Przejdź do sklepu brw.pl

Jak odnowić meble kuchenne? Poradnik dla złotych rączek

Czytaj
14.03.2024

Jak odnowić meble kuchenne? Poradnik dla złotych rączek

Nawet w najpiękniej urządzonej kuchni meble mogą z czasem stracić swój urok. Od ostatniego remontu w Twoim domu minęło sporo czasu? Kuchenna aranżacja zdecydowanie wymaga odświeżenia? Zanim zaplanujesz zakup nowego wyposażenia, spróbuj samodzielnie odnowić szafki kuchenne. To prostsze niż myślisz! Skorzystaj z naszych porad i sięgnij po metody, dzięki którym Twoja kuchnia odzyska dawny blask. 

 Jak odświeżyć stare meble kuchenne?

Ciągły kontakt z wilgocią, ekspozycja na wysokie temperatury i intensywna eksploatacja sprawiają, że meble kuchenne są wyjątkowo podatne na zniszczenia. Zarysowania na frontach, odchodząca okleina, łuszcząca się farba czy zniszczone uchwyty to najczęstsze usterki, jakie mają miejsce w obrębie zabudowy. Dobra wiadomość jest taka, że nawet najbardziej wysłużone meble nie muszą być od razu spisane na straty. Twoja kuchnia lata świetności ma już za sobą? Spróbuj samodzielnie poddać ją metamorfozie.

Renowacja mebli wraca do łask. Nic dziwnego – odnawianie to niedrogi i skuteczny sposób na przedłużenie użyteczności oraz przywrócenie blasku starym meblom. A wszystko to z pożytkiem nie tylko dla portfela, ale i dla planety.  Jeśli lubisz majsterkować, a do tego jesteś zdania, że lepiej naprawić niż wyrzucać, ten pozytywny trend z pewnością trafi w Twoje gusta. W kolejnych akapitach przeprowadzimy Cię przez proces odnawiania mebli kuchennych krok po kroku. Czytaj dalej!

Renowacja mebli kuchennych – od czego zacząć?

Odnowienie starych mebli kuchennych nie musi być ani trudne, ani czasochłonne. Kluczem do sukcesu jest dobranie właściwej metody i środków do renowacji. Ważne, aby odpowiadały one nie tylko kondycji mebli, ale też Twoim oczekiwaniom co do efektu końcowego. Od czego zacząć pracę? Najlepiej od dokładnego czyszczenia szafek. Użyj preparatów przeznaczonych do typu powierzchni Twoich mebli – w ten sposób usuniesz osadzony na nich tłuszcz oraz kurz. Warstwy zanieczyszczeń bez wątpienia nie dodają uroku kuchennej zabudowie.

Następnie sprawdź stan swoich mebli i zaplanuj drobne naprawy. Zajmij się luźnymi zawiasami, uszkodzonymi uchwytami, rysami i pęknięciami. Wiele z tych problemów można rozwiązać samodzielnie, niewielkim nakładem pracy. Jeżeli spękania nie są poważne, istnieje szansa, że uda się je zeszlifować papierem ściernym. Niewielkie ubytki w drewnie z powodzeniem można uzupełnić za pomocą specjalistycznych wypełniaczy. Odchodzącą okleinę również warto spróbować naprawić – często wystarczy podkleić uszkodzony kawałek, by mebel znów dobrze się prezentował.

Sposoby odnawiania starych mebli kuchennych

Aby odświeżyć wnętrze, a przy okazji dostosować je do aktualnych trendów, możesz przemalować stare meble. Zmiana koloru to świetny sposób na niedrogą, ale za to efektowną metamorfozę. Planując malowanie szafek kuchennych, pamiętaj o dopasowaniu farb do rodzaju powierzchni mebli. Innego rodzaju farby sprawdzą się w przypadku litego drewna, inne zaś zdadzą egzamin w przypadku mebli z okleiny czy wykonanych z płyty MDF.

Meble w kuchni zyskają nowe życie, jeśli zdecydujesz się na wymianę okleiny. Zacznij od usunięcia starej, delikatnie podważając ją i zdejmując. Następnie oczyść z kurzu i wyszlifuj powierzchnię mebla. Nową okładzinę nakładaj, zaczynając od jednego kąta. W ten sposób unikniesz powstawania pęcherzyków powietrza. Okleiny występują w wielu różnych kolorach i wzorach, do wyboru są również wersje matowe i z połyskiem.

Innym pomysłem na odświeżenie kuchni jest zastosowanie dekoracyjnych naklejek na fronty szafek. Metoda pozwala podrasować wygląd mebli szybko, łatwo i bez wydawania fortuny. Oryginalne okładziny występują w postaci folii samoprzylepnej, dlatego są stosunkowo proste w obsłudze. Jeśli lubisz zdobienia i wyraziste dekory, jest to opcja dla Ciebie.

