Przejdź do sklepu brw.pl

Neo mint we wnętrzach: to jest na topie

Czytaj
28.05.2020

Neo mint we wnętrzach: to jest na topie

Według Instytutu Pantone kolorem roku 2020 jest klasyczny niebieski – symbol spokoju, zaufania i nieprzemijających wartości. Jednak agencja WSGN, zajmująca się badaniem i prognozowaniem trendów, zaproponowała świeżą alternatywę – neo mint. Dlaczego warto wprowadzić ten kolor do wnętrz i… jak zrobić to najlepiej?

Trend neo mint można interpretować dwojako. Zwolennicy nowoczesnych aranżacji zwrócą uwagę na przedrostek „neo”, który sugeruje nowość i ewolucję – stąd nowa mięta jest kolorystyczną metaforą technologicznego rozwoju i futurystycznego designu. Jednocześnie to wciąż mięta, a więc odcień blisko związany z naturą, odzwierciedlający świeżość i optymizm.

Pojememnik Bamboo Mint
Pojemnik Bamboo Mint

Neo mint w kuchni – gdy potrzebujesz orzeźwienia

Z czym kojarzy Ci się odcień neo mint? Z pełnym witamin koktajlem z zielonych owoców i liści mięty? A może z młodymi roślinami i ziołami, które hodujesz na parapecie? Ze względu na pozytywne konotacje, kolor miętowy warto zastosować w samym sercu domu, czyli kuchni – miejsca, w którym spotykacie się całą rodziną i w którym skupia się domowe życie. Wystarczy trochę odwagi, a kuchenne wnętrze będzie wyglądać świeżo, promiennie, z delikatnym ukłonem w stronę natury. Miętowa kuchnia będzie prawdziwym hitem!

Meble kuchenne Family Line Top Line

Jak zastosować neo mint w kuchni? Jeśli pomieszczenie stoi puste i dopiero masz zamiar je umeblować, możesz rozważyć miętowe meble kuchenne, np. szafki – dzięki temu kuchnia, nawet nieposprzątana i słabo doświetlona, zawsze będzie sprawiać wrażenie estetycznej i schludnej. Aby kolor nie zdominował wnętrza, warto zestawić szafki z białymi i zrobić jasną, neutralną podłogę. Dobrym rozwiązaniem będzie również miętowo-szara kuchnia.

Meble kuchenne w miętowym kolorze wydają Ci się zbyt odważne? Bezpieczniejszym sposobem na zastosowanie neo mint w kuchni są miętowe ściany, ale najlepiej ograniczyć się do jednej. Możesz ją pomalować miętową farbą albo ułożyć płytki w tym kolorze. Przy jasnozielonym otoczeniu dobrze wyglądają zarówno nowoczesne szafki w neutralnej bieli lub szarości, jak i klasyczne meble w drewnopodobnym dekorze. Kuchnia miętowa może mieć różne odsłony!

Twoja kuchnia jest już urządzona i teraz chcesz ją dopieścić dodatkami? Postaw na blacie pojemniki i naczynia w kolorze miętowym, a na parapecie ustaw miętowe doniczki z ziołami, a całe wnętrze zyska orzeźwiający look. Miętowe dodatki to najmniej inwazyjny pomysł na neo mint w kuchni – w ten sposób możesz łatwo ożywić jednolitą zabudowę w nowoczesnym stylu, jak i dodać lekkości drewnianym szafkom z rzeźbionymi frontami. W miętowej kuchni diabeł tkwi w szczegółach!

Wnętrza neo mint – komu mięty, komu?

Pastelowa zieleń dodaje energii i odświeża aranżację, ale jest na tyle delikatna, że nie burzy harmonii uzyskanej za pomocą neutralnej kolorystyki (biele, szarości, beże). Neo mint to także symboliczny mariaż natury z technologią, więc pasuje zarówno do tradycyjnych mebli w kolorze drewna, jak i designerskich sprzętów na wysoki połysk.

Można zatem wysnuć wniosek, że wnętrza neo mint sprawdzą się  w naprawdę wielu wnętrzach. Ale czy spodoba się również Tobie? Oto kilka przykładowych sytuacji, w których warto rozważyć neo mint we wnętrzach swojego domu:

  • monotonna i neutralna kolorystyka, która wymaga ożywienia;
  • futurystyczna aranżacja, którą chcesz ocieplić bez utraty nowoczesnego efektu;
  • klasyczny wystrój z masywnymi meblami, który potrzebuje „lekkości”;
  • meble vintage, które chcesz zrównoważyć „świeżymi” i nowoczesnymi dodatkami;
  • bezpretensjonalna aranżacja w stylu scandi, która wymaga delikatnych dodatków;
  • przytulne wnętrze, w którym królują pastelowe barwy i roślinność;
  • minimalistyczna „man cave”, wypełniona nowoczesnymi meblami i elektroniką.

