Przejdź do sklepu brw.pl

Domowe biuro w kuchni: czy to w ogóle da się pogodzić?

Czytaj
5.11.2020

Domowe biuro w kuchni: czy to w ogóle da się pogodzić?

Zdarza się tak, że ograniczony metraż w mieszkaniu zmusza nas do aranżowania go w sposób nietypowy. Wszelkie rozwiązania, które zwiększają wygodę naszego codziennego funkcjonowania, są dopuszczalne. Nie masz możliwości zorganizowania kącika do pracy w sypialni ani salonie? Urządź sobie domowe biuro w kuchni!

domowe biuro w kuchni

 

Stół w jadalni czy kanapa w salonie na dłuższą metę nie zapewnią Ci należytych warunków do wykonywania obowiązków służbowych. Zwłaszcza gdy pracujesz w trybie home office i cała Twoja przestrzeń biurowa musi znaleźć się w domowym zaciszu. Twoje mieszkanie nie należy do przestronnych? Zawsze możesz stworzyć dla siebie wygodne miejsce do pracy na planie jednego z domowych wnętrz.

Na tapet bierzemy dziś kuchnię – czy małe, domowe biuro w tym pomieszczeniu może się w ogóle sprawdzić?

 

Domowe biuro w kuchni: gdzie i jak je urządzić?

W polskich realiach standardem jest raczej niewielka, nierzadko mało ustawna kuchnia. Nie są to najdogodniejsze warunki do pracy, ale gdy sytuacja nie pozostawia wyboru, trzeba się do niej dostosować. Tworzenie przestrzeni biurowej – jeśli tylko podejdzie się do tego z odpowiednią dawką kreatywności – może się udać nawet w kuchni.

Jeśli nie masz możliwości wstawienia do kuchni dodatkowych mebli, wykorzystaj potencjał tych, które znajdują się na jej wyposażeniu. Tak naprawdę do zorganizowania biura wystarczy Ci fragment kuchennego blatu.

Wybierając lokalizację dla biura w kuchni, staraj się trzymać z dala od ciągów komunikacyjnych i miejsc najbardziej obleganych przez domowników. W takim układzie Ty nie będziesz blokować im dostępu do kuchni, a oni nie będą utrudniać Ci koncentracji na wykonywanych zadaniach. Jeśli tylko to możliwe, staraj się również wyznaczyć sobie takie miejsce, które nie jest mocno połączone z resztą mieszkania, jak wszelkie ciągi komunikacyjne. Im ciszej na terenie Twojego domowego biura, tym lepiej.

Domowe biuro w kuchni w literę U

W przypadku zabudowy w kształcie litery U dobrym pomysłem będzie zaanektowanie na domowe biuro krańcowej części blatu. Pamiętaj, aby na miarę możliwości usadowić się po zewnętrznej jego stronie. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko, że w czasie wideokonferencji jeden z domowników nieoczekiwanie stanie się jej uczestnikiem. W niektórych kuchniach na wymiar znajdują się wyspy lub chociażby półwyspy z wysuwanym blatem. Jeżeli w Twoim mieszkaniu funkcjonuje takie rozwiązanie, wykorzystaj je i stwórz z niego domowe biuro.

Biuro w kuchniach połączonych z salonem

W kuchniach połączonych z salonem, na pograniczu obu pomieszczeń często ustawiony jest stół, przy którym rodzina spożywa posiłki. Warto wziąć pod uwagę możliwość zamiany dotychczas użytkowanego mebla na rozkładany model. Przy jednym końcu można będzie się posilać, przy drugim pracować. To dobre rozwiązanie również ze względu na ergonomię. Krzesła jadalniane są zazwyczaj wygodne i bezpieczne, a dobrze dobrana wysokość stołu jest w stanie zastąpić odpowiednie biurko.

 

Biuro w kuchni o większym metrażu

Bywa również tak, że organizacja biura w kuchni jest koniecznością, ponieważ w salonie lub pokoju dziennym rozłożysty komplet wypoczynkowy, a w sypialni już funkcjonuje jedno biuro. Plus jest taki, że w nieco większej kuchni można sobie pozwolić na wstawienie nadprogramowego modułu, który zapewni bardziej komfortowe warunki do pracy.

Szukaj mebli wyróżniających się wizualną lekkością. Nie wywołają one wrażenia „przeładowania” przestrzeni. Jako biurko w kuchni może Ci posłużyć także lekka konsola. Wolisz tradycyjne rozwiązania? Postaw na proste, funkcjonalne biurko.

 

Jakie biurko w kuchni będzie sprawować się najlepiej? Wybierz model pozbawiony szafek. Duża ilość wolnego miejsca pod spodem umożliwi Ci swobodne ułożenie nóg. Wygodnym rozwiązaniem w pracy w systemie home office jest półka pod blatem, na którą można wsunąć laptop oraz szuflada – do przechowywania akcesoriów. W ten sposób wszystkie rzeczy potrzebne do pracy będziesz mieć pod ręką, ale nie na wierzchu. Jeśli planujesz pracować przez kilka godzin dziennie, zainwestuj w krzesło obrotowe. Ergonomiczny fotel to bowiem podstawa. Przyjrzyj się bliżej takim rozwiązaniom jak:

  • regulacja wysokości i kąta nachylenia oparcia,
  • mechanizm kołyskowy (TILT),
  • wyprofilowane siedzisko oraz oparcie,
  • podłokietniki.

