Przejdź do sklepu brw.pl

Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?

Czytaj
26.04.2020

Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka?

To nieuniknione – wraz z upływem czasu znacząco zmieniają się potrzeby i zainteresowania Twojego dziecka. Co zrobić, kiedy pociecha „wyrosła” ze swojego pokoju i zaczyna potrzebować znacznie bardziej młodzieżowego kąta? Wbrew pozorom, przeprowadzenie takiej metamorfozy nie musi być ani trudne, ani kosztowne. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Kolekcja Malcolm

Z tego tekstu dowiesz się między innymi:

  • jak urządzić pokój młodzieżowy dziewczyny lub chłopca,
  • od czego zacząć metamorfozę,
  • jak stosunkowo tanio zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka,
  • jak pogodzić estetykę z funkcjonalnością w tego typu pomieszczeniu.

Dzieci dorastają niezwykle szybko i z pewnością, jako rodzic, wiesz o tym najlepiej. Jeszcze niedawno zamieniałeś sypialnię niemowlaka w bawialnię kilkulatka, a już czeka Cię zamiana pokoju dziecięcego w młodzieżowy. Gusta dzieci zmieniają się zaskakująco szybko i to, co podobało się dziewięciolatkowi wcale nie musi trafiać w gusta młodego nastolatka. Równie szybko mogą zmieniać się pasje Twojej pociechy, co również powinno mieć swoje odzwierciedlenie w jej pokoju. I jak tu za tym wszystkim nadążyć?

Niemal każdy rodzić w pewnym momencie zada sobie pytanie „jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka”? To spore wyzwanie, zważywszy że w tym przypadku musisz zadbać nie tylko o budżet, ale również o spełnienie oczekiwań Twojej pociechy. Przestrzeń taka powinna być modna, funkcjonalna i bezpieczna. Jak to wszystko pogodzić? Na szczęście nie ma rzeczy niemożliwych, a stosując się do naszych rad z pewnością sprostasz temu wyzwaniu.

Kolekcja Luca Juzi
KOLEKCJA LUCA JUZI

Zmiana pokoju dziecięcego w młodzieżowy – od czego zacząć?

Jak niemal każdy remont, także zmiana pokoju dziecięcego w młodzieżowy wymaga pewnych przygotowań. Prace najlepiej jest zacząć od generalnych porządków, w które warto zaangażować pociechę. Posegregujcie dokładnie wszystkie rzeczy, pozbywając się tych, które są już zepsute i przekazując potrzebującym te, z których Twoje dziecko już wyrosło. Jednocześnie warto przygotowywać listę rzeczy, które będą musiały znaleźć się w nowym pokoju.

Pamiętaj, że Twoje dziecko staje się coraz bardziej dorosłe i samodzielne. Nie powinno Cię więc dziwić, że chciałoby, aby pokój młodzieżowy odzwierciedlał jego osobowość. Postaraj się przedyskutować z dzieckiem najważniejsze kwestie związane z wystrojem pokoju. Wybierzcie wspólnie kolory oraz motyw przewodni. Istnieje także duża szansa, ze Twoja pociecha podsunie Ci ciekawe rozwiązania aranżacyjne podpatrzone u rówieśników lub w magazynach.

Nawet jeśli nie korzystasz z usług architekta wnętrz, warto wykonać samodzielnie plan, który pozwoli Ci lepiej uzmysłowić sobie to, jak będzie wyglądać nowy pokój młodzieżowy. Aranżacje przygotowane w ten sposób będą znacznie bardziej funkcjonalne, gdyż wstępny projekt pozwoli uniknąć wielu błędów i nieustannego przemeblowywania wnętrza. Tworząc taki plan podziel pomieszczenie na strefę snu, nauki i relaksu. Zadbaj, aby harmonijnie się ze sobą przenikały i odpowiednio spełniały swoje funkcje.

Kolekcja Stanford
KOLEKCJA STANFORD

Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka bez wydawania dużych pieniędzy?

