Przejdź do sklepu brw.pl

Jak doświetlić pokój bez okna?

Czytaj
17.06.2019

Jak doświetlić pokój bez okna?

Czy pokój bez okna to aranżacyjny pat? Niekoniecznie! Potraktuj go jako wyzwanie oraz szansę na wykazanie się kreatywnością. Zdziwisz się, jakie efekty możesz osiągnąć. Jeśli interesuje Cię temat jakim jest doświetlenie ciemnego pokoju, to koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł! Dowiesz się z niego, jak prawidłowo i kreatywnie doświetlać ciemne pomieszczenia bez naturalnego światła , a także wielu innych przydatnych rzeczy! Serdecznie zapraszamy do lektury dzisiejszego tekstu!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak zabrać się za doświetlenie pokoju,
  • o czym należy pamiętać planując doświetlić ciemne pomieszczenie,
  • co zrobić, by salon bez okna, był w pełni funkcjonalnym pokojem dziennym.

Doświetlenie pomieszczeń – wstęp

Wbrew pozorom, pomieszczenia pozbawione okien nie są zmartwieniem wyłącznie tych,  którzy mieszkają w budynkach z epoki PRL-U. Także w  tzw. „nowym budownictwie” bardzo często zdarzają się korytarze, łazienki, garderoby, a nawet sypialnie bez dostępu do światła słonecznego.

Co zrobić w takim wypadku? Jak doświetlić pokój bez okna i sprawić, by wydawał się on jaśniejszy i bardziej przytulny? Oto kilka sprawdzonych trików, które pozwolą ci osiągnąć upragniony efekt.

W pomieszczeniu brakuje okna – jak urządzić pokój w takiej sytuacji? O tym pamiętaj

By urządzić pokój, w którym będzie się dobrze mieszkało, wbrew pozorom wcale nie potrzeba okna. Aranżację pokoju możesz zaplanować tak, by światło było wystarczająco dużo i o tym opowiemy Ci w dzisiejszym artykule. Jednak zanim zaczniesz urządzanie takiego miejsce sprawdź, o czym należy pamiętać, by brak światła kamuflować jeszcze efektywniej:

  • Wypełnij przestrzeń dużą ilością roślin. Mają właściwości oczyszczające powietrze (ogromna ilość z nich), a także produkują tlen. Dlatego właśnie najlepiej sprawdzą się tam, gdzie dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz jest trudniejsze.
  • Staraj się nie zagracać przestrzeni, dlatego wybierz styl, który współgra z minimalizmem. Duża ilość mebli i dodatków dodatkowo przygasza przestrzeń, przez co wydaje się ona jeszcze ciemniejsza.
  • Zadbaj wcześniej o to, by dokładnie sprawdzić, czy miejsce jest dotlenione w sposób wystarczający, zwłaszcza jeśli ma się w nim znajdować sypialnia. Jest to szczególnie ważne, jeśli rozważasz urządzenie pokoju w miejscu, które jest dość mocno oddalone od pomieszczeń z oknami.
  • Sprawdź dany pokój bez okna również pod kątem czystości ścian i ewentualnej wilgoci. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ znacząco wpływa na zdrowie osób, które mieszkają w tym pomieszczeniu, a redukcja zagrożeń jest trudniejsza, dlatego że nie masz dostępu do świeżego powietrza z zewnątrz i słonecznych promieni. Czasem sprawę załatwiają specjalne sprzęty do osuszania danej przestrzeni.

Zagraj barwą

Nieodpowiedni kolor ścian to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają właściciele mieszkań, w których znajduje się pokój bez okna. Jeśli do pomieszczenia nie wpada dużo światła dziennego, zrezygnuj z barw, które mogłyby je dodatkowo zaciemniać. Ciemna farba, tapeta, meblościanka lub szafa sprawią, iż pokój będzie wydawać się jeszcze cięższy i ciemniejszy. Doskonałym wyborem będzie biel lub jasny beż, który optycznie powiększy pomieszczenie oraz sprawi, że światło będzie się po nim lepiej rozchodzić.

