Przejdź do sklepu brw.pl

Pokój dla 6-latka: co musi się w nim znaleźć?

Czytaj
24.09.2020

Pokój dla 6-latka: co musi się w nim znaleźć?

Pierwszy dzień w szkole rozpoczyna nowy rozdział w życiu dziecka. Jak urządzić mu stymulującą do nauki, ale i otwartą na zabawę domową przestrzeń? Jak zaaranżować pokój dla sześciolatka lub sześciolatki? Podpowiemy.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak powinien wyglądać pokój dla 6-latki,
  • co powinno znaleźć się w pokoju 6-latka,
  • jak urządzić pokój dla małego chłopca lub dziewczynki.

 

Odpowiednio urządzony pokój dla 6-latka sprzyja nie tylko nauce, ale również zabawie. Odpowiednie oświetlenie, kolory stymulujące koncentrację oraz wygodne biurko z fotelem, o każde te elementy należy zadbać ze szczególna starannością. Podpowiemy Ci dzisiaj co zrobić, aby urządzana przez Ciebie przestrzeń była idealna dla malucha.

Musisz pamiętać, że pokój sześciolatka, to nadal pokój, w którym obok nauki rządzić będzie codzienna zabawa oraz czas spędzony z kolegami.  Dlatego nie można go przeznaczyć jedynie na przedmioty poświęcone odrabianiu pracy domowej. Pamiętaj o wszystkich potrzebach swojej pociechy.

 

Podziel pokój 6-latka na strefy

Zawsze dobrym pomysłem jest podzielenie pokoju na dedykowane strefy. Sprawdza się to zarówno w salonie, pokoju nastolatka czy pierwszoklasisty. Wyznacz odpowiednio miejsca do nauki, odpoczynku no i oczywiście rozrywki! Kącik z zabawkami może bowiem rozpraszać podczas nauki, a łóżko powinno raczej sprzyjać senności, a nie pobudzającej zabawie.

Zdecyduj się więc na kolorystyczne podkreślenie stref. Kojąca biel lub szarość przy łóżku, ściana przy miejscu do zabawy może być pomalowana na żółto lub granatowo, a przy biurku zastosuj pastelowe barwy oraz energetyczne dodatki.

 

Pokój dla sześciolatka to miejsce, gdzie na pewno powinno znaleźć się miejsce ze wszystkimi niezbędnymi do nauki akcesoriami. W biurku (z pojemnymi szafkami i szufladami) zawsze powinno być miejsce na dodatkowy zeszyt, kredki, plastelinę czy zapasowe akcesoria piśmiennicze – długopisy i ołówki.

Warto pamiętać, że rozpraszanie się szukaniem akcesoriów w innych częściach pokoju nie sprzyja koncentracji. I co najważniejsze pokój dla sześciolatka powinien być urządzony w sposób funkcjonalny, ponieważ będzie to znacząco wpływać na efektywność nauki Twojego dziecka. Trzeba wiec zadbać odpowiednią wysokość mebli oraz oświetlenie. A potem już najprzyjemniejsza rzecz, czyli dobieranie stylu, kolorów oraz dodatków.

 

O czym pamiętać, urządzając pokój sześciolatka?

Po pierwsze, zawsze wybieraj wyposażenie najlepszej jakości. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dzięki wytrzymałemu materiałowi, z jakiego zostało wykonane, posłuży przez wiele lat. A ponieważ gusta dziecka mogą się zmienić, najlepiej postawić na meble w neutralnym kolorze i nowoczesne pomysły aranżacyjne. Wszystko to sprawi, że Twoje dziecko nie wyrośnie z pokoju zbyt szybko.

 

Te kolory sprzyjają koncentracji!

Wiemy już, że pokój 6-latka powinien być funkcjonalnie i estetycznie zaaranżowany. Ogromną rolę odgrywają w tym wszystkim również odpowiednio dobrane kolory, które finalnie zadecydują, czy dziecko będzie się dobrze czuć w otaczającej do przestrzeni.

Jako bazę aranżacyjną zawsze najlepiej wykorzystać jasny kolor np. biel, którą urozmaicisz za pomocą kolorowych dodatków i wyposażenia. Doskonale sprawdzają się również pastelowe odcienie błękitu i mięty, a pokój 6-latki w wydaniu pastelowego różu bądź koloru musztardowego i szarego. Oczywiście to tylko propozycje i równie dobrze może być to inny kolor, który będzie pozytywnie wpływał na nastrój dziecka. Na ścianach lub meblach mogą pojawić się modne naklejki.