Mogłoby się wydawać, że zmiana pokoju dziecięcego w młodzieżowy wiąże się z dużymi wydatkami. Na szczęście wcale tak nie musi być. Nawet jeżeli nie dysponujesz dużym budżetem z pewnością uda Ci się zaprojektować wyjątkowy pokój młodzieżowy. Aranżacje na czasie mogą zostać wykonane z tego co już posiadasz.

Zanim przystąpisz do remontu dokładnie zastanów się nad tym, jakie meble i elementy dekoracji możesz jeszcze wykorzystać. Jeśli masz żyłkę majsterkowicza, z pewnością uda Ci się odnowić niektóre półki i regały, tak aby pokój młodzieżowy dla dziewczyny i chłopaka nabrał unikalnego charakteru.

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka niewielkim kosztem, pamiętaj aby jeszcze przed remontem ustalić budżet i sztywno się go trzymać. Poinformuj o tym swoją pociechę, co ułatwi Wam planowanie zmian. Aby uniknąć przesadnej ekstrawagancji i wyjątkowo kosztownych pomysłów, poproś dziecko o wybór spośród wcześniej zaakceptowanych przez Ciebie propozycji.

Pokój młodzieżowy – aranżacje i kolory, które zawsze się sprawdzają

Pomieszczenie, którego lokatorem jest nastolatek powinno wyróżniać się kolorami, tak aby możliwie jak najlepiej oddawało jego charakter. Możecie wspólnie wybrać nieco bardziej „dorosłe” barwy, żegnając słodkie pastele i dziecięce zestawienia kolorów.

Pokoje młodzieżowe dla dziewczyn bardzo często malowane są w jasnych, optymistycznych barwach. Wiele z nich decyduje się na żółć lub równie optymistyczny pomarańcz. Alternatywę dla cukierkowego różu może stanowić chociażby fiolet. Warto jednak pamiętać, aby kolory te nie były zbyt ciemne, gdyż wnętrze stanie się przytłaczające i wizualnie mniejsze. Aby wnętrze nabrało elegancji, możesz zdecydować się na złote, brokatowe lub srebrne dodatki.

Młodzi mężczyźni znacznie częściej wybierają chłodne kolory. Niesłabnącą popularnością cieszą się szarości, różne odcienie niebieskiego oraz zieleń. Umiejętnie połączone w jednym wnętrzu mogą dać naprawdę ciekawe rezultaty. Kolorem, który z pewnością warto wziąć pod uwagę jest także czerwień – barwa pobudzająca i motywująca do działania.

Urządzając pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny, warto nieco zaszaleć, mieszając różne odcienie i tony. W końcu nic nie stoi na przeszkodzie, aby to wnętrze odróżniało się od pozostałych pomieszczeń w domu. Ciekawe efekty osiągniesz stosując różne odcienie tej samej barwy. Chcąc nieco uspokoić wnętrze, wprowadź do niego szarości oraz biel.

Półotwarty regał do pokoju młodzieżowego z kolekcji mebli Namek
KOLEKCJA NAMEK

Jak zaprojektować funkcjonalne pokoje młodzieżowe dla dziewczyn i chłopaków?

Aranżując na nowo przestrzeń, w której najczęściej przebywa Twoje dziecko, warto zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Zmiana pokoju dziecięcego w młodzieżowy to doskonała okazja, aby poprawić ewentualne mankamenty tej przestrzeni. Potraktuj remont, jako szansę na stworzenie miejsca do nauki, zabawy i odpoczynku.

Funkcjonalność jest podstawową zasadą, jaką musisz się kierować urządzając pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podzielenie przestrzeni na strefy, które będą się płynnie przenikać. W pierwszej kolejności zaaranżuj przytulne miejsce do spania, w którym kluczową rolę będzie odgrywać wygodne łóżko.

Wokół biurka należy stworzyć strefę nauki. Warto, aby w jej obrębie znalazł się również regał z książkami oraz miejsce na szkolne przybory. Pozostała przestrzeń może zostać zamieniona w strefę rekreacji, gdzie Twoje dziecko będzie mogło realizować swoje pasje. To właśnie tutaj powinny znaleźć swe miejsce gry, płyty, sprzęt do odtwarzania muzyki i inne gadżety.

