Przejdź do sklepu brw.pl

Sprężyny bonellowe czy faliste: porównanie sprężyn

Czytaj
4.06.2020

Sprężyny bonellowe czy faliste: porównanie sprężyn

Kwestia gustu? Nie zawsze! Łóżka, sofy i fotele odgrywają ogromną rolę w dekoracji wnętrza, ale ich podstawową funkcją jest zapewnienie komfortu. Ten natomiast zależy w znacznej mierze od rodzaju zastosowanych w materacach sprężyn. Jakie wybrać do pokoju dziennego, a jakie do sypialni? Właśnie nad tymi kwestiami pochylamy się w naszym dzisiejszym artykule. Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi, to serdecznie zapraszamy do lektury!

Sprężyny bonellowe czy faliste: porównanie sprężyn

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • sprężyny bonell czy faliste – które wybrać,
  • jaka jest różnica między sprężynami bonell a falistymi,
  • które lepiej sprawdzą się w salonie,
  • jakie powinniśmy zastosować w sypialni, by komfortowo spędzić noc,
  • jakie sprężyny są najczęściej wykorzystywane w siedziskach mebli tapicerowanych,
  • czym charakteryzują się sprężyny kieszeniowe i w jakiej sytuacji je wybrać.

Sypialnia i salon to pomieszczenia, które nieodzownie kojarzą się z wypoczynkiem i relaksem. Duża w tym zasługa umeblowania. O tym czy łóżko, fotel lub kanapa są wygodne i faktycznie zapewniają komfort siedzenia lub leżenie decydują m.in. zastosowanie sprężyny. Czym charakteryzują się sprężyny bonell? Jakie są zalety sprężyn falistych? Na które z nich najlepiej się zdecydować? Przedstawiamy krótki przewodnik po rodzajach sprężyn i ich zastosowaniu.

Sprężyny faliste czy bonell – które są lepsze?

Meble wypoczynkowe wykonane są zazwyczaj na bazie sprężyn bonellowych lub falistych. Niektóre modele wykorzystują oba rodzaje sprężyn, zwłaszcza sofy i fotele. Jest to związane z ich właściwościami, a tym samym – funkcjami w meblu, który często służy zarówno do wypoczynku w ciągu dnia, jak i jako posłanie w nocy. Poznaj je, żeby podjąć lepszą decyzję.

Sprężyny faliste charakteryzują się prostą konstrukcją. To długie druty o średnicy nieprzekraczającej 5 milimetrów; w kształcie przypominają sinusoidę. Łączone razem tworzą siatkę, która podtrzymuje kształt siedziska i oparcia. Ich rola jest ściśle powiązana z wyglądem mebla. Zamiennie, warstwę podtrzymującą mogą stanowić elastyczne listwy drewniane, płyty wiórowe, a nawet parciane lub gumowe pasy tapicerskie.

 

Sprężyny bonell wykorzystywane są najczęściej w warstwie sprężynującej, czyli odpowiadającej za komfort zarówno siedzenia, jak i oparcia. To delikatne sprężyny w kształcie klepsydr, które połączone są drutem i tworzą siatkę. Konstrukcja ta pozwala równomiernie rozłożyć nacisk punktowy, zapewniając poczucie komfortu i trwały kształt siedziska. Zamiast sprężyn bonell najczęściej używa się pianki wysokoelastycznej HR, pianki typu T lub sprężyn kieszeniowych.

Funkcje obu są tak różne, że pytanie „sprężyny faliste czy bonell – które lepsze?” jest pytaniem zbyt ogólnym. Trwałość i komfort sofy czy materaca w łóżku zależą nie tylko od zastosowanych sprężyn, ale i zamienników, jak pianka lub pasy tapicerskie. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o wyborze, poznaj wady i zalety dostępnych rozwiązań.

Sprężyny faliste czy bonell ­– co lepsze do salonu?

Zastanawiasz się nad wyborem mebli do pokoju dziennego? Wybierz nie tylko eleganckie, ale i komfortowe rozwiązanie. Wybór odpowiedniej sofy to podstawa. Jakie wady i zalety mają sofy ze sprężynami falistymi i bonellowymi?

