Przejdź do sklepu brw.pl

Jak pozbyć się rybików?

Czytaj
23.01.2021

Jak pozbyć się rybików?

Tobie także zdarza się zaobserwować małe robaczki w łazience? Przemykają tak szybko, że trudno jest Ci zyskać rozeznanie, z czym tak naprawdę masz do czynienia? To rybiki. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

rybiki

 

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to są rybiki
  • jak rozpoznać obecność rybików
  • jak zachować się podczas inwazji rybików
  • czy rybik cukrowy gryzie
  • jak pozbyć się rybików
  • jak wytępić rybiki w trudno dostępnych miejscach

Nikt nie życzy sobie nieproszonych współlokatorów – niestety wiele osób ich po prostu ma. Rybiki w domu – bo o nich chcemy dziś mówić – to dosyć powszechny problem. Prowadzą one nocny tryb życia. Bytują w rozmaitych zakamarkach, z których wychodzą, dopiero gdy zapadnie zmrok. Po zapaleniu światła w pomieszczeniu rybiki umykają do swoich kryjówek. Dlatego łatwo jest uwierzyć, że takie „spotkanie” to incydentalny przypadek, a co za tym idzie – zignorować je. Jak rozpoznać rybiki w domu i co zrobić, żeby pozbyć się intruzów? Przedstawiamy najważniejsze informacje i sprawdzone sposoby.

 

Jak rozpoznać rybiki w domu?

Najczęściej można spotkać 2 rodzaje rybików:

  • cukrowe,
  • piekarnicze.

Te drugie mają odwłok pokryty łuskami o żółto-czarnym zabarwieniu. Insekty te pożywiają się głównie produktami mącznymi, dlatego gnieżdżą się w piekarniach, wykorzystując szczeliny jako miejsce swojego bytowania.

Te nazywane przez wielu „robaki w łazienkach” to rybiki cukrowe zwane także srebrzykami. Rybiki cukrowe mają raczej niewielkie wymiary (długość od 7 do 10 mm). Poznasz je po:

  • długich czułkach,
  • zwężającym się odwłoku,
  • pancerzu o srebrnym połysku.

Rybiki poruszają się dosyć zwinnie charakterystycznym ruchem zygzakowatym. Przywodzą na myśl małe rybki, stąd wywodzi się ich nazwa. Rybiki cukrowe najlepiej czują się w ciemnych, wilgotnych i trudno dostępnych miejscach.

 

Rybiki: skąd się biorą i czy trzeba je zwalczać?

Rybiki w domu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia domowników — nie gryzą ani nie przenoszą chorób. Ich obecność w mieszkaniu nie wynika z braku higieny. Nie bez powodu nazywa się je robakami łazienkowymi. Lubią one miejsca ciemne, ciepłe i wilgotne. Dlatego w tym akurat wnętrzu osiedlają się najczęściej.

Te niepozorne, małe robaczki w łazience pochłaniają resztki, które w niej znajdą. Wydają się zupełnie nieszkodliwe, ale czy na pewno? Rybiki żywią się wszystkim, co zawiera cukry złożone, a tak konkretnie skrobię i celulozę. Ich ofiarą może paść papier toaletowy, kawałek tektury, ręczniki papierowe, a nawet tapeta. W kuchni atrakcyjnym pokarmem są resztki jedzenia oraz produkty sypkie (które warto przechowywać w szczelnych pojemnikach).

Gdy pojawią się one w pokoju, piwnicy lub na strychu, mogą uszkodzić znajdujące się tam książki, gazety, dokumenty. Rybikom za pożywienie służą także strzępki pleśni, gnijące liście, a nawet elementy wystroju wnętrza. Zdarza się także, że niszczą one tekstylia wykonane z naturalnych tkanin. Mogą przez to stanowić zagrożenie dla Twojego dywanu oraz ubrań.

Warto podkreślić, że rybiki szybko się namnażają, a bez pożywienia mogą przetrwać nawet rok. To powód, dla którego warto podjąć starania w celu usunięcia ich z domu na stałe. Jak skutecznie pozbyć się intruzów? Przedstawiamy skuteczne sposoby na rybiki cukrowe.

 

Jak się pozbyć rybików?

Żeby móc wyeliminować te insekty, musisz zadbać, by warunki w Twoim domu przestały im odpowiadać. Jest wiele sposobów na rybki, które nie wymagają korzystania z pomocy specjalistów.

1. Zlikwiduj wilgoć

Pierwszym krokiem do pozbycia się rybików jest likwidacja wilgoci. Przede wszystkim zadbaj o drożność wentylacji w łazience. Jeśli znajduje się w niej okno, otwieraj je za każdym razem, gdy skończysz korzystać z wanny lub prysznica. Możesz uchylać także drzwi od łazienki na pozostałą część mieszkania. Dzięki temu w łazience zawsze będzie świeże i suche powietrze, które nie sprzyja rybikom.

Jeśli masz w zwyczaju suszyć pranie w łazience, pozbądź się tego nawyku. Zainwestuj w pralko-suszarkę, na miarę możliwości rozwieszaj pranie na balkonie, kaloryferach lub stojącej suszarce ulokowanej w innym pokoju. Najlepiej wybierz przestronne pomieszczenie z dużą ilością okien, a co za tym idzie świeżego powietrza.

Jak pozbyć się wilgoci, a co za tym idzie irytujących, małych robaczków w łazience? Prostym, ale skutecznym patentem jest pochłaniacz wilgoci, który możesz położyć w rogu łazienki lub rozłożyć kilka sztuk w strategicznych miejscach pokoju kąpielowego. Możesz posłużyć się także woreczkami z żelem krzemionkowym.