Nie zapominaj także o zarezerwowaniu sporej ilości miejsca do przechowywania. Poza szafami i komodami na ubrania oraz obuwie, Twoja pociecha z pewnością będzie potrzebować przestrzeni na swoje skarby. W tym wypadku idealnie sprawdzą się różnego rodzaju skrzynie oraz pudła.

Aby zaoszczędzić przestrzeń, wybieraj ergonomiczne meble z dużą ilością schowków i półek. Dzięki nim utrzymanie porządku w pokoju będzie znacznie prostsze. Jeśli Twoje mieszkanie jest wysokie, urządzając pokój młodzieżowych dla chłopaka lub dziewczyny, warto zaprojektować funkcjonalną antresolę. Góra może stać się przestrzenią do spania z kolei dolny poziom będzie idealnym miejscem na biurko.

KOLEKCJA PRINCETON

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny i chłopaka – jak urządzić kącik do nauki?

Jak już wspominaliśmy wcześniej, biurko stanowi centralne miejsce kącika do nauki. Urządzając pokój młodzieżowy dla dziewczyny i chłopaka, warto wybrać takie, które poza blatem roboczym posiada dodatkowe półki i szuflady na przybory szkolne.

Niezwykle istotnym jest także odpowiednio dopasowane krzesło. Powinno mieć regulowaną wysokość, aby mogło rosnąć razem z Twoim dzieckiem. Zmienna pozycja oparcia i podłokietników zapewni nastolatkowi odpowiednią pozycję w czasie pracy i zminimalizuje ryzyko wystąpienia wad postawy.

W przestrzeni do nauki warto stworzyć także komfortowe miejsce do czytania książek. Spory regał, wygodny fotel i ciepły koc stworzą idealne miejsce, aby zagłębić się w pasjonującą lekturę.

Pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny – pamiętaj odpowiednim oświetleniu

Prawidłowe oświetlenie pokoju jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowia Twojego dziecka. Pamiętaj, aby lampy zostały zainstalowane w taki sposób, by nie oślepiać i drażnić wzroku. Emitowane przez nie światło nie powinno być również zbyt słabe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w pokoju kilku lamp, które będą mogły być włączane wedle potrzeb.

Pokój dla chłopaka, którego roznosi energia – meble Melton
LAMPKA BIURKOWA FAMOUS

Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie kącika do nauki, gdyż powierzchnia robocza powinna być naprawdę dobrze oświetlona. W tym celu możesz wykorzystać zarówno światło dzienne, jak i sztuczne. Urządzając pokój młodzieżowy dla chłopaka lub dziewczyny, warto również zadbać o dyskretne lampki nocne, których światło nie będzie męczyć wzroku, ale pozwoli np. na lekturę ulubionej książki w łóżku. Jeśli chcesz lepiej zgłębić ten temat, przeczytaj nasz poradnik o tym, jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecka.

Podsumowanie – urządzanie pokoju młodzieżowego

Pokój młodzieżowy dla chłopaka i pokój młodzieżowy dla dziewczyny – oba te warianty tego pomieszczenia mogą znacząco się od siebie różnić. Dzieci w podobnym wieku mogą mieć inne zainteresowania, co znacząco wpływa na design i projektowanie pokoju nastolatki i nastolatka. Styl nowoczesny to najlepsze wyjście w pokoju młodzieżowym. Mimo to aranżacje wnętrz tego typu mogą przysporzyć nie lada problemów – w końcu trzeba pamiętać, że muszą się w nich znaleźć odpowiednio wydzielone sfery na różne aktywności (miejsce do nauki, miejsce do zabawy, przestrzeń do spania itd.).

Z kolei ich styl powinien być dopasowany do charakteru jego młodego mieszkańca. By odpowiednio urządzić pokój nastolatka i nastolatki porozmawiaj z dziećmi. Zapytaj, czego oczekują od pomieszczenia, w którym będą się uczyć i bawić. Mamy nadzieję, że inspiracje z naszego artykułu pomogą Ci stworzyć przyjazną przestrzeń dla swojej rosnącej pociechy.