Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia w stylu marokańskim – inspiracje

Czytaj
27.04.2022

Kuchnia w stylu marokańskim – inspiracje

Marokański styl, tak samo zresztą jak marokańska kuchnia i jej aromatyczne przyprawy, zachwyca kolorem i intensywnością. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego domu radosny klimat rodem z muzułmańskiego targu, postaw na aranżację w tej dekoracyjnej stylistyce. Dowiedz się, jak zaprojektować kuchnię w stylu marokańskim i ciesz się orientalną przestrzenią pełną zachwycających barw!

kuchnia w stylu marokańskim

Styl marokański w kuchni – co go wyróżnia?

Kuchnia urządzona w stylu marokańskim słynie z kontrastowych zestawień ciepłych oraz zimnych barw z fantazyjnymi ornamentami i zdobieniami. Wszystkie kolory są precyzyjnie wyważone, dzięki czemu aranżacja jest harmonijna i bardzo przytulna. Co musi znaleźć się w marokańskiej kuchni, by powstał ten efektowny, pełen dobrego smaku orientalny klimat?

Czar kolorów stylu marokańskiego

W kuchni marokańskiej bardzo duży wpływ na ostateczny odbiór wnętrza ma dobrze zestawiona kolorystyka. Dominują nasycone barwy kojarzące się z aromatycznymi przyprawami: kurkumą, papryką i szafranem. Pojawia się więc pomarańczowy, żółty, czerwony, a także burgund i głębokie brązy. Aby uniknąć wrażenia przytłoczenia czy chaosu, te intensywne kolory są zrównoważone poprzez delikatne odcienie chłodnych barw takich jak: turkusowy, zielony i niebieski.

Meble w stylu marokańskim

Bardzo ważnym elementem we wnętrzach urządzonych w stylu marokańskim są dobrze dobrane meble. Powinny być wykonane z drewna, najlepiej drewna cedrowego, które uznawane jest za jeden z najszlachetniejszych surowców. Marokańskie meble są solidne i masywne. Mogą być wzbogacone ceramiką i metalowymi ozdobnymi uchwytami. Zarówno fronty, jak i blaty mają ciepłe, intensywne kolory.

Marokańskie motywy i dodatki

Marokański klimat tworzą w dużej mierze bogato zdobione dekoracje. Wnętrza wypełnione są zarówno ozdobnymi tekstyliami (dywany, zasłony), jak i barwną ceramiką (wazy, misy i płytki ceramiczne umieszczone na ścianach lub podłogach). Pojawiają się przede wszystkim kojarzone z Bliskim Wschodem mozaiki, abstrakcyjne ornamenty oraz motywy roślinne. Najbardziej popularnym wzorem jest marokańska koniczyna (tak zwana arabeska) inspirowana czterolistną koniczyną. Bogaty i pełen przepychu klimat marokański podkreślają również detale w złocie i srebrze.

Kuchnia w stylu marokańskim – jak ją urządzić?

Urządzając kuchnię marokańską, unikaj tworzyw sztucznych i sięgaj po meble kuchenne z naturalnych materiałów. Wybierz zestaw kuchenny z drewnianymi frontami (bardzo dobrze będą prezentować się te z dekoracyjnymi żłobieniami) i masywnym drewnianym blatem.

W miarę możliwości wykorzystaj drewno cedrowe lub jego imitację. Aranżacje w stylu marokańskim słyną z mebli z tego wyrazistego materiału o ciepłej barwie. Postaw na cedrowy stół do jadalni i otocz go kolorowymi, welurowymi krzesłami. Aby odtworzyć radosny, marokański klimat, obicia krzeseł powinny mieć intensywne i ciepłe kolory.

Nie zapominaj o ceramice! W kuchni koniecznie wykorzystaj ścienne lub podłogowe płytki marokańskie w fantazyjne wzory. Możesz porozstawiać na meblach ozdobne wazy, a na ścianach powiesić ceramiczne talerze. Dobrym pomysłem są marokańskie lampiony z dekoracyjnymi ornamentami, które ustawisz na stole bądź parapecie.

Styl marokański nie mógłby istnieć bez tekstyliów! Jak wprowadzić je do kuchni? Wybierz kolorowe ściereczki, w oknie powieś wyraziste zasłony, a w pobliżu stołu rozłóż kolorowy dywan. Jeśli parapet w Twojej kuchni jest dość szeroki, możesz przekształcić go w przytulny kącik do picia kawy wypełniony wzorzystymi poduszkami.

Kuchnia w stylu marokańskim – aranżacje

Europejskie wzornictwo słynie z minimalizmu i dekoracyjnej powściągliwości. Kuchnia w pełni odzwierciedlająca styl marokański może nie pasować do każdego mieszkania. Zanim przystąpisz do aranżowania kuchni, zastanów się, w jakim stylu utrzymana jest reszta Twojego domu. Poznaj nasze aranżacje w stylu marokańskim i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni.

Marokańskie płytki w stonowanym wnętrzu

Jeśli pozostałe wnętrza w Twoim domu są spokojne i stonowane (na przykład w stylu skandynawskim lub minimalistycznym), wprowadź do kuchni jedynie kilka elementów nawiązujących do marokańskiego klimatu.

Zastanów się nad wybraniem białego kompletu kuchennego i umieszczeniem ponad blatem płytek zdobionych marokańską koniczyną lub rozetami. Możesz zdecydować się na elegancką ceramikę utrzymaną w czerni i bieli lub w szarej tonacji. Chociaż w tej aranżacji kuchni kolory Maroka nie są wyeksponowane, orientalny klimat powstanie dzięki ornamentalnym wzorom.

Wnętrze uzupełnij o ceramiczne ozdoby i nastrojowe oświetlenie ażurowych lamp. Wprowadź elementy drewniane, zioła w doniczkach i misy na przepyszne, egzotyczne owoce.

Poznaj systemy rodzinnych kuchni modułowych Family Line!

Marokańska aranżacja pełna żywego koloru

Jeśli nie boisz się orientalnych i odważnych rozwiązań, stwórz kuchnię na wskroś marokańską! Ściany pomaluj na żywy pomarańczowy kolor. Wybierz szafki z  praktycznymi szarymi lub grafitowymi frontami. Ponad drewnianym blatem koniecznie powinna pojawić się barwna mozaika lub dekoracyjne płytki. Zamiast górnej zabudowy kuchennej postaw na długie, drewniane półki, na których wyeksponujesz ceramiczne naczynia i przyprawy w szklanych słoiczkach.

Szukaj nieoczywistego designu sprzętu AGD. Błękitna lodówka zrównoważy feerię nasyconych barw. Jeśli chcesz naprawdę zaszaleć, pamiętaj o dekoracyjnych tkaninach ściennych. Możesz powiesić na ścianie niewielki tkany dywan lub oddzielić część jadalną od kuchni koronkowymi przesłonami.

Marokańskie kolory i fantazyjne wzornictwo pomogą Ci urządzić kuchnię, w której zapanuje radosny i ciepły klimat. Dzięki tej stylistyce zdecydowanie urozmaicisz swoje mieszkanie i stworzysz wyjątkowo bajkową aranżację, która sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach.

Mebli i dodatków do kuchni w stylu marokańskim szukaj w sklepie Black Red White!