Przejdź do sklepu brw.pl

Jaki okap podszafkowy wybrać?

Czytaj
7.04.2021

Jaki okap podszafkowy wybrać?

Wyposażenie kuchni w odpowiednie i funkcjonalne sprzęty może stanowić nie lada problem. Szczególnie, gdy producenci oferują nam przeróżne warianty jednego urządzenia. Tak właśnie jest w przypadku okapów. Co wybrać? Okap podszafkowy czy kominowy, a może szufladowy? Czym właściwie różnią się od siebie te urządzenia? Dziś rozwiejemy wszystkie wątpliwości i pomożemy Ci podjąć najlepszą decyzję.

Jaki okap podszafkowy wybrać?

 

Okap kuchenny to urządzenie, które na dobre zagościło w naszych kuchniach. Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co właściwie je montujemy? Przecież nie jest to tylko ozdoba, która nie spełnia żadnej funkcji. Można wręcz powiedzieć, że jest to sprzęt, który dba o czystość i nasze zdrowie. Nie ważne czy wybierzesz duży wyciąg, czy też mały egzemplarz podszafkowy. Okap ma przede wszystkim za zadanie oczyścić powietrze w kuchni z powstających w czasie gotowania zanieczyszczeń, takich jak para wodna połączona z tłuszczem.

Jeśli nie korzystasz z okapów kuchennych, tłuszcz i wilgoć osiadają w każdym zakamarku Twojej kuchni – począwszy od ścian poprzez meble, a kończąc na kwiatach i odzieży. Niestety, stwarza to bardzo dobre warunki dla rozwoju drobnoustrojów oraz powstawania trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wybrać okap do kuchni. Jak to zrobić? Przekonaj się sam.

 

Okap kuchenny podszafkowy czy kominowy: co wybrać?

Przede wszystkim musisz zacząć od oceny przestrzeni w Twojej kuchni. Okapy kominowe zajmują sporo miejsca i uniemożliwiają zamontowanie szafek bezpośrednio nad nimi. Z tego względu zdecydowanie lepiej sprawdzą się w dużych i przestronnych kuchniach, które nie zostaną przytłoczone tego typu sprzętem. Ciekawym rozwiązaniem będzie zamontowanie okapu nad kuchenką znajdującą się na wyspie. Okapy wyspowe prezentują się imponująco. W takim wypadku urządzenie nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale może także stanowić znakomity element dekoracyjny. Jednak nie każda kuchnia daje taką możliwość, dlatego czasem lepiej wybrać modele okapów podszafkowych.

Jeśli Twoja kuchnia jest niewielka, a każda szafka jest na wagę złota, zdecydowanie lepiej zamontować okap podszafkowy. Jak sama nazwa wskazuje, w tym wypadku nie musisz wyznaczać specjalnego miejsca na okap, ponieważ może on zostać zamontowany pod praktycznie każdą szafką kuchenną. To wręcz idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z miejsca do przechowywania, tak potrzebnego w małych kuchniach.

W przypadku tego sprzętu nie musisz też martwić się o jego montaż. Tradycyjny okap podszafkowy w znakomitej większości przypadków, bez większego wysiłku przymocujesz bezpośrednio do spodu szafki. Obawiasz się, że może to zniszczyć Twoje meble? Na rynku dostępne są również okapy podszafkowe montowane do ścian. Pamiętaj jednak, że ściana powinna być solidna, ponieważ urządzenie trochę waży, a w czasie pracy delikatnie drga. Z tego powodu może się nie utrzymać na ściankach wykonanych z karton gipsu. W przypadku okapów podszafkowych nieco łatwiej o ładne zaaranżowanie przestrzeni. Prawie ich nie widać, nie rzucają się w oczy. Wybierając okap tego typu nie musimy się jednak obawiać. Jest to tak samo wydajny okap jak każdy inny model.

 

Dobry okap podszafkowy – pochłania czy wyciąga?

Aby wybrać najlepszy okap podszafkowy, odpowiedz sobie na pytanie, czy powinien on spełniać funkcję pochłaniacza czy też wyciągać zanieczyszczenia z pomieszczenia.

Jeżeli nie masz możliwości podłączenia urządzenia do kanału wentylacyjnego, postaw na pochłaniacz. To rodzaj okapu, w którym powietrze wciągane jest do środka i przepuszczane przez system filtrów. W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia jest to klasyczny filtr oczyszczający powietrze z tłuszczy lub dodatkowy filtr węglowy, który pozbywa się przykrego zapachu oraz dymu. Musisz jednak pamiętać o systematycznej wymianie filtrów. Oczywiście, przysparza to dodatkowych kosztów, ale bez tego okap nie będzie spełniał swojej funkcji.

