Przejdź do sklepu brw.pl

Nie wiesz, jak urządzić wąską kuchnię? Sprawdź, jakie meble będą najlepsze!

Czytaj
14.09.2021

Nie wiesz, jak urządzić wąską kuchnię? Sprawdź, jakie meble będą najlepsze!

Kuchnia to bardzo często serce całego domu. To stamtąd niosą się cudowne zapachy w trakcie gotowania i najczęściej tam kończy się większość domowych imprez. Po prostu lubimy przebywanie w kuchni. Nie zawsze jednak dostępna przestrzeń pozwala na to, by zorganizować tam miejsce łączące kilka funkcji. Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się wąska kuchnia, jej urządzenie będzie nieco bardziej wymagające. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i sprawdź, jak urządzić wąską kuchnię w bloku lub małych mieszkaniach!

aranżacja małej kuchni

Przestrzeń w wąskiej kuchni – czy da się ją dobrze zagospodarować?

Mogłoby się wydawać, że wąska kuchnia jest pomieszczeniem mało praktycznym. Trudniej ustawić tam meble tak, by zostawić sobie jeszcze miejsce na swobodne krzątanie się i gotowanie. Nic zatem dziwnego, że część właścicieli mieszkań, w których znajduje się wąska kuchnia, decyduje się na wyburzanie ściany i łączenie kuchni z innym pomieszczeniem, np. jadalnią, czy salonem.

Jednak nie zawsze jest to możliwe. Pamiętaj również, że zamknięta kuchnia, która funkcjonuje jako całkowicie osobne pomieszczenie, też ma swoje plusy. Zapachy trudniej przenoszą się na resztę mieszkania, a ewentualny bałagan powstały podczas gotowania pozostaje w kuchni, kiedy Ty przenosisz się do salonu. W przypadku wizyty gości to wygodne rozwiązanie. Nie musisz rezygnować z tych dobrodziejstw, nawet jeśli Twoja kuchnia jest wąska. Mała kuchnia również daje się świetnie zagospodarować, wystarczy tylko odrobina kreatywności i dobrych podpowiedzi ze strony ekspertów.

Wąska kuchnia w kształcie litery „L” – dużo miejsca do przechowywania i do gotowania

W wąskiej kuchni warto przemyśleć ustawienie mebli na kształt litery „L”. Wówczas dłuższą i krótszą linię tej litery stanowią meble. Warto dodać, że krótsza część litery „L” to zazwyczaj zabudowanie całej ściany na końcu wąskiej kuchni. Dzięki temu połowa pomieszczenia to miejsce do przechowywania i gotowania, a druga połowa to przestrzeń, w której mogą się poruszać domownicy.

Na co warto zwrócić uwagę przy takim ustawieniu kuchni? Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie szafek górnych. Całkowite zabudowanie jednej ze ścian meblami może wiązać się z tym, że pomieszczenie optycznie bardzo się pomniejszy. Dobrym sposobem jest powieszenie szafek górnych tylko w części dłuższej strony litery „L” i całkowita rezygnacja z górnych szafek na krótszej części. Wówczas możesz rozważyć otwarte półki, które optycznie zajmują mniej przestrzeni, ale również mogą służyć jako miejsce do przechowywania.

Mocno zabudowana wąska kuchnia – to również może zdać egzamin

Aranżacje wnętrz nie muszą być sztampowe i nudne. Zatem urządzenie wąskiej, małej kuchni może się powieść nawet wtedy, gdy odrobinę zaryzykujesz. Dobór mebli o odpowiedniej szerokości pozwoli Ci całkowicie zabudować obie ściany na całej długości pomieszczenia. Dzięki temu, że w tym układzie zabudowana jest również krótsza ściana, łącząca prostopadle te dwa rzędy, można sobie pozwolić na zabudowę narożną. To oznacza mnóstwo miejsca do przechowywania, ale również możliwość bardzo praktycznego rozłożenia poszczególnych stref do pracy. Bez trudu możesz zorganizować „roboczy trójkąt”, w którym lodówka, zlew oraz kuchenka stanowią jego wierzchołki. Tego typu ustawienie nazywamy kuchnią w literę „U”. Więcej na temat aranżacji kuchni w kształcie litery U przeczytasz w naszym poradniku.

