Przejdź do sklepu brw.pl

Podejmij aranżacyjne wyzwanie: kuchnia na poddaszu

Czytaj
21.06.2019

Podejmij aranżacyjne wyzwanie: kuchnia na poddaszu

Nowoczesna kuchnia na poddaszu – czy to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak! Właściwy dobór i ustawienie mebli, praktyczna zabudowa AGD oraz kilka sprawdzonych trików sprawią, że pomieszczenie będzie zarówno piękne, jak i funkcjonalne. Jak sprostać wyzwaniu, jakim jest urządzenie wnętrza ze skosem? Podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak w prosty sposób możesz optycznie powiększyć małą kuchnię na poddaszu,
  • jakie meble kuchenne sprawdzą się w pomieszczeniu na poddaszu,
  • jakie tricki pozwolą Ci na oszczędne zagospodarowanie przestrzeni w kuchni na poddaszu,
  • o czym pamiętać, planując aranżację kuchni ze skosem.

Kuchnia na poddaszu – jak przygotować się do jej urządzania?

Aranżacja kuchni na poddaszu jest dość sporym wyzwaniem, ale można się do niego dobrze przygotować, dzięki czemu będzie łatwiej. Na co zwrócić uwagę?

  • Poznaj wysokość ścianki kolankowej, która znajduje się w Twojej kuchni. Aby urządzić kuchnię na poddaszu musisz wiedzieć, czy pod skosem zmieści się stół i krzesła, czy jednynie niewielki schowek na cebulę i ziemniaki.
  • Poświęć więcej czasu na wybór zabudowy meblowej. Aranżacja kuchnia na poddaszu może wymagać zabudowy modułowej, by móc wybrać, które z mebli powinny się znaleźć w kuchni, a które można pominąć.
  • W urządzaniu kuchni bardzo ważne jest pamiętanie o jej funkcjonalności. Nawet malutka kuchnia może być bardzo wygodnym pomieszczeniem. Zadbaj o to, by znalazła się w niej wystarczająca ilość szafek stojących i szafek wiszących, a także pojemników do przechowywania naczyń i sprzętów kuchennych.
  • W kuchennej aranżacji wnętrz możesz zastosować wiele kreatywnych rozwiązań, m.in. przestrzeń na ścianach i skosach, na której mogą znaleźć się praktyczne półki.
  • Jeśli w pomieszczeniu znajdują się okna, które wypełniają wnętrze światłem dziennym – wykorzystaj to w swojej aranżacji, zwłaszcza w małej kuchni. Dzięki kilku sprytnym pomysłom z pewnością stworzysz swoją wymarzoną kuchnię.

Wyzwania aranżacyjne – ścianka kolankowa

Głównym wyzwaniem aranżacyjnym stojącym przed osobami planującymi urządzenie kuchni na poddaszu jest zagospodarowanie trudnej przestrzeni pod skosami. O tym, jak kłopotliwe okaże się to zadanie, decyduje m.in. wysokość ścianki kolankowej oraz kąt nachylenia połaci dachowych. Zasadniczo, im niższa ścianka kolankowa, czyli ścianka biegnąca wzdłuż połaci dachowej (a także mniejszy kąt nachylenia połaci), tym bardziej problematyczne pomieszczenie. Idealnie, jeśli wysokość ścianki przekracza 75 centymetrów. Poniżej tej wartości trudno o funkcjonalną zabudowę kuchenną, która umożliwi przechowywanie i będzie wygodna w użytkowaniu.

Kuchnia na poddaszu: światło i kolory

Zanim zaczniesz wybierać meble i sprzęty, musisz zadbać o same podstawy, tzn. dostęp naturalnego światła oraz kolor ścian. Kuchnie na poddaszu stanowią zwykle wyzwanie aranżacyjne, z powodu skosów oraz mocno ograniczonej powierzchni. Najlepszym sposobem na sprawienie, aby takie pomieszczenie wydawało się większe, jest zastosowanie jasnej kolorystyki na ścianach i zapewnienie jak największej ilości światła słonecznego poprzez zamontowanie odpowiednio umieszczonych okien.

Tradycyjne rozwiązanie, jakim są płytki na ściany, sprawdzi się także w przypadku kuchni na poddaszu. Warto zainwestować w kafelki odbijające światło lub szklane panele, które pomogą optycznie powiększyć wnętrze.

