Przejdź do sklepu brw.pl

Jak powiększyć mały balkon?

Czytaj
31.05.2020

Jak powiększyć mały balkon?

Każdy marzy o dużym ogrodzie. Jednak w mieście jedyny kawałek własnej przestrzeni na dworze to najczęściej balkon. Co, jeśli do dyspozycji mamy tylko mały balkon? Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by urządzić wąski balkon lub balkon całkowicie malutki. Jak go wizualnie powiększyć? To prostsze, niż myślisz.

Jak powiększyć mały balkon?

Wąski balkon w bloku – inspiracje 

Jeżeli myślisz, że nie da się z pomysłem i modnie zaaranżować małego balkonu – jesteś w błędzie. Posiadacze małego lub wąskiego balkonu wcale nie muszą załamywać rąk. Co więcej, tę niewielką zewnętrzną przestrzeń jesteś w stanie urządzić tak, że optycznie będzie wydawała się dużo większa. Aranżacja małego balkonu, gdy tylko poznasz kilka sprawdzonych trików, okaże się wspaniałą, ogrodniczą przygodą.

Prezentujemy kilka ciekawych rozwiązań do zastosowania na małym lub wąs kim balkonie, dzięki którym Twój balkon będzie wyglądał pięknie i da wrażenie większej przestrzeni. Poświęć tylko chwilę na jego odpowiednie zaplanowanie i urządzenie. Dzięki np. meblom, które będą pełniły kilka funkcji oraz odpowiednio dobranym kwiatom, z powodzeniem stworzysz zielony i przytulny zakątek. Aranżacja balkonu niewielkich rozmiarów – czas start!

Mały balkon – aranżacja krok po kroku

Każdy mały balkon da się urządzić, zyskując przy tym trochę dodatkowego miejsca i optycznie powiększając przestrzeń. Wystarczy, że skorzystasz z wiedzy o kolorach i fakturach oraz wybierzesz odpowiednie meble wielofunkcyjne. Wyzwaniem jest zarówno mały, jak i wąski balkon, bardzo często obecny w miejskich blokach. Jednak i na niego można znaleźć odpowiednie meble balkonowe, dzięki którym przestrzeń wyda się większa.

 

Ważny jest każdy centymetr

Dysponując małym balkonem, nie osłaniaj balustrady ciemną folią i nie montuj stałych okiennic. Jeżeli to możliwe unikaj również ustawiania wysokich mebli. Jeżeli zabezpieczenia są konieczne np. gdy w domu mieszkają małe dzieci, najlepiej wstawić między szczeblami szklane panele. Będą odbijać światło i nie zakryją prześwitów. Aby urządzić balkon z odrobiną prywatności, nie musisz się uciekać do rozwiązań jego całkowitego odgrodzenia. Na wąskim balkonie przyda się delikatny, transparentny panel, na szerokim – rośliny doniczkowe.

 

Zdecyduj się na konkretną funkcję balkonu

Jedną z najważniejszych zasad podczas urządzania małego balkonu jest wybranie dla niego konkretnej funkcji. Dzięki temu przestrzeń będzie bardziej uporządkowana i praktyczniejsza. Zbyt zagracony balkon nie tylko nie sprzyja użytkowaniu, ale również wygląda mało estetycznie i niezachęcająco. Meble balkonowe dobierzesz pod względem tego, czy Twój mały, długi lub wąski balkon będzie Ci służył jako miejsce do opalania i odpoczynku, czy jednak do pracy. Aranżacja balkonu dla tych dwóch funkcji wygląda bowiem zupełnie inaczej.

 

Podłoga na mały, wąski lub długi balkon w bloku

Jak optycznie powiększyć mały balkon? Ogromną rolę będą odgrywały tutaj kolory. Zacznijmy od podłogi. Posadzka powinna być jasna – odbijając promienie słoneczne, optycznie powiększy to miejsce. Jednak w przypadku białej jest inaczej – widać na niej nawet najmniejsze zabrudzenie, o które na balkonach nie trudno.

Chociaż najkorzystniej prezentuje się posadzka drewniana, to nie jest ona funkcjonalna, zwłaszcza na balkonach niezadaszonych lub nieobudowanych z każdej strony. Najlepiej, jeśli podłoga będzie wykonana z płytek. Wybierz jednak takie, które nie mają wzorów, lub jest on minimalny. Warto też, aby płytki były ułożone w paski.

Jeżeli nie odpowiada Ci pomysł układania na swoim balkonie płytek, możesz również zdecydować się na położenie desek kompozytowych lub sztucznej trawy.

Możesz także urządzić balkon z udziałem jutowych dywanów. Z pewnością znajdziesz modele i na wąski balkon i na szeroki. Juta jest odporna na deszcz, nasiąka nim, ale się nie niszczy. Wystarczy trochę promieni słonecznych, by ją wysuszyć. Zarówno w przypadku szerokiego, jak i wąskiego balkonu, dywany mogą wprowadzać na balkon wspaniałą, przytulną atmosferę.

 

Meble na mały, wąski balkon w bloku – jakie wybrać?

Niewielki balkon w bloku to odpowiednie miejsce na meble, które będą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Ich wielofunkcyjność będzie ogromnym atutem tego miejsca. Wybierz takie modele, które są sztaplowane (wkładane jedne w drugie) lub takie, które z łatwością da się złożyć oraz takie, które zaczepisz o balustradę. Zdecyduj się również na te o lekkiej konstrukcji i mało skompilowanej formie. Do przechowywania różnych akcesoriów czy narzędzi wybierz kufry i skrzynie, które posiadają również siedziska lub wykorzystasz je w roli stolika. Wszystkie te rozwiązani pomogą optycznie powiększyć balkon, co jest ważne, zwłaszcza kiedy jego powierzchnia nie jest duża. Nie zapominaj jednak o drzwiach balkonowych. Ani krzesła, ani skrzynie nie powinny ich zasłaniać. Nie jest to problemem na długich i wąskich balkonach, ale czasem stanowi wyzwanie na balkonach, których cała jedna ściana to drzwi.

