Przejdź do sklepu brw.pl

Wentylator sufitowy do kuchni – jaki wentylator wybrać?

Czytaj
11.01.2022

Wentylator sufitowy do kuchni – jaki wentylator wybrać?

Latem zapewni powiew świeżego powietrza. Zimą pomoże ogrzać pomieszczenie. Wentylator sufitowy z oświetleniem to funkcjonalny i zyskujący na popularności element wystroju. Jaki produkt najlepiej sprawdzi się w kuchni? Czym jest wentylator sufitowy i jak dopasować go do wystroju wnętrza?

Lampa wiatrak sufitowy – dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

Wentylator sufitowy to rodzaj wiatraka, który wprawia powietrze w ruch, zapewniając przyjemny powiew wszystkim domownikom. Dzięki umiejscowieniu urządzenia na suficie wentylacja jest znacznie wydajniejsza niż przy zastosowaniu wentylatorów stojących. Wentylator o odpowiednio dobranej wielkości może wpływać na cyrkulację powietrza w całym pomieszczeniu.

Lampo-wiatrak sufitowy łączy funkcję oczyszczania powietrza z oświetleniem pomieszczenia. To duża oszczędność zarówno miejsca, jak i pieniędzy. Warto pomyśleć o zainstalowaniu takiego urządzenia w kuchni. Dlaczego?

  • Podczas gotowania temperatura może wzrosnąć bardzo szybko. Efektywne chłodzenie będzie więc szczególnie przydatne właśnie w tym pomieszczeniu.
  • Przepływ powietrza pomoże w błyskawicznym pozbyciu się przykrego zapachu lub dymu, które mogą pojawić się w czasie gotowania.
  • Połączona z wentylatorem lampa zapewni dodatkowe oświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zaoszczędzaniu miejsca, co w niewielkich kuchniach jest bardzo istotne.
  • Wentylator dopasowany do stylu kuchni może stanowić doskonałą dekorację wnętrza.

Jaki wentylator sufitowy wybrać do kuchni?

Wybierając wentylator sufitowy do kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważne jest odpowiednie dostosowanie wielkości wiatraka do warunków pomieszczenia. Znaczenie ma również to, czy funkcje dostępne w konkretnym modelu odpowiadają Twoim potrzebom.

Wielkość wentylatora

Należy też pamiętać, że wybrany wentylator musi mieć średnicę odpowiednio dostosowaną do wielkości pomieszczenia. Do małej kuchni (max. 2,6 x 3,2 m) wystarczy wentylator, którego rozpiętość łopatek to 76 cm. W kuchni do 3,8 m2 sprawdzi się urządzenie o średnicy 105 cm. W większym pomieszczeniu (do 5,7 m x 6,4) potrzebny będzie już bardzo duży wentylator – o rozpiętości 132 cm.

Przed zakupem pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć kuchnię. Upewnij się, że między meblami jest wystarczająco dużo miejsca na odpowiedni wentylator.

Zmienny kierunek obrotu łopatek wentylatora

Bardzo istotne jest to, czy łopatki obracają się w obie strony. Tylko wentylator ze zmiennym kierunkiem obrotowym będzie mógł działać w dwóch trybach: letnim i zimowym.

W upalne dni wentylator ustawiony na tryb letni może przyśpieszać ochładzanie powietrza, skutecznie zastępując klimatyzację. Tak naprawdę wentylator sam w sobie nie obniża temperatury w pomieszczeniu, ale wytworzony przez niego powiew stwarza wrażenie napływu świeżego, zimnego powietrza. Wentylator sufitowy podczas pracy w trybie zimowym może optymalizować działanie ogrzewania. Wentylacja to dużo efektywniejsza metoda odświeżania powietrza niż otwieranie okna. Takie urządzenie podniesie więc efektywność ogrzewania, obniżając tym samym domowe rachunki.

Dodatkowe funkcje wentylatorów sufitowych

Wybierając wentylator, zwróć uwagę na to, jaki system obsługi wykorzystuje. W prostszych wersjach można regulować prędkość pracy wentylatora, sterując nią manualnie – ciągnąc za sznureczek. Bardziej zaawansowane wentylatory sufitowe są wzbogacone o dodatkowe ułatwienia, takie jak czujnik wilgotności czy system obsługi zdalnej. W takim modelu możesz według własnych preferencji ustawiać poziom wilgotności, przy którym wentylator powinien się sam uruchomić. Zazwyczaj takie funkcje obsługuje pilot. Sterowanie za pomocą praktycznego pilota to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie polecane w wyższych i większych pomieszczeniach.

Kupując wentylator sufitowy, dowiedz się, jaką ma głośność pracy na najwyższych obrotach. Zbyt głośny model może być bardzo uciążliwy podczas codziennego użytkowania.

Wentylator sufitowy do kuchni – aranżacje

Zarówno wiatrak, jak i lampa stanowią silny akcent dekorujący sufit w kuchni. Aby cała aranżacja była spójna, wygląd wybranego przez Ciebie urządzenia dostosuj do stylu, w którym utrzymane jest pomieszczenie. Design żyrandola i materiały, z których powstały łopatki, mają kluczowe znaczenie. Jaki wentylator sufitowy będzie pasował do Twojego wnętrza? Zainspiruj się naszymi aranżacjami!

Styl klasyczny

Jeśli posiadasz kuchnię urządzoną w stylu klasycznym, z łatwością dopasujesz do niej odpowiedni wentylator sufitowy. Sięgnij po model z lampą nawiązującą do klasycznego mlecznobiałego żyrandola. Dobrym wyborem będzie wentylator z łopatkami imitującymi drewno. Nie zapomnij o umieszczeniu na ścianie w kuchni kilku dekoracyjnych elementów. Świetnie sprawdzi się obraz w drewnianej ramie. Możesz wybrać np. pejzaż lub martwą naturę.

Styl nowoczesny

Do kuchni w stylu nowoczesnym doskonale pasuje minimalistyczna lampa wzbogacona o designerski wiatrak. Zachowaj stonowane barwy tego typu akcesoriów, a będą wspaniale kontrastować ze wzorzystymi dodatkami kuchennymi. Jeśli chcesz wprowadzić do pomieszczenia jeszcze więcej radości, pomaluj jedną ścianę na żywy kolor. Możesz udekorować ją rodzinnymi zdjęciami.

Styl retro

Aby podkreślić charakter kuchni retro, wykorzystaj wiatraki z lampami o lekko wydłużonych kloszach. Wybieraj raczej jasne lub drewniane barwy. Nad blatem zainstaluj zegar w kolorze odpowiadającym łopatkom wiatraka. Aby jeszcze bardziej pokreślić klimat pomieszczenia, regularnie dekoruj je ciętymi kwiatami. Dobrym pomysłem będzie eksponowanie ich w wysokich, kryształowych wazonach.

Wentylatory sufitowe połączone z lampą to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które warto wykorzystać w kuchni. Odpowiednio dobrany model może stać się także ozdobą podkreślającą charakter wnętrza. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą wentylatorów sufitowych dostępnych w Black Red White.

>> Więcej pomysłów na aranżację kuchni znajdziesz w artykule: „Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Urządzamy przytulną kuchnię!” dostępnym na naszym blogu.