Kuchnia cała w bieli. Czy to dobry pomysł?

Czytaj
23.06.2019

Kuchnia cała w bieli. Czy to dobry pomysł?

Białe monochromatyczne wnętrza, w tym kuchnie, to wyjątkowo popularny trend, utrzymujący się od dłuższego czasu.  Jeśli Ty także zastanawiasz się nad wyborem bieli, jako koloru dominującego w swojej kuchni, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Biała kuchnia – zalety

Podstawową zaletą kuchni urządzonej „na biało” jest jej ponadczasowość i uniwersalność. Meble do kuchni to zakup na lata, warto więc myśleć długofalowo. Klasyczna biel nie podlega wpływom chwilowych trendów i wygląda świetnie niezależnie od aktualnie panującej mody.

Białe szafki w kuchni pasują niemal do każdego stylu – od prostych, modernistycznych mebli z gładkimi frontami, poprzez stonowany styl skandynawski i eleganckie szafki w stylu angielskim, po romantyczny styl prowansalski oraz szafki w stylu rustykalnym i vintage. Niezależnie od tego, w jakiej stylistyce planujesz aranżację, biały kolor szafek sprawdzi się doskonale.

Family Line – Older

Biała kuchnia zawsze wygląda świeżo, czysto oraz przestronnie. Biel jest łagodna dla oczu i nie opatrzy się zbyt szybko. Dodatkową zaletą tej barwy jest fakt, że stanowi wymarzone tło dla innych kolorów. Jeśli więc chciałabyś podkreślić jakiś element wystroju kuchni, białe meble i ściany sprawią, że będzie on bardzo dobrze widoczny.

Wbrew pozorom, kuchnię urządzoną na biało łatwo jest odświeżyć i nadać nowy wygląd. Wystarczy wymiana kolorowych akcesoriów, sprzętów lub kilka elementów dekoracyjnych, aby wystrój pomieszczenia nabrał zupełnie nowego charakteru.

Biały kolor w naturalny sposób powiększa optycznie wnętrze i sprawia, że jest ono jaśniejsze. Dlatego całkowicie biała kuchnia to doskonały pomysł w przypadku małego i słabo doświetlonego pomieszczenia.

Kuchnia w bieli wcale nie musi być nudna. Wykorzystując różne odcienie i faktury sprawisz, że aranżacja będzie ciekawsza i nabierze życia. Zestawianie ze sobą różnych kontrastów np. idealnie gładkich frontów w połysku z płytkami z wyrazistą fakturą, da niesamowity efekt i pozwoli uniknąć nudy we wnętrzu.

 

Biała kuchnia – „wady” takiego rozwiązania

Urządzając białą kuchnię, należy wystrzegać się kilku podstawowych błędów. Zobacz jakich!

Każdy kolor ma wiele różnych odcieni. Biel występuje w wariantach ciepłych i zimnych. Zestawianie ze sobą obu opcji nie jest wskazane. Zimna biel na ścianach nie będzie wyglądać korzystnie z jej ciepłą odsłoną na frontach mebli. Powód jest banalnie prosty. Odcienie ciepłej bieli delikatnie wpadają w tonację beżu. Takie zestawienie uwydatni różnicę dwóch odcieni na niekorzyść cieplejszej bieli, która będzie wydawać się „brudniejsza”.

Jeśli Twoja kuchnia jest dobrze doświetlona (ma dostęp do okna lub kilku okien i położona jest od strony południowej, przez co promienie słoneczne goszczą w niej dłużej) zrezygnuj ze zbyt dużej ilości błyszczących płaszczyzn. Wysoki połysk frontów, lustrzane akcenty, chromowane baterie będą stale odbijać światło. Ich duża ilość może oślepiać i powodować dyskomfort domowników.

Wszystkie zabrudzenia i plamy związane z codziennym użytkowaniem białych powierzchni są dobrze widoczne, trzeba je więc konsekwentnie usuwać na bieżąco (z drugiej strony, dzięki temu w białych kuchniach czystość utrzymywana jest na bieżąco, co trudno uznać za coś złego).

Niskiej jakości wykończenia i powierzchnie w kolorze białym brzydko się starzeją. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne może skutkować odbarwianiem się, plamami lub zażółceniem.

 

Biel nie musi być nudna!

Zastosowanie właściwego odcienia bieli, odpowiednia troska o meble i inwestycja w dobrej jakości materiały zagwarantują, że biała kuchnia będzie cieszyć Twoje oko przez długie lata. Jeśli dodatkowo zadbasz o interesujące dodatki, które przełamią wszechobecną biel, pomieszczenie stanie się jeszcze ciekawsze. Kuchnia to idealne miejsce oraz tło dla ziołowego ogródka. Naturalna, świeża zieleń pięknie kontrastuje z białym kolorem, działając z korzyścią dla obu barw. Podobny efekt dadzą ozdobne zasłonki w oknie, kolorowe poduszki na krzesłach, a także naczynia w wesołych, żywych barwach. Dzięki takim szczegółom przebywanie w kuchni urządzonej na biało, będzie czystą przyjemnością!