Przejdź do sklepu brw.pl

Jak oświetlić pomieszczenia jesienią i zimą?

Czytaj
26.11.2020

Jak oświetlić pomieszczenia jesienią i zimą?

Aranżacja mieszkania „błyszczy” dopiero w odpowiednim oświetleniu, a poza tym jest ono niezbędne do właściwego funkcjonowania w trakcie dnia i wieczorem. Jesienią warto szczególnie zadbać o ten oświetlenie mieszkania – ten aspekt wystroju jest ważny, bo szybko zapadający zmrok może skutecznie uprzykrzyć nam pracę czy spotkania z rodziną. Jak wybrać lampy oświetleniowe do domu? Z jakich źródeł światła korzystać i jak je ze sobą łączyć? Oto pomysły, dzięki którym połączysz funkcję dekoracyjną i praktyczną oświetlenia!

Do właściwego działania, relaksowania się czy jakiejkolwiek innej formy aktywności poza snem organizm ludzki potrzebuje światła. Naturalne światło jest dla człowieka zbawienne, jednak nie zawsze możemy z niego skorzystać. Dlatego tak ważne jest sztuczne oświetlenie mieszkania, w ramach którego jesteśmy w stanie łączyć kilka źródeł światła (oświetlenie sufitowe, stołowe, ścienne) i tworzyć sobie dobre warunki do pracy, rozrywki i odpoczynku. Sztuczne oświetlenie okaże się bardzo pomocne zwłaszcza w jesienne i zimowe dni, gdy za oknem szybko się ściemnia. Dobre oświetlenie (ogólne i punktowe) to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale również estetyki – to dzięki niemu możemy wyczarować wyjątkowy, przytulny, domowy nastrój, którego tak potrzebujemy w najchłodniejsze miesiące roku.

Żeby jednak lampy oświetleniowe i inne źródła światła działały na domowników skutecznie, należy je właściwe zaaranżować w zależności od pomieszczenia, w którym zostaną umiejscowione. Oto kilka propozycji na nowoczesne oświetlenie domu, które warto wykorzystać, by cieszyć się blaskiem każdej chwili w rodzinnym gronie.

Lampy do salonu – wyczaruj przytulny nastrój!

Pokój dzienny jest tą częścią domu, która wymaga zdecydowanie najwięcej doświetlenia – ponieważ spędzamy w nim zazwyczaj najwięcej czasu. To tutaj przesiadujemy wieczorem, pracujemy lub oddajemy się rozrywkom.

Jakie oświetlenie salonu sprawdzi się najlepiej? Główną część zadania spełni oczywiście odpowiedniej wielkości żyrandol – najlepiej o możliwie dużej średnicy. Będzie głównym źródłem światła, zapewniając je w odpowiedniej ilości. Jednak czasem, np. podczas oglądania wieczornego hitu kinowego w telewizji, o wiele lepiej sprawdzi się umiejscowiona koło zestawu wypoczynkowego lampa podłogowa oraz oświetlenie ledowe zamontowane na meblościance – dzięki nim w salonie nie będzie ciemno, ale źródła światła nie odciągną wzroku od wydarzeń na ekranie. Warto pamiętać, że podczas długich, spokojnych wieczorów przyda się cieplejsza barwa światła, która przynosi ukojenie. Zwracaj zatem uwagi na kolor światła, jaki rzucają poszczególne żarówki.

Rada Mistrza Black: W salonie warto zastosować spójną aranżację oświetleniową złożoną z kilku lamp: wiszącej (oświetlenie górne, centralne) oraz bocznych. Funkcję dodatkowych lamp do pokoju dziennego mogą pełnić zarówno lampy stojące, stołowe, jak i kinkiety. Możesz wybrać lampy oświetleniowe do salonu należące do jednej rodziny lub przynajmniej ograniczające się do jednego stylu i kolorystyki – uzyskasz wówczas efekt niebywałej spójności, a lampy będziesz mógł wykorzystywać zależnie od potrzeb i nastroju. W końcu rodzinna zabawa w salonie wymaga innej oprawy świetlnej niż romantyczny wieczór we dwoje, gdy dzieci już śpią ;).

Modne lampy do salonu, które doskonale dopełnią zarówno klasyczne, jak i nowoczesne aranżacje, to przede wszystkim modele minimalistyczne czy geometryczne, wykonane z materiałów takich jak metal, drewno, szkoło – lub ich połączeń.

