Przejdź do sklepu brw.pl

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Urządzamy przytulną kuchnię!

Czytaj
27.10.2021

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Urządzamy przytulną kuchnię!

Zakup odpowiedniego oświetlenia to niezwykle istotny aspekt urządzania kuchni. Ilość oraz rodzaj wybranych lamp wpływają bowiem nie tylko na styl całego pomieszczenia, ale również na jego charakter i funkcjonalność. Zastanawiasz się, według jakiego klucza najlepiej dopasować oświetlenie do kuchni? Ile źródeł światła powinno znaleźć się w ergonomicznym wnętrzu, a także jaka barwa światła będzie najlepszym wyborem? O tym wszystkim przeczytaj poniżej!

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Urządzamy przytulną kuchnię

Oświetlenie w kuchni – dlaczego jest takie ważne?

Dlaczego prawidłowe dopasowanie oświetlenia ma tak duże znaczenie dla funkcjonalności kuchni? Jeśli wciąż zadajesz sobie to pytanie, spieszymy z wyjaśnieniem. Przede wszystkim dobrze dobrane światło ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu, a także pracę w różnych jego strefach o każdej porze dnia i nocy.

Dla zapewnienia sobie większego komfortu warto zastanowić się, jakiego rodzaju oświetlenie zda egzamin w danej kuchni oraz w jaki sposób rozmieścić poszczególne źródła światła, by rezultaty były możliwie jak najlepsze. Pod uwagę należy wziąć nie tylko wielkość kuchni, ale również jej usytuowanie względem innych pomieszczeń (kuchnia otwarta na salon czy zamknięta?) oraz ilość stref odpowiadających wykonywanym w niej czynnościom.

Ponadto, poza aspektem czysto funkcjonalnym, na uwagę zasługują również kwestie estetyczne. Przed dokonaniem zakupu oceń materiał, z jakiego zrobiona jest upatrzona przez Ciebie oprawa oświetleniowa. Pamiętaj, że w kuchni lampy narażone są na częsty kontakt z wilgocią i lepkimi zabrudzeniami, dlatego najlepiej wybrać lampę z kloszem, który łatwo utrzymać w czystości. Delikatne abażury wykonane z tkaniny mogą nie zdać egzaminu w kuchennym wnętrzu. Zdecydowanie lepiej postawić na metal lub szkło, które w razie zanieczyszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką.

Poszczególne rodzaje oświetlenia w funkcjonalnej kuchni

Jest kilka rodzajów oświetlenia. Niemal każdy można wykorzystać w kuchni i nie ulega wątpliwości, że najlepiej sprawdzą się połączenia, czyli oświetlenie centralne (zazwyczaj oświetlenie sufitowe) wraz z oświetleniem dekoracyjnym. Przyda się również oświetlenie zadaniowe, czyli np. rzucające dobre światło na blaty kuchenne. O jakim oświetleniu kuchni możemy mówić?

  • Lampy wiszące, które najczęściej pracują jako oświetlenie główne. Lampy wiszące to dobre oświetlenie do kuchni o większym rozmiarze, gdzie liczy się dobre doświetlenie każdego kąta. Bardzo dobrze lampy wiszące sprawdzą się również nad wyspą kuchenną, a także blatem z hokerami, przy którym często spożywa się posiłki. Zapewniają ogólne oświetlenie pomieszczenia.
  • Taśmy LED, które umieszcza się najczęściej pod kuchennymi szafkami z górnej linii. To oświetlenie do kuchni o raczej dekoracyjnym charakterze, choć czasem taśmy LED wyróżniają się taką mocą, że są w stanie bardzo dobrze doświetlić przestrzeń blatu roboczego. Nie są tak intensywne jak oświetlenie główne i pozwalają na uzyskanie w kuchni przyjemnej atmosfery.
  • Lampki stołowe to najczęściej oświetlenie dekoracyjne. Reprezentują określony styl i są miłym dodatkiem w kuchennym wnętrzu.

Odpowiednie oświetlenie w kuchni powinno mieć również właściwą barwę światła. Oświetlenie do kuchni powinno współgrać z jej stylem i barwy poszczególnych lamp nie powinny się ze sobą gryźć. Zwracaj zatem na to uwagę szykując projekt oświetlenia kuchni.

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?

Projektując oświetlenie w kuchennym wnętrzu, kieruj się przede wszystkim funkcjami, jakie ma ono spełniać. Te z pewnością będą różnić się od siebie w zależności od oświetlanej strefy. W większości przypadków nie wystarczy bowiem ograniczyć się do jednego źródła światła – w każdej kuchni, bez względu na rozmiary pomieszczenia, potrzebne są dodatkowe punkty świetlne.

Oświetlenie centralne, czyli funkcjonalne lampy sufitowe i wiszące

Oświetlenie centralne, czyli główne, ma za zadanie rozproszyć światło na całej powierzchni kuchni, jednocześnie rozjaśniając wnętrze i umożliwiając domownikom poruszanie się po nim. Jako element ulokowany zazwyczaj w centralnej części sufitu stanowi również ciekawą dekorację i uzupełnienie kuchennej aranżacji.

Rolę oświetlenia głównego odkrywają zwykle lampy wiszące lub nieco mniej rzucające się w oczy plafony. W minimalistycznych i nowoczesnych kuchniach funkcję oświetlenia centralnego często przejmują spoty, reflektorki lub niewielkie oczka sufitowe montowane w suficie podwieszanym.

