Przejdź do sklepu brw.pl

Ślepa kuchnia: nie taka zła, jak myślisz!

Czytaj
17.06.2020

Ślepa kuchnia: nie taka zła, jak myślisz!

Twoje mieszkanie posiada ślepą kuchnię, czyli kuchnię bez okna? Wiesz zatem doskonale, jak dużym aranżacyjnym wyzwaniem jest jej umeblowanie i udekorowanie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak urządzić ślepą kuchnię, by była maksymalnie funkcjonalne i estetyczna, to koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Ślepa kuchnia: nie taka zła, jak myślisz!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak sprawnie zaaranżować aneks kuchenny bez okna,
  • jakie kolory ścian sprawdzą się w wąskiej kuchni,
  • co musi posiadać kuchnia w bloku.

Ślepa kuchnia – aranżacje

Ślepą kuchnią nazywamy pomieszczenie kuchenne, w którym nie ma dostępu do okna, a tym samym do naturalnego światła. Ta część naturalnego światła, która się w niej znajduje, pochodzi z innych pomieszczeń, a w dużej części musimy bazować na świetle sztucznym. Pozornie nieco trudniej jest urządzić kuchnię ślepą. Tzw. ślepa kuchnia wcale nie musi być dla Ciebie utrapieniem. Taki rodzaj pomieszczenia ma ogromny potencjał. Dzięki zdecydowanym rozwiązaniom, nawet mała, ślepa kuchnia w bloku nabierze upragnionego blasku i designerskiego charakteru. Istnieje wiele sprawdzonych trików, które potrafią wprowadzić do ciemnego wnętrza moc światła i przytulności, by nieco oswoić ciemną kuchnię.

Ponadto, dobry okap kuchenny i wentylacja pomogą rozwiązać problem z wilgocią, a wymiana kuchenki gazowej na elektryczną, uwolni pomieszczenie od szkodliwej sadzy. Do tego dobre oświetlenie (m.in. takie, które zamontowane jest w suficie podwieszanym) i jasne szafki optycznie powiększą przestrzeń. Jedynym ograniczeniem w aranżacji ślepej kuchni jest Twoja wyobraźnia.

Co z wentylacją?

Jak poradzić sobie z brakiem wentylacji w ślepej kuchni, gdy gotowanie i zmywanie powoduje powstawanie pary wodnej, która skraplając się na ścianie, może być źródłem pleśni? Unikniesz tego problemu, montując w kuchni okap z wyciągiem o dużej mocy (niestety, ale sam pochłaniacz z filtrem nie poradzi sobie z dużą ilością pary wodnej).

 

Ślepa kuchnia w bloku – wybieramy kolory

Aranżując ciemne wnętrze, jedną z najważniejszych czynności jest zawsze odpowiedni dobór kolorystyki. Ślepa kuchnia nie będzie dobrze prezentować się, jeżeli zastosujesz odcienie czerni, antracytu czy granatu. Lepiej wykorzystać natomiast paletę jasnych i subtelnych barw. Może to być np. kość słoniowa, wanilia, wszelkie odcienie złamanej bieli i gołębiego tonu.

W ciemnej kuchni stosuj je, gdzie tylko się da. Jasne niech będą szafki i ściany, a także podłoga. W przypadku frontów mebli warto zwrócić uwagę na te delikatnie połyskujące, które odbijają światło. Ciemniejsze kolory wykorzystaj jedynie w dodatkach i drobnych detalach.

Ślepa kuchnia w bloku to również świetnie miejsce na wykorzystanie koloru naturalnego drewna, dodającego przestrzeni ciepłej nuty i odrobimy przytulności. A co z kontrastowymi kolorami? Takie rozwiązania będą idealne dla osób niebojących się kontrowersyjnych połączeń. Warto nawet zauważyć, że umiejętne zastosowanie kontrastujących ze sobą kolorów, ma duży wpływ na proporcje pomieszczenia.

 

Jakie płytki do ślepej kuchni?

Bardzo dobrym pomysłem jest wyłożenie części ścian w kuchni jasnymi i błyszczącymi płytkami. Dodadzą one przestrzeni ciekawej głębi i dodatkowo optycznie ja powiększą. Warto zdecydować się również na modne przeszklenia i chromowane powierzchnie.

 Komplet kuchenny Semi Line
Komplet kuchenny Semi Line

 

Funkcjonalna zabudowa

Podczas projektowania wnętrz można zauważyć, że nawet największą wadę da się przekuć w zaletę. I tak np. brak okna kuchennego można wykorzystać, jako okazję do zabudowania szafkami całej powierzchni ściany. To bardzo funkcjonalne, a do tego modne rozwiązanie.

Mała ślepa kuchnia w bloku to najlepszy przykład tego, że warto zagospodarować nawet najmniejszy fragment przestrzeni, którą się dysponuje. W wysokiej zabudowie łatwiej będzie Ci zaplanować sprzęt AGD (kuchenka, zmywarka, lodówka, a nawet ekspres do kawy czy piekarnik).

Pozostałe miejsce zajmują pojemne szafki. Pamiętaj jednak, że małą kuchnie bardzo łatwo jest zagracić, a nadmiar mebli może przytłaczać. W tego typu przestrzeniach dobrze sprawdzą się też funkcjonalne systemy szafkowe.

