Przejdź do sklepu brw.pl

Jak oświetlić łazienkę?

Czytaj
20.09.2020

Jak oświetlić łazienkę?

Dobre oświetlenie do łazienki jest niezwykle ważne. Zazwyczaj jest ona mała i nie ma dostępu do okna, a przecież to tam przygotowujemy się rano do wyjścia. Z kolei wieczorem służy nam jako domowe spa i miejsce relaksu. Jak zaplanować oświetlenie łazienki, by spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Oto kilka wskazówek.

Plafon łazienkowy

Jak oświetlić łazienkę? Postaw kilka źródeł

Nawet przy niewielkim metrażu, w Twojej łazience na pewno powinno znaleźć się więcej niż jedno źródło światła. Służy ona bowiem do wielu różnych czynności, a każda z nich wymaga innych warunków. Nie można przecież porównywać do siebie kąpieli, mycia zębów, malowania się czy golenia. Idealne oświetlenie łazienki powinno ułatwiać Ci wykonywanie każdej z tych czynności.

Zatem gdzie powinny znaleźć się lampy? Przede wszystkim konieczne będzie oświetlenie główne. Może być ono zamontowane na suficie lub na ścianach. Ważne jednak, by było ono odpowiednio mocne. Oprócz niego przyda się dodatkowe oświetlenie przy obudowie wanny lub prysznicu. W tym przypadku może mieć ono nieco mniejsze nasilenie. I wreszcie lampki znajdujące się przy lustrze, które zapewnią Ci idealne warunki do dokładnego przyjrzenia się swemu odbiciu.

Oświetlenie powinieneś zamontować tak, by mieć pełną swobodę ruchów – dlatego też najlepsze będą modele lamp „przytulone” do ściany. Lampy wiszące z długimi przewodami nie będą najlepszym wyborem, szczególnie w mniejszych wnętrzach. Przyjrzyjmy się nieco bliżej każdemu typowi oświetlenia w łazience.

Główne oświetlenie łazienkowe

Ogólne oświetlenie łazienkowe będzie służyło Ci zdecydowanie najczęściej, m.in. podczas codziennej toalety oraz w czasie sprzątania pomieszczenia. Powinno ono dobrze rozświetlać każdy zakątek łazienki, nie rażąc przy okazji w oczy. Świetnie sprawdzi się tutaj jasny, naturalny odcień światła żarówek. Również klosze nie powinny być zbyt ciemne. Dobrze sprawdzi się np. lampa z mlecznego szkła, która zapewni dobrą widoczność i ochroni wzrok prze bezpośrednim światłem.

Główne oświetlenie do łazienki tradycyjnie montowane jest na suficie, najczęściej na środku pomieszczenia. Możesz jednak zdecydować się na światło boczne i oświetlenie punktowe, np. w postaci kinkietów o odpowiedniej mocy, zamontowane na dużej wysokości. Dobrym pomysłem może okazać się zainstalowanie obu rodzajów lamp, dzięki czemu będziesz mógł dobierać źródło światła według potrzeby.

Zwróć również uwagę na wielkość samej lampy. W małej łazience zdecydowanie odradza się pokaźne, zwisające klosze. Lepiej sprawdzą się spłaszczone plafony, które mogą wyglądać równie atrakcyjnie co ozdobne abażury. Jeśli zależy Ci na dekoracyjności, możesz wybrać oświetlenie dekoracyjne, takie biżuteryjny, lustrzany plafon ze zwisającymi kryształkami.

Oprócz kwestii braku miejsca problemem mogą być specyficzne warunki panujące w łazience. Wilgoć, para i możliwość zalania wodą nie idą w parze z urządzeniami elektrycznymi. Oświetlenie łazienkowe musi być odpowiednio przystosowane do wilgoci, dlatego ze względów bezpieczeństwa zawsze wybieraj lampy przeznaczone do tego właśnie wnętrza.

