Dziecinnie proste? Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka

Czytaj
24.06.2019

Dziecinnie proste? Wybieramy oświetlenie do pokoju dziecka

Pokój dziecka pełni wiele funkcji, dlatego też zainstalowane w nim oświetlenie powinno być równie różnorodne. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać najlepsze lampy do pokoju dziecka.

Urządzenie pokoju dziecka stanowi nie lada wyzwanie dla wszystkich rodziców. Pomieszczenie to powinno nie tylko cieszyć oko i oddawać charakter malucha, ale również być funkcjonalne. W końcu to właśnie w tym miejscu Twoja pociecha śpi, bawi się oraz będzie się uczyć.

Przygotowując aranżację pokoju dziecięcego nie skupiaj się wyłącznie na wyborze modnych mebli i kolorowych dodatków. Koniecznie zwróć uwagę na to, jakie oświetlenie znajdzie się w tym pomieszczeniu, gdyż ma ono niebagatelny wpływ na rozwój dziecka. Źródeł światła powinno być co najmniej kilka, aby mogły być one wykorzystywane w różny sposób.

 

Oświetlenie w pokoju niemowlaka

Świeżo upieczeni rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na to, jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybierają. Mogłoby się wydawać, iż lampy w kąciku niemowlaka powinny być użyteczne przede wszystkim dla dorosłych. Nic bardziej mylnego. Owszem, komfort rodziców przebywających w tym pomieszczeniu jest niezwykle istotny, jednak powinien on iść w parze z bezpieczeństwem maleństwa.

Wzrok niemowlęcia jest bardzo wrażliwy, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby go chronić. Pamiętaj, że większość czasu spędza ono leżąc, dlatego bezpośrednio nad nim nie powinno się umieszczać mocnych źródeł światła, które mogłyby doprowadzić do tzw. efektu olśnienia, a w skrajnych przypadkach – nawet uszkodzenia wzroku.

 

Rozjaśnione miejsce zabaw

Główna lampa w pokoju malucha powinna idealnie rozświetlać wnętrze, czyniąc pomieszczenie bardzo przytulnym. Zwykle zaleca się, aby ich światło miało natężenie około 300 luksów, dzięki czemu nie męczy ono wzroku.

Wybierając centralne lampy do pokoju dziecka, postaraj się, aby pełniły one również funkcję ozdobną. Kolorowe wzory, fantazyjne kształty i pobudzające wyobraźnię materiały nadadzą wnętrzu bajkowego charakteru. Co oczywiste, nie możesz zapomnieć o bezpieczeństwie Twojej pociechy – zadbaj o to, aby lampy do pokoju dziecka nie miały nagrzewających się elementów, które mogą stać się przyczyną poparzeń.

Ciekawym, a jednocześnie bardzo praktycznym, rozwiązaniem w pokoju dziecka będzie oświetlenie szynowe, czyli system ruchomych reflektorków, które możesz przemieszczać w zależności od potrzeb. Dzięki niemu zmiana aranżacji pokoju nie będzie musiała wiązać się z przebudową instalacji elektrycznej.

Lampa wisząca Kids
Lampa wisząca STARS

Lampy do pokoju dziecka, które przegonią złe sny

Gdy urządzasz pokój dziecka, dyskretna lampka nocna powinna stać się obowiązkową pozycją na Twojej liście zakupów. Jej łagodne i nieco przytłumione światło umożliwi Twojemu dziecku wyciszenie się przed snem, tworząc jednocześnie nastrojowe tło dla opowieści na dobranoc.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem będą również listwy świetlne, które możesz zamontować na podłodze lub na ścianie, aby w nocy wskazywały Twojemu dziecku drogę do wyjścia z pokoju. Powinny one emitować bardzo słabe światło, które nie będzie zakłócać snu pociechy.

Lampka dziecięca AMPATO
Lampka dziecięca SPARINO

Doskonałe oświetlenie w kąciku nauki

Im dziecko starsze, tym bardziej potrzebny w jego pokoju staje się wydzielony kącik do nauki i odrabiania lekcji. Także w tym przypadku warto zainwestować w dedykowane oświetlenie, które sprawi, iż wzrok pociechy nie będzie się męczyć. Biurko powinno być równomiernie oświetlone, dlatego lampka nie może być zbyt mała. Warto również, aby dziecko bez większego wysiłku mogło zmienić położenie źródła światła.

Lampy instalowane w miejscu przeznaczonym do nauki powinny spełniać podobne warunki co oświetlenie biurowe. Emitowane przez nie światło nie może męczyć wzroku ani oślepiać. Powierzchnia robocza powinna być oświetlona lampą o natężeniu 500 luksów.

Lampka biurkowa DENIZ
Lampka biurkowa FIRMO