Przejdź do sklepu brw.pl

Obicia na krzesła w jadalni. Które sprawdzą się najlepiej?

Czytaj
25.04.2021

Obicia na krzesła w jadalni. Które sprawdzą się najlepiej?

Jadalnia jest w domu miejscem szczególnym. Przy stole spotykają się członkowie rodziny i mają okazję spędzić trochę czasu razem. Jej urządzenie to ważne zadanie i warto wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Meble w jadalni powinny być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również praktyczne. Często mają styczność z jedzeniem i łatwo mogą ulec zabrudzeniom, zwłaszcza jeśli do stołu zasiadają dzieci. Wybór rodzaju obicia krzeseł może zadecydować, czy użytkowanie i sprzątanie jadalni będzie łatwe, czy też nieco bardziej wymagające.

krzesła do jadalni

Krzesła tapicerowane – warto je zaprosić do jadalni?

Krzesła z miękką tapicerką są niezwykle efektowne, jeśli chodzi o aranżację jadalni. Podobnie jest zresztą z salonem, gdzie kolorowe i miękkie obicie fotela może zadecydować o tym, że zmieni się zupełnie charakter przestrzeni. Czy warto tego rodzaju meble stosować również w jadalni?

  • Ważny jest materiał na obicie krzesła. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza tam, gdzie krzesła mogą być bardziej eksploatowane z uwagi choćby na obecność dzieci. Warto wówczas wybierać wytrzymałe i plamoodporne tkaniny.
  • Tapicerowanie krzesła to proces, który można powtarzać. Jeśli mamy ochotę zmienić obicie krzesła, jest to osiągalne i niezbyt drogie, dlatego tapicerowane krzesła mogą być dobrym wyborem dla tych, którym wnętrza szybko się nudzą. Stary materiał zostaje zastąpiony nowym, a mebel zyskuje nowe życie. Renowacja mebli jest również eko!
  • Jeśli już jesteśmy przy renowacji, tapicerowanie mebli może dawać nowe życie zupełnie starym meblom, np. pochodzącym z targu staroci, czy domu babci. Wymieniając starą tkaninę na nową możemy zyskać piękny i unikatowy mebel, który nada jadalni prawdziwego, autentycznego charakteru.

Obicia krzeseł ‒ co wziąć pod uwagę?

Urządzając jadalnię, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim warto dopasować ją do stylu, w jakim urządzamy mieszkanie lub dom. Nowoczesne krzesła mogą niezbyt dobrze prezentować się tuż obok klasycznego wystroju salonu. Podobnie ciężkie, drewniane krzesła nie dopasują się do delikatnego, szklanego stołu. Zdecydowanie łatwiej będzie urządzić wnętrze, w którym podążamy za określonym stylem.

Niezwykle istotny jest również materiał na obicia krzeseł. Na przykład naturalne tkaniny żakardowe są bardzo wytrzymałe, ale istnieje też wiele innych, które dobrze spełniają swoją funkcję. Trudno powiedzieć, czy istnieje najlepsza tkanina obiciowa, ponieważ potrzeby konsumentów się różnią. Dla jednych najważniejszy jest wyjątkowo miękki, bardzo wygodny materiał obiciowy. Inni stawiają przede wszystkim na estetykę, inni na wysokogatunkową tkaninę.

Od materiału, jaki został użyty przy produkcji krzesła będzie zależeć, jakie w utrzymaniu będą te meble. Warto tu wziąć pod uwagę liczbę osób, które na co dzień z krzeseł korzystają oraz to, jak mocno są one eksploatowane. To pomoże podjąć decyzję, jaki rodzaj obicia będzie najlepszy.

Obicia na krzesła mogą być stworzone z różnych materiałów. Wspomniane wcześniej dopasowanie do stylu mieszkania i pomieszczenia jest oczywiście ważne, natomiast jeszcze ważniejszy jest wybór materiału, z którego będą wykonane siedziska i oparcia. Będzie to miało ogromny wpływ na utrzymanie i czyszczenie krzesła.

Obicie krzeseł, które bardzo lubisz, jest zniszczone? Boisz się, że powinieneś wymienić ulubione stare krzesła na nowe? Nie musisz tego robić. Wystarczy zmienić obicie krzesła. Ile kosztuje obicie krzesła? To zależy od cennika firmy, która oferuje tego typu usługę. Zmiana obicia krzesła wymaga trochę zachodu, ponieważ najpierw trzeba usunąć starą tapicerkę, następnie wybrać odpowiedni materiał i dopasować go do wymiarów siedziska. Tapicerowanie mebli wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi. Jednak krzesła tapicerowane są dużo bardziej komfortowe od zwykłych i w większości przypadków lepiej się prezentują.

