Przejdź do sklepu brw.pl

Dlaczego rośliny więdną? Poznaj najczęstsze przyczyny

Czytaj
26.03.2020

Dlaczego rośliny więdną? Poznaj najczęstsze przyczyny

Hodujesz rośliny w domu, a one ciągle więdną? Regularnie podlewasz kwiaty doniczkowe, a i tak mają suche pędy? Dowiedz się, czym może być to spowodowane.

Rośliny w doniczkach

 

Kwiaty to nieodzowny element dekoracyjny każdego domu. Nie dość, że pięknie wyglądają, pomagają oczyszczać powietrze, to niektóre gatunki przez swój zapach zyskują również właściwości aromaterapeutyczne. 

Aby rośliny doniczkowe pięknie rosły, potrzebują odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych: 

  • podlewania, 
  • nawożenia,
  • przesadzania w momencie, gdy korzenie przestają mieścić się w za małej doniczce. 

Zdarza się jednak, że pomimo dobrej opieki kwiaty więdną albo podsychają. Co może być tego powodem? 

Istnieje szereg przyczyn, dlaczego kwiaty doniczkowe więdną – może to być np. nadmiar wody bądź nadmiar lub niedobór nawozu, zbyt bliskie sąsiedztwo kaloryfera lub zbyt duża ilość światła. Sprawdźmy zatem, co może być powodem tego, że Twoje kwiaty marnieją.

Rośliny na podłodze, na półce, a nawet… na obrazkach!

 

Dlaczego kwiaty usychają? Za mokro, a może za sucho…

Kiedy zauważysz, że Twoje kwiaty zaczynają usychać, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na sposób, w jaki je podlewasz. W przypadku, gdy końcówki liści żółkną, potem brązowieją, a na końcu całkiem zasychają, powodem może być przesuszona bryła korzeniowa oraz nierównomierne i nieregularne podlewanie. Ten problem najczęściej dotyka palm, zielistki i noliny. Aby uniknąć takiej sytuacji, nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi. Już samo żółknięcie liści powinno być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym. Żółte liście zawsze oznaczają problem, ale najczęściej do rozwiązania. Im więcej minie czasu, tym trudniejsza będzie „reanimacja” rośliny.

Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu doprowadzisz do przesuszenia rośliny doniczkowej, wówczas najlepiej suchą bryłę korzeniową zanurzyć na kilkanaście minut w wodzie.

Sytuacja, kiedy liście żółkną, brązowieją lub całkowicie opadają, a roślina zaczyna słabiej rosnąć, wywołuje również odwrotna sytuacja, czyli zalanie bryły korzeniowej.  Dzieje się tak, gdy roślina otrzymuje za dużą ilość wody lub woda po podlaniu za długo zalega na podstawce. Z łatwością unikniesz tego problemu, zapewniając w doniczce dobry drenaż.

 

Więdnięcie roślin doniczkowych: sprawdź, czym je podlewasz!

Do życia kwiaty przede wszystkim potrzebują systematycznego dostarczania im wody. Podlewasz je wodą z kranu? Niestety, ale w ten sposób dostarczasz im związki wapnia i chlor, w rezultacie czego mogą wolniej rosnąć, a na liściach pojawić się mogą brązowe plamy. Finalnie złe podlewanie może spowodować więdnięcie roślin. Wapń najgorzej wpływa na kamelie, azalie oraz storczyki. 

Wskazówka Mistrza White: Do podlewania najlepsza będzie woda przegotowana i wystudzona lub woda z kranu, ale odstana kilkanaście godzin. Pamiętaj również, że najlepsza woda do podlewania kwiatów doniczkowych powinna mieć temperaturę pokojową.

 

Przesadzanie – ważna sprawa

Kolejnym powodem, dlaczego kwiaty doniczkowe więdną, jest brak przesadzania. Pamiętasz, kiedy ostatnio zmieniałeś swoim roślinom doniczkę na większą? Jeżeli nie robiłeś tego nigdy, najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Młode rośliny należy przesadzać raz do roku, te starsze – przynajmniej co 2-3 lata. Czynność tę najlepiej wykonywać w okresie od wiosny do lata. Rośliny w dużych doniczkach mają nieco inne wymagania i należy je przesadzać co pięć lat.

Dlaczego kwiaty doniczkowe więdną? Niekorzystna zmiana miejsca

Niektóre gatunki nie znoszą, kiedy zmienia im się miejsce pobytu. A to dość częsty błąd, zwłaszcza kiedy roślina pięknie rozkwita, chcesz przestawić ją do bardziej widocznego i reprezentatywnego miejsca. To może być jeden z powodów, dla których np. gwiazda betlejemska marnieje, a kwiaty storczyka więdną. 

