Przejdź do sklepu brw.pl

Czy czarny zlewozmywak jest praktyczny?

Czytaj
10.12.2021

Czy czarny zlewozmywak jest praktyczny?

Czarna kuchnia to trend, który w ostatnich czasach szybko zyskuje na popularności. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim właściciele nowych mieszkań urządzanych w modernistycznym bądź industrialnym stylu. Kolor ten nadaje wnętrzom elegancki minimalizm i niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści. Wiąże się też jednak z licznymi wyzwaniami, które należy brać pod uwagę na etapie aranżacji. W tym poradniku weźmiemy na warsztat czarne zlewozmywaki. Co trzeba o nich wiedzieć?

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Czy czarny zlewozmywak jest praktyczny?
  • Jak myć czarny zlew?
  • Jaki zlewozmywak wybrać?

czy czarny zlewozmywak jest praktyczny

Odwieczne pytanie – czy czarny zlew jest praktyczny?

Na początku warto zastanowić się, dlaczego ludzie w ogóle decydują się na czarne zlewozmywaki. Odpowiedź wydaje się prosta – za takim wyborem przemawia przede wszystkim estetyka. Do zalet czarnego zlewu należy bez wątpienia elegancki design, nadający wnętrzom wyrazisty styl. Wprowadzenie takiego elementu do projektu kuchni nasuwa jednak pytania o resztę jej wyposażenia – jak zaaranżować pomieszczenie, aby czarny zlewozmywak całkowicie go nie zdominował?

Czarny zlew granitowy lub konglomeratowy to wybór, który pociągnie za sobą kolejne inwestycje. Mowa przede wszystkim o blacie kuchennym oraz baterii. Musisz odpowiednio dopasować je do wyglądu zlewozmywaka – zarówno pod kątem wykorzystanych materiałów, jak i kolorystyki. Pozostałe elementy wyposażenia kuchni – a więc głównie zabudowa i sprzęty AGD – dają Ci nieco więcej swobody aranżacyjnej.

czym myć czarny zlewozmywak

Czarnym zlewom nie można odmówić również walorów praktycznych. Z uwagi na kolor nie widać na nich na przykład zabrudzeń. Jeśli chcesz więc uniknąć codziennego czyszczenia zlewozmywaka, jest to doskonały wybór dla Ciebie. Pamiętaj jednak o drugiej stronie medalu – na czarnych powierzchniach zdecydowanie bardziej widoczny jest jasny osad z kamienia. Jeżeli masz twardą wodę, Twój konglomeratowy lub granitowy zlew będzie wymagał regularnej pielęgnacji.

Podsumowując – czy czarny zlew jest wyborem praktycznym? Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, trudno uznać go za inwestycję wszechstronną. Jeśli chcesz wykorzystać go w projekcie swojej kuchni, musisz zdawać sobie sprawę zarówno z wyzwań aranżacyjnych, jak i z obowiązku ciągłego utrzymywania zlewozmywaka w czystości. Zastanówmy się więc nad tym, jak i czym czyścić czarny zlew.

Jak myć czarny zlew?

Czyszczenie zlewu granitowego lub konglomeratowego (bo właśnie z tych materiałów wykonane są najczęściej czarne zlewozmywaki) powinno odbywać się regularnie. Powierzchnie tego typu należy myć codziennie lub przynajmniej raz na dwa dni. W przeciwnym razie ryzykujesz powstawanie trudnych do usunięcia osadów i przebarwień.

Zauważ, że czarny zlew granitowy wymaga zarówno regularnego czyszczenia codziennych zabrudzeń, jak i sporadycznego usuwania osadów z kamienia. Te będą powstawać tym szybciej, im twardsza woda płynie w Twoich rurach. Podczas obu zabiegów musisz uważać na powierzchnię zlewu – zadbaj o to, aby nie porysować jej w trakcie szorowania.

Warto pamiętać również o impregnacji zlewu granitowego. Na szczęście nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych środków chemicznych – zazwyczaj wystarczy zwykły olej spożywczy. Nałóż jego niewielką ilość na ścierkę lub kawałek ręcznika papierowego i delikatnie wcieraj go w powierzchnię zlewozmywaka. Dzięki temu przestanie się ona kleić i stanie się bardziej odporna na zabrudzenia. Uważaj tylko na to, aby zbyt duża ilość tłuszczu nie poskutkowała nieestetycznym wyglądem powierzchni zlewu.

Czym myć czarny zlewozmywak?

Odpowiedzi na pytanie, czym czyścić zlew wykonany z granitu lub konglomeratu, jest przynajmniej kilka. Jak możesz się domyślić, najlepiej robić to za pomocą gąbki lub delikatnej ściereczki, które zapobiegną porysowaniu powierzchni zlewozmywaka. Unikaj tym samym szczotek o twardym włosiu oraz druciaków.

Przejdźmy jednak do wyboru detergentów. Czym wyczyścić czarny zlew? Jeśli masz taką możliwość, zrezygnuj z silnych środków chemicznych. Mogłyby one niepotrzebnie narazić zlewozmywak na uszkodzenia lub odbarwienia. W pierwszej kolejności sięgnij natomiast po zwykły płyn do mycia naczyń. Znakomicie sprawdzi się on w walce z podstawowymi zabrudzeniami wynikającymi z codziennego użytkowania zlewu. Użyj więc kilku kropli preparatu i miękką stroną gąbki umyj całą zanieczyszczoną powierzchnię. Trudno dostępne zakamarki – takie jak sitko odpływu – możesz potraktować starą szczoteczką do zębów.

Jeśli potrzebujesz nieco bardziej zdecydowanych działań, zawsze możesz postawić na domowe sposoby usuwania zabrudzeń oraz wapiennego osadu ze zlewozmywaka granitowego. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku mieszanka sody oczyszczonej z octem. Zachowując proporcje 2:1, przygotuj pastę, którą następnie rozprowadzisz po całym zlewie. Pozostaw ją na kilka minut, a później spłucz letnią wodą. Taki zabieg sprawi, że znikną wszelkie zabrudzenia, wraz z problematycznymi osadami. Co więcej, soda oczyszczona niweluje także nieprzyjemny zapach, więc możesz uznać to za wartość dodaną takiego rozwiązania. Pamiętaj tylko o dokładnym wytarciu zlewu – unikniesz w ten sposób powstawania nieestetycznych zacieków.

Jaki zlewozmywak wybrać?

Skoro wiesz już, jak wyczyścić czarny zlewozmywak, możesz podjąć dobrze przemyślaną decyzję, czy jest to odpowiednia inwestycja dla Ciebie. Następnym krokiem będzie oczywiście wybór zlewu, który najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Poszukując właściwego modelu, zajrzyj na stronę sklepu Black Red White. Znajdziesz tu między innymi:

  • Zlew Trzynastka – jednokomorowy model wykonany z granitu, doskonale znosi wysokie temperatury (do 250°C) i jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne.
  • Zlewozmywak Chichi – najbardziej ekonomiczny wybór wśród naszych zlewów granitowych, stanowiący niezbędny element wyposażenia kuchni o skromnym metrażu.
  • Zlewozmywak Stella – jednokomorowy model wyposażony w niewielki ociekacz; cechuje się gładką, satynową powierzchnią.
  • Zlew Barbados – dwukomorowy  model bez ociekacza, bardzo łatwy w czyszczeniu i odporny na uszkodzenia; dostępny nie tylko w kolorze czarnym, ale też beżowym i szarym.

Który model najbardziej przypadł Ci do gustu? Wybierz produkt idealny dla siebie i zaprojektuj niepowtarzalną czarną kuchnię!