Przejdź do sklepu brw.pl

Jak gotować na parze?

Czytaj
16.10.2020

Jak gotować na parze?

Gotowanie na parze cieszy się coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród osób, które dbają o dietę i chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Jak gotować na parze, aby posiłki były smaczne i pełne witamin? Na co zwracać uwagę w czasie zakupu parowaru oraz jak gotować bez tego urządzenia?

 

Czy gotowanie na parze jest zdrowe?

Specjaliści zajmujący się zdrowym odżywianiem nie mają wątpliwości, iż gotowanie na parze jest jednym z najzdrowszych (o ile nie najzdrowszym) sposobem przygotowywania żywności.

Badania wskazują, że potrawy gotowane przy użyciu tradycyjnych metod tracą blisko połowę swoich wartości odżywczych, a w przypadku niektórych witamin, straty te mogą sięgać nawet 70%. Mnóstwo składników, niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, może zostać zneutralizowane przez zbyt wysoką temperaturę lub pozostać w wodzie, w której gotowałeś produkty. Warto również wiedzieć, że produkty smażone dodatkowo chłoną tłuszcz, co czynie je znacznie bardziej kalorycznymi.

Warto pamiętać również o wyglądzie przygotowywanych produktów. Warzywa gotowane w tradycyjny sposób często tracą nie tylko bogatą zawartość swoich składników mineralnych, ale również kolor. Wystarczy wspomnieć piękne, zielone brokuły, które klasyczne gotowanie może zamienić w niezbyt atrakcyjny, szarawy produkt. Potrawy przygotowywane na parze nie mają tych wad.

Jeśli zaś chodzi o gotowanie na parze, straty substancji odżywczych są zdecydowanie mniejsze. Możesz również łatwiej kontrolować ilość tłuszczu, jaki znajdzie się w potrawie. Ponieważ para wydobywa sód naturalnie obecny w produktach, dania gotowane na parze nie muszą być dodatkowo solone, co jest niezwykle cenną informacją dla osób zmagających się chociażby z nadciśnieniem. Możesz wzbogacić dzięki nim wieloskładnikowe dania, które staną się dzięki temu nie tylko bardziej atrakcyjne wizualnie, ale również dużo zdrowsze.

Garnek do gotowania na parze Cameron

GARNEK DO GOTOWANIA NA PARZE

Co jeszcze odróżnia gotowanie na parze od tradycyjnego gotowania?

Potrawy gotowane na parze są zdrowsze – to już wiemy. Jednak poza tym jest jeszcze kilka argumentów, dla których warto częściej decydować się na ten rodzaj przyrządzania posiłków.

  • Jeśli zdecydujesz się na przyrządzanie posiłków na parze, gotowanie zacznie zabierać Ci mniej czasu. W jednym naczyniu możesz przygotować kilka rodzajów jedzenia, które złożą się na całą potrawę, np. warzywa i mięso, czy ryby. Do gotowania na parze możemy używać domowej roboty narzędzia, np. durszlaka ustawionego na garnku z wrzątkiem lub przeznaczonego do tego, specjalnego naczynia. Gotowanie na parze możliwe jest zatem w niemal każdych warunkach.
  • Jedzenie z pary jest mniej kaloryczne. Zachowuje przy tym swoje składniki odżywcze, które ulatniają się szybko np. w kuchence mikrofalowej (wyjątkiem jest gotowanie na parze w kuchence mikrofalowej, która posiada taką funkcję – warto to sprawdzić w opisie producenta). Gotowanie warzyw, mięsa i ryb na parze jest zatem doskonałą metodą dla osób, które chcą zadbać o linię i utracić zbędne kilogramy.
  • Gotowanie na parze jest mniej angażujące. Wszystko dzieje się samo, nie ma potrzeby obracania jedzenia, nie trzeba również zbyt często do niego zaglądać. Dzięki temu możemy zająć się dowolną inną czynnością, a obiad lub kolacja na parze robią się same.
  • Gotowanie na parze nigdy nie oznacza gorszego smaku. Z powodzeniem możemy używać tu przypraw. Przydadzą się m.in. suszone zioła, chyba że ze względu na sprzyjającą porę roku w Twoim domu rosną świeże zioła. Ich aromat wydzielany podczas gotowania na parze pomoże uzyskać wyjątkowy smak potrawy.
  • Jak gotować na parze? Gotowanie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na dobry parowar lub podobne urządzenie, które daje taką możliwość. Wówczas czeka Cię szybkie, łatwe gotowanie na parze, dzięki któremu najesz się do syta i zapewnisz organizmowi dostarczenie właściwych składników odżywczych. Parowar elektryczny nie musi być urządzeniem, które potrzebuje dużych ilości prądu. Co za tym idzie – przygotowywanie posiłków jest szybkie i tanie!