Taki mebel zadba o Twoją wygodę w czasie pracy, przez co nie będzie Ci dokuczał ból nóg, ani kręgosłupa po wielogodzinnym „ślęczeniu” nad papierami.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł: „Zasady ergonomicznego biura”.

 

Co jeszcze przyda się w biurze w kuchni?

Pracując w trybie home office należy zadbać również o odpowiednie oświetlenie. Jeśli Twoje biuro to nie oddzielny pokój z dostępem do światła dziennego, nie obejdzie się bez lampki.

Ważnym kryterium wyboru, jeśli chodzi o lampę do biura w kuchni, jest jej rozmiar. Powinna ona mieć niewielką podstawę, przez co nie zajmie zbyt wiele powierzchni roboczej na blacie. Równie istotną cechę stanowi ruchome ramię pozwalające na kierowanie snopem światła.

 

W domowym biurze na niewielkiej przestrzeni dobrze działają lampki w stylu klasycznym z metalowym kloszem i ramieniem łamanym w dwóch miejscach. Prosta, nieco surowa forma takich opraw z łatwością wpisze się w wiele odmiennych aranżacji.

Gustujesz w nowoczesnych rozwiązaniach? Skuś się na lampkę z tworzywa o minimalistycznej linii z wbudowanym modułem LED. Atutem tego typu opraw jest obecność takich funkcji jak:

  • kilkustopniowa regulacja natężenia światła,
  • dotykowy ściemniacz,
  • zegar, budzik, termometr.

Do doświetlenia kuchennego blatu możesz wykorzystać praktyczną lampkę z klipsem. Taki sposób mocowania gwarantuje jej dobrą stabilizację. Nawet gdy zostanie przypadkowo potrącona, pozostanie na swoim miejscu.

 

Problem kabli na niewielkiej powierzchni 

Z uwagi na specyficzne warunki panujące w biurze w kuchni, wszelkie rozwiązania wymagające montowania na stałe lub też obecności zwojów kabli, raczej się nie sprawdzą.

Pracujesz na notebooku? Przyda Ci się przenośny stolik chłodzący wyposażony w wentylatory chroniące komputer przed przegrzaniem. Użyteczny będzie model z regulacją wysokości, który pozwoli Ci na ustawienie go w optymalnej pozycji do pracy.

Rozważ możliwość wyposażenia swojego stanowiska pracy w bezprzewodową ładowarkę do telefonu o prostym wyglądzie i kompaktowym rozmiarze. Oszczędność miejsca w takich okolicznościach jest bardzo wskazana.

Przechowywanie na home office

Jeśli są dokumenty, które potrzebujesz mieć w zasięgu ręki, możesz zaopatrzyć się w gazetownik. Nie tylko pomoże Ci on zachować organizacyjny ład w biurze w kuchni, ale również stylowo je udekoruje.

W kuchni z czarnymi akcentami dobrze będzie wyglądał gazetownik wykonany z czarnego drutu. Jeśli gustujesz w bardziej eleganckich klimatach, wybierz model wyprodukowany z ekologicznej skóry rozpiętej na metalowej ramie.

 

gazetownik Venezia
Gazetownik Venezia

 

Przenoszenie różnych potrzebnych drobiazgów po zakończeniu pracy do innego pomieszczenia będzie niewygodne. Może doprowadzić również do ich zagubienia. Lepiej będzie, gdy umieścisz je wszystkie w poręcznym pojemniku z wiekiem i uchwytami. Uchroni on zamknięte w nim rzeczy przed zabrudzeniem, a i jego samego łatwiej będzie utrzymać w czystości.

W pobliżu Twojego kącika do pracy na pewno znajdzie się choćby jedna wolna półka na takie pudełko. Jeśli nie, dzięki obecności uchwytów bez problemu przeniesiesz je w miejsce, w którym nie będzie zawadzać.

 

Jeśli dysponujesz wolnym miejscem na ścianie np. nad biurkiem w kuchni, zawieś na niej niewielkich rozmiarów półki. Pomogą Ci one w przechowywaniu rozmaitych drobiazgów – nie tylko związanych z pracą.

Może to być model o ażurowej konstrukcji wykonany z metalu lub kilka drewnianych kubików zachowanych w bieli, lub naturalnym wybarwieniu drewna.

 

półki dekoracyjne
Półki dekoracyjne

 

Dlaczego warto zdecydować się na takie dekoracyjne półki? Biuro w kuchni także potrzebuje ozdób. Blatu biurka nie ma sensu zastawiać bibelotami. Jeśli pojawi się nad nim półka, a na niej kwiatek w doniczce lub ładny flakonik, miło będzie spojrzeć na nie w przerwie od pracy, zrelaksować wzrok.