Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić poddasze z pomysłem?

Czytaj
25.03.2020

Jak urządzić poddasze z pomysłem?

Kto z nas nie marzył w dzieciństwie o pokoju urządzonym na poddaszu? Ilu z nas było zafascynowanych strychem w domu dziadków? Jeżeli zdecydowałeś się na własny dom lub mieszkasz na poddaszu w bloku, sprawdź, jak je zaaranżować, by było stylowe i praktyczne. Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie ze skosami i przedstawiamy pomysły na adaptację poddasza.

Jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?

Adaptacja poddasza to nie łatwe, ale ciekawe zadanie. Duża otwarta przestrzeń ze skosami świetnie sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji mieszkania oraz pozwoli na wydzielenie osobnego mieszkania lub dodatkowych sypialni w domu jednorodzinnym z poddaszem użytkowym.

Kluczowe znaczenie przy aranżacji poddasza ma wysokość skosów oraz okna dachowe. Możliwości podziału przestrzeni determinują także elementy konstrukcyjne, jak słupy lub legary. Naturalne materiały pozwolą Ci jednak podkreślić atuty przestrzeni sprawią, że aranżacja wnętrza nabierze stylowego charakteru.

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? Aranżacja mieszkania ze skosami lub adaptacja poddasza w domu jednorodzinnym pozwala na stworzenie stylowej i funkcjonalnej przestrzeni, którą możesz przeznaczyć na sypialnię, dodatkowy salon lub gabinet. Aranżacja poddasza to także rozwiązanie, po które chętnie sięgają rodzice, których rodziny się powiększyły. Przedstawiamy pomysły na modne i funkcjonalne aranżacje poddasza!

Poddasze – przestrzeń otwarta na oryginalne aranżacje

Jak urządzić poddasze, nawet o niewielkim metrażu, by było ono funkcjonalne i odzwierciedlało Twój gust? Na pierwszy rzut oka skosy, słupy na poddaszu czy elementy więźby dachowej mogą stwarzać pewne trudności aranżacyjne. Na szczęście są na to sposoby. To m. in. meble, które pozwolą kreatywnie zagospodarować przestrzeń, zapanować nad bałaganem i podkreślić unikatowy charakter wnętrza.

Wykorzystaj potencjał, jaki ma to pomieszczenie. Zamiast stawiać dodatkowe ściany, które podzielą przestrzeń, użyj istniejących ścianek nośnych, kominów oraz drewnianych, ceglanych czy kamiennych słupów. One także są ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Naturalne materiały świetnie sprawdzą się w aranżacjach w stylu loftowym, rustykalnym lub skandynawskim.

Drewniane słupy na poddaszu możesz pomalować na kolor ścian. W alternatywnej opcji pokryj je tylko bezbarwnym, ochronnym lakierem, który podkreśli naturalne ciepło i urok drewna. Jasna ściana i słupy w odcieniu drewna stworzą ciekawy, odświeżający wnętrze efekt oraz podkreślą przestronną przestrzeń poddasza.

 

Kuchnia z salonem na poddaszu

Wbrew pozorom urządzenie kuchni na poddaszu z salonem również jest możliwe. Nie stawiaj dodatkowych ścian. Poddasze posiada zwykle nieduży metraż, a dobudowane ścianki „szatkują” przestrzeń, czyniąc ją wizualnie mniejszą i ciasną. Kuchnia na poddaszu z salonem powinna pozostać otwarta, dzięki czemu, przy odpowiedniej aranżacji, takie studio zyska wyjątkowy klimat i przestrzenność.

 

Kuchnia Traffic 98th Elysee Street

 

Jak zaaranżować poddasze, w których chcesz, by kuchnia łączyła się z pokojem dziennym? Jeśli to niewielka przestrzeń, połączenie kilku pomieszczeń w jedno będzie wręcz nieuniknione. Przestrzeń roboczą – w tym blat, zlewozmywak i kuchenkę – umieść je obok siebie i maksymalnie pod ścianą, by zyskać wolną przestrzeń.

Chcąc lepiej zorganizować i przechowywać np. przyprawy, zamontuj otwarte półki i sięgnij po specjalne organizery.

 

 

Przestrzeń kuchenna i salonowa powinny być też spójne pod względem aranżacji, dlatego niech motyw wykorzystany w salonie (drewno, ściana z cegieł, akcesoria w danym stylu) pojawi się też w kuchni. Wprowadzenie bieli, innego, kontrastującego i żywego koloru oraz jednego rodzaju drewna pasującego do zastanych drewnianych belek, słupów na poddaszu czy więźby da przyjemny dla oka efekt.

Kuchnia Family Line – Tafne

 

Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Jeśli Twoje poddasze posiada metraż typowego mieszkania, możesz zorganizować na nim osobną sypialnię – tym razem wykorzystując ścianki działowe. Wówczas salon, nawet połączony z kuchnią, pozostanie pokojem bardziej “otwartym” dla gości, a sypialnia będzie mieć prywatny charakter.

Aranżacja sypialni powinna być przede wszystkim wygodna. Dużą rolę odgrywa w niej wysokość ścian oraz obecność skosów. Jeśli w sypialni znajdują się skosy, towarzyszy im okno i są one dość wysokie (do 80 cm), to dobre miejsce na ustawienie łóżka. Nocą będziesz mógł obserwować z jego poziomu gwiazdy. Jeżeli są one niższe, przesuń łóżko na środek pokoju, a lukę między nim a ścianą wypełnij, ustawiając komodę lub szafki o odpowiednich wymiarach.