Kuchnia ze skosem – dobór mebli kuchennych

W pomieszczeniu z dużą ilością skosów bardzo ważne jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni. W kuchni potrzebna jest ona nie tylko do wykonywania prac związanych z przygotowaniem posiłków, ale także do przechowywania naczyń, różnych urządzeń i akcesoriów oraz produktów spożywczych. Każdy centymetr sześcienny jest na wagę złota, tymczasem skosy skutecznie utrudniają zagospodarowanie przestrzeni. Co w takiej sytuacji zrobić?

Optymalnym rozwiązaniem będą meble kuchenne na wymiar, które pozwolą Ci dopasować półki i szafki do możliwości danego pomieszczenia, gwarantując maksymalną funkcjonalność mebli.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych frontów w kuchni ze skosem stanowią szafki żaluzjowe. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach ze skosami, w których konieczne jest mocne przemyślenie wykorzystania przestrzeni. Tego typu szafki stoją na blacie, pozostawiając połowę jego głębokości w pełni funkcjonalną. Wyposażone w szklane szczeble, mogą pełnić funkcje witryny. Model zaopatrzony w szczebelki wykonane z aluminium pozwoli Ci łatwo ukryć zawartość szafki.

Aranżacja kuchni na poddaszu – inspiracje i porady

Każda kuchnia na poddaszu jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować, aranżując tego typu wnętrze.

Warto wykorzystać przestrzeń pod skosami i umieścić w nich schowki, szafki kuchenne, lodówkę  (jeśli nie jest to duży model) lub zmywarkę. Pamiętaj jednak, że musisz mieć możliwość swobodnego korzystania z nich, co nie będzie możliwe, jeśli nie będziesz mógł się przy nich wyprostować, nie zahaczając głową o sufit.

Ponieważ w kuchni ze skosem najczęściej jesteśmy zmuszeni ograniczyć ilość sprzętów AGD do minimum (ze względu na ograniczoną ilość miejsca), dobrze sprawdzą się urządzenia typu 2 w 1, pozwalające zaoszczędzić przestrzeń. Polecanym rozwiązaniem jest też tzw. zabudowa słupkowa, czyli umieszczenie np. piekarnika i kuchenki mikrofalowej tuż nad sobą. Ergonomia nie jest tutaj jedyną zaletą. Równie istotna jest wygoda korzystania ze sprzętów, bez konieczności schylania się.

We wnętrzu wymuszającym oszczędne gospodarowanie przestrzenią, dobrze sprawdzą się elementy wyposażenia, które na co dzień nie zajmą wiele miejsca, a jednocześnie okażą się przydatne i funkcjonalne, kiedy np. przyjmujesz gości. Warto rozważyć zastosowanie rozkładanego stołu, który możesz dowolnie powiększać lub zmniejszać według potrzeb.

O czym pamiętać, planując kuchnię na poddaszu?

Jeśli jesteś jeszcze na etapie planowania rozkładu pomieszczeń na poddaszu, pamiętaj, że ostatnia kondygnacja budynku nagrzewa się najszybciej. Dzieje się tak z dwóch powodów. Jednym jest nagrzewanie dachu, a drugim fakt, że ciepło w naturalny sposób wędruje ku górze, poddasze kumuluje więc wysoką temperaturę z niższych pięter. Kuchnia, to pomieszczenie, w którym gotujemy, co dodaje kolejne stopnie ciepła. Z tego względu nowoczesna kuchnia na poddaszu powinna być usytuowana od północnej, najmniej nasłonecznionej strony budynku. Zdecydowanie zwiększa to komfort użytkowania pomieszczenia.

Pięknie i funkcjonalnie urządzona nowoczesna kuchnia na poddaszu ma szansę stać się ulubionym pomieszczeniem wszystkich domowników. Po więcej pomysłów i inspiracji zapraszamy do naszego katalogu.

Aranżowanie poddasza jako przestrzeni użytkowej cieszy się coraz większą popularnością. Na poddaszach chętnie urządzamy sypialnie, a także kuchnie, które zachwycają nie tylko efektownym wykończeniem, ale również funkcjonalnością. Tak naprawdę odrobina sprytu i kreatywności wystarczą, by stworzyć miejsce na miarę potrzeb wszystkich domowników. Przekonaj się o tym i zaplanuj swoją kuchnię z Black Red White!