Więcej na temat połączenia bieli i drewna w mieszkaniu znajdziesz, klikając tutaj.

Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia więcej kolorów, rób to z wyczuciem – dwa odcienie ścian to absolutne maksimum, gdy aranżujesz tak wymagające wnętrze. Co oczywiste, nie zapomnij także o kolorze podłogi – jasny parkiet, dywan lub wykładzina będą idealnym rozwiązaniem.

Pozwól sobie na błysk

Gdy masz do czynienia z ciemnym pomieszczeniem, postaraj się umieścić w nim możliwie jak najwięcej elementów odbijających światło (chociażby to pochodzące z elementów oświetlenia). Użyj farby z błyszczącymi drobinkami, a pokój bez okna momentalnie rozbłyśnie tysiącem iskier. Elementem rozjaśniającym ciemne wnętrze są również jasne meble z lakierowanymi frontami, które zadziałają niczym wielkie zwierciadła.

WITRYNA HEDA

KOMODA PORI

Gra luster to pomysł na doświetlenie ciemnego pokoju

Lustra to jeden z pierwszych elementów wystroju, który powinien przyjść Ci do głowy, kiedy zastanawiasz się, jak doświetlić pokój. Lustra nie tylko optycznie powiększą każde pomieszczenie, ale przede wszystkim odbiją nawet niewielką ilość światła, jakie do niego wpadnie.

Bez względu na to, czy zamontujesz je na ścianie czy też umieścisz je na froncie mebli, efekt będzie zdumiewający. Jeśli masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji, poszukaj mebli, które w całości zostały wykonane z luster.

Lampy, lampy i jeszcze raz lampy

Kiedy dekorujesz pokój bez okna, musisz zainstalować w nim sporą ilość lamp, aby pomieszczenie stało się przytulne i komfortowe. Pamiętaj, że źródłem światła mogą być nie tylko tradycyjne lampy i reflektorki, ale również , kryształki, meble z podświetlanymi gablotami lub, wyjątkowo modne w ostatnim czasie, lustra z żarówkami.

Planując oświetlenie ciemnego pomieszczenia, weź pod uwagę nie tylko liczbę lamp, ale także temperaturę i barwę samego światła. Doskonałym wyborem będą żarówki emitujące światło o barwie zbliżonej do światła dziennego, które przynajmniej częściowo zrekompensują brak okna w pomieszczeniu.

LAMPA KONDA w kształcie kuli

LAMPA WISZĄCA MARILYN

LAMPA WISZĄCA NIKA

Nie zamykaj się!

Skoro w Twoim pokoju brakuje okna, zastanów się, czy aby na pewno potrzebujesz w nim drzwi! W przypadku wielu pomieszczeń futryna bez drzwi pozwoli wpuścić do pokoju nieco słońca z sąsiednich pomieszczeń.

A co w przypadku pomieszczeń takich jak łazienka, w których zainstalowanie drzwi jest konieczne? Wówczas zamiast ciężkich, drewnianych modeli wybierz te delikatne, z półprzeźroczystymi przeszkleniami, które nie będą przytłaczać pomieszczenia.

Szklane… ściany?

Im więcej delikatnych powierzchni pojawi się w słabo doświetlonym pomieszczeniu, tym jaśniejsze będzie się ono wydawać. W ostatnich latach do łask powróciły szklane luksfery, które instaluje się nawet w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Dzięki nim, zbudujesz efektowną, przepuszczającą promienie słoneczne ścianę. Równie ciekawym rozwiązaniem będą witraże, gwarantujące dyskrecję oraz dopływ światła z sąsiadujących pomieszczeń.

