Przejdź do sklepu brw.pl

Granatowa kuchnia: zainspiruj się!

Czytaj
13.02.2021

Granatowa kuchnia: zainspiruj się!

Opatrzyła Ci się już Twoja minimalistyczna, biała kuchnia? Zdobądź się na odwagę i wpleć do niej mocniejszy kolor. Co powiesz na granatowe meble kuchenne? Podpowiemy Ci, jak je zaaranżować, żeby wnętrze było stylowe, funkcjonalne i w pełni zgodne z charakterem.

Meble kuchenne TORETTO

Granat, podobnie jak czerń, jest kolorem klasycznej elegancji, szyku i wyrafinowania. W zależności od dodatków potrafi zaprezentować się luksusowo lub niezwykle przytulnie. Choć granat w kuchni z pewnością nie należy do najbardziej oczywistych wyborów, może okazać się aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę. Tak uniwersalna barwa stwarza wiele możliwości i bez trudu odnajduje się w różnych stylach. Jak urządzić granatową kuchnię, by osiągnąć najciekawsze efekty? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • komu spodoba się granatowa kuchnia,
  • jakie są największe zalety granatowej kuchni,
  • jak wygląda klasyczna kuchnia granatowa,
  • w jaki sposób wprowadzić granat do kuchennego wnętrza,
  • z jakimi kolorami łączyć granat w granatowej kuchni,
  • jakie dodatki do granatowej kuchni pozwolą Ci osiągnąć efekt WOW we wnętrzu.

Kuchnia to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Bez wątpienia stanowi jego serce, łącząc funkcję użytkową z miejscem spędzania wolnego czasu w gronie rodziny. Funkcjonalność i wygoda to nie wszystko. Coraz więcej uwagi przykładamy do tego, aby kuchnia była również ładna i stanowiła ciekawą aranżację. Jeszcze nie tak dawno prym wiodły klasyczne kuchnie drewniane lub białe kuchnie na wysoki połysk. Obecnie wśród najmodniejszych trendów znajdują się kolory. Również te mniej rzeczywiste. Komu przypadnie do gustu granatowa kuchnia i jak stworzyć efektowne i wygodne wnętrze? Oto garść inspiracji!

Kuchnia granatowa: komu przypadnie do gustu?

Kolorowa kuchnia to propozycja dosyć nietuzinkowa. Przyjęło się, że w aranżacjach kuchennych powinny dominować jasne barwy. Tymczasem nie ma żadnych przeciwwskazań, by także w tym domowym wnętrzu pojawiły się ciemniejsze odcienie, jak choćby elegancki granat, o ile zostanie on właściwie do niego wkomponowany.

Kuchnia granatowa trafi w upodobania indywidualistów, osób otwartych na wnętrzarskie nowinki i eksperymenty. Z takim wnętrzem będzie „po drodze” miłośnikom nowoczesności, vintage, a nawet  klasyki. Wszystko jest kwestią zastosowanych w nim połączeń. Przykładem może być biało granatowa kuchnia z drewnem, która świetnie wpisze się estetykę skandynawską lub granatowe ściany połączone z meblami w stylu retro ze złotymi okuciami.

Na jakim metrażu najlepiej urządzić granatową kuchnię?

Tak barwny, nietuzinkowy projekt spodoba się posiadaczom dużych przestrzeni lub kuchni otwartej na salon. W takim układzie wskazany jest wystrój kuchenny przypominający ten panujący w pokoju dziennym. Granat zda w nim egzamin celująco. Dodatkowo granatowe kuchnie sprawdzą się w tych domach, w których stawia się na wnętrza charakterystyczne i mocno określone. Dlatego dobrze urządzać ją od początku do końca w konkretnym stylu. Białe blaty imitujące marmur sprawdzą się w towarzystwie granatu, jeśli chcemy uzyskać efekt w postaci kuchni w stylu glamour. Z kolei użycie blatu drewnianego pomoże podkreślić styl skandynawski, a w wielu przypadkach również rustykalny.

Jakie są największe zalety granatowej kuchni?

Ten odcień przydaje domowym przestrzeniom wyrazu. Jest intrygujący, a przy tym bardzo gustowny. Z granatem trudno jest stworzyć nieudane zestawienie, a to spory plus – zwłaszcza dla mało wprawionych aranżerów. Kolor granatowy należy to palety barw eleganckich. Z tego powodu mimo swojej intensywności i określoności, nigdy nie wychodzi z mody.

Największe ryzyko, jakie niesie za sobą ten kolor w kuchni – podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu – jest możliwość zaciemnienia i optycznego zmniejszenia wnętrza. Dlatego trzeba rozsądnie go dawkować oraz umiejętnie rozjaśniać, wykorzystując dodatki lub przełamując jaśniejszą kolorystyką ścian i tekstyliów.

