Jak doświetlić pokój bez okna?

Czytaj
17.06.2019

Jak doświetlić pokój bez okna?

Czy pokój bez okna to aranżacyjny pat? Niekoniecznie! Potraktuj go jako wyzwanie oraz szansę na wykazanie się kreatywnością. Zdziwisz się, jakie efekty możesz osiągnąć.

Wbrew pozorom, pomieszczenia pozbawione okien nie są zmartwieniem wyłącznie tych,  którzy mieszkają w budynkach z epoki PRL-U. Także w  tzw. „nowym budownictwie” bardzo często zdarzają się korytarze, łazienki, garderoby, a nawet sypialnie bez dostępu do światła słonecznego.

Co zrobić w takim wypadku? Jak doświetlić pokój bez okna i sprawić, by wydawał się on jaśniejszy i bardziej przytulny? Oto kilka sprawdzonych trików, które pozwolą ci osiągnąć upragniony efekt.

 

Zagraj barwą

Nieodpowiedni kolor ścian to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają właściciele mieszkań, w których znajduje się pokój bez okna. Jeśli do pomieszczenia nie wpada dużo światła dziennego, zrezygnuj z barw, które mogłyby je dodatkowo zaciemniać. Ciemna farba, tapeta, meblościanka lub szafa sprawią, iż pokój będzie wydawać się jeszcze cięższy i ciemniejszy. Doskonałym wyborem będzie biel lub jasny beż, który optycznie powiększy pomieszczenie oraz sprawi, że światło będzie się po nim lepiej rozchodzić.

 

Więcej na temat połączenia bieli i drewna w mieszkaniu znajdziesz, klikając tutaj.

 

Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia więcej kolorów, rób to z wyczuciem – dwa odcienie ścian to absolutne maksimum, gdy aranżujesz tak wymagające wnętrze. Co oczywiste, nie zapomnij także o kolorze podłogi – jasny parkiet, dywan lub wykładzina będą idealnym rozwiązaniem.

 

Pozwól sobie na błysk

Gdy masz do czynienia z ciemnym pomieszczeniem, postaraj się umieścić w nim możliwie jak najwięcej elementów odbijających światło (chociażby to pochodzące z elementów oświetlenia). Użyj farby z błyszczącymi drobinkami, a pokój bez okna momentalnie rozbłyśnie tysiącem iskier. Elementem rozjaśniającym ciemne wnętrze są również jasne meble z lakierowanymi frontami, które zadziałają niczym wielkie zwierciadła.

Witryna Heda
Komoda Pori

Gra luster

Lustra to jeden z pierwszych elementów wystroju, który powinien przyjść Ci do głowy, kiedy zastanawiasz się, jak doświetlić pokój. Lustra nie tylko optycznie powiększą każde pomieszczenie, ale przede wszystkim odbiją nawet niewielką ilość światła, jakie do niego wpadnie.

Bez względu na to, czy zamontujesz je na ścianie czy też umieścisz je na froncie mebli, efekt będzie zdumiewający. Jeśli masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji, poszukaj mebli, które w całości zostały wykonane z luster.

Lampy, lampy i jeszcze raz lampy

Kiedy dekorujesz pokój bez okna, musisz zainstalować w nim sporą ilość lamp, aby pomieszczenie stało się przytulne i komfortowe. Pamiętaj, że źródłem światła mogą być nie tylko tradycyjne lampy i reflektorki, ale również , kryształki, meble z podświetlanymi gablotami lub, wyjątkowo modne w ostatnim czasie, lustra z żarówkami.

Planując oświetlenie ciemnego pomieszczenia, weź pod uwagę nie tylko liczbę lamp, ale także temperaturę i barwę samego światła. Doskonałym wyborem będą żarówki emitujące światło o barwie zbliżonej do światła dziennego, które przynajmniej częściowo zrekompensują brak okna w pomieszczeniu.

Lampa Konda w kształcie kuli
Lampa wisząca Marilyn
Lampa wisząca Nika

 

Nie zamykaj się!

Skoro w Twoim pokoju brakuje okna, zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz w nim drzwi! W przypadku wielu pomieszczeń futryna bez drzwi pozwoli wpuścić do pokoju nieco słońca z sąsiednich pomieszczeń.

A co w przypadku pomieszczeń takich jak łazienka, w których zainstalowanie drzwi jest konieczne? Wówczas zamiast ciężkich, drewnianych modeli wybierz te delikatne, z półprzeźroczystymi przeszkleniami, które nie będą przytłaczać pomieszczenia.

 

Szklane… ściany?

Im więcej delikatnych powierzchni pojawi się w słabo doświetlonym pomieszczeniu, tym jaśniejsze będzie się ono wydawać. W ostatnich latach do łask powróciły szklane luksfery, które instaluje się nawet w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Dzięki nim, zbudujesz efektowną, przepuszczającą promienie słoneczne ścianę. Równie ciekawym rozwiązaniem będą witraże, gwarantujące dyskrecję oraz dopływ światła z sąsiadujących pomieszczeń.

 

Dekoruj z głową

Urządzenie pokoju bez okna może stanowić spore wyzwanie. W tym wypadku warto konsekwentnie kierować się podstawową regułą: każdy element znajdujący się w takim pomieszczeniu powinien w jakiś sposób je rozjaśniać lub rozświetlać.

Postaw na delikatne i nieprzytłaczające meble i subtelne materiały.  Doskonałym wyborem będą również wszelkiego rodzaju świeczniki oraz sznury lamp w stylu cotton balls, które sprawią, ze pomieszczenie będzie jasne i wyjątkowo przytulne.

Girlanda świetlna Fest
Dekoracja świetlna Back
Lampa stołowa Atle