Łóżko Kaspian w sypialni ze skosami

 

Im wyższe ścianki kolankowe (skosy), tym więcej możliwości aranżacji i zagospodarowania przestrzeni. Ściana ze skosem wysoka na 140-150 cm daje możliwość lepszego dostępu do mebli. Im niższe skosy, tym też niższe (ale i głębsze) powinny być meble. Szafa na wymiar z drzwiami przesuwnymi w przypadku skosów jest optymalnym rozwiązaniem, które pozwoli wykorzystać do maksimum powierzchnię po podłodze.

A jak pomalować sypialnię na poddaszu? Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia, poświęć temu nieco więcej uwagi. Zanim sięgniesz po wałek malarski, przyjrzyj się ścianom kolankowym w pomieszczeniu. Często są one wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, skłonnych do pęknięć. Przed pomalowaniem taka ściana wymaga wyrównania i naprawy.

Zwróć też uwagę na jakość farby. Poddasze jest z reguły mocno nasłonecznione, dlatego farba malarska powinna być mocno kryjąca, by ściany nie wyblakły. Postaw też na taką, która zniesie mycie i szorowanie – ściany ze skosami brudzą się szybciej.

 

Łóżko Tetrix 160 Wersja A

 

Wybieraj jasne kolory – może to być nie tylko biel, ale również wszelkie pastele czy szarości. Jak pomalować sypialnię na poddaszu, jeśli nie jesteś fanem rozbielonych lub słodkich barw? Sięgnij wtedy po biel (biała powinna być najwyższa i największa ściana sypialni) i dodaj mniejszą plamę innego, intensywniejszego, ale chłodnego koloru, np. fioletu, granatu lub oliwkowej zieleni. Będzie ona pięknie współgrać z naturalnym drewnem. Ciekawym wyborem będzie też np. zgaszony turkus. Mocniejszy kolor farby świetnie prezentować się będzie na ścianie za łóżkiem. Jest to także dobre miejsce na dekoracje ścienne, jak obrazy czy modne plakaty.

 

Jak urządzić poddasze ze skosami? Postaw na meble modułowe!

Bez względu na to, czy urządzasz na poddaszu sypialnię czy kuchnię z salonem, po rozplanowaniu i pomalowaniu pomieszczeń trzeba je umeblować.

Najważniejszą zasadą przy wyborze mebli na poddasze jest dopasowanie ich do wysokości pomieszczeń. Pomogą Ci w tym wygodne meble składające się z modułów, które możesz dopasować jak puzzle do swojego wnętrza. Jeżeli masz niewysokie ściany i dach o niskim kącie nachylenia, wybierz meble z niskimi, ale jednocześnie głębokimi szufladami. Wstawiając je, pamiętaj, żeby sprawdzić, czy skosy nie będą ograniczały dostępu do nich. Na niewielkiej przestrzeni liczy się każdy wolny centymetr.

 

Komoda Luttich

 

W zachowaniu porządku w salonie czy sypialni na poddaszu idealnie sprawdzą się mniejsze szafki, komody i podwieszane półki. Unikaj dużych “brył” i meblościanek. Znacznie lepiej sprawdzi się otwarty regał, który może jednocześnie pełnić rolę ścianki działowej, oddzielającej strefę pracy od wypoczynkowej. Zamiast jednej dużej stojącej szafki czy masywnej komody wstaw mniejszych. Dzięki temu całe wnętrze nabierze lekkości.

Komplet półek dekoracyjnych (3 sztuki)

 

Przy skromnym kuchennym metrażu, zwłaszcza jeśli kuchnia łączy się z pokojem dziennym, wyspa kuchenna jest zbędna. Jeśli jednak masz trochę więcej miejsca, zainwestuj w składany stolik na kółkach i dwa-trzy lekkie hokery, które stworzą mini jadalnię i będą łączyć kuchnię z salonem.

Na poddaszu sprawdzają się nie tylko meble z frontami w ciepłych kolorach drewna, lecz także minimalistyczne biele i wyraziste czerwienie, pomarańcze lub fiolety. Zdecyduj się na meble, które oferują szeroki wybór kolorów i wykończenie frontów – błyszczących oraz matowych. Dzięki temu możesz dowolnie personalizować wnętrze w zależności od Twoich potrzeb.

Chcesz umeblować kuchnię na poddaszu? Pomogą Ci w tym meble kuchenne na wymiar, które łatwo dopasujesz do „trudnej”, nieregularnej przestrzeni. Więcej o nich dowiesz się w artykule “Kuchnia na wymiar. Przewodnik od A do Z”.

 

Dekoruj z umiarem

Elementy konstrukcyjne poddasza są tutaj same w sobie ozdobą wnętrza. Nie potrzeba zbyt wiele dodatków. Nadmiar akcesoriów będzie wręcz odwracał uwagę od naturalnego piękna poddasza. Postaw na kwiaty i zioła, które lubią nasłonecznione i ciepłe miejsca – takie z reguły są strychy. Świetnie przyjmą się też w takim miejscu sukulenty. Na stropie i ścianach możesz zawiesić dekoracyjne lampki, które nie dość, że stworzą kameralny nastrój, to jeszcze będą dodatkowym źródłem światła.

 

 

Jak urządzić poddasze ze skosami? Jeśli takie masz, jesteś szczęśliwcem. Odkryj jego zastany potencjał i stwórz takie wnętrze, z jakiego będziesz korzystać Ty lub cała Twoja rodzina.