Plafon łazienkowy Cayo

Miejsce na relaks, czyli przytulne oświetlenie w łazience

Kolejnym rodzajem oświetlenia łazienkowego, o którym warto pomyśleć, jest światło miejscowe/punktowe, skupiające się na wannie lub zamieszczone w okolicach kabiny prysznicowej. Powinno być ono zdecydowanie łagodniejsze – może być też nieco mniej intensywne. W czasie kąpieli nie będzie Ci potrzebna tak duża jasność. Wręcz przeciwnie, zdecydowanie przyjemniejszą atmosferę stworzą lampy i żarówki o cieplejszej barwie. Pomogą Ci one stworzyć miłą, relaksującą atmosferę, która pozwoli na przeobrażenie zwykłej łazienki w domowe spa.

Ciepła kąpiel po długim dniu lub przyjemny prysznic przed snem będą jeszcze lepsze w odpowiednio urządzonym wnętrzu. Dekoracyjne formy oświetlenia oraz miejsce specjalnie przygotowane na romantyczne świece przydadzą się w kreowaniu takiej przestrzeni.

Nie zapominaj jednak przy tym o praktycznych aspektach oświetlenia w łazience. Lampy w tym miejscu powinny być szczególnie odporne na wodę i wilgoć. Zapewni to specjalna, wodoszczelna obudowa.

Oświetlenie w łazience dla prawdziwej gwiazdy

Niezwykle ważnym rodzajem oświetlenia łazienkowego są lampy przy lustrze. To one pozwolą dobrać odpowiedni kolor szminki czy ogolić najmniejszy włosek na brodzie. Koniecznie musi ono zapewniać jak najbardziej zbliżone do naturalnego i równomierne oświetlenie całej twarzy. Nie może ono przy tym być oślepiające. Bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być np. lampy z możliwością regulacji natężenia światła. Dzięki temu będziesz mógł dostosować jego intensywność do swoich potrzeb.

Jako oświetlenie lustra sprawdzą się podłużne kinkiety lub kilka pojedynczych lampek rozmieszczonych wzdłuż krawędzi zwierciadła. Na pewno muszą one znaleźć się tuż nad nim, możesz także zdecydować się na oświetlenie po obu jego bokach. Bardzo często dobrym wyborem okazują się też lampy LED, których moc i barwa spełniają wszelkie wymagania co do świateł przy lustrze.

Kinkiet łazienkowy Mirror LED
Kinkiet łazienkowy Mirror LED

Projektując rozmieszczenie oświetlenia w łazience, zwróć również uwagę na oświetlenie lustra łazienkowego. Żadna lampa nie powinna znajdować się bezpośrednio naprzeciwko powierzchni zwierciadła. Złamanie tej pozornie oczywistej zasady może kompletnie uniemożliwić Ci korzystanie z lustra.

Barwa światła do wykonywania makijażu

Jeśli jesteś pasjonatką makijażu, dobierając oświetlenie łazienki, poświęć więcej czasu na dobór barwy światła. Pomyśl o tym, jaka temperatura barwowa będzie odpowiednia. Światło zbyt ciepłe czy zbyt zimne potrafi zepsuć cały efekt i precyzyjny makijaż po wyjściu z domu, będzie wyglądał zupełnie inaczej, zaczynając od odcienia podkładu, a kończąc na cieniach do powiek. Światło dzienne zweryfikuje Twoje starania.

Światło do wykonywania makijażu rządzi się pewnymi określonymi zasadami. Jak dobrać oświetlenie do makijażowego kącika i jaka barwa światła będzie najlepsza? Najbardziej odpowiednie będzie neutralne światło, zbliżone barwą do światła dziennego. Światło dzienne posiada temperaturę barwową między 4000 a 5500 K. Z tego względu doskonałe będą świetlówki o temperaturze 5500 K – unikniesz w ten sposób przekłamań kolorów. Światło naturalne jest zawsze najlepsze. Skóra nie będzie wydawać się żółta (jak to ma miejsce w świetle ciepłym) ani zbyt blada (tak dzieje się przy zbyt zimnym).