Jak wybrać najlepsze urządzenie do gotowania na parze?

Parowar może znacząco ułatwić Ci przygotowywanie zdrowych potraw bez utraty składników odżywczych. Aby jednak mieć pewność, że urządzenie do gotowania na parze spełni Twoje oczekiwania, w trakcie zakupów zwróć uwagę na kilka bardzo istotnych detali. Pierwszym z nich jest wielkość urządzenia, która powinna być dostosowana do Twoich potrzeb. Z oczywistych względów parowar, czy też garnek parowy dla singla będzie mniejszy niż ten dla wieloosobowej rodziny. Wcześniej wybierz również miejsce w kuchni, w którym stanie. Podczas przygotowywania posiłków będziemy mieć do czynienia z parą i lepiej, by nie uszkadzała ona mebli i ich okleiny, kiedy w środku powstaje zdrowy posiłek.

Dobry parowar powinien posiadać kilka poziomów o różnych rozmiarach, co umożliwi przygotowanie kilku składników potrawy w tym samym czasie. Ciekawym rozwiązaniem będą pojemniki o wyjmowanym dnie, dzięki czemu ugotujesz produkty o nietypowym kształcie lub wielkości. Pyszny, zdrowy posiłek, przyprawiony świeżymi lub suszonymi ziołami może przecież wyglądać atrakcyjnie!

Możesz też wybrać urządzenie do gotowania na parze, które posiada również wbudowany timer, wskaźnik poziomu wody oraz łatwy system uzupełniania płynu. Tak, tak, to nie fikcja – takie urządzenia są już dostępne na rynku.

Jak gotować na parze bez parowaru?

A co, jeśli nie posiadasz specjalnego urządzenia? Na szczęście, w takim wypadku nie musisz rezygnować ze zdrowych i lekkostrawnych posiłków. Jak gotować na parze bez parowaru? To prostsze, niż myślisz. Będziesz potrzebować do tego jedynie dużego garnka oraz elementu, na którym ułożysz wszystkie składniki.

Możesz zaopatrzyć się w specjalny, perforowany koszyczek, dopasowujący się do kształtu garnka. Dobrze sprawdzi się również sitko, jednak musisz pamiętać, że musi być ono wykonane z materiału odpornego na wysokie temperatury. Warto również przetestować babciną metodę, wykorzystującą cienką, kuchenną szmatkę zawiązaną ciasno nad garnkiem z wrzątkiem. Przydatny będzie również durszlak, najlepiej sprawdzi się ten metalowy.

Sitko do gotowania na parze

SITKO DO GOTOWANIA NA PARZE

 

Co można gotować na parze, a czego nie?

Jedną z największych zalet tego sposobu przygotowywania żywności, jest fakt, iż jest on zaskakująco uniwersalny. Co można gotować na parze? Niemal wszystko. Metoda ta idealnie nadaje się do gotowania warzyw, zwłaszcza tych twardych, które pod wpływem temperatury zachowują jędrność i kształt.

Bez obaw możesz wkładać do parowaru ziemniaki, brokuły, szparagi, kalafiory lub kukurydzę. Raczej nie poleca się gotowania w ten sposób ogórków, sałaty i pomidorów, gdyż obróbka termiczna może negatywne wpłynąć na ich smak i konsystencję.

Na parze możesz ugotować także kasze i ryż, które w ten sposób zyskują fantastyczny aromat.

W parowarze możesz również przygotować różnego rodzaju mięsa i ryby. Pamiętaj jednak, aby je odpowiednio poporcjować, gdyż zbyt duże kawałki mięsa nie ugotują się odpowiednio. Postaraj się wybierać kawałki, które nie są poprzerastane tłuszczem, gdyż nie będzie miał on szansy prawidłowo się wytopić.

 

Garnek z pokrywką Stone Lamart

GARNEK Z POKRYWKĄ STONE LAMART

 

Czas gotowania na parze – dlaczego jest istotny?

W parowarze bardzo łatwo osiągnąć wysoką temperaturę, przekraczającą 100 stopni. Oznacza to, że większość potraw będzie gotowa bardzo szybko. Aby wszystkie produkty zachowały jędrność oraz pełnię wartości odżywczych, należy zwracać baczną uwagę na to jak długo gotować na parze poszczególne produkty. Jeśli czas będzie zbyt krótki, na Twoim talerzu pojawią się twarde i niedogotowane warzywa oraz surowe mięso. Z kolei zbyt długie gotowanie może sprawić, że warzywa zamienią się w nieapetyczną, pozbawioną wartości odżywczych papkę, a mięso całkowicie straci swój smak.