Granatowa kuchnia – inspiracje i pomysły na niebanalny wystrój

Nabycie gotowego kompletu granatowych mebli kuchennych może być trudne. I tu z pomocą przychodzą nam kuchnie na wymiar. W ten sposób można stworzyć zabudowę, która będzie nie tylko bardzo stylowa, ale również perfekcyjnie dopasowana do warunków wnętrza. Projekt kuchni może przygotować dla Ciebie stolarz lub architekt wnętrz z salonu meblowego.

Kuchnia tworzona na indywidualne zamówienie daje możliwość decydowania nie tylko o wielkości, ilości i budowie poszczególnych elementów, ale również wybarwieniu ich korpusu, frontu oraz blatu. Wiele nowoczesnych kolekcji oferuje możliwość zamówienia frontów w różnych odcieniach granatu tak jak np. kuchnia 38th Elysee Avenue z linii Capital.

Największą Twoją obawą związaną z taką metamorfozą kuchni jest przytłoczenie lub zmniejszenie jej powierzchni? Nie musisz decydować się na komplet w całości zachowany w granacie. Możesz postawić na układ mieszany, czyli granatowe szafki dolne i górną zabudowę zachowaną w jasnej szarości, kremie lub bieli. Takie rozwiązanie zagwarantuje Ci kolor we wnętrzu, a jednocześnie uchroni je przed wizualną ciasnotą.

Innym nieco bardziej zachowawczym pomysłem jest zaplanowanie jednego większego modułu w granacie, podczas gdy reszta mebli będzie miała jasne wybarwienie.

 

Meble kuchenne Royal Draggo

MEBLE KUCHENNE ROYAL DRAGGO

Jeśli głęboki, ciemny granat wydaje Ci się zbyt śmiały, możesz wybrać trochę jaśniejszy, lekko rozbielony odcień. Kuchnia granatowa w takim wydaniu również będzie prezentowała się bardzo świeżo, nowocześnie i modnie. Taki wybór otwiera przed Tobą nowe możliwości. Jaśniejszy ton grantu pozwoli Ci na włączenie do aranżacji granatowej kuchni grafitu lub czerni, bez ryzyka, że stanie się ono zbyt ciemne, posępne.

Kuchnia biało-granatowa – dla niezdecydowanych

Kolor granatowy nie musi być w kuchni absolutnie dominujący. Możesz urządzić granatową kuchnię, w której w równych proporcjach rozmieścisz również kolor biały. Mogą to być nie tylko granatowe meble kuchenne matowe bądź z połyskiem, w duecie z białym blatem. Zabudowa meblowa może zostać wykonana w dwóch kolorach. Fronty białe i fronty granatowe razem będą prezentować się bardzo dobrze, wskazując subtelnie na świeży i przyjemny dla oka styl marynistyczny. Tego rodzaju połączenia mogą pięknie odwzorować również styl śródziemnomorski: bardzo ciemny odcień niebieskiego, przełamująca go biel oraz dużo lekkich optycznie dodatków. To właśnie one mogą nadać takiemu wnętrzu charakterystycznej zwiewności, którą mamy okazję oglądać w kuchniach w Grecji, czy we Włoszech.

Granatowa kuchnia: jakie dobrać do niej dodatki?

Granat jest o tyle dogodny, że można z nim zestawić właściwie każdą barwę. Najkorzystniejsze połączenia tworzy on z bielą, jasną szarością, grafitem oraz czernią. Jeśli zdecydujesz się na granatowe meble kuchenne, pamiętaj, że podłoga i sufit powinny pozostać jasne. W ten sposób uda Ci się uniknąć efektu pudełka. Taki ruch jest wręcz konieczny w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu.

Granatowa kuchnia z drewnem

Szlachetność granatu świetnie współgra z naturalnymi materiałami. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja kuchnia miała ciepły, przyjazny klimat, zdecyduj się na elementy w kolorze naturalnego drewna oraz bieli. Połączenie tych 3 kolorów sprawi, że wnętrze będzie oryginalne, a jednocześnie przytulne.

Jasne drewno jest bardziej uniwersalne i łatwiejsze pod względem aranżacyjnym. To o ciemnym wybarwieniu wymaga trochę przestrzeni.

Świetnie wyglądają granatowe meble kuchenne z blatem, na którym wyraźnie rysuje się usłojenie. Znakomitym w swojej prostocie patentem na przemycenie drewna do wystroju jest dobór elementów wyposażenia kuchni wykonanych z drewna lub bambusa. Mogą to być noże w drewnianym bloku, pojemniki do przechowywania z drewnianym wiekiem, deski do krojenia. Granatowa kuchnia z drewnem niejedno ma imię, a możliwości na tym polu są całkiem spore.