 

Może się również zdarzyć, że na jednym parapecie rośliny pięknie się rozwijają, a na innym – marnieją. Powodem może być brak wystarczającego dostępu do światła. Niektóre gatunki powinny mieć zapewniony stały dostęp promieni słoneczny, inaczej ich liście zaczynają żółknąć, a finalnie usychać. Zanim wybierzesz, gdzie chcesz ustawić w domu kwiaty, koniecznie zapoznaj się z ich wymaganiami.

Co ważne, niekorzystny wpływ na Twoje rośliny może mieć także gwałtowna zmiana temperatury. Dlatego unikaj ustawiania doniczek w miejscu, gdzie panują przeciągi.

Nieodpowiednie sąsiedztwo

Regularnie podlewasz swoje kwiaty i dbasz o odpowiednią ilość światła, a one i tak nie są w najlepszej kondycji? Powodem może być sąsiedztwo zbyt nagrzanego kaloryfera. Niestety silne ogrzewanie, którego konsekwencją jest suche powietrze, często bywa przyczyną więdnięcia. Wyjątek stanową tutaj rośliny z grupy sukulentów, którym takie sąsiedztwo w niczym nie przeszkadza. W przypadku innych roślin zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza.

Ciekawostką jest także fakt, że na kwiaty doniczkowe bardzo źle wpływają położone obok owoce, które wydzielają etylen – substancję działającą drażniąco na wiele gatunków kwiatów.

Dlaczego kwiaty usychają? Sprawdź, co jest w doniczce

Pamiętaj, aby systematycznie usuwać z dzienniczki opadłe liście i kwiaty.  Wydawać by się mogło, że mogą stanowić naturalny nawóz w postaci kompostu, jednak w resztkach rozwijają się zarazki, które przyczyniają się do wielu chorób, które w rezultacie mogę doprowadzić do więdnięcia roślin.

Powodem dlaczego kwiaty usychają są najczęściej dwie choroby

  • Mączniak prawdziwy

Kiedy roślinę atakuje mączniak, oblepia ją jasnoszary mączysty lub filcowaty nalot. Kwiat ciemnieje, najpierw u brzegów liści, potem liście się marszczą i zasychają. Jeżeli rozpoznałeś tę chorobę, na którymś z okazów w Twoim domu, od razu go izoluj i zniszcz porażone części. Niestety grzyb szybko się rozprzestrzenia i może zaatakować inne kwiaty.

  • Fytoftoroza 

Atak fotoftorozy poznać można po tym, że łodygi ciemnieją, brązowieją i na końcu – zamierają. Rośliny przestają rosnąć, tracą naturalną barwę i usychają. Najczęściej choroba atakuje draceny, cyklameny i peperomie. 

Co za dużo, to niezdrowo 

Czasem, zamiast pomagać, możesz wręcz szkodzić swoim roślinom. Mowa tu o przenawożeniu. Zbyt silna mieszkanka lub za duża dawka może niszczyć kwiaty. Dlatego zawsze używaj go zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu pożywki.

Nieprawidłowa pielęgnacja może doprowadzić do pojawienia się na roślinach szkodników, które także często bywają powodem, dlaczego kwiaty doniczkowe więdną. Okazuje się bowiem, że to właśnie rośliny trzymane w domu (a nie te ogrodowe) są częściej narażone na szkodliwe działanie pasożytów. 

Najczęstszym błędem, jaki możesz popełnić, to częste przemywanie liści z kurzu wilgotną szmatką. Te w rezultacie stają się doskonałym środowiskiem na rozwój niechcianych szkodników, np. mszyc, które wysysają z rośliny soki, doprowadzając do jej zamierania. 

Więdnięcie roślin – popularne gatunki 

Każdy kwiat doniczkowy ma inne potrzeby pielęgnacyjne. Musisz o tym pamiętać, jeżeli pragniesz utrzymać różnorodność na swoim parapecie. 

I tak np. bardzo modne ostatnio kwiaty storczyka więdną przez: 

  • niewłaściwe podlewanie, 
  • nieodpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym się znajdują, 
  • złe oświetlenie, 
  • nieprawidłowe przycinanie po kwitnieniu lub też z braku cięcia. 

Bardzo popularne paprocie muszą być regularnie podlewane i nawożone – zwłaszcza bardzo delikatna odmiana adiantum (podlewaj ją codziennie, inaczej liście szybką zaczną zasychać). Mniej uwagi możesz poświęcić za to ciemnotce okazałej. 

 

Ciekawą i mało wymagającą rośliną jest także papirus. Uważaj jednak, żeby go nie przesuszyć – podlewaj często i obficie. Częstym problemem może być także zasychanie ziół. Najczęściej winą jest szok termiczny wywołany podczas transportu rośliny ze sklepu do domu.

Sprawdź również, jakie rośliny do ciemnego wnętrza sprawdzą się najlepiej!