Okrągłe stoły i stoliki: poznaj ich wady i zalety

Czytaj
28.03.2020

Okrągłe stoły i stoliki: poznaj ich wady i zalety

Stół to bez wątpienia mebel szczególny. To nie gdzie indziej, jak właśnie przy nim spotykają się domownicy, by wspólnie spożyć posiłek i spędzić czas z najbliższymi. To przy nim podejmujesz również gości. Zastanawiasz się, jaki model stołu wybrać? Postaw na okrągły stół w swoim mieszkaniu.

 

Stół okrągły – gustowny akcent nowoczesności w Twoim salonie

Wybór odpowiedniego stołu to jeden z dylematów, przed jakimi staje spora część osób kompletujących wyposażenie mieszkania. Nic dziwnego. Mebel ten stanowi miejsce odpoczynku i wytchnienia po trudach i zabieganiu codziennego dnia. Z tego też względu musi cechować się funkcjonalnością i gwarantować zasiadającym przy nim domownikom najwyższy poziom komfortu i wygody.

Względy praktyczne to jednak nie wszystko. Niemniej istotną rolę odgrywa również aspekt wizualny. Będąc głównym miejscem spotkań, mebel ten skupia na sobie największą uwagę, wpływając na jakość oraz ogólny klimat całej aranżacji.

Zastanawiasz się, jak ją ubogacić za pomocą okrągłego stołu oraz czy odnajdzie się on w każdym wnętrzu? Poniżej znajdziesz główne zalety tego mebla oraz czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę przy jego wyborze.

 

Okrągły stół = oszczędność przestrzeni

Jedną z największych korzyści, jakie pociągają za sobą okrągłe stoły, jest ich stosunkowo niewielki rozmiar. Nie ulega wątpliwości, że zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż ich prostokątne odpowiedniki. Do tego stoły z okrągłym blatem pozwalają umieścić przy sobie praktycznie dowolną – także nieparzystą – liczbę krzeseł. Tego samego nie można zaś powiedzieć o meblach prostokątnych, wymuszających zachowanie symetrii przy rozstawianiu stołków. To wszystko sprawia, że elegancki stół okrągły stanowi wręcz idealne rozwiązanie do niewielkich jadalni czy salonów.

okrągły stół Pixel
Minimalizm i prostota stołu okrągłego Pixel urzekną niejedną osobę

 

Rozważając zakup okrągłego stołu, musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest on mniej ustawny niż kwadratowy czy prostokątny model. Stąd też przysunięcie go do ściany w celu zyskania dodatkowej przestrzeni zasadniczo niewiele Ci pomoże.

 

Rozmowy przy okrągłym stole

Odpowiednio dobrany stół powinien ułatwiać komunikację i sprzyjać integracji zasiadających przy nim domowników. Takie warunki stwarza bez wątpienia mebel z okrągłym blatem. Wszyscy biesiadnicy są bliżej siebie niż w przypadku stołu z kantami, co ułatwia zwracanie się wszystkim osobom siedzącym przy nim twarzami do siebie, co pomaga nawiązać kontakt (nie tylko) wzrokowy. Do tego zasiadając przy okrągłym stole, mogą swobodnie rozmawiać, bez potrzeby podnoszenia głosu.

 

O zaletach tych można jednak mówić w przypadku niewielkich mebli, przeznaczonych mniej więcej dla 6 osób. Dlaczego modele o większej powierzchni nie są najlepszym rozwiązaniem? Co prawda stół okrągły rozkładany pozwala pomieścić znacznie większą liczbę domowników. Duża średnica blatu utrudnia jednak komunikację. Do tego rodzi także pewne problemy natury praktycznej – znacznie trudniej sięgnąć po danie, umieszczone na środku dużego, okrągłego mebla.