Ciemne pomieszczenia dekoruj z głową

Urządzenie pokoju bez okna może stanowić spore wyzwanie. W tym wypadku warto konsekwentnie kierować się podstawową regułą: każdy element znajdujący się w takim pomieszczeniu powinien w jakiś sposób je rozjaśniać lub rozświetlać.

Postaw na delikatne i nieprzytłaczające meble i subtelne materiały.  Doskonałym wyborem będą również wszelkiego rodzaju świeczniki oraz sznury lamp w stylu cotton balls, które sprawią, ze pomieszczenie będzie jasne i wyjątkowo przytulne.

GIRLANDA ŚWIETLNA FEST

DEKORACJA ŚWIETLNA BACK

LAMPA STOŁOWA ATLE

Salon bez okna – jak rozjaśnić ciemne wnętrze?

W pierwszej chwili można pomyśleć, że rozjaśnienie pomieszczenia takiego jak salon bez okien to trudne zadanie. W końcu do takiego wnętrza nie ma dostępu światło dzienne, zaś sztuczne oświetlenie nigdy nie zastąpi tego w pełni naturalnego. Jest jednak kilka trików, które sprawią, że ciemny pokój nabierze blasku.

Liczy się nie tylko wybrane oświetlenie główne (lampy pod sufitem itp.), ale również dodatkowe oświetlenie – np. podświetlenie półek. Również odpowiedni dobór kolorów ścian do ciemnego salonu to niezwykle istotna kwestia. Zdecydowanie postaw na jasne odcienie i koniecznie zadbaj o lustra, by światło miało się od czego odbijać. Jednocześnie wykorzystanie zwierciadeł we wnętrzach małych pomieszczeń to idealny sposób na powiększenie ich optycznie.

Odpowiednie oświetlenie to podstawa. Nawet najbardziej ciemny pokój może okazać się przytulnym gniazdkiem pod warunkiem, że zastosujesz jasne żarówki i jasne kolory. Mieszkanie pozbawione naturalnego światła to nie tragedia – warto zadbać o oświetlenie innego rodzaju lub pozyskanie go z innego wnętrza.

Jeśli warunki techniczne budynku na to pozwalają, to rozważ wycięcie otworu w ścianie na połączeniu salonu i kuchni. Jeśli to możliwe, stwórz półprzezroczystą ścianę – właśnie ona w przypadku braku okna pozwoli rozświetlić wnętrze światłem z pokoju sąsiadującego z salonem (np. z sypialni, przedpokoju czy kuchni).

Oświetlenie pomieszczeń – co mówi prawo?

Warto wiedzieć: zagadnienia dotyczące oświetlenia pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi zostały przedstawione w następujących aktach prawnych:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz.U. z 2022 r.,poz. 1225);
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650  z późń. zm.).

Poniżej cytujemy treść paragrafów.

§  58.  [Oświetlenie wyłącznie światłem sztucznym]

1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

  • oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,
  • jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

§  59.  [Oświetlenie światłem sztucznym]

1.  Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) powinny mieć zapewnione oświetlenie światłem sztucznym odpowiednio do potrzeb użytkowych.

2.  Ogólne oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi powinno zapewniać odpowiednie warunki użytkowania całej jego powierzchni.

3.  Oświetlenie światłem sztucznym połączonych ze sobą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) nie powinno wykazywać różnic natężenia, wywołujących olśnienie przy przejściu między tymi pomieszczeniami.

§  60.  [Minimalny czas nasłonecznienia pomieszczeń]

1.  Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, klubie dziecięcym, przedszkolu, innych formach opieki przedszkolnej oraz szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia wynoszący co najmniej 3 godziny w dniach równonocy w godzinach 8.00-16.00, natomiast pokoje mieszkalne w godzinach 7.00-17.00.

2.  W mieszkaniach wielopokojowych wymagania ust. 1 powinny być spełnione przynajmniej dla jednego pokoju.

3.  W przypadku budynków zlokalizowanych w zabudowie śródmiejskiej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia, określonego w ust. 1., do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.