Jaki kolor ścian do białej kuchni wybrać? Zainspiruj się!

Czytaj
5.11.2022

Jaki kolor ścian do białej kuchni wybrać? Zainspiruj się!

Białe meble kuchenne są wciąż bardzo modne i chętnie wybierane przez tych, którzy urządzają kulinarne serce domu. Warto jednak pamiętać, że do białych mebli kuchennych umiejętnie trzeba dopasować kolory ścian. Dzięki temu w zamierzony i świadomy sposób możemy wyeksponować w tym pomieszczeniu konkretny styl. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jakie kolory ścian dobierać do konkretnych aranżacji kuchni.

Biała kuchnia – dobierz do niej odpowiedni kolor ścian!

Dlaczego kolor ścian w przypadku białych mebli w kuchni jest tak ważny? Chodzi przede wszystkim o odpowiednią kompozycję i unikanie przypadkowości, która najczęściej zabija charakter wnętrz. Jeśli do swojej kuchni wybierasz białe meble – to świetnie. Jednak o całkowitym urządzeniu tego pomieszczenia możemy mówić dopiero wtedy, gdy biel mebli zostanie podkreślona odpowiednim kolorem ścian. Czy wiesz, co się wówczas wydarzy?

  • Kuchnia nabierze określonego charakteru. Łącząc barwy w określony sposób dasz sobie szansę na to, by podkreślić w niej wybrany przez siebie styl. Łatwiej go dzięki temu uwydatnisz.
  • Unikniesz niepotrzebnej przypadkowości, przez którą użycie białych mebli może nie być udanym zabiegiem. Nowoczesne kolory ścian mogą nie pasować do tradycyjnych wizualnie mebli. Podobnie jak ściany wykończone w mocno tradycyjny sposób nie będą odpowiednie do bardzo nowoczesnych, białych mebli. Odpowiednia kolorystyka pozwoli Ci zachować pożądaną, spójną konwencję.
  • Zdecydowanie łatwiej dobierzesz do kuchni i jej białych mebli wszelkie dodatki. Pamiętaj, że większość nich również jest tworzona w określonym stylu. Warto trzymać się jednej koncepcji, by wnętrze było spójne w każdym calu.
  • Optycznie powiększysz lub pomniejszysz wnętrze kuchni, w zależności od wybranego koloru ścian. Z reguły urządzenie kuchni białymi meblami optycznie ją powiększa, jednak nieodpowiednio dobrany kolor ścian może ją niepotrzebnie przytłoczyć. To również moment na to, by zdecydować, czy chcesz wykończyć tylko jedną ścianę w określonym kolorze, czy też umieścić go na kilku różnych ścianach.

Pamiętaj również, że w wyborze wykończenia ścian chodzi nie tylko o ich kolor, ale również o rodzaj. Z pomocą konkretnej deseni, a także faktury ściany, bardzo łatwo podkreślić określony styl. To również dobry sposób na to, by całe pomieszczenie nabrało charakteru i w piękny sposób się wyróżniło.

Jaki kolor ścian do białej kuchni wybrać?

Wszystko zależy od tego, jaki kierunek aranżacyjny reprezentują Twoje białe meble kuchenne. Jasne meble nie zawsze oznaczają to samo. Możesz się bowiem zdecydować na białą kuchnię wykończoną w połysku, jednoznacznie poruszając się w stronę stylu nowoczesnego lub nowoczesnej odsłony stylu glamour. Twoje białe meble mogą być uzupełnione o naturalne drewno, które znajdzie się na blacie, a wówczas cała kuchnia zmierza w kierunku stylu skandynawskiego i innych stylów opartych na naturze. Wygląd białych mebli może również sugerować styl klasyczny i wówczas kolor ścian należy dobrać tak, by to podkreślić i uczynić pomieszczenie bardziej uniwersalnym. Jak zrobić to dobrze?

Biała meble kuchenne – białe ściany

Jasne meble i jasne ściany? Oczywiście, nie jest to niemożliwe. Jeśli chcesz, by Twoja kuchnia była nowoczesna, optycznie czysta i maksymalnie przestronna, wybierz biel zarówno na ściany, jak i na fronty mebli. Najłatwiej uzyskasz w ten sposób wnętrze nowoczesne i minimalistyczne. Ważne jednak, by aranżacja kuchni była wzbogacona o konkretne dodatki, które odrobinę przełamią obecną wszędzie biel. W kuchni mogą to być nawet tekstylne dodatki w postaci ściereczek czy rękawic kuchennych.

