Przejdź do sklepu brw.pl

Jaką lampkę nocną wybrać?

Czytaj
19.08.2020

Jaką lampkę nocną wybrać?

Nawet w najmniejszej sypialni powinno znaleźć się miejsce na lampki nocne. Dostępne na wyciągnięcie ręki oświetlenie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy często wstajesz w nocy, lubisz czytać przed snem albo masz w zwyczaju uskuteczniać home office w łóżku. Sprawdź, jaka lampka nocna będzie najlepsza do Twojej sypialni!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaką lampkę nocną wybrać do eleganckiej sypialni?
  • Dlaczego warto postawić na nowoczesne lampki nocne?
  • Kiedy zdecydować się na skandynawska lampkę nocną?
  • Kiedy wybrać lampkę nocną w rustykalnym stylu?

Ceramiczna, z abażurem, szklana, a może metalowa? Lampki nocne powinny pasować do stylu wnętrza, ale muszą być także praktyczne i wygodnie usytuowane. Chodzi między innymi o to, aby włącznik był tuż po ręką – musisz do niego trafić po ciemku, nie potrącając przy okazji samej lampki. Ważna jest również wielkość. Idealna lampka nocna nie może być zbyt duża, w przeciwnym razie będzie „zgrzytem” w aranżacji i stracisz miejsce chociażby na odłożenie telefonu czy książki.

Posiadanie lampki nocnej jest ważne! Dlaczego?

Niektórzy pomijają lampkę nocną podczas urządzania swojego mieszkania. Tymczasem oświetlenie sypialni jest niezwykle ważne i wcale nie mówimy tu o centralnym punkcie światła na suficie. Możesz zgasić światło główne i lampką nocną oświetlić część pomieszczenia. Sypialnia to miejsce, w którym potrzebujemy już spokoju i wyciszenia. Stłumione, delikatne światło jest wręcz wskazane, a właśnie takie pochodzi z lampki nocnej. Gwarantuje przytulny nastrój, świetne warunki do czytania przed snem, a dzięki temu, że stoi na szafce nocnej, nie musisz wstawać z łóżka w celu zgaszenia lampy sufitowej. Same plusy!

Warto mieć lampkę po obu stronach łóżka, zwłaszcza jeśli śpią w nim dwie osoby. Wówczas jedna z nich może spokojnie spać i nie być w tym czasie atakowana mocnym światłem. Druga natomiast może czytać, medytować lub robić inne rzeczy, w których delikatny strumień światła jest przydatny. Zatem jaką lampkę nocną wybrać, by sypialnia na tym zyskała?

Jaka lampka nocna do eleganckiej sypialni?

Eleganckie wnętrza często odbierane są jako „chłodne” i nieprzystępne. Jest to efekt zastosowania takich materiałów jak szkło, metal, stal nierdzewna, chrom, marmur, a także powierzchni lakierowanych na wysoki połysk. Złagodzisz ten efekt, jeśli zdecydujesz się na lampki nocne ze złotymi elementami i szklanym, zmiękczającym światło kloszem – wnętrze nadal będzie szykowne, ale już o wiele przytulniejsze.

Jeśli wolisz inny wymiar elegancji – ocieplony drewnem i tekstyliami – rozważ lampki nocne stojące z abażurem z tkaniny, który zapewnia przyjemnie rozproszone, łagodne dla oczu światło. Wnętrze stanie się dzięki nim cieplejsze, bardziej zachęcające do odpoczynku w domowych pieleszach. Podstawa może być ceramiczna lub szklana, ale jeśli potrzebne są Ci lampki nocne do sypialni o nowoczesnym charakterze, zdecyduj się na model z abażurem postawionym na drewnianym trójnogu lub metalowym pręcie.

Lampa Lunden
Lampa stołowa Lunden – nowoczesna odsłona klasycznego abażuru.

Nowoczesne lampki nocne – gdy cenisz oryginalny design

A co, jeśli wcale nie chcesz ocieplać swojej sypialni, a zależy Ci na podkreśleniu dynamiki aranżacji i uzyskaniu prawdziwie designerskiego wnętrza? Dobrym pomysłem będą nowoczesne lampki nocne o zgeometryzowanym lub nietypowym kształcie. Wybieraj modele szklane lub metalowe, a także te pozbawione klosza. Są to doskonałe  lampki nocne do sypialni utrzymanych w surowym klimacie, w tym industrialnych i minimalistycznych.

Lampka nocna skandynawska – gdy Twoja sypialnia to połączenie naturalności i prostoty

Zazwyczaj stylem rodem z mroźnej Północy inspirują się te osoby, które chcą mieszkać w bezpretensjonalnym otoczeniu, jasnym i bliskim natury. Jaka lampka nocna będzie odpowiednia, jeśli aranżacja Twojej sypialni zmierza w tym kierunku? Postaw na proste kształty i niekrzykliwą kolorystykę.

Lampa nocna w stylu skandynawskim może być wykonana z różnych materiałów – szkła, metalu, plastiku, papieru czy tkaniny. Zwróć jedynie uwagę, aby zapewniała miękkie i ciepłe światło, gdyż w tej estetyce ważne jest uzyskanie wrażenia kameralnej przytulności. Unikaj przy tym modeli nazbyt eleganckich i awangardowych – styl skandynawski to umiłowanie prostoty!