 

Jak długo gotować na parze różne produkty?

Czas gotowania na parze zależy od rodzaju produktów oraz ich wielkości. Jeśli zależy Ci na czasie, postaraj się pokroić (np. warzywa czy mięso) na mniejsze kawałki, dzięki czemu możesz zaoszczędzić kilka minut w kuchni.

Ziemniaki na parze gotuje się około 30 minut. Podobnie jak:

  • buraki,
  • kukurydzę,
  • seler,
  • kaszę,
  • makaron,
  • ryż.

Kwadrans nad parą powinny spędzić:

  • brokuły,
  • grzyby,
  • kalafior,

Nieco krócej, bo około 10 minut, należy gotować:

  • dynię,
  • szparagi,
  • fasolkę szparagową.

Najmniej czasu w parowarze powinien spędzić delikatny szpinak, który będzie potrzebować zaledwie kilku minut obróbki termicznej.

Do przygotowania świeżych ryb wystarczy zaledwie 10 minut natomiast te zamrożone gotuj dwa razy dłużej. W przypadku mięsa, najdłużej, bo aż 40 minut, należy gotować wieprzowinę. Indyk potrzebuje około 25 minut. Z kolei cienka pierś z kurczaka będzie gotowa mniej więcej po kwadransie.

KOMPLET GARNKÓW FIRST

 

Gotowanie na parze – jak układać produkty w urządzeniu?

Mogłoby się wydawać, iż jedną z prostszych czynności w kuchni jest gotowanie na parze. Jak układać produkty w parowarze, aby wszystko poszło po Twojej myśli? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista dla wszystkich kucharzy, dlatego warto zapamiętać kilka podstawowych zasad.

Przede wszystkim koszyk do gotowania nie może dotykać powierzchni wody. Nie może też być od niej za bardzo oddalony. Para wodna powinna móc swobodnie opływać wszystkie umieszczone w nim produkty. Należy również zadbać, aby urządzenie było szczelne, gdyż tylko w ten sposób warzywa i mięso będą mogły się ugotować.

Postaraj się, aby jedzenie było równomiernie i niezbyt ciasno ułożone na tackach. Jeśli wyłożysz na nie zbyt dużo produktów, część z nich może być surowa. Najniżej układaj te produkty, które wymagają najdłuższej obróbki termicznej oraz najwyższej temperatury, takie jak mięso i twarde warzywa korzeniowe. Wyżej mogą znaleźć się delikatniejsze składniki.

 

Gotowanie w parowarze – co zrobić, aby jedzenie nie było mdłe?

Czasem zdarza się, że osoby które po raz pierwszy próbują posiłków przygotowanych na parze, narzekają na to, że dania wydają się mdłe. Najczęściej jest to kwestia przyzwyczajenia i wrażenie to znika po dosyć krótkim czasie.

Warto pamiętać, że gotowanie w parowarze wydobywa naturalny smak potraw. Dania przygotowane w ten sposób nie potrzebują soli, a ich smak możemy wzbogacić, sięgając po różnego rodzaju zioła.

Doskonałym pomysłem będzie dodanie do nich posiekanej pietruszki, tymianku lub bazylii. Warto również dodać do nich pikantną paprykę, kumin lub przyprawę pięciu smaków. Aby potrawa nabrała wyrazistości, po ugotowaniu możesz skropić ją sokiem z cytryny lub niewielką ilością oliwy z oliwek.

 

Pasteryzowanie przetworów w garnku w wodą to skuteczna metoda na zachowanie ich trwałości

GARNEK NERO

 

Mięso i ryby – jak gotować na parze?

Przygotowywanie ryb na parze powinno przypaść do gustu mało doświadczonym kucharzom, ponieważ w ten sposób znacznie trudniej sprawić, że będą suche i wiórowate. Czas gotowania powinieneś uzależnić o tego, jak gruby jest filet oraz ile tłuszczu zawiera ryba. Cienki płat mintaja powinien spędzić w parowarze znacznie mniej czasu niż gruby kawałek tłustego łososia. Smak ryb z parowaru warto wzbogacić ziołami i cytrusami. W tej roli idealnie sprawdzi się szałwia, tymianek, cytryna, limonka lub pomarańcze.

