Przejdź do sklepu brw.pl

Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – urządzamy funkcjonalną przestrzeń!

Czytaj
17.08.2023

Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – urządzamy funkcjonalną przestrzeń!

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa wydaje się problematyczne, zwłaszcza, jeśli aranżowane wnętrze nie zachwyca metrażem. Jak pogodzić potrzeby małych lokatorów dzielących dość ograniczoną przestrzeń? W dzisiejszym artykule udowadniamy, że nawet nieduży pokój dla dwójki dzieci może być wygodny, estetyczny i funkcjonalny. Przekonajcie się sami!

Pokój dla rodzeństwa: mała przestrzeń, duży problem?

Mieszkanie w bloku, mimo że z wielu względów praktyczne, najczęściej wiąże się z ograniczoną przestrzenią. Kiedy do dyspozycji rodziny z dwojgiem (czy nawet trojgiem) małych domowników pozostają jedna lub dwie sypialnie, wspólny pokój dziecięcy staje się jedyną możliwą opcją. Stojąc przed wyzwaniem urządzenia pokoju dziecięcego dla rodzeństwa, musisz przemyśleć wszystkie dostępne rozwiązania. Wybór odpowiedniego wyposażenia i stylistyki oraz ergonomiczne rozmieszczenie stref to najważniejsze aspekty aranżacji.

Funkcjonalny pokój dla rodzeństwa? To możliwe!

Choć urządzenie pokoju dla rodzeństwa jest na pozór trudnym zadaniem, trzymanie się kilku prostych zasad pozwoli Ci zadbać zarówno o estetykę, jak i funkcjonalność wnętrza. Organizacja przestrzeni, w której każde dziecko ma miejsce na dla siebie, to zatem kwestia dobrego planu. Aby projekt pokoju dla dwójki dzieci stał się gwarancją aranżacyjnego sukcesu, przede wszystkim musisz dostosować go do okoliczności. Co należy wziąć pod uwagę?

  • Wiek dzieci – o ile aranżacje pokoju dla dzieci w tym samym wieku (lub z małą różnicą) na ogół nie nastręczają większych problemów, o tyle pokój rodzeństwa w różnym wieku może okazać się trudniejszy do zaaranżowania.
  • Płeć dzieci – innymi zasadami będziesz kierować się, urządzając pokój dwóch chłopców bądź dwóch dziewczynek, a innymi urządzając królestwo chłopca i dziewczynki.
  • Zainteresowania i temperament dzieci – o tym, że każde dziecko jest inne nie trzeba nikogo przekonywać. Chcąc urządzić pokój dla rodzeństwa, koniecznie weź pod uwagę indywidualne upodobania i charakter każdego z dzieci.

Pamiętaj, że pokój dziecięcy, niezależnie od powierzchni, musi odpowiadać na zróżnicowane potrzeby lokatorów. W pomieszczeniu powinno znaleźć się miejsce zarówno na swobodną zabawę, jak i na odpoczynek, naukę (jeśli jedno bądź dwoje dzieci są w wieku szkolnym) oraz twórcze zajęcia. Jednocześnie w pokoju rodzeństwa nie może zabraknąć miejsca do przechowywania zabawek, ubrań, przyborów szkolnych, książek i innych ważnych dla dzieci przedmiotów. Jak z powodzeniem zaaranżować niewielkie wnętrze? Czytaj dalej!

Mały pokój dla rodzeństwa w bloku – jak go urządzić?

Mieszkania niedużych rozmiarów to standard współczesnego budownictwa. Na szczęście w większości przypadków uwarunkowania architektoniczne lokali o średnim metrażu pozwalają urządzić mały pokój tak, by zdał on egzamin również w przypadku rodzeństwa. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

Pokój dla rodzeństwa – razem, a jednak osobno

Nawet jeśli Twoje dzieci to wyjątkowo zgodne rodzeństwo, każde z nich od czasu do czasu potrzebuje przestrzeni tylko dla siebie. Oddzielne pokoje to idealne rozwiązanie, jednak w małych mieszkaniach często trudne do zrealizowania. Jeżeli masz do dyspozycji tylko jedno pomieszczenie, w miarę możliwości zagospodaruj przestrzeń w taki sposób, by dla każdego dziecka znalazło się miejsce na chwile spędzone w odosobnieniu.

Tworzenie fizycznych podziałów w postaci ścianek działowych nie jest najlepszym pomysłem. W małym pokoju, gdzie każdy metr jest na wagę złota, tak radykalne rozwiązania są nie tylko niepraktyczne, ale też nieatrakcyjne. Aby sprytnie podzielić pokój, warto wykorzystać meble. Wielofunkcyjne regały o ażurowej budowie lub dwustronne szafy jak najbardziej zdadzą egzamin w pokojach o kwadratowym układzie.