Lampa stołowa Pose
Lampa stołowa Pose – prostota w skandynawskim stylu

Jeśli wnętrzu brakuje ciepłych akcentów, bardzo dobrym wyborem będzie również drewniana lampka nocna – skandynawska sypialnia powinna obfitować zwłaszcza w jasne drewno, np. dębowe, brzozowe czy sosnowe. Najwięcej przytulności uzyskasz, jeśli wybierzesz model z drewnianą podstawą i jasnym, tekstylnym abażurem. Taka lampa ładnie rozproszy światło i zmiękczy je, przez co wieczorem we wnętrzu zapanuje intymny nastrój. Jeśli wolisz coś nowocześniejszego, wybierz model z metalowym kloszem.

Lampka nocna rustykalna – bądź jeszcze bliżej natury

Kolejnym stylem, który wykorzystuje naturalne materiały i proste wzornictwo, jest styl rustykalny. Aby zaaranżować sypialnię w tym klimacie, użyj drewna (w dużej ilości) i tekstyliów z surowej bawełny oraz lnu. Jako oświetlenie łóżka sprawdzi się lampka nocna w stylu vintage – z metalowym kloszem w kształcie kopuły oraz detalami dodającymi autentyzmu (np. kolor imitujący patynę, siermiężne śruby).

Jeśli nie przepadasz za metalem we wnętrzach, dobrym wyborem będzie wiklinowa lub rattanowa lampka nocna – rustykalna sypialnia będzie wówczas sprawiać wrażenie przytulniejszej i jakby wyjętej z sielskiego domku na wsi. Zauważ, że taki klosz wprowadza niezwykłą grę światła i cienia, co jeszcze bardziej dodaje uroku całej aranżacji.

Lampa Straw
Lampa Straw z rattanowym kloszem o oryginalnym kształcie

Nie tylko stojące lampki nocne – nowoczesne rozwiązania do Twojej sypialni

Jeśli sypialnia jest duża i obok łóżka masz miejsce na postawienie dwóch szafek nocnych, wówczas sprawa wydaje się prosta – wystarczy, że dobierzesz stojące lampki nocne o wielkości proporcjonalnej do szafek. Wybór mocno się komplikuje, gdy łóżko zajmuje prawie całą szerokość pomieszczenia i nie da się wstawić szafki czy stolika. Wówczas warto zamontować na ścianie półkę, która posłuży Ci do odkładania telefonu, szklanki z wodą i książki. Ale gdzie wówczas postawić lampki nocne?

Wbrew pozorom, nawet w bardzo małej sypialni, masz do wyboru szereg ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie kinkietów. Dzięki lampom montowanym do ściany zaoszczędzisz sporo miejsca, a jednocześnie precyzyjnie oświetlisz swoją stronę łóżka. Kinkiet – zwłaszcza model z ruchomym kloszem – to idealna lampka nocna do czytania, gdyż pozwala skierować światło prosto na książkę!

Decydując się na ten sposób oświetlenia, wybierz lampy zasłaniające żarówkę, gdyż wówczas światło znajdujące się na linii wzroku podczas czytania czy pracy na laptopie nie będzie razić w oczy. Jeśli instalacja elektryczna w sypialni nie zawiera wyprowadzenia pod kinkiety, dobrym rozwiązaniem będzie lampka nocna do kontaktu, czyli kinkiet z kablem zakończonym wtyczką.

Jeśli remontujesz mieszkanie i dopiero planujesz rozkład instalacji elektrycznej, możesz rozważyć też wiszące lampki nocne – nowoczesne projekty coraz częściej przewidują właśnie takie rozwiązanie. Lampy zamontowane na suficie, ale wiszące tuż przy łóżku, nie zajmują miejsca na ścianie ani na stoliku, a przy tym wprowadzają wizualną lekkość.

Lampa wisząca Here
Lampa wisząca Here – dzięki włącznikowi światło jest na wyciągnięcie ręki!

Twoje wnętrzarskie plany nie uwzględniają zmian w instalacji elektrycznej, a w pobliżu łóżka nie ma kontaktu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić przy łóżku lampę podłogową – kto powiedział, że wysokie lampy mogą stać tylko w salonie? Taką lampę możesz postawić tuż obok łóżka i podpiąć na drugiej ścianie. Jeśli potrzebna Ci lampka nocna do czytania, wybierz model z ruchomym kloszem, który pozwala dowolnie sterować kątem padania światła.

Lampa podłogowa Cilla
Lampa podłogowa Cilla – idealna do czytania w łóżku i nie tylko

Nie masz ani kontaktu przy łóżku ani miejsca na lampę podłogą? I na ten problem znajdzie się rozwiązanie! Wystarczy, że znajdziesz lampę wyposażoną tylko w klosz i bardzo długi kabel z wtyczką. Klosz możesz zamocować na ścianie jak kinkiet albo podczepić do sufitu i opuścić obok łóżka. Taka lampka nocna zapewni Ci nie tylko dobre oświetlenie, ale i sprawi, że zyskasz prawdziwie designerską sypialnię.

Kinkiet Dover
Kinkiet Dover z długim kablem – urządzaj sypialnię po swojemu

W sypialni potrzebne są nie tylko lampki nocne. Ten artykuł „Wybieramy oświetlenie do sypialni” pomoże Ci dobrać także pozostałe lampy w zależności od stylu i wielkości wnętrza.