W najprostszy sposób możemy podzielić obicia krzeseł na materiałowe i skórzane lub też stworzone z ekoskóry. Warto jednak pamiętać, że jeśli obicie jest wykonane z materiału ‒ warto zapoznać się z tym, jaki jest jego rodzaj. Są krzesła z dzianin, są także z tkanin. Każdy materiał może charakteryzować się inną odpornością na plamy, być inny w dotyku czy też inaczej poddawać się renowacji. Dlatego zanim zdecydujemy się na kolor obicia czy design krzesła ‒ warto wybrać, z czego dokładnie ma być to obicie wykonane.

Krzesło tapicerowane ‒ ekoskóra

Ekoskóra jest bardzo popularnym materiałem służącym do wykańczania mebli. Jest elegancka, dość praktyczna, łatwa w czyszczeniu. Bez trudu można ją dopasować do wnętrz reprezentujących przeróżne style. Jej ogromną zaletą jest łatwość czyszczenia ‒ wystarczy przetrzeć kurz lub plamę, która pojawi się na obiciu, by wyglądało estetycznie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że ekoskóra może z czasem stać się podatna na wytarcia i rozcięcia, zwłaszcza jeśli krzesła są mocno eksploatowane. Dlatego obicie tych mebli wymaga specjalnego traktowania ‒ dobrze do jego czyszczenia używać specjalnych detergentów, które ocalą materiał przed wysuszaniem, twardnieniem i pęknięciami.

Do jakich wnętrz pasują krzesła z ekoskóry?

Na szczęście są one bardzo uniwersalne i doskonale odnajdą się w większości pomieszczeń. Możesz wybrać tradycyjne krzesło na drewnianych nogach, które będzie bardzo praktyczne i nie zdominuje przestrzeni. Pięknie będzie wyglądać w kuchni lub ozdabiać jadalnię i klasyczny drewniany stół. Jednak ekoskóra bardzo lubi się także z nowoczesnymi wnętrzami ‒ krzesła z niej wykonane mogą mieć bardzo oryginalny design i wówczas będą prawdziwą ozdobą. Połączone z połyskliwymi metalowymi nogami w unikalnym kształcie, doskonale wpasują się w charakterne wnętrza w nowoczesnym stylu. W domu, w którym rządzi wyszukany minimalizm, również będą wyglądać  .

Fotel i krzesło w jednym ‒ tkanina tapicerska

Drewniane nogi połączone z tapicerowanym siedziskiem krzesła to rozwiązanie, w którym zakochaliśmy się już wiele lat temu. Krzesła, których obicie stanowi tkanina tapicerska są idealne dla osób ceniących wygodę. Świetnie sprawdzą się przy jadalnianym stole, ale mogą również zdobić salon, gdzie z powodzeniem zastąpią fotele.

Tkanina tapicerska to materiał solidny i wytrzymały. jest odporne na pęknięcia i wytarcia. Nieco trudniej jest z jego czyszczeniem ‒ zdecydowanie przyda się tu pianka lub płyn do czyszczenia tapicerek, pomocny będzie również odkurzacz. Miękkie tkaniny, takie jak welur, mikrofibra czy aksamit powinny być odkurzane przynajmniej raz w tygodniu. Zbyt częste pranie takich obić nie jest jednak wskazane, z pewnością wystarczy raz na kilka tygodni odświeżyć materiał i pozbawić go plam.

Jakie wnętrza można ozdobić krzesłami z obiciem materiałowym?

Meble tego typu odrobinę mniej nadają się do kuchni. Dzieje się tam bardzo dużo i z pewnością bardziej byłyby tam narażone na ciągle pojawiające się plamy. Jednak ich zastosowanie również jest szerokie ‒ mogą uzupełniać stół i tworzyć przy tym piękną jadalnię lub zastępować fotele w części wypoczynkowej. Materiałowe krzesła kochają drewno i w jego towarzystwie wyglądają pięknie. Masywne stoły na metalowych nogach i tapicerowane krzesła wykończone welurem lub tkaniną tapicerską to połączenie idealne do pomieszczeń w stylu loftowym, gdzie rządzi zamierzony chłód, w który niepostrzeżenie, z dużym smakiem, wplatają się kawałki przytulnej przestrzeni.

Wzory i kolory

W urządzaniu poszczególnych domowych pomieszczeń wciąż pojawiają się nowe pomysły. To dobrze, ponieważ oznacza to, że kreatywność jest nieograniczona, a wszystko zmierza do tego, by uzyskać wnętrze, w którym poczujemy się naprawdę dobrze. Zwracajmy zatem uwagę na fakturę i odcienie poszczególnych materiałów, nie ograniczajmy się do standardowych rozwiązań. To ciekawe i modne rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza odrobinę życia.

Zarówno rodzaj, jak i kolor materiału powinniśmy dobrać do wnętrza. Istotne są kolory ścian, podłóg i innych mebli. Przy zachowaniu spójności prace pójdą łatwiej, a ich efekt z pewnością będzie zadowalający.

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, przeczytaj nasz artykuł: Jak zaaranżować jadalnię?