Kolejnym dobrym pomysłem na wydzielenie dwóch dziecięcych stref jest ustawienie kluczowych mebli „plecami” do siebie. W ten sposób możesz usytuować biurka oraz łóżka swoich pociech. Elementem, który wzmocni efekt podziału, a przy tym nie ograniczy dostępu do światła, będzie przepierzenie wykonane np. z paneli lamelowych.

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

W przypadku pokoju dla rodzeństwa z dużą różnicą wieku istotną rolę odgrywa przemyślany układ mebli. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, postaraj się wydzielić dwie niezależne przestrzenie, w których dzieci będą czuć się swobodnie. Wówczas starsze dziecko spokojnie spędzi czas na wieczornej lekturze, a młodsze rodzeństwo w tym samym czasie zaśnie bez przeszkód. Pamiętaj, że część pokoju powinna zostać przeznaczona na strefę nauki, a więc biurko dla starszego dziecka. Najlepiej ustawić je w pobliżu okna.

Jak stworzyć idealne miejsce do nauki? Dowiesz się tego z artykułu: „Pokój dla pierwszoklasisty – aranżacje z Black Red White”.

W sytuacji, w której jedno dziecko jest w wieku niemowlęcym, zainwestuj w wielofunkcyjne meble ułatwiające organizację przestrzeni. O oszczędność miejsca w niedużym pokoju zadba zestaw do przewijania Luca Baby złożony z praktycznej komody i przewijaka. W pomieszczeniu przyda się również pojemna szafa pełniąca funkcję garderoby oraz pufy wyposażone w skrytki na zabawki.

Jeśli aranżujesz mały i wąski pokój, w którym trudno o dwie niezależne strefy spania, idealnym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe. Łóżko tego rodzaju zapewni dzieciom warunki do odpoczynku, a jednocześnie nie zajmie zbyt wiele miejsca.

Pokój dla rodzeństwa różnej płci

Nierzadko zdarza się, że w pokoju dla rodzeństwa brat i siostra są domownikami dzielącymi przestrzeń. Aranżacja takiego wnętrza wydaje się nie lada wyzwaniem. Szczęśliwie istnieje wiele rozwiązań projektowych, dzięki którym można pogodzić sprzeczne interesy oraz odmienne gusta dzieci.

Dziewczynka marzy o pokoju rodem z bajek o księżniczkach, chłopiec z kolei jest fanem dinozaurów? Obie pociechy będą zadowolone, jeśli aranżacja pokoju odzwierciedli ich upodobania. Jak tego dokonać? Postaw na stonowaną bazę kolorystyczną i proste formy, które uzupełnisz barwnymi dodatkami. Wybierz meble z tej samej kolekcji i zróżnicuj strefy na „dziewczęcą” i „chłopięcą” za pomocą dekoracji. Naklejki ścienne, wielokolorowe tekstylia, dywaniki lub plakaty – wszystko to buduje charakter przestrzeni. Za podział wnętrza mogą odpowiadać również kolory ścian. Pudrowy róż czy miętowa zieleń świetnie komponują się z delikatną szarością.

Mały pokój dla rodzeństwa – aranżacje

Wystrój małego pokoju dla rodzeństwa nie musi być nudny czy nijaki! Zobacz, jak urządzić wnętrze dla dwójki pociech, wykorzystując produkty z oferty Black Red White.

Neutralna baza, kolorowe dodatki oraz sprytne rozwiązania dla wymagających wnętrz – oto przepis na udaną aranżację pokoju, w którym rządzi dwójka pociech. W prezentowanej wizualizacji wykorzystano meble z kolekcji Nandu pozwalające na praktyczne urządzanie pomieszczenia z podziałem na strefy funkcjonalne.

Ekonomiczne podejście do gospodarowania przestrzenią skłoniło projektantów do wyboru łóżka w zabudowie piętrowej. W tym przypadku model Nandu uzupełniony został dodatkowym „piętrem” wykonanym na wymiar, które zabezpieczono drewnianymi listewkami. Ukośnie montowana drabinka ułatwia wędrówkę na górny poziom łóżka.

Strefę przechowywania tworzy zabudowa złożona kolejno z wysokiego regału, szafy narożnej, asymetrycznych półek, komody oraz kontenerka na kółkach. Ponieważ pokój przeznaczony jest również dla ucznia, wydzielono w nim miejsce do nauki z biurkiem, krzesłem obrotowym oraz niezbędnymi akcesoriami biurowymi. Strefę zabawy umieszczono w centrum pokoju – sygnalizuje ją miękki dywan w zygzakowaty wzór. Wygodne pufy oraz liczne, wielokolorowe tekstylia dodają wnętrzu przytulności i dziecięcego luzu.

Więcej inspirujących rozwiązań do pokoju dziecka znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!