Sprzęt AGD w takiej ciepłej aranżacji kuchennej z granatem w roli głównej powinien być zachowany w bieli. Nadal na czasie są urządzenia ze wstawkami wiernie imitującymi wygląd drewna, dzięki którym tracą one swoją surowość.

Granatowa kuchnia w eleganckim wydaniu

Chcesz zaaranżować szykowną granatową kuchnię? Inspiracji na taki wystrój nie brakuje. Stworzysz go przede wszystkim z wykorzystaniem szkła i metalu. W takim wnętrzu wspaniale będzie prezentował się również marmur np. w formie blatu lub płytek.

Kuchnia zachowana w takiej kolorystyce potrzebuje dużej ilości światła. Chodzi tutaj przede wszystkim o właściwe doświetlenie ciemnych modułów, ale trochę lśniących, odbijających światło powierzchni również zrobi sporo dobrego dla takiego wystroju.

Granatowe meble kuchenne + złote dodatki = efekt WOW

W granatowej kuchni pięknie będą prezentowały się dodatki w kolorze miedzi lub złota. Srebrno również całkiem nieźle harmonizuje z tą barwą, ale takie połączenie daje wrażenie chłodu, które w kuchni nie jest mile widziane. Lepszym wyborem będą metale z ciepłą poświatą. Mogą one pojawić się w formie armatury, uchwytów, abażurów czy choćby elementów wykończenia lamp. Granatowa kuchnia w takiej aranżacji nabierze wytwornego charakteru i niepowtarzalnego blasku.

Metalowy zwis z kloszem w kolorze złota nie tylko będzie przyciągał uwagę, ale również podniesie „estetyczną” klasę wystroju. Dobrze w takim wnętrzu będzie sprawował się również abażur wykończony złotem od wewnątrz. Dzięki temu będzie on efektownie odbijał światło, a Ty zyskasz lepsze oświetlenie do przygotowywania posiłków. Duża lampa wisząca może pięknie otulić światłem ciemne kolory, które stanowią sedno granatowych kuchni. Taka gra światłem jest w stanie wydobyć z wnętrza jeszcze więcej.

Jeśli chcesz trochę zaszaleć, możesz dobrać do kuchni zaaranżowanej z granatem sprzęt AGD w metalicznym, złotym odcieniu np. blender, toster czy czajnik elektryczny. Wystarczy, aby był to drobny element, jak ozdobny przycisk czy dekoracyjna wstawka. Efekt gwarantowany. Złoty możesz wprowadzić również na ściany, decydując się na stylowe ramki w tym odcieniu.

Jeśli chodzi o naczynia do serwowania, najlepiej w takiej aranżacji sprawdzi się klasyka, czyli serwis zachowany w bieli. Gładka zastawa o miękko zaokrąglonej linii z łatwością wpasuje się w każdy wystrój. Możesz zdecydować się także na biały serwis uatrakcyjniony dekoracyjnym rantem. Nadal będzie on prosty i elegancki, a jednak trochę ciekawszy dla oka.

Dla podkreślenia spójności aranżacji granat z frontów mebli warto powtórzyć tu i ówdzie we wnętrzu. Oby tylko wprowadzane były do wnętrza z umiarem. Może to być wzorzysta serwetka, obrus czy dekoracyjny wazon na kwiaty. Dobrym pomysłem jest operowanie różnymi odcieniami granatu. Dzięki temu aranżacja zyska głębię.

Chcesz zadać szyku na organizowanej przez siebie uroczystości? Jest prosty patent, który pozwoli Ci zachwycić Twoich gości. Szczegółów dowiesz się z artykułu: „Jak złożyć serwetki? 6 propozycji, które dają efekt WOW”.

Klasyczna granatowa kuchnia to doskonały wybór dla osób, które potrzebują zdecydowanej zmiany w aranżacji, jednak nie chcą popadać w skrajności. Jeśli do tej pory w Twoim królestwie gotowania dominowały zachowawcze biele i spokojne beże, a fronty mebli kuchennych nie rzucały się zbytnio w oczy, granat może okazać się miłą odmianą. Taki kolor bez trudu wprowadzisz do swojej kuchni nie tylko na ścianie, ale także w elementach zabudowy: frontach szafek, hokerach i na kuchennej wyspie.

Uniwersalny charakter granatu sprawia, że kolor ten świetnie komponuje się zarówno z eleganckim złotem, jak i ciepłym drewnem czy chłodną bielą. Sprawdź wszystkie możliwości i dowiedz się, która z nich najlepiej pasuje do Twojej wizji idealnej kuchni.