Jak gotować na parze mięso? Przede wszystkim należy używać chudych części, takich jak polędwica lub pierś. Pamiętaj, że mięso nie może być pokrojone na zbyt grube kawałki, gdyż nie ugotuje się poprawnie. Zwykle powinno się je kłaść na najniższym poziomie parowaru, gdzie panuje najwyższa temperatura.

Przed gotowaniem koniecznie zamarynuj mięso w przyprawach, dzięki czemu danie stanie się delikatniejsze i znacznie bardziej aromatyczne. Dobrym pomysłem będzie wybranie rozmarynu, papryki lub  ziół prowansalskich. Warto również sięgać po bardziej egzotyczne mieszanki przypraw takie jak harrisa, garam masala lub zatar. Unikaj za to soli i zbędnego tłuszczu.

 

Jak gotować w parowarze warzywa?

W przypadku przygotowywania warzyw na parze, należy zwracać szczególną uwagę na czas gotowania. Zaledwie kilka minut nieuwagi może sprawić, że stracą kolor i zamienią się w niezbyt apetyczną papkę. Pamiętaj, że warzywa przygotowane na parze zwykle nie potrzebują dodatku soli, o tym czy należy je doprawić, zdecyduj dopiero po ich ugotowaniu.

Jak gotować w parowarze różne rodzaje warzyw naraz? W tym wypadku należy przestrzegać dwóch ważnych zasad. Przede wszystkim nie możesz układać ich zbyt ciasno, gdyż zakłóci to prawidłową cyrkulację pary wodnej, uniemożliwiając prawidłowe ugotowanie wszystkich składników.

Po drugie, pamiętaj, aby najtwardsze warzywa, takie jak ziemniaki, układać na możliwie jak najniższym poziomie z kolei delikatne, wymagające krótkiej obróbki, umieścić jak najwyżej. Aby wszystkie produkty ugotowały się w zbliżonym czasie, możesz pokroić twarde warzywa w cienkie plastry.

Kasze i ryż – jak gotować na parze bez urządzenia?

Parowary posiadają najczęściej specjalne tryby oraz naczynia przeznaczone do gotowania makaronu, kaszy i ryżu. Ale co w przypadku, gdy nie dysponujemy tego typu sprzętem? Jak gotować na parze bez urządzenia? Przy odrobinie pomysłowości, jest to możliwe.

W tym celu wystarczy umieścić metalowe sitko lub koszyczek nad garnkiem z gotującą się wodą. Następnie wyłóż jego wnętrze ściereczką lub ponakłuwanym w kilku miejscach papierem do pieczenia. Zabieg ten uniemożliwi wypadanie ziaren do wody i umożliwi odpowiednią cyrkulację pary. Nie zapominaj o szczelnym przykryciu garnka. Kaszę i ryż możesz też ugotować na parze w… mikrofalówce. W tym celu potrzebujesz jedynie odrobiny wody i pojemniczka, który zwykle dołączony jest do urządzenia.

Włączenie do codziennej diety dań gotowanych na parze z pewnością każdemu wyjdzie na zdrowie. Równie dobrym pomysłem będzie zastąpienie niezdrowych przekąsek lekkimi i pożywnymi koktajlami. Aby je przygotować, będziesz potrzebować niezawodnego blendera. Przed zakupami, koniecznie przeczytaj nasz poradniki „Jaki blender wybrać, by nie żałować?”.

Gotowane na parze dania to możliwa rewolucja smakowa w Twoim życiu

Miłośników gotowania na parze przybywa z każdym rokiem, a w niemal każdej kuchni znajdzie się parowar. Jak pokazuje powyższy artykuł, zalety gotowania na parze są bardzo liczne. Przygotowywane potraw w procesie gotowania na parze jest szybkie i łatwe. Dieta stojąca w nieco opozycji do tradycyjnego gotowania może być źródłem cennych składników odżywczych – zwłaszcza, że ten sposób pozwala przygotować mięso i ryby, owoce morza, a także warzywa na wiele sposobów (od kapusty pekińskiej po brukselkę).

Dla smaku zawsze można potrawy skropić sokiem z cytryny (sól nie będzie konieczna). By w pełni dostrzec zalety gotowania na parze, wystarczy nieco zmienić sposób myślenia, zaopatrzyć się w odpowiedni garnek do gotowania (parowar), znaleźć nowe przepisy. Witaminy i składniki odżywcze, które „normalnie” giną w trakcie smażenia lub pieczenia, podczas gotowania na parze zachowują swe najlepsze właściwości.