Biała kuchnia i kolory ziemi

Podczas wyboru koloru ścian pamiętaj o swoim celu. Chodzi o wyeksponowanie konkretnego stylu. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja kuchnia była zbliżona do naturalnych, prostych stylów, w których jest miejsce na suszone zioła, warkocze czosnku i życie w stylu slow, to kolory ziemi na ścianach są właśnie dla Ciebie. Wszelkiego rodzaju beże i kremy, a także zielenie. Możesz wybrać również szare ściany, właściwie w pełnej palecie odcieni. Dobranie takich kolorów ścian do białych mebli stworzy w kuchni przytulny, niespieszny klimat.

Cegły do jasnych mebli

Ceglane odcienie z białymi meblami mogą grać bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli Twoim zamiarem jest wnętrze w stylu industrialnym. Cegła bardzo dobrze współgra z jasnymi meblami, jednak pamiętaj, by były to meble w nieco bardziej nowoczesnym stylu. Chcemy się tu nieco odciąć od tradycji i typowej klasyki i stworzyć wnętrze w stylu wielkich fabryk w poprzemysłowych budynkach. Śmiało możesz wybrać również samą cegłę, nie tylko jej odcienie. Prawdziwe cegły ułożone na ścianie z pewnością będą robić wrażenie i służyć przez długie lata.

Cukierkowa kuchnia w odcieniach subtelnych pasteli

Do białych mebli w kuchni możesz wybrać pastelowe odcienie płytek lub farb, jeśli zależy na efekcie kuchni optycznie lekkiej, nieco słodkiej, w stylu nawiązującym odrobinę do shabby chic. Białe szafki mogą być wówczas uzupełnione o kolorowe dodatki, a optyczne wrażenie, że wszystkiego jest dużo, tylko pomaga w uzyskaniu pożądanego efektu. Pastelowy kolor ścian w kuchni może być wówczas strzałem w dziesiątkę!

Głęboka czerń do białych mebli

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni do białych mebli wybrać mocne, ciemne kolory. To klasyczna, od dawna uwielbiana gra kontrastów, w której nowoczesność wysuwa się na pierwszy plan. Rozważ również czarne ściany z dodatkiem błyszczących drobinek złota lub srebra. Taki efekt – mocno zbliżający kuchnię do stylu glamour – pomogą Ci osiągnąć specjalne farby.

Do białej kuchni dobierz odpowiednie dodatki!

Kuchnia bez odpowiednich dodatków jest niestety martwa. To wnętrze koniecznie trzeba ożywić, niezależnie od tego, na jaką kolorystykę i styl się ostatecznie zdecydujesz.

Zacznij od organizerów. Wybieraj proste, szklane wersje, jeśli styl Twojej kuchni zmierza w stronę nowoczesności. Biel połączona z drewnem wspaniale sprawdzi się w kuchniach naturalnych, również w kuchniach skandynawskich.

Pamiętaj o stylowych chlebakach. Ich obecność pięknie podkreśla styl kuchni, jeśli tylko zdecydujesz się na odpowiedni model. Głęboka czerń z dodatkiem złota, czy też wersja miętowa z eleganckimi zdobieniami?

Na kuchennych blatach z powodzeniem może stać również kawa i herbata. Umieść ją w odpowiednich pudełkach. Możesz w tym przypadku zdecydować się na jeden komplet i stworzyć go wspólnie z organizerami i chlebakiem.

Nie zapominaj o dekoracji okien i blatów. Doniczki mogą tu bardzo pomóc. Jeśli lubisz kuchnie pełne zapachu, zasadź w nich również prawdziwe zioła. Zapach bazylii, mięty i pietruszki może kojąco działać na zmysły i dodawać smaku Twoim potrawom!

W BRW znajdziesz również wspaniałe tekstylne dodatki, dzięki którym Twoja kuchnia zyska charakteru. Nie wystrzegaj się kolorów, odkryj ich siłę!