Wiesz już, że każda ze sprężyn pełni określoną rolę. W przypadku mebli tapicerowanych, same sprężyny faliste nie zapewniają wystarczającego komfortu, dlatego łączone są często z pianką HR. To sprężysty materiał, który odpowiada średnio-twardym materacom sprężynowym. Warto zaznaczyć, że oprócz pianki, często stosowane są dodatkowe wypełnienia, jak gąbka. Najważniejszą cechą sprężyn tego typu jest odporność na zagniecenia – meble ze sprężynami falistymi nie odkształcają się nawet po latach użytkowania, zachowując swój pierwotny kształt i elegancki wygląd.

Sprężyny bonellowe uznawane są przez niektórych za lepsze, jednak jest to mit, który warto obalić. Podobnie jak sprężyny sinusoidalne, bonell są doskonałym rozwiązaniem… zależnie od sytuacji. Ich najważniejszą cechą jest zdolność rozłożenia nacisku punktowego na całą szerokość siedziska. Z jednej strony, zapobiega to nadmiernemu zapadaniu się kanapy pod niewielkim nawet ciężarem. Z drugiej natomiast – może sprawiać dyskomfort, jeśli na siedzisku będą dwie osoby o zupełnie różnej wadze, na przykład rodzic z dzieckiem.

Mając do wyboru sprężyny faliste i bonell – które będą lepsze do salonu? Faliste są bardziej uniwersalne. To trwałe rozwiązanie, które w połączeniu z pianką zapewnia optymalne poczucie komfortu, niezależnie od ilości domowników oraz ich wagi. Sprężyny bonellowe cieszą się uznaniem ze względu na zapewniany poziom komfortu, ale zakup powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do przeznaczenia mebla i potrzeb domowników. Jeśli kanapa ma dwa lub trzy oddzielne siedziska, każde z nich będzie pracować niezależnie. Zniweluje to jedyną wadę sprężyn bonell. Z tego samego powodu sprężyny bonellowe świetnie sprawdzą się w przypadku pojedynczych siedzisk, jak w przypadku fotela lub szezlongu.

Który rodzaj sprężyn wybrać? Najlepszym rozwiązaniem jest przetestowanie kanapy przed zakupem, żeby upewnić się, że to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie. Wybierz się więc do sklepu w towarzystwie wszystkich domowników i sprawdź, który rodzaj siedziska zapewnia Wam największy komfort i czy różnica wagi nie wpływa na nierównomierna zapadanie się siedziska.

Sprężyny bonell czy faliste do spania?

W razie potrzeby, salon zmienia się z pokoju dziennego w sypialnię dla gości. Aby zadbać o ich komfort, pomyśl nad wyborem sofy rozkładanej, która w razie potrzeby spełni rolę miejsca noclegowego. W przeciwieństwie do kanapy wykorzystywanej wyłącznie do siedzenia, sofa do okazjonalnego spania powinna cechować się nieco innym wyposażeniem, które sprawi, że również nocny wypoczynek będzie komfortowy.

Nie wiesz, co będzie lepsze do spania, sprężyny faliste czy bonell? Rozkładana sofa powinna być wypełniona sprężynami – to nie ulega wątpliwościom. W przeciwnym wypadku szybko ulegnie odkształceniom i straci na estetyce. Sama pianka, choć zdecydowanie tańsza od wypełnień sprężynowych, nie jest tak odporna na wgniecenia powstałe w wyniku długotrwałego nacisku. Odkształcenia to jednak nie tylko strata estetyczna, ale i funkcjonalna. Utrata elastyczności wypełnienia znacząco obniży komfort użytkowania mebla.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz sprężyny bonell, czy faliste do spania, będą one wyższej klasy wyborem niż pianka. Co do wyboru rodzaju sprężyn, faliste sprawdzą się lepiej w sytuacjach okazjonalnych, gdy kanapa służy jako pokój gościnny, a codzienny komfort użytkowania stanowi priorytet. Sprężyny są trwałe, co gwarantuje, że mebel się nie odkształci. Dzięki temu możesz liczyć na trwałość, elegancki wygląd i wygodę przez długie lata.

