Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia eklektyczna – jak ją urządzić?

Czytaj
20.11.2021

Kuchnia eklektyczna – jak ją urządzić?

Styl eklektyczny łączy w sobie nowe i stare, szykowne i proste, krzykliwe i stonowane. Dzięki temu daje ogromne pole do popisu. Jeśli masz dość zachowawczych wnętrz, sprawdź, jak powinna wyglądać kuchnia eklektyczna i pozwól sobie na odrobinę szaleństwa w aranżacji tego pomieszczenia!

kuchnia Senso

Kuchnia eklektyczna – co ją wyróżnia?

Czy w kuchni jest miejsce na odważne eksperymenty i mieszankę stylów? Zdecydowanie tak – o ile tylko ten „chaos” odpowiednio zaplanujemy. Z pomocą przychodzi eklektyzm. Wnętrza utrzymane w stylu eklektycznym są spójne i stanowią efektowną całość, choć jednocześnie przełamują schematy, proponując coś innego, niepowtarzalnego, co wyróżnia je spośród tłumu kuchennych aranżacji.

Eklektyczna kuchnia powinna być:

  • wolna od ograniczeń – to Ty decydujesz, co ma się w niej znaleźć i tylko od Twojego gustu zależy, jak będzie ostatecznie wyglądało wnętrze;
  • różnorodna – w eklektycznych wnętrzach zwraca się uwagę na mieszankę różnych stylów, które świetnie się uzupełniają, tworząc interesujące kontrasty;
  • przytulna – w końcu połączysz w niej elementy, które w jakiś sposób są Ci bliskie, tworząc miejsce o niepowtarzalnym klimacie;
  • oryginalna – pomieszczenie w stylu eklektycznym charakteryzuje się unikatowością, przez co trudno jest znaleźć dwie takie same aranżacje;
  • kontrastowa pod względem kolorów, wzorów i faktur – kuchnia w stylu eklektycznym wyróżnia się nie tylko rozmaitością form, ale i odwagą w łączeniu mocnych kolorów czy odmiennych wzorów znajdujących się na meblach, akcesoriach czy tekstyliach.

Kuchnia eklektyczna – jak ją urządzić?

Kiedy urządzasz kuchnię eklektyczną, spróbuj oprzeć ją na prostej opozycji. Co oprócz kolorów możesz ze sobą zestawić?

  • Mieszaj stare elementy z nowymi – połączenie mebli vintage (na przykład taboretu czy krzesła kuchennego) i nowoczesnych mebli kuchennych w szarym lub białym kolorze o wpuszczanych uchwytach odzwierciedli to prosty sposób na stworzenie eklektycznej kuchni.
  • Postaw na dwa, maksymalnie trzy wybrane style o różnym charakterze, np. romantyczny styl prowansalski z nieco bardziej surowym stylem skandynawskim;
  • Łącz stonowane elementy z ekstrawaganckimi – w minimalistycznej kuchni może zagościć element w stylu wiktoriańskim. Wystarczy że do nowoczesnych szafek czy stołu dołączysz okazały, kryształowy żyrandol.

Kiedy tworzysz tzw. aranżacyjny miszmasz, warto zadbać o wspólny mianownik, który będzie spajał całość wystroju. Może to być motyw przewodni powtarzający się na ściennych dekoracjach czy kolorystyczny akcent (na przykład jaskrawy pomarańcz, butelkowa zieleń, kolor wrzosowy czy musztardowy).

Eklektyzm zakłada dużą swobodę i zabawę konwencjami estetycznymi. Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na udany wystrój – ważne jest tu wyczucie i łączenie tego, co Ci się podoba.

Elementami, które najmocniej przykuwają wzrok w kuchni, są oczywiście szafki. Możesz postawić na nowoczesne białe lub ciemnoszare meble z minimalistycznymi uchwytami. Musisz tylko pamiętać, by inne meble i dodatki znajdujące się w kuchni stanowiły dla nich stylistyczną przeciwwagę. W eklektycznej kuchni odnajdą się również meble w odważniejszych kolorach, np. zielonym lub czerwonym.

W kuchni nie może zabraknąć stołu, przy którym wraz z najbliższymi będziesz gromadzić się przy wspólnych posiłkach. Możesz postawić na gotowe zestawy z krzesłami z tej samej kolekcji lub połączyć kilka krzeseł w różnych stylach, ale w tym samym kolorze lub z tej samej linii, ale w kilku różnych odcieniach. Całość da bardzo ciekawy efekt wizualny.

Styl eklektyczny w kuchni – dodatki, które pomogą uzyskać Ci zamierzony efekt!

Czym byłaby kuchnia bez odpowiednich dodatków? Styl eklektyczny kocha różnorodność, dlatego detale odgrywają w nim kluczową rolę. Jeśli wybierzesz proste, białe meble, ożyw je poprzez dodanie kolorowych, dekoracyjnych akcesoriów kuchennych. Możesz wykorzystać zdobione pojemniki na przyprawy, kawę czy herbatę – ciekawe będą szczególnie te z rozmaitymi hasłami, grafikami czy obrazkami.

Nie zapomnij również o odpowiednim oświetleniu. Wybierając lampę kuchenną, masz naprawdę duży wybór. Ważne, by oświetlenie zwracało na siebie uwagę. Możesz ożywić wnętrze asymetryczną, metalową lampą w stylu loftowym lub drewnianą lampą z dużym kloszem. Jeśli chcesz, by wnętrze było bardziej eleganckie, postaw na oświetlenie z ażurowym kloszem w kolorze srebra, złota lub klasycznej czerni.

Kuchnia eklektyczna – inspiracje

Jeśli chcesz zaaranżować przestrzeń kuchenną w stylu eklektycznym, musisz otworzyć się na kreatywność i nieoczywiste pomysły. Aby stworzyć ciekawą aranżację, możesz zestawić ze sobą stół z krzesłami Fario w kolorze naturalnego drewna oraz nowoczesne, białe meble kuchenne Iris ze srebrnymi uchwytami. Tak, łączenie tak dużych brył mebli w różnych kolorach jest jak najbardziej dozwolone w stylu eklektycznym. Nad blatem natomiast może zawisnąć okazała lampa nawiązująca do stylistyki glamour. W takim nowoczesnym wnętrzu świetnie wyglądać będą dodatki w stylu klasycznym lub vintage, np. kryształowy wazon, rustykalna zastawa czy małe AGD stylizowane na sprzęt retro w intensywnych kolorach, np. czerwieni.

 

>>Chcesz poznać inne pomysły na aranżację kuchni? W takim razie koniecznie zajrzyj też do naszego artykułu „Kuchnia w stylu glamour – przepis na eleganckie wnętrze„.