Nawet jeśli żadne z powyższych nie dotyczy Ciebie, jeśli tylko masz ochotę, możesz z powodzeniem zastosować kolor neo mint we własnych czterech kątach. Zobacz, jak można to zrobić w poszczególnych pomieszczeniach.

Kolekcja Erla
Dzięki ścianom w kolorze mięty kolekcja mebli Erla jest pięknie wyeksponowana

Neo mint w salonie – naturalnie, że nowocześnie

Podobnie jak w kuchni, tak również w salonie możesz wprowadzić trend neo mint na kilka sposobów. Przemalowanie jednej ściany na miętowo sprawi, że zmiana będzie wyrazista, a jednocześnie nieprzytłaczająca. Jeśli masz wysokie sufity, możesz optycznie poprawić proporcje pomieszczenia dzięki jasnozielonej lamperii wykonanej za pomocą farby, tapety lub angielskiej boazerii.

Trend neo mint we wnętrzach możesz wprowadzić także za pomocą mebli. Miętowa sofa lub komplet do jadalni dobrze prezentują się na tle skandynawskich aranżacji, z jasnymi ścianami i dodatkami z naturalnych materiałów.

Neo mint tworzy udane połączenie ze złamaną bielą, szarościami i błękitami, dlatego miętowe meble wypoczynkowe – z pikowanymi poduszkami i eleganckimi zaokrągleniami – świetnie współgrają z wnętrzami w stylu Hampton. Meble o prostszej formie sprawdzą się w bezpretensjonalnych i naturalnych wnętrzach urządzonych zgodnie z ideą hygge.

Odcień neo mint w salonie to propozycja również dla fanów mocniejszych zestawień. Ten pastelowy kolor dobrze łączy się z antracytem i czernią, dlatego przy jasnych ścianach i miętowej tapicerce mebli warto zdecydować się na ciemne dodatki. Miętowe obicie sofy lub fotela będzie świetnie wyglądać również na tle ciemnoszarych ścian – dzięki temu kontrastowi wnętrze pozostanie wyraziste, ale zyska więcej lekkości.

Miętę możesz wprowadzić także dzięki dodatkom – będą one dobrym rozwiązaniem we wnętrzach nowoczesnych, które często wymagają „ocieplenia” i przełamania monotonii kolorystycznej. Wystarczy dodać miętowy zegar, wazony z barwionego szkła czy zwiewne, miętowe zasłony, aby wnętrze stało się bardziej przytulne i gościnne.

Neo mint w salonie klasycznym lub vintage to kolejne udane zestawienie – w takich wnętrzach królują masywne (nierzadko ciemne) meble z drewna i ze skóry, dlatego całość może sprawiać wrażenie zbyt przytłaczającej. Aby to zmienić i uzyskać większą równowagę, wystarczy dodać kilka prostych dodatków – miętową ceramikę i miętowe tekstylia.

Neo mint w sypialni – poczuj miętę!

Zmorą polskich mieszkań są małe sypialnie, w których często mieści się wyłącznie łóżko, stolik nocny i mała komoda. Z tego powodu często urządza się je w jasnych barwach – bielach, szarościach i beżach, które nie przytłaczają niewielkiego pomieszczenia.

Niestety, neutralna kolorystyka może sprawić, że aranżacja wydaje się przewidywalna i bez wyrazu. Zastosowanie dodatków w kolorze neo mint we wnętrzach sypialnianych sprawi, że aranżacja stanie się ciekawsza, ale nie straci przy tym swego relaksującego klimatu.

Tekstylia w tym kolorze (poduszki dekoracyjne, zasłony, narzuty na łóżko), a także dywany, można wprowadzić także do pastelowego wnętrza – neo mint pięknie harmonizuje zwłaszcza z jasnym błękitem, kolorem aloesowym, pudrowym różem, słoneczną żółcią.

Obawiasz się zbyt „cukierkowego” efektu? W takim razie postaw na sprawdzone zestawienie mięty z szarościami – rozrzuć miętowy koc na antracytowej narzucie i ułóż miętowe poduszki przy jasnoszarych, możesz też zawiesić miętowe firany obok ciemnoszarych zasłon.

Kolor neo mint w sypialni wprowadź nie tylko pod postacią tekstyliów – możesz wstawić lampy nocne z pastelowym kloszem, miętowy zegar czy rośliny w jasnozielonych doniczkach. Jeśli masz miejsce, postaw na meblach lub na podłodze wazony z barwionego szkła, które dodadzą wnętrzu lekkości i subtelnej elegancji.

Temperatura za oknem rośnie? Czas na miętowe orzeźwienie! Więcej pomysłów na neo mint wnętrzach znajdziesz tutaj: „Wyprzedź trendy – miętowe dodatki do domu”.