Jeśli planujesz korzystać z rozkładanej sofy jako łóżka na co dzień, wybierz sprężyny bonellowe. Ich zdolność przenoszenia ciężaru zapewnia komfort bliski materaca sprężynowego. Rozłożony nacisk oznacza również, że mebel nie odkształci się tak szybko, jak miałoby to miejsce w przypadku pianki. Zwłaszcza, że nacisk osoby leżącej nie jest tak punktowy jak podczas siedzenia, ale rozkłada się równomiernie po całej powierzchni materaca.

A co z łóżkiem w sypialni?

Jeśli decydujesz się na wykorzystanie w swoim łóżku materaca sprężynowego, powinieneś wiedzieć, że w materacach nie wykorzystuje się sprężyn falistych. Tu do wyboru mamy sprężyny bonnelowe lub kieszeniowe. Na czym polega różnica między nimi?

Jak sama nazwa wskazuje, sprężyny kieszeniowe umieszczone są w materiałowych kieszonkach , dzięki czemu działają niezależnie od siebie na całej szerokości materaca. Mają kształt walca, nieduży rozmiar i są stosunkowo gęsto ułożone.

Niezależna praca sprężyn kieszeniowych odróżnia je od sprężyn bonell – pary mogą komfortowo leżeć na materacach sprężynowych kieszeniowych, nie odczuwając nawzajem swoich ruchów. To model dający najlepsze oparcie śpiącym razem parom, nawet w przypadku znacznej różnicy wagi.

 

Materac sprężynowy typu bonell doskonale sprawdzi się na łóżku jednoosobowym. Nie zapewnia on takiej elastyczności punktowej, jak kieszeniowy (cechuje się elastycznością powierzchniową), ale jednorodna powierzchnia spania oraz stabilność gwarantują komfort i wypoczynek każdej nocy.

Podkreślmy raz jeszcze: w materacach sprężynowych znajdziesz jedynie sprężyny bonellowe i kieszeniowe – faliste znajdują się jedynie w meblach wypoczynkowych, takich jak sofy i narożniki z funkcją spania.

Sprężyny faliste czy bonell – co lepsze dla Ciebie?

Wiesz już, że nie każde rozwiązanie jest tak uniwersalne, jak mogłoby się wydawać. Wszystkie mają swoje wady i zalety, a także zastosowanie sytuacyjne. Do Ciebie należy decyzja, jak urządzisz we własnym domu i czego potrzebujesz najbardziej. Mając do dyspozycji sprężyny faliste czy bonell, dokonuj zawsze świadomej decyzji! Zastanów się, czy z kanapy w salonie będą korzystać goście jako z posłania do spania i czy wszyscy domownicy korzystając z tego typu mebli znajdą wygodne siedzisko.

 

Podsumowanie

Jak już wiesz z naszego dzisiejszego tekstu, zarówno sprężyny faliste, jak i sprężyny bonell mają swoje wady i zalety. Poleca się ich stosowanie w odmiennych rodzajach mebli tapicerowanych i łóżek z płyty wiórowej. Z kolei materace ze sprężynami, które wykorzystuje się w łóżkach w sypialniach, gdzie liczy się przede wszystkim komfort snu, mogą być również wyposażone w sprężyny kieszeniowe. W miejscu nacisku przy wykorzystaniu ostatniego modelu sprężyn nie powstaje charakterystyczne zagłębienie na powierzchni materaca, co znacznie wpływa na jakość snu i odpoczynku w pozycji leżącej. Wybierz te sprężyny, które sprawdzą się najlepiej!

Wiesz już co lepsze do spania? Sprężyny faliste czy bonell, a może kieszeniowe? Materac to nie wszystko! Skompletuj zestaw na podstawie artykułu „Jak wybrać stelaż do łóżka?”