W sytuacji, w której korpusy mebli są w dobrym stanie, natomiast fronty zupełnie zniszczone, zabiegi odświeżające DIY mogą nie pomóc. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymiana frontów kuchennych. Stare fronty musisz zdemontować, a następnie dokładnie wymierzyć. Znając ich wymiary, nie będziesz mieć problemu z dopasowaniem nowych elementów.

Malowanie mebli kuchennych – najszybszy sposób na odnowienie frontów

Zakup zestawu kuchennego nie zawsze jest koniecznością. Malowanie frontów meblowych to w wielu przypadkach znakomite rozwiązanie! Przerabiając starą zabudowę, możesz odświeżyć aranżację wnętrza bez większych inwestycji. Oto jak przeprowadzić malowanie mebli kuchennych krok po kroku!

  • Wyjmij szuflady, zdemontuj drzwiczki, odkręć uchwyty i gałki, aby ułatwić sobie przeprowadzenie prac renowacyjnych.
  • Przetrzyj odnawiane powierzchnie gruboziarnistym papierem ściernym w celu ich zmatowienia. Następnie użyj drobnoziarnistego papieru ściernego, aby wygładzić podłoże i pozbyć się nierówności. Dzięki tym zabiegom farba będzie miała lepszą przyczepność.
  • Odkurz pył, który powstał podczas szlifowania. Umyj meble za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry oraz roztworu z płynu do mycia naczyń i wody.
  •  Zabezpiecz wszystkie powierzchnie, których nie planujesz odnawiać. Użyj do tego celu folii i taśmy malarskiej.
  • Kiedy meble wyschną, możesz przystąpić do malowania. Przygotuj wałek, zestaw pędzli oraz farbę w wybranym kolorze.

Dobór odpowiedniej farby to kluczowy element całego procesu. Jej rodzaj należy dopasować do materiału, z którego wykonane są meble. Do mebli kuchennych wykonanych z litego drewna najlepiej nadadzą się lakierobejce i farby olejne. Z kolei do mebli z płyty wiórowej lub MDF warto wybrać farby ftalowe lub akrylowe – dobrze przylegają do gładkich, nieporowatych powierzchni.

Zamierzasz pomalować meble kuchenne z okleiną? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na stan okleiny – powinna być w dobrej kondycji. W przeciwnym wypadku mebel po pomalowaniu nie będzie prezentował się zbyt atrakcyjnie. Aby przemalować fronty, użyj farby akrylowej zapewniającej precyzyjne krycie. Pamiętaj o zastosowaniu gruntującej bazy zapewniającej trwałość i estetyczny efekt końcowy.

Wymiana gałek, uchwytów i blatu — szczegóły, które odmienią oblicze starej kuchni

Marzy Ci się odnowienie starej kuchni, ale nie możesz pozwolić sobie na kosztowne przeróbki? I z tej sytuacji znajdzie się wyjście. Niekiedy wymiana drobnych elementów zabudowy może przynieść wielki efekt. Tak jest w przypadku blatów kuchennych, gałek i uchwytów, które – choć niepozorne – mają duży wpływ na odbiór aranżacji.

Różne style i materiały

Na rynku dostępne są uchwyty w szerokiej gamie stylów, od klasycznego po nowoczesny. Zarówno relingi, jak i gałki wykonane są z różnych materiałów, w tym z metalu, ceramiki czy plastiku. W ofercie Black Red White znajdziesz wiele modnych uchwytów w ciekawych kształtach i kolorach – z łatwością dopasujesz je do wystroju swojej kuchni. Mosiężne gałki w aranżacji glamour? Proste, czarne relingi w nowoczesnym wnętrzu? A może uchwyty z dekoracyjnej kamionki w kuchni w stylu boho? Oto niektóre z naszych propozycji.

Poszukując idealnego blatu kuchennego, zwróć uwagę nie tylko na surowiec, z którego jest wykonany, ale również na pokrywający go dekor. W kuchniach nowoczesnych świetnie sprawdzą się blaty z kwarcu lub kompozytu, wyróżniające się gładką, szklistą powierzchnią. Dla kuchni w stylu glamour czy modern classic idealne będą blaty z naturalnego kamienia, takiego jak żyłkowany marmur czy granit, lub ich imitacji. Drewno i materiały drewnopodobne to doskonały wybór do kuchni rustykalnej, skandynawskiej, klasycznej.

Przeczytaj także: „Jak odnowić blat kuchenny? Black Red White podpowiada!”

Podążając za powyższymi wskazówkami, jesteś w stanie samodzielnie odświeżyć wygląd swoich mebli kuchennych. Nie potrzebujesz dużego budżetu ani specjalistycznych umiejętności – wystarczy trochę czasu, cierpliwości i kreatywności, aby Twoja kuchnia znów stała się ulubionym miejscem w domu.

Więcej inspirujących rozwiązań do kuchni znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!