Oświetlenie do sypialni: reguluj natężenie światła

Każde pomieszczenie potrzebuje nieco innego rodzaju oświetlenia. Charakter sypialni wymaga, by wybrane do niej oświetlenie miało łagodny i nastrojowy charakter. Żyrandol lepiej zastąpić więc dwoma mniejszymi lampkami nocnymi, które będą emitować ciepły blask. Niewielkie punkty świetlne pozwolą złagodzić wrażenie bombardowania wiązkami świetlnymi po całym dniu. Świetnie sprawdzi się model Astoria – jego czerwony abażur zapewni ciepłą barwę światła dobrze sprawdzającą się przy czytaniu, a równocześnie powoli i łagodnie usypiającą po całym dniu pracy.

Stylowe oświetlenie do sypialni to także kinkiety i spoty, które zapewniają oświetlenie dodatkowe i punktowe. Montując kilka jednakowych spotów, stworzysz spójną kompozycję oświetlenia, a ponadto będziesz mógł z łatwością regulować poziom doświetlenia pomieszczenia, używając jednego lub kilku z nich na raz.

Nastrojowe oświetlenie do kuchni i jadalni

W kuchni większość prac odbywa się przy blacie. Zalicza się do nich również krojenie, podczas którego doskonała widoczność jest konieczna. Najprostszą metodą jej zapewnienia będzie energooszczędne oświetlenie ledowe. Powinno zostać umieszczone pod górnymi szafkami, tak by znajdowało się poniżej linii wzroku i nie raziło osoby pracującej nad posiłkiem – jeżeli meble są zamontowane wysoko, to problem rozwiąże niewielka listwa na samej ich krawędzi.

Rada Mistrzów Black Red White: Wybierz lampę z kloszem w ciepłym kolorze (np. pomarańczowym, brązowym lub złotym), a zyskasz efekt cieplejszego optycznie światła. Tego rodzaju lampy oświetleniowe doskonale sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach służących relaksowi – jak np. salon czy łazienka.

Najważniejszym meblem w jadalni jest oczywiście stół i to właśnie on powinien zostać właściwie doświetlony. Oświetlenie do jadalni nad stół najlepiej skierować bezpośrednio na blat i to w taki sposób, by podczas rodzinnych posiłków nie razić oczu domowników.

Do tego celu najlepiej sprawdzą się oczywiście lampy oświetleniowe wiszące, np. lampa Austell, która wygląda dobrze zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i tych modernistycznych. Optymalna wysokość dla klosza to mniej więcej 60 cm nad powierzchnią stołu.

Pamiętaj, że metamorfoza oświetlenia w Twoim domu nie musi wiązać się z wysokimi kosztami! Stylowe lampy oświetleniowe kupisz już od kilkudziesięciu złotych! Garść inspiracji znajdziesz w artykule pt. “Oświetlenie do 100 zł, czyli jasno, tanio i efektownie!

Lampki dekoracyjne do salonu – nie tylko od święta

Prócz standardowych lamp oświetleniowych, w salonie warto wykorzystać także dodatkowe, punktowe oświetlenie dekoracyjne, które stanie się piękną ozdobą na jesienny i zimowy czas. Możesz sięgnąć po lampki LED, stylowe girlandy świetlne, modne cotton ballsy lub urocze lampy dekoracyjne w kształcie gwiazd. Ustawione na parapecie lub komodzie sprawią, że w salonie zapanuje wyjątkowy, odświętny nastrój. Sprawdzą się także idealnie jako dodatkowe oświetlenie do pokoju dziecka.

Dodatkowe oświetlenie do pokoju: wykorzystaj blask świec

Modne lampy do salonu i jadalni to nie wszystko – trudno wyobrazić sobie jesienne i zimowe oświetlenie do pokoju dziennego bez blasku świec. Ich ciepłe światło nada każdemu pomieszczeniu przytulnego nastroju i sprawdzi się nie tylko podczas odświętnej kolacji, ale również w zwyczajny wieczór, gdy chcesz po prostu zrelaksować się po pracy.

Świece najlepiej prezentują się po kilka na raz! Klasyczne świece pieńkowe stworzą piękną dekorację jadalni lub salonu, gdy poustawiasz je np. na metalowej tacy. Możesz także wykorzystać dekoracyjne świeczniki i lampiony, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także chronią palące się świece przed przewróceniem się i ewentualnym zaprószeniem ognia.

świece rustic
Świece Rustic dostępne są w ofercie BRW w wielu rozmiarach i kolorach

Nastrojowe oświetlenie to za mało? Zajrzyj do naszego artykułu pt. “5 sposobów na przetrwanie jesieni i zimy”!