Stół Cono City stwarza przestrzeń sprzyjającą umacnianiu więzi między rodziną i bliskimi

 

Bezpieczeństwo najmłodszych

Stół okrągły w salonie czy jadalni to rozwiązanie, które z pewnością doceni również niejeden rodzic. Brak ostrych kantów, obecnych przy kwadratowych czy prostokątnych modelach, zapobiega ryzyku zranienia się najmłodszych biesiadników. Nie tylko zresztą ich. Chyba nie ma bowiem osoby, której nie zdarzyłoby się chociaż raz „nadziać się” przez nieuwagę na niewygodny kant. W przypadku okrągłych stołów, ryzyko to zostaje całkowicie wyeliminowane.

Jeśli więc chcesz stworzyć aranżację przyjazną dla dzieci, postaw na stoliki kawowe – okrągłe lub owale. Znacznie zmniejszą jednak ryzyko zranienia i wyrządzenia sobie krzywdy przez najmłodszych lub nieuważnych  domowników.

 

Lekkość i prostota aranżacji

Mówiąc o stołach okrągłych z krzesłami, nie sposób wreszcie nie wspomnieć o aspekcie wizualnym. Dzięki zauważalnie mniejszej powierzchni, tworzą one wrażenie oszczędności przestrzeni, co jest spotęgowane dodatkowo w przypadku modeli postawionych na jednej nodze. Do tego prosta, nieskomplikowana konstrukcja, pozwala na swobodne eksperymentowanie z umeblowaniem wnętrza oraz tworzenie wyjątkowych dekoracji.

 

Jeśli chcesz nadać swojej aranżacji dodatkowej lekkości, postaw na stół okrągły z krzesłami utrzymany w białej bądź jasnej kolorystyce. Tak dobrany komplet, połączony ze lśniącymi powierzchniami czy elementami ze stali, pozwoli Ci stworzyć wyjątkowo subtelną, delikatną dekorację w salonie lub jadalni.

Biały stół Rolesław II to must-have w stylowej, eleganckiej jadalni lub kuchni

 

Okrągłe stoły – do jakiego wnętrza będą pasować?

Jak widać, stoły o okrągłych blatach pociągają za sobą szereg korzyści, które zdecydowanie powinieneś uwzględnić przy urządzaniu swojego mieszkania. Pomimo wielu zalet, nie w każdym pomieszczeniu sprawdzą się one jednak równie efektywnie.

W jakich pokojach warto postawić okrągłe stoliki? Najlepiej wypadną one bez wątpienia w niewielkich, kwadratowych wnętrzach. Postawione w wąskich i stosunkowo długich pomieszczeniach, mogą nieestetycznie zaburzyć ich proporcje, a wraz z nimi – także całość aranżacji.

Choć stół okrągły i rozkładany gwarantuje możliwość organizacji większych, okolicznościowych przyjęć czy obiadów, to pamiętaj, że zbyt duża średnica blatu może skutecznie zakłócić komunikację między biesiadnikami i zmusić ich do przekrzykiwania się. To zaś jest całkowicie sprzeczne z ideą ich wykorzystywania. Jeśli więc posiadasz większą liczbę domowników lub bardzo często zapraszasz gości, wybierz raczej model z prostokątnym blatem.

Black Red White, kolekcja Senegal
Minimalistyczne stoliki kawowe z kolekcji Senegal

 

Wreszcie ostatnia – lecz równie istotna kwestia. Wybierając stół do mieszkania, zastanów się również nad funkcją, jaką ma on w nim spełniać. Jeśli pragniesz nadać mu wyłącznie towarzyski charakter, okrągły blat będzie jak najbardziej trafionym rozwiązaniem. Jeśli jednak planujesz wykorzystać stół również w charakterze blatu roboczego, postaw raczej na tradycyjne, prostokątne modele.

 

Stół to jeden z ważniejszych mebli w każdym mieszkaniu. Z tego też względu jego wybór stanowi często nie lada wyzwanie. Chcesz nadać swojemu wnętrzu interesującego, stylowego charakteru? Elegancki stół okrągły znacząco ułatwi Ci to zadanie.

Więcej informacji na temat wykorzystania tego mebla w aranżacji mieszkania znajdziesz w tekście: „Jaki stół do jadalni wybrać?”