Jak prać pościel?

Czytaj
21.10.2020

Jak prać pościel?

W łóżku spędzamy blisko połowę swojego życia. Dlatego powinno nam ono zapewniać wysoki komfort wypoczynku. A o nim przesądza nie tylko to, na czym śpimy, ale również pod czym. Jak prać pościel, by gwarantowała nam zdrowy sen i przez długi czas wyglądała jak nowa?

 

Wiele osób podczas zakupu pościeli sugeruje się kolorystyką i zdobiącym ją wzorem. Tymczasem równie istotny jest rodzaj wykorzystanej tkaniny. Jej specyficzne właściwości przekładają się na jakość naszego snu, a także trwałość i łatwość utrzymania bielizny pościelowej w czystości.

Na jakim programie prać pościel? Jak przygotować ją do prania w pralce? Te oraz wiele innych równie ważnych zagadnień poruszymy w artykule.

 

W jakiej temperaturze prać pościel, aby jej nie zniszczyć?

Stosowanie niewłaściwej temperatury podczas prania pościeli może doprowadzić do jej skurczenia lub stopniowo osłabiać strukturę włókien w tkaninie, co z czasem zaowocuje pojawieniem się przetarć na jej powierzchni.

Każdy komplet pościeli ma wszytą metkę, na której zawarte są zalecenia producenta dotyczące temperatury prania, a także stosowania chemicznych wybielaczy, prasowania, suszenia. Takie informacje są umieszczone także na opakowaniu w formie piktogramów. Ich przestrzeganie pozwoli Ci utrzymać pościel w dobrym stanie przez możliwie jak najdłuższy czas.

Są jednak pewne ogólne zasady dotyczące prania pościeli – temperatury czy możliwości wirowania – które ułatwią Ci dbanie o konkretny rodzaj poszewek czy prześcieradła.

 

Pościel bawełniana – jak prać naturalne poszwy?

Pościel ze 100% bawełny występuje w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Jej duża popularność wynika m.in. faktu, iż jest przewiewna, wytrzymała i stosunkowo łatwa w pielęgnacji. Przy okazji jej cena jest przyjazna dla naszych portfeli. Na jakim programie prać pościel bawełnianą? Sprawdzi się tutaj przedział temperatur od 40 do 60oC. Można ją bez obaw wirować i prasować.

Komplet pościeli Chevron

 

Pościel satynowa – pranie (pod pewnymi warunkami)

Pościel z bawełny satynowej jest lubiana z uwagi na gładką powierzchnię, elegancki połysk oraz uczucie chłodu, które szczególnie mile widziane jest w czasie upałów. Przyjęło się, że można ją prać w temperaturze 40-60oC, aczkolwiek w przypadku tego rodzaju pościeli warto trzymać się wytycznych producenta. W odniesieniu do każdego kompletu mogą być one inne.

Nie zaleca się natomiast stosowania wybielaczy. Warto także zrezygnować z wirowania pościeli satynowej lub zmniejszyć prędkość obrotową bębna podczas wirowania, o ile tylko posiadane urządzenie daje taką możliwość. Dzięki temu nie pogniecie się ona tak mocno w praniu, przez co można będzie uniknąć jej prasowania.

Komplet pościeli Richmond
Komplet pościeli Richmond     

 

Pościel flanelowa – jak ją prać?

Pościel flanelowa jest bardzo miękka, przyjemnie się pod nią śpi. Znakomicie sprawdzisię ona w okresie jesienno-zimowym, gdyż dobrze zachowuje ciepło.

Na jakim programie prać pościel flanelową? Optymalna dla niej temperatura prania wynosi 40oC. Tego typu pościel lepiej sprawuje się jako sezonowa, niż całoroczna, gdyż częste odświeżanie może doprowadzić do jej zmechacenia. Warto do każdego prania dolać odrobinę płynu do płukania – dla lepszego zapachu i jeszcze większej miękkości.

 

Pościel korowana – najpierw metka, potem pralka

Pościel z tzw. kory obecnie nie cieszy się już tak dużym wzięciem, ale nadal gości w wielu domach. Główną jej zaletą jest brak konieczności prasowania, co znacznie ułatwia jej pielęgnację. Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać pościel z kory? Wszystko zależy od jej składu.

Wiele takich fakturowanych pościeli produkowanych jest ze 100% bawełny. Dostępne są także komplety, które zawierają domieszkę sztucznych włókien. O ile nie przekracza ona 30%, będzie to działać na korzyść pościeli. Taki dodatek zwiększy tylko jej trwałość. Temperatura prania nie powinna przekroczyć 60oC.