Poza temperaturą ważny jest też wskaźnik oddawania barw. Określa on, jak dobrze światło oddaje barwy rzeczywiste. CRI powinien wynosić >80. Dzięki temu wiernie oddasz kolorystykę użytych kosmetyków, zauważysz najdrobniejsze detale i unikniesz efektu maski.

Ważna jest także moc świetlówki. Wybierz oświetlenie o mocy 500-1000 luksów. Dzięki takiemu oświetleniu lustra twarz będzie dobrze doświetlona i unikniesz efektu „prześwietlenia”, który co prawda zmniejsza optycznie zmarszczki, ale i przekłamuje makijaż.

Najlepsze będzie światło mocno rozproszone. Ich rozmieszczenie również jest ważne. Mocno skupione i padające tylko z jednej strony, np. tylko po bokach lustra, będzie powodować powstawanie cieni. Unikniesz ich, inwestując w lampy z kloszami z mlecznego szkła lub listwy LED. Lampy lub oświetlenie LED powinny być rozmieszczone w niewielkiej odległości od górnej krawędzi lustra.

Oświetlenie do łazienki w dobrym stylu

Zastanawiając się, jakie źródła światła zaplanować, warto myśleć nie tylko o względach praktycznych. W BRW oświetlenie jest nie tylko funkcjonalne, ale i modne. Designerskie i odpowiednio dobrane oświetlenie pomoże Ci stworzyć fantastyczny efekt luksusowego, stylowego wnętrza. Różne kształty, barwy i design będą wpisywać się w określoną estetykę danej aranżacji. Nawet niepozorny plafon może sprawić, że łazienka zabłyśnie!

Do nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń zamiast tradycyjnego oświetlenia pasować będą proste, geometryczne formy o monochromatycznych kolorach. Najlepiej wybierać przy tym jasne odcienie, ponieważ przy zbyt ciemnych kloszach ciężko będzie dobrze oświetlić pomieszczenie.

Jeśli szukasz dodatkowych inspiracji dotyczących oświetlenia o nieskomplikowanym i modnym designie, zajrzyj do naszego artykułu pt. „Lampy zarysowane geometrią”.

W łazience inspirowanej stylem klasycznym bądź romantycznym warto postawić na nieco bardziej ozdobne klosze, np. na pozłacanych, metalowych ramionach. Natomiast w pokoju kąpielowym prawdziwej gwiazdy błyszczeć będzie biżuteryjne oświetlenie do łazienki w stylu glamour z elementami ze szkła i lustra. Zawsze uważaj jednak, by nie przesadzić ze zbyt dużymi rozmiarami i niefunkcjonalnymi ozdobnikami.

Jeżeli szukasz sposobów na urozmaicenie zwykłego oświetlenia łazienkowego, warto wyjść nieco poza utarte schematy. Światła znajdujące się w nieoczekiwanych miejscach pomogą Ci stworzyć nowoczesne i oryginalne wnętrze. Bardzo efektownie będą prezentować się na przykład lampy zainstalowane w suficie podwieszanym. Mogą one znaleźć się również przy podłodze, toalecie czy umywalce.

Chociaż lampy stołowe i podłogowe nie nadają się na oświetlenie do łazienki, warto zainwestować na przykład w sprytne, podświetlane lusterko, idealnie sprawdzające się przy wykonywaniu dokładniejszego makijażu lub pielęgnacji skóry. Niezwykle funkcjonalne okażą się też punkty ledowe, zainstalowane wewnątrz szafek łazienkowych powyżej linii wzroku, zapalane przy ich otwarciu. Dzięki nim szybko znajdziesz potrzebne przedmioty bez włączania innych świateł.

Oświetlenie łazienkowe zwykle nie kojarzy się z poszukiwaniem modnych lamp. Jednak obok jego funkcjonalności i wytrzymałości warto zwrócić uwagę na jego design oraz odpowiednie rozmieszczenie. Pozwoli Ci ono wyczarować łazienkę marzeń, w której z przyjemnością będziesz się relaksować i przygotowywać do codziennych wyzwań.