Skrzynia ogrodowa Borneo
Skrzynia ogrodowa Borneo

 

Balonowa balustrada to nie tylko miejsce przeznaczone na kwiaty. Bardzo modne są również balkonowe akcesoria wykonane z drewna, których nie będziesz musiał zdejmować na zimę i chować np. do piwnicy. I tak np. zamocowana na barierce bambusowa, wiklinowa czy słomiana mata, zagwarantuje Ci więcej prywatności, a do tego jest świetną ozdobą. Balustrada to również odpowiednie miejsce na zaczepienie np. stolika czy składanego parasola. Jeśli lubisz wypoczynek na świeżym powietrzu w towarzystwie kwiatów, przydadzą Ci się specjalne doniczki na balustrady.

Mały balkon – aranżacja dodatków

Drobne dodatki to kwintesencja każdej aranżacji. Aranżując swój mały azyl, skup się na niewielkich dekoracjach, które nadadzą mu niepowtarzalny charakter. Świetnym pomysłem będą np. zestawy jednakowych doniczek lub romantycznie rozwieszone lampiony. Świetnie sprawdzą się także lampy solarne. Wybierając tekstylia na mały balkon – dywaniki, poduszki czy koce, zdecyduj się na takie, które są w podobnym lub tym samym stylu, w jakim urządziłeś wnętrze swojego mieszkania.

Ochrona przed słońcem na małym balkonie

Czasami nadmiar promieni słonecznych staje się problematyczny, zwłaszcza podczas drobnych prac pielęgnacyjnych wśród roślin, popołudniowej drzemki czy czytania książki. Nie zawsze okulary przeciwsłoneczne wystarczą. Aby temu zaradzić, możesz zainwestować w podwieszaną markizę lub nieco tańsze rozwiązanie, jakim jest po prostu parasol. Możesz również skorzystać z tzw. żagla cieniującego, który zajmuje nieco mniej miejsca niż parasol.

Kształt balkonu ma znaczenie

To, jak poustawiasz poszczególne elementy na balkonie, będzie przede wszystkim zależało od jego kształtu. Kwadratowa przestrzeń wymaga zupełnie innej aranżacji niż np. wąska i prostokątna. Koniecznie weź również pod uwagę, po której stronie znajduje się Twój balkon – to ważne, zwłaszcza podczas wyboru kwiatów (konkretne gatunki wymieniamy w kolejnym akapicie).

Jeżeli masz mały i wąski balkon, możesz zamocować tutaj np. kratkę do pnączy oraz umieścić kilka drewnianych skrzynek, na których rozłóż kolorowe poduszki i dekoracyjne świeczniki lub niewielkie lampiony. Doskonałym pomysłem jest także rozwieszenie na balustradzie girland świetlnych.

Girlanda świetlna Dakke
Girlanda świetlna Dakke

W przypadku kwadratowego balkonu dobrze sprawdzi się wygodny leżak oraz kufer lub wielofunkcyjna skrzynia z opcją siedzenia, w której będziesz mógł przechować np. konewkę i ziemię do kwiatów.

Jakie rośliny wybrać na mały balkon?

Aranżacja małego balkonu to również odpowiednio dobrane kwiaty. Wybierając rośliny na mały balkon, weź pod uwagę ich rozmiar oraz wymagania względem światła i pielęgnacji.

Donica Antonie
Donica Antonie

Na balkony od strony wschodniej najlepiej wybrać: stokrotki, werbeny, pelargonie, heliotropy, lobelie, pelargonie, begonie, fuksje, komarzyce, lawendę, hortensję oraz pnące róże.

Natomiast kwiaty, które idealnie nadadzą się na stronę zachodnią to: maciejka, niecierpek, werbena, żeniszek, petunia, dzwonki, aksamitki, kokornaki, chmiel japoński, lawenda, złocienie oraz wiciokrzew.

Od południa posadź: zioła (rozmaryn, szałwię, oregano, tymianek, miętę, bazylię i inne), dalie, azalie i różaneczniki, oleandry, kalinę, begonie wiecznie kwitnące, dalie, cynie, gazanie, kobee pnącą i groszek pachnący.

Na północnej stronie najlepiej sprawdzą się: niecierpek walleriana i niecierpek nowogwinejski, niezapominajki, petunie, tytoń oskrzydlony, bratki, fuksje, begonie oraz hortensje.

Rośliny posadź w donicach i pojemnikach, które będą odpowiednie dla wybranego przez Ciebie stylu całej aranżacji. Część kwiatowej aranżacji możesz zawiesić w donicach na balustradzie.

 

Komplet trzech doniczek Cylinder Brown
Komplet trzech doniczek Cylinder Brown

Pamiętaj, aby dobrze rozplanować roślinność na swoim balkonie. Kwiaty pięknie ożywiają przestrzeń, ale mogą ją również nazbyt zdominować. Im więcej wiszących doniczek, pnączy, tym mniej światła – a zacieniony balkon wydaje się znacznie mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Dlatego, zanim zaczniesz wieszać doniczki, zapoznaj się z prostymi zasadami organizacji zieleni na małych balkonach.

  • Wybieraj niskie rośliny, które nie zabierają światła.
  • Jeśli masz na balkonie pnącza, ograniczaj ich ekspansję poprzez regularne przycinanie.
  • Wybieraj te gatunki, które mają dużo kwiatów, a mało liści.
  • Doniczki zawieszaj po zewnętrznej stronie balustrady.