Przejdź do sklepu brw.pl

Hamak ogrodowy – gdzie i jak go zamontować?

Czytaj
22.06.2019

Hamak ogrodowy – gdzie i jak go zamontować?

Wyobraź sobie ciepły, letni wieczór, szum drzew i odpoczynek na hamaku, a to wszystko w blasku zachodzącego słońca. Idealnie, prawda? Jeżeli uwielbiasz relaks w zaciszu własnego domu, hamak sprawdzi się u Ciebie doskonale. W artykule wyjaśnimy, w jakich miejscach możesz umieścić swój hamak i w jaki sposób go zamontować.

Hamak na balkon, hamak ogrodowy - gdzie i jak je zamontować?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • gdzie warto zawiesić hamak ogrodowy: w ogrodzie, na balkonie czy w mieszkaniu;
  • jaki rodzaj hamaka wybrać,
  • jak powinno przebiegać montowanie hamaka w ogrodzie,
  • jak zamontować hamak, jeśli w ogrodzie nie ma drzew;
  • jak wygląda mocowanie hamaka na balkonie.

Hamak w ogrodzie, na balkonie, a może… w mieszkaniu?

Gdzie zamontować hamak? Tak naprawdę, ogranicza Cię głównie Twoja wyobraźnia. Idealnym miejscem jest, oczywiście ogród, ale świetnie sprawdzi się także na tarasie. Jeśli mieszkasz w bloku, hamak na balkonie da Ci przynajmniej namiastkę jedności z naturą. Jeśli dodatkowo zadbasz o odpowiednią ilość zieleni i ładny wystrój balkonu, stworzysz wspaniałe miejsce do relaksu i substytut wakacji w egzotycznym kraju.

Hamak ogrodowy

Coraz częściej hamaki spotkać można też we wnętrzach domów. Dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i stylistycznych, dzięki czemu łatwo wybrać model pasujący do całości wystroju. Hamaki są bardzo wygodne, a delikatne bujanie działa odprężająco na skołatane nerwy, co sprawia, że coraz chętniej po nie sięgamy – powstają nawet kawiarnie oferujące możliwość hamakowej relaksacji.

Jaki rodzaj hamaka wybrać?

Hamaki można podzielić na tradycyjne oraz te z drążkiem. Te drugie zaopatrzone są w drewniane pręty na obu końcach. Są zwykle szersze, co pozwala na pomieszczenie większej ilości osób. To zdecydowanie rozwiązanie polecane dla par i rodzin z dziećmi. Hamak w ogrodzie ma przecież stwarzać okazję do odpoczynku i miłego spędzania czasu razem. Hamaki tradycyjne nie mają drążków, są za to bardziej elastyczne.

Do nieco innej kategorii zalicza się hamak turystyczny. Tego rodzaju hamaki są lekkie, kompaktowe, a do tego wytrzymałe – oto powody, dla których doskonale nadają się na biwak. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by turystyczny hamak można było rozłożyć również w ogrodzie. Zwykle hamaki przeznaczone dla osób podróżujących nie zajmują wiele miejsca po złożeniu, są również bardzo „łatwe w obsłudze”. To duży plus, jeśli nie chcesz, by taki element stał się nieodłączną częścią wyposażenia ogrodu.

Hamak ogrodowy

Hamaki wykonane są z różnych materiałów: nylonu, siatki lub kolorowego płótna. W przypadku wielobarwnych płóciennych hamaków warto pamiętać o tym, że ich wyraziste, wesołe kolory będą dłużej cieszyć nasze oczy, jeśli ochronimy je przed deszczem i długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne. Jeśli więc wiesz, że przez kilka dni Twoja rodzina nie będzie korzystać z hamaka, lepiej jest go zdjąć. Nie jest to szczególnie uciążliwe, jeśli zostanie odpowiednio zamontowany.

 

Jak zamontować hamak na balkonie lub w ogrodzie?

Mimo że na pierwszy rzut oka wydawać się może, że zamontowanie hamaka na balkonie to skomplikowany proces, wymagający zastosowania wielu akcesoriów, a w rzeczywistości to raczej prosta czynność. Zobacz, jak poprawnie zamontować hamak krok po kroku!

 

Montujemy hamak w ogrodzie

Najbardziej naturalnym miejscem do zamontowania hamaka jest przestrzeń pomiędzy dwoma dużymi, silnymi drzewami, oddalonymi od siebie o około 3,5-4 metrów, które dodatkowo zapewnią przyjemny cień. Pnie drzew należy obwiązać podwójnie złożoną liną na wysokości ok. 2 metrów. Jeśli odległość między drzewami jest większa niż 4 metry, umieść liny wyżej. Następnie przymocuj do nich karabińczyki. Pamiętaj, że hamak powinien wisieć dokładnie pośrodku drzew, dopasuj więc długości linek tak, aby były takie same z dwóch stron. Sprawdź, czy wysokość hamaka jest odpowiednia – nie powinien obniżać się więcej niż do poziomu 30 cm nad ziemią, kiedy z niego korzystasz.

Nie martw się, jeśli w Twoim ogrodzie brak dorosłych drzew. Równie dobrze sprawdzą się stalowe rury lub grube drewniane pale. Należy je dobrze solidnie osadzić w gruncie, aby stanowiły pewną podporę: nie chwiały się i utrzymały nasz ciężar. W tym celu należy wykopać dwa dołki o głębokości przynajmniej 50 cm, umieścić w nich rury lub pale i zalać betonem. Następnie przyspawaj lub przykręć do nich uchwyty na linki i pomaluj całość.

Alternatywą dla montowanych na stałe rur lub pali jest stelaż na hamak. Jest to bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Oszczędza czas i wysiłek związany z montażem rur lub pali. Co więcej, hamak umieszczony na stelażu z łatwością przestawisz w inne miejsce ogrodu, jeśli zajdzie taka potrzeba, np. w poszukiwaniu cienia lub podczas koszenia trawy. To świetna opcja dla osób, które nie chcą decydować się na trwałe zmiany w wyglądzie ogrodu ze względu na obecność hamaka.

Stelaż na hamak

Montujemy hamak na balkonie

Zanim przystąpisz do montażu hamaka na balkonie, upewnij się, że dysponujesz wystarczającą ilością przestrzeni i nie istnieje niebezpieczeństwo bolesnego obijania się o ściany, barierkę lub meble. Druga sprawa, o której bezwzględnie należy pamiętać to fakt, że cienkie ścianki działowe mogą nie wytrzymać obciążenia dorosłej osoby, wybierz więc grubsze, bardziej wytrzymałe ściany.

Odległość pomiędzy ścianami oraz wysokość, na jakiej należy zawiesić hamak na balkonie, są dokładnie takie same, jak w przypadku ogrodu (ok 4 m odległości i 2 m wysokości dla uchwytów do linek). Aby uchwyty dobrze trzymały się w ścianie, minimalna głębokość wiercenia powinna wynosić przynajmniej 10 cm, a w przypadku słabszych ścian – nawet do 20 cm. Pamiętaj, żeby nie wiercić prosto, ale pod kątem 15-20 stopni w dół.

Jeśli odległość pomiędzy dwiema ścianami jest odpowiednia, hamak na balkon możesz zawiesić bezpośrednio na uchwytach. Jeśli jest nieco większa od zalecanej, zastosuj linki i karabińczyki do regulacji.

Jeżeli metraż balkonu na to pozwala, wykorzystaj wygodny i praktyczny stelaż na hamak. Teraz już nic nie przeszkodzi Ci w pełni cieszyć się zasłużonym relaksem w ciepły, letni wieczór.