Chętnie stosowanym rozwiązaniem w tym pomieszczeniu są dywaniki łazienkowe. Miło jest po wyjściu z kąpieli stanąć na miękkiej, ciepłej powierzchni. Niestety wilgoć gromadząca się w dywaniku jest sporym problemem w kontekście niechcianych robaków łazienkowych. Dlatego musisz zadbać, by pozostawał on suchy. Warto także pamiętać o regularnym czyszczeniu tkaniny.

Dobry dywanik musi mieć podgumowany spód, który nie dopuści do powstania poślizgu. Powinien on nadawać się do prania w pralce. Dzięki temu można go będzie regularnie odświeżać. Krótszy włos skróci czas potrzebny na jego wyschnięcie.

 

 

Jak się pozbyć rybików? Trzeba być zdyscyplinowanym w walce z wilgocią. W Twojej łazience znajduje się kosz na bieliznę? Nie wrzucaj do niego zawilgoconych ubrań oraz sprawdzaj, czy nie robią tego pozostali domownicy. Jak tego dokonać?

Jeżeli chcesz wymienić ręczniki na świeże, nie chowaj ich do kosza, tylko od razu wsadź do pralki i nastaw cykl. Najlepiej będzie, gdy wypierzesz je w temperaturze 60oC. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że są higienicznie czyste. Podobnie postępuj ze strojem kąpielowym lub wilgotną odzieżą po fitnessie. Większość pralek ma krótkie 15-minutowe programy, które pozwolą Ci szybko odświeżyć tkaninę i wysuszyć ją na suszarce.

ręcznik louis
Ręcznik Louis Bambus – dostępny w różnych rozmiarach i kolorach

 

Powróćmy do tematu pojemników i koszy na pranie. Spore znaczenie ma ich konstrukcja oraz materiał wykonania. Tworzywa sztuczne nie są tak ciepłe i przyjazne jak np. bambus, ale za to są wytrzymałe i łatwe do wyczyszczenia.

Gdy toczysz bój z tego typu robakami w łazience, praktyczny będzie kosz z niewielkimi otworkami, które zapewnią sprawną cyrkulację powietrza. Dzięki temu wilgoć nie będzie zbierać się w środku. Możesz zaopatrzyć się w model o konstrukcji dwukomorowej umożliwiającej segregację znajdującej się w nim odzieży. Dzięki temu łatwiej będzie Ci sprawować kontrolę nad jego zawartością.

 

2. Zadbaj o czystość

Kurz oraz wszelkie nieczystości znajdujące się w Twojej łazience to pożywka dla rybików. Jak się pozbyć tych nieproszonych gości? Pilnuj, aby zawsze panował w niej nienaganny porządek i czystość. Zaopatrz się w różne akcesoria do sprzątania, które ułatwią Ci to zadanie. Niewielka zmiotka i szufelka umożliwią Ci szybkie zamiecenie podłogi np. po zakończeniu suszenia włosów, a mop – usunąć wodę z podłogi. Pamiętaj, że tylko regularne sprzątanie przyniesie oczekiwane efekty.

 

 

Miękką ściereczką z mikrofibry usuniesz kurz – bez narażania czyszczonych powierzchni na porysowanie. Jeśli preferujesz wygodne rozwiązania, postaw na wilgotne ściereczki o działaniu antybakteryjnym.

 

3. Przeorganizuj łazienkę

Rybiki bardzo sprawnie poruszają się po płaskich poziomych powierzchniach. Nie mogą latać, a ich możliwości w zakresie wspinaczki są dosyć ograniczone. Jak się pozbyć rybików, bez sięgania po sklepową chemię? Uszczelnij wszelkie otwory, w których mogą się one chować. Następnie zabierz się za zmianę organizacji wnętrza łazienki.

Im mniej przedmiotów będzie spoczywało na podłodze, tym lepiej. Jeśli brakuje Ci miejsca na półkach, możesz nabyć poręczny regał z kilkoma szufladami na potrzebne drobiazgi. Jeśli będzie on wyposażony w kółka, zyskasz możliwość zmieniania jego położenia.

regał country
Regał Country z pojemnymi szufladami i wygodnymi kółkami

 

4. Postaw na zapach

Prostym, ale skutecznym sposobem na rybiki jest zastosowanie zapachów, za którymi one nie przepadają. Mowa jest tutaj głównie o aromacie lawendy i cytryny.

Wodą z dodatkiem soku cytrynowego możesz przetrzeć różne powierzchnie. Woreczki z suszoną lawendą znakomicie sprawdzą się jako odstraszacz. Mówi się, że rybiki to robaki łazienkowe, ale czasem zagnieżdżają się one w kuchni. Tam zwalczysz je z wykorzystaniem goździków, cynamonu lub rozmarynu.

Cenisz rozwiązania przyjazne dla środowiska? Być może zainteresuje Cię artykuł: „6 sposobów na oszczędzanie wody w łazience”.

 

5. Przygotuj pułapkę

Tym, co utrudnia oczyszczenie domu, jest „skryty” tryb życia i duża zwinność rybików. Jak się pozbyć ich przy takich ograniczeniach? Wystarczy słoik okręcony tkaniną. Chodzi tutaj o ułatwienie wpięcia się robakom po jego ściankach.

Do środka możesz wsypać łyżeczkę cukru lub fragment kartonu zamoczony w miodzie. Rybiki wejdą do środka, ale po gładkiej wewnętrznej stronie słoika nie wydostaną się na zewnątrz i problem z głowy.