 

Pościel lniana – nastaw delikatne pranie

Pościel lniana to dobry wybór dla alergików i osób ceniących naturalne, szlachetne materiały. Żeby móc cieszyć się nią jak najdłużej, trzeba odchodzić się z nią łagodnie. W jakiej temperaturze prać pościel lnianą? Nie powinna ona wynosić więcej niż 40oC. Nie wolno stosować wybielaczy oraz mocnych środków piorących. Taką pościel najlepiej jest prasować, gdy jest jeszcze lekko wilgotna.

 

Pranie pościeli w pralce – praktyczne wskazówki

Podczas prania pościeli temperatura ma kluczowe znaczenie. Jest jednak kilka innych zagadnień, które warto mieć na uwadze.

 

1. Pierz pościel osobno

Wiele osób wraz z pościelą wrzuca do pralki ręczniki, kuchenne ściereczki. Z założenia taki ruch ma zwolnić ich od konieczności nastawiania dwóch osobnych prań. W praktyce bywa wręcz odwrotnie. Nieczystości ze ścierek przenoszą się na pościel, przez co trzeba uprać ją ponownie, aby rezultat był w pełni satysfakcjonujący.

 

2. Nie wypełniaj szczelnie pralki

Jak wyprać pościel w pralce, aby nie doszło do żadnych uszkodzeń? Niby prosta rzecz, ale jest jeden błąd, który popełnia wiele osób. Szykując wsad – dopilnuj, aby w bębnie pozostało trochę luzu. Gdy będzie on przepełniony, może dojść do naruszenia łożysk, a pościel po wyjęciu z pralki będzie niedoprana i wymięta.

 

3. Posortuj pościel przed włożeniem do pralki

Obecnie produkowana pościel rzadko farbuje podczas prania. Niemniej jednak lepiej jest nie wrzucać do pralki pościeli białej i kolorowej. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, aby prać pościel o różnych kolorach jednocześnie.

Podobnie przedstawia się kwestia materiałów. Jeśli poszczególne komplety wymagają wyprania w innej temperaturze, lepiej jest nastawić je osobno, aby nie naruszyć ciągłości struktury materiału.

Komplet pościeli Ombre

 

4. Rozłóż pościel przed praniem

Jeśli włożysz do pralki pościel złożoną w kostkę, może zdarzyć się tak, że woda z detergentem nie dotrze do każdego jej zakamarka. Inny wariant zakłada, że proszek do prania nie zostanie dobrze z niej wypłukany, przez co na tkaninie będą widoczne nieestetyczne zacieki.

 

5. Odpowiednio zabezpiecz pościel

Jak prać pościel, aby szybko nie straciła atrakcyjnego wyglądu? Przed włożeniem jej do pralki – zasuń suwaki i zapnij wszystkie guziki. Dzięki temu nie ulegnie ona uszkodzeniu, a dodatkowo będzie mniej pognieciona, gdyż nie splącze się tak mocno w praniu.

Tarcie o bęben pralki może zniszczyć pościel. Jeśli przewleczesz ją na drugą stronę, zabezpieczysz kolor przed wyblaknięciem, a ewentualne nadruki przed starciem.

Pościel Cayenne
Komplet pościeli Cayenne

 

6. Namocz pościel przed włożeniem do pralki

Jak wyprać pościel, która jest mocno zabrudzona? Zanim trafi ona do pralki, namocz ją. Istotną kwestię stanowi dobór odpowiedniego detergentu. W połączeniu z wysoką temperaturą jest on w stanie usunąć nie tylko trudne do wywabienia plamy, ale również oczyścić pościel z bakterii i roztoczy.

 

Częstotliwość prania pościeli

Nie ma reguły, która określałaby, jak często należy prać pościel. Przyjmuje się, że wymiana bielizny pościelowej powinna mieć miejsce nie rzadziej niż raz w miesiącu. Warto robić to częściej w okresie letnim, jak również w czasie choroby.

Częstsze pranie pościeli jest wskazane także w przypadku osób, które relaksują się w łóżku w ciągu dnia lub od czasu do czasu lubią w nim zjeść śniadanie bądź małą przekąskę przed snem. Podobnie przestawia się sytuacja z pościelą użytkowaną przez małe dzieci i alergików.

 

Chłód za oknem nastroił Cię do gruntownych porządków w domu? Pomocne wskazówki znajdziesz w artykule: „Jak prać poduszki syntetyczne?”.