

 

Stylowa sypialnia zaaranżowana w złocie i czerni

Jeśli sypialnia jest jasna, ścianę, z którą styka się wezgłowie łóżka, możesz pomalować na czarno. Pozostałe ściany muszą zostać dla równowagi pokryte jasnym kolorem. Optyczny ciężar pomoże zdjąć Ci ze ściany funkcjonalne oświetlenie np. kinkiety rozmieszczone po obu stronach łóżka. Możesz w tym celu posłużyć się drewnianymi panelami ściennymi. Ciepły charakter tego surowca skutecznie obłaskawia surowość czerni.

Lampa stołowa Brooklyn
Elegancki kącik relaksu ze złotą lampą stołową Brooklyn i czarnymi detalami

 

Częstym problemem w sypialniach jest brak przestrzeni. Z całą pewnością nie zmniejszą jej lampy z drucianymi kloszami o geometrycznych kształtach. Ich pełna prześwitów konstrukcja pozwoli Ci na umieszczenie w aranżacji nawet kilku takich modeli, przez co wnętrze będzie widne, a jego wystrój zyska głębię.

 

Dekoracją doskonale wpisującą się w prywatny charakter sypialni, jest ścienny kolaż z ramek na zdjęcia. Jako ozdoba jednej ze ścian może pojawić się także dekoracyjne okrągłe lustro.

 

Fotografie w eleganckiej czarnej i złotej oprawie mogą zająć miejsce na szafce nocnej lub komodzie. Blat tego mebla możesz przyozdobić także przy użyciu świec, świeczników oraz lampionów.

 

Jak wprowadzić czerń i złoto do wystroju przedpokoju?

Korytarze w wielu mieszkaniach są raczej niewielkie i mało ustawne. Dlatego najlepiej sprawdzają się w nich jasne ściany i meble o prostej bryle zachowane w bieli lub jasnym drewnianym dekorze.

Czerń z uwagi na jej dominujących charakter, powinna pojawić się w takim wnętrzu punktowo. Mogą to być uchwyty zdobiące fronty mebli lub element konstrukcji lampy oświetlającej blat komody. Jeśli chodzi o złoto, nie ma tutaj większych ograniczeń. Jego metaliczny połysk rozjaśni wnętrze, przez co będzie wydawało się ono większe.

Lampa stołowa Umbra
Lampa stołowa Umbra

 

W korytarzu przyda się kawałek blatu do położenia kluczy czy dokumentów. Świetnie spełni się w tej roli efektowna konsola ze złotym stelażem i szklanym blatem.

Urodę tego mebla podkreślisz, ustawiając na nim lampę stołową, kwiaty w wazonie lub złotą tacę. Przyda Ci się ona do stworzenia efektownej kompozycji złożonej z bibelotów. Możesz odkładać na niej także potrzebne drobiazgi, aby zawsze były pod ręką.

 

Lampa stołowa Blanca
Lampa stołowa Blanca

 

Wymarzonym gadżetem do szykownego przedpokoju jest lustro w złotej oprawie. Proste ramy sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach. Z klasyką lepszy duet stworzą modele w bogato zdobionych ramach.

 

Lustro wiszące
Lustro wiszące

 

Ten dodatek równie mile widziany będzie w innych domowych wnętrzach. Chcesz wiedzieć dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w artykule: „Złote lustro – hit Instagrama!”.