Nie zawsze jednak takie ustawienie mebli jest możliwe w małych kuchniach. Potrzebna jest taka szerokość wnętrza, która – poza dwoma rzędami roboczego blatu – pozwoli również na swobodne poruszanie się pośrodku. Taka zabudowa może być piękna, jednak nie powinno się to odbywać kosztem praktyczności kuchni.

 

Jednostronna zabudowa z niewielkim blatem

Najczęściej do wąskich kuchni wybierana jest aranżacja, w ramach której ustawia się meble i zabudowę AGD tylko po jednej stronie. Druga natomiast pozostaje pusta, jako przestrzeń dla domowników. To rozwiązanie optymalne, zwłaszcza jeśli wnętrze jest zbyt wąskie, by było możliwe ustawienie zabudowy dwustronnej. Ciężko jednak pozbyć się wówczas wrażenia, że kuchnia jest niepełna, jakby niedokończona.

Doskonałym pomysłem jest użycie niewielkiego blatu, który sprawdzi się także jako stół. Możesz ustawić go w jednej z dwóch przestrzeni: albo na końcu kuchni, albo na niezabudowanej meblami ścianie. W jednym i drugim przypadku możesz dostawić do niego krzesła, np. średniej wysokości hokery, które bez trudu schowasz pod blat, jeśli nie będą w danej chwili potrzebne. W małych mieszkaniach cenne są tego rodzaju pomysły – pozwalają zaoszczędzić przestrzeń i sprytnie umieścić niezbędne sprzęty tak, by tworzyć pomieszczenia wygodne i funkcjonalne.

Wąska kuchnia w bloku – jakich kolorów użyć?

W małych pomieszczeniach, w tym również w małej kuchni, bardzo ważne jest użycie odpowiednich kolorów. Dzięki prostym zabiegom uda się powiększyć optycznie tę część mieszkania. W jakich zatem kolorach najpiękniej będzie się prezentować wąska kuchnia w bloku?

Na pewno warto pokochać jasne barwy. Bardzo pożądana jest biel i szarości lub po prostu połączenie obu. Śmiało możesz akcentować taką kuchnię drewnianymi dodatkami, świetnie sprawdzą się drewniane blaty. Dzięki temu pozbędziesz się wrażenia oziębłości pomieszczenia, a wykorzystasz przy tym zbawienny wpływ jasnych kolorów na wygląd małej kuchni.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że ciemne kolory również dają się lubić. Tworzą klimat, łatwo je zestawiać z dodatkami. Cóż, w wąskiej kuchni może nie sprawdzić się wyłącznie ciemny kolor, ale jedna ściana? Jak najbardziej! Dość łatwo scalić projekt, w którym meble kuchenne są jasne, a ściana ciemna.

Siła dodatków – aranżacje dopięte na ostatni guzik

Kuchnia w bloku również może być zachwycająca i zjawiskowa. Warto pamiętać tu o sile dodatków. Używaj ich tak, by pomieszczenie stało się i piękniejsze, i bardziej praktyczne. Przydadzą się wszelkiego rodzaju udogodnienia, dzięki którym łatwiej będzie przechowywać niezbędne w kuchni rzeczy: wieszaki, haczyki, półki, szyny magnetyczne i stojaki. To drobiazgi, dzięki którym można wprowadzić do wnętrza sporo życia, dlatego nie rezygnuj z nich! Pamiętaj, że to zazwyczaj dzięki detalom całość staje się piękna i godna uwagi. To one mogą sprawić, że mała kuchnia w bloku będzie zachwycać aranżacją rodem z wnętrzarskiego katalogu!