Co w sytuacji, w której kuchnia połączona jest z jadalnią? Wówczas najlepiej postawić na dwie lampy bądź dwa zestawy lamp sufitowych, które razem składają się na oświetlenie ogólne obu stref. Jedna lampa wisząca powinna być ulokowana bezpośrednio nad jadalnianym stołem, a druga w centralnej części kuchni. Pamiętaj, że lampę do jadalni należy dobrać do kształtu stołu oraz jego wielkości. W roli oświetlenia stołu dobrze sprawdzają się lampy o kulistym lub półokrągłym kształcie, w których strumień światła kierowany jest w dół.

Lampa wisząca Varus
Lampa wisząca Varus rozświetli i udekoruje strefę jadalnianą

Oświetlenie pomocnicze – dobrze oświetlona strefa robocza

Oświetlenie pomocnicze obejmujące strefy robocze kuchni to kolejny niezbędny element aranżacji świetlnej tego wnętrza. Dlaczego jest tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie dodatkowe oświetlenie blatu zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków. Stojąc przy blacie kuchennym, najczęściej zasłaniamy sobie główne źródło światła własną sylwetką, co sprawia, że wykonywanie najprostszych czynności takich jak krojenie staje się mocno utrudnione – w takich warunkach łatwo o draśnięty nożem palec czy nerwowe poszukiwanie składników.

Jeśli zależy Ci na większej wygodzie podczas pracy w kuchni, jeszcze na etapie jej urządzania pomyśl o praktycznym oświetleniu zadaniowym. W tej funkcji sprawdzi się przede wszystkim oświetlenie led montowane pod szafkami, np. atrakcyjne wizualnie listwy led lub oświetlenie punktowe w postaci małych oczek.

Oświetlenie podszafkowe – Mistrz

Podobną rolę odgrywa światło montowane nad wyspą kuchenną, której blat wykorzystywany jest na co dzień głównie jako powierzchnia robocza. Do oświetlenia wyspy wykorzystaj wiszące lampy sufitowe. Jeśli powierzchnia blatu jest duża, wówczas wybierz kilka opraw rozmieszczonych w równych odległościach.

Oświetlenie dekoracyjne – wyjątkowy nastrój w Twojej kuchni

Jeśli dysponujesz większą kuchnią, śmiało możesz pozwolić sobie na zamontowanie oświetlenia dekoracyjnego. Kinkiety czy wyjątkowo ozdobne lampy wiszące wpisujące się w styl glamour lub industrialny – taki rodzaj oświetlenia odpowiada przede wszystkim za charakter pomieszczenia oraz nastrój, jaki w nim panuje. Wspomniane rozwiązania mogą okazać się ciekawym urozmaiceniem kuchni otwartej na salon lub połączonej z jadalnią.

W mniejszych kuchniach będących częścią pokoju dziennego egzamin zdadzą również podświetlane witryny – z powodzeniem wyeksponujesz w nich np. dekoracyjną zastawę stołową.

Jaka barwa światła do kuchni?

Barwa światła zależy w dużej mierze od tego, jakie warunki świetlne panują w Twojej kuchni. Na początek odpowiedz sobie na pytania: czy przez większość dnia kuchnia jest jasna i dobrze doświetlona promieniami słonecznymi padającymi zza okna czy może jest to niewielki aneks, do którego dociera głównie światło z salonu? Znaczenie ma tu również wielkość pomieszczenia, rodzaj wybranego oświetlenia oraz styl aranżacyjny, w jakim urządzona jest kuchnia.

>>Jak oświetlić pomieszczenia jesienią i zimą? Sprawdź!

Na ogół przyjmuje się, że najlepszym wyborem do tego rodzaju wnętrz jest światło neutralne, czyli mieszczące się w przedziale 4000 K–4500 K. Z uwagi na swoje właściwości pobudzające oraz fakt, że nie przekłamuje kolorów, świetnie sprawdzi się jako oświetlenie główne.

Z kolei punktowe oświetlenie pod szafkami oraz inne rodzaje oświetlenia zadaniowego to najczęściej mocne, zimne światło. Stosowane w wybranych miejscach, np. jedynie do oświetlenia blatu roboczego, z pewnością nie wychłodzi wnętrza, poprawi za to komfort pracy.

Czy wobec tego ciepłe światło może znaleźć zastosowanie w kuchennym wnętrzu? Z pewnością tak, o ile priorytetem w aranżowaniu wybranej strefy jest uzyskanie efektu przytulności. Źródło ciepłego światła będzie strzałem w dziesiątkę m.in. w części jadalnianej, w której na wspólne posiłki zbiera się cała rodzina.

Wybierz najlepsze oświetlenie kuchni z Black Red White

Pomieszczenie takie jak kuchnia wymaga starannego przemyślenia wszystkich kwestii związanych z doborem oświetlenia. Ważny jest zarówno jego typ oraz rodzaj opraw oświetleniowych, jak i barwa światła. Planując aranżację świetlną swojej kuchni miej na uwadze zarówno funkcjonalność wybranych rozwiązań, jak i ich estetykę. W Black Red White znajdziesz wiele propozycji, dzięki którym zaprojektujesz stylowe i praktyczne oświetlenie swojej kuchni. Wybieraj spośród setek lamp wiszących, sufitowych oraz ściennych dostępnych w naszej ofercie!