Oprócz odpowiedniego umeblowania przemyśl również dobór stylu wnętrzarskiego. W małych przestrzeniach lepiej postawić na proste formy, takie jak w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub industrialnym.

 

Aneks kuchenny bez okna – jakie oświetlenie wybrać?

Kuchnie rozjaśnisz również, odpowiednio planując w niej oświetlenie. W tego typu pomieszczeniach najlepiej zastosować kilka jego źródeł. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okaże się połączenie lampy sufitowej, kinkietów oraz dyskretne listwy LED ukryte pod gzymsami szafek kuchennych lub tuż nad blatem roboczym.

 

Obok rozmieszczenia światła, ważna jest również jego barwa. Białe i zimne oświetlenie sprawi, że mała kuchnia wyda się chłodna, wręcz sterylna – jednak nabierze nowoczesnego charakteru. Natomiast oświetlenie o żółtym i ciepłym tonie będzie imitować wpadające do kuchni promienie słońca. Pomieszczenie stanie się wówczas bardziej przytulne i radosne.

 

A może lustro?

Na małą ślepą kuchnię w boku, dobrym „lekarstwem” jest okazałe lustro, które będzie pięknie odbijać światło i sprawi, że wnętrze wyda Ci się większe. Dla miłośników ekstrawagancji, ciekawym rozwiązaniem będzie wyłożenie szklaną taflą nawet całej ściany.

Możesz również pomyśleć o lustrzanych frontach w jednej z kuchennych szafek czy o lustrzanych, fazowanych płytkach, które tworzą piękną grę świateł. Musisz jednak pamiętać, że te niebanalne rozwiązania są idealne tylko dla osób, które potrafią utrzymać nienaganny porządek w kuchni. Bowiem, na lustrzanych powierzchniach widać każde, nawet najmniejsze zabrudzenie.

 

Kuchnia otwarta, czyli co zamiast okna?

Brak okna w kuchni jest częściowo rekompensowany przestrzenią otwartą na salon. W starych blokach, ślepa kuchnia z oknem na pokój, była dość powszechna praktyką. Otwór w ścianie łączący kuchnię z pokojem dziennym spełniał zadanie częściowego doświetlenia oraz ułatwiało wydawanie posiłków.

Projektanci są zgodni co do tego, że okno w mieszkaniu nie służy jedynie doświetleniu pomieszczeń. Pozwala także skupić wzrok. Dlatego w zamkniętej kuchni warto umieścić ciekawą grafikę, która dodatkowo nadaje wnętrzu indywidualnego charakteru.

 

A jakby tak.. wyburzyć ścianę?

Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań, aby ślepa kuchnia w bloku była bardziej doświetlona, jest wyburzenie części ściany do sąsiadującego pokoju, którym zazwyczaj jest salon. Takie rozwiązanie nie jest zbyt kosztowne, jednak wiąże się z większym remontem. Brak ścianki sprawi, że przestrzeń stanie się większa i jaśniejsza. Salon z aneksem kuchennym to w ostatnich latach bardzo modne, do tego funkcjonalne rozwiązanie. Doskonale sprawdzi się tak w boku, jak i starej kamienicy.

 

Ślepa kuchnia z oknem… na pokój

Nie jesteś zwolennikiem pomysłu wyburzania ściany? Może zatem spodoba Ci się pomysł na częściowe przepierzenie? Zabieg taki polega na wstawieniu pomiędzy kuchnia a pokojem ścianki np. ze szklanych pustaków – luksferów. Możesz również zdecydować się na oryginalną i bardzo efektowną ażurową ściankę ze szkła hartowanego podzielonego metalowymi szprosami.

Komplet kuchenny Semi Line
Komplet kuchenny Semi Line

Podsumowanie – jak urządzić małą kuchnię bez okna

Mała kuchnia i ciemna kuchnia w bloku mogą stanowić wyzwanie dekoracyjne. Aranżacje kuchni muszą być nie tylko estetycznie zadowalające i pasujące do stylu osoby mieszkającej w danej przestrzeni, ale również funkcjonalne. Dlatego o wiele wcześniej warto zaplanować oświetlenie (zwłaszcza jeśli brak okna blokuje światło dzienne) oraz zaprojektować dodatkową przestrzeń do pracy. Mała kuchnia to nie koniec świata, pod warunkiem, że wykorzystamy wszelkie możliwe tricki, by uczynić ją maksymalnie funkcjonalną przestrzenią.

Białe meble, jasne barwy i elementy z jasnego drewna sprawią, że mała kuchnia będzie sprawiała optycznie większe wrażenie. Warto o tym pamiętać, bo meble z ciemnego drewna sprawią, że całość będzie jeszcze bardziej klaustrofobiczna. Kuchnia bez okna powinna posiadać wszystko to, co „normalna” kuchnia – płytę grzewczą, szafki (np. do górnej zabudowy), blat kuchenny (np. w kształcie litery L). Dobrą alternatywą dla okna wychodzącego na zewnątrz budynku jest okno na pokój, które wpuści do małej kuchni nieco więcej światła. Mamy nadzieję, że nasze inspiracje będą dla Ciebie pomocne i dzięki nim małe kuchnie nabiorą cech pomieszczenia o znacznie większym metrażu.