Wyciąg to zdecydowanie bardziej efektywne i tańsze rozwiązanie. Jest podłączony do kanału wentylacyjnego i działa w obiegu otwartym, co oznacza, że wszystkie zanieczyszczenia odprowadza na zewnątrz budynku. Dlatego też nie trzeba pamiętać o wymianie filtrów. Jednak montując okapy podszafkowe tego typu, zazwyczaj musisz liczyć się z drobnymi pracami budowlanymi. Zwróć też uwagę na to, że sprzęty te nie powinny być podłączane do wspólnych kanałów wentylacyjnych.

 

Okapy kuchenne podszafkowe i ich rozmiary

Tak jak w przypadku każdego innego urządzenia kuchennego, tak również przy wyborze okapu podszafkowego musisz zwrócić uwagę na jego rozmiar. Każdy, nawet ten podszafkowy okap powinien być dobrany rozmiarem nie tylko do Twojej półki, ale przede wszystkim do kuchenki. To, że okap zmieści się pod meblem, jest dopiero połową sukcesu. Najlepsze okapy podszafkowe dopasowane są w sposób idealny.

Okapy kuchenne podszafkowe powinny być nieco większe od frontu kuchenki. W czasie gotowania para wodna i zapachy rozchodzą się w górę i na boki, dlatego im większą powierzchnię pochłaniania będzie miał Twój okap podszafkowy, tym będzie bardziej wydajny. Producenci oferują różne szerokości urządzeń, a najbardziej popularnym wyborem jest okap o szerokości 60 centymetrów. Idealnie współgra on z najpopularniejszym modelem kuchenki o froncie 50 centymetrów.

Sprytnym sposobem na powiększenie powierzchni pochłaniania jest zakup okapu szufladowego, nazywanego również teleskopowym. Aby go włączyć, należy wysunąć charakterystyczny element. W ten sposób znacznie powiększysz powierzchnię zasysania powietrza. Przy czym, dzięki składanej szufladzie, okap teleskopowy nadal ma kompaktowe rozmiary. Warto też wspomnieć, że najnowsze modele często są sterowane pilotem, co może być dodatkowym atutem dla fanów gadżetów w kuchni, są również wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED.

 

Jaki okap podszafkowy sprawdzi się w Twojej kuchni?

Oczywiście, przy wyborze okapu nie możesz kierować się jedynie jego wyglądem i rozmiarem. W takim razie, jaki okap podszafkowy sprawdzi się najlepiej? Taki, który ma odpowiednio dobraną moc i jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Jest to bardzo ważne, jeśli okap ma prawidłowo spełniać swoją funkcję, a nie stać się tylko elementem wystroju.

Wybierając moc urządzenia, musisz wziąć pod uwagę kubaturę kuchni. To naturalne, że trzeba dostosować wydajność urządzenia do miejsca, w którym będzie pracowało. Wydajność okapu oznacza to, jak szybko potrafi on oczyścić całe powietrze w kuchni, i jest mierzona w metrach sześciennych na godzinę pracy.

Przyjmuje się, że wydajność okapu dla kuchni powinna być sześciokrotnością jej kubatury. Jeżeli jednak nie chcesz używać cały czas najwyższego biegu okapu, zmień mnożnik na dziewięć. Wtedy z powodzeniem możesz korzystać z niższych biegów, a co za tym idzie, zagwarantujesz sobie cichszą pracę urządzenia.

 

Cichy okap podszafkowy? To możliwe!

Jak już pewnie się domyślasz, wydajność okapu idzie w parze z jego głośnością. Czy jednak istnieje cichy okap kuchenny podszafkowy, który jednocześnie będzie funkcjonalny i estetyczny? Okazuje się, że tak. Niestety, ma to też swoją cenę. Cichy okap podszafkowy nie należy do tych najtańszych.

Przyjmuje się, że cichy okap kuchenny podszafkowy to taki, którego praca na najniższym biegu nie przekracza 50 dB. Jest to szczególnie ważne, gdy Twoje kuchnia jest otwarta na salon, w którym domownicy relaksują się w oczekiwaniu na posiłek. Przy wyborze okapu sprawdź, w jaki sposób producent oznacza głośność swojego produktu, aby nie okazało się, że Twój okap wcale nie jest tani ani cichy.

Jeżeli jednak potrzebujesz mocnego okapu, a nie chcesz cały czas przebywać w hałasie, postaw na model z silnikiem montowanym na zewnątrz. Wbrew pozorom to coraz popularniejsze rozwiązanie, dzięki któremu wirnik okapu nie jest zamontowany tuż nad Twoją głową a na przykład w spiżarni lub na strychu. Niestety, to rozwiązanie sprawdzi się tylko tam, gdzie pozwalają na to warunki lokalowe.

Zanim zainstalujesz okap podszafkowy, upewnij się, że wszystkie meble w Twojej kuchni zostały prawidłowo zamontowane. O tym, jak to zrobić dowiesz się z naszego artykułu „Jak montować szafki kuchenne”.