 

Doskonałym pomysłem na pobudzenie energii do nauki jest również przełamanie monotonnej bieli np. dodatkami w słonecznym kolorze.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Biel to neutralny kolor, który może stać się podstawą aranżacji. Z kolei pastelowe barwy korzystnie wpłyną na samopoczucie Twojego sześciolatka.

 

Pokój dla 6-latka – jakie meble wybrać?

Biurko to najważniejszy mebel w pokoju każdego dziecka. Wybierz model na tyle duży, aby było na nim miejsce na komputer, zeszyt, książkę oraz akcesoria do pisania czy malowania. Powinno ono zapewnić również odpowiednio dużo miejsca do przechowywania, np. posiadać szuflady, które pomogą maluchowi w segregowaniu jego rzeczy.

Istotna jest również wysokość mebla. Gdy sześciolatek usiądzie przy biurku, jego postawa pomiędzy ramieniem a przedramieniem powinien wynosić 90°. Warto również wybierać modele, które „rosną” razem z dzieckiem.

Biurko Princeton

 

Co do odpowiedniego ustawienia biurka w pokoju, powinno ono być takie, gdzie zapewniony jest dostęp naturalnego światła. Nigdy nie stawiaj go przy ścianie naprzeciwko okna – sprawi to, że promienie słoneczne będą utrudniały korzystanie z monitora komputera.

Zestaw akcesoriów Modai
Zestaw akcesoriów do biurka Modai

 

Bardzo ważnym elementem wyposażenia pokoju 6-latka jest również fotel, najlepiej taki z regulowanym siedziskiem oraz wspierający odcinek lędźwiowy, czyli wyposażony w poduszkę. Odpowiednia wysokość mebla to ta, w której nogi dotykają podłoża.

 

Wygodne łóżko, to mebel który możesz wykorzystać nie tylko do spania, ale również do przechowywania.  Idealnie sprawdzą się modele z szufladami do przechowywania pościeli oraz półkami, na których dziecko będzie mogło ułożyć zabawki i książki.

Black Red White, Łóżko Nepo, 429 zł

Łózko Nepo Plus

 

W strefie do zabawy koniecznie powinno znaleźć się wyposażenie, które pozwoli na przechowywanie zabawek. Najlepiej w tej roli sprawdzą się regały, które można wypełnić pudełkami, co pozwala również na utrzymanie porządku  pokoju. W tym miejscu wart również ustawić wygodne siedzisko lub tipi wyłożone miękkimi poduszkami oraz mały stolik do zabawy.

Poduszka Fat supeł

Nie zapomnij o oświetleniu!

Aby dziecko mogło się odpowiednio skoncentrować podczas nauki, niezbędne będzie dobre oświetlenie w postaci lamki ustawionej na biurku. Jeżeli Twój sześciolatek  jest praworęczny, postaw ją po lewej stronie i na odwrót. Dzięki temu pociecha nie będzie zasłaniała światła własną ręką. Zwróć również uwagę, na to, żeby lampka posiadała ruchome ramię. Światło powinno przypominać to naturalne, słoneczne, dlatego najlepiej sprawdzi się temperatura 5000 K. Przy łóżku dziecka zamontuj kinkiet lub ustaw obok lampkę nocną. Wyciszeniu i odpoczynkowi najlepiej służyć będzie ciepłe światło o temperaturze około 2800 K.

 

Nie zapomnij również o lampie w centralnym punkcie pokoju. Jest ona bowiem najważniejszym źródłem światła w pomieszczeniu.

 

Ściany w pokoju sześciolatka

Urządzając pokój 6-latki lub 6-latka, warto zastanowić się również nad odpowiednim udekorowaniem ścian. Jedną z doskonałych propozycji jest tablica magnetyczna, którą można wykonać samodzielnie za pomocą specjalnej farby. Taka dekoracja nie dość, że ładna to pomoże uporządkować dziecku swój tygodniowy plan. W ten sposób stworzysz również powierzchnię, na której Twoje dziecko będzie mogło umieścić swój ulubiony plakat czy zdjęcia z wycieczki.

Możesz również wybrać rozwiązanie w postaci tablicy korkowej, którą można zawiesić np. nad biurkiem. W strefie rozrywki umieść na ścianie kilka kolorowych obrazków, a jeżeli pozwala Ci na to metraż możesz również zamontować do ściany drabinkę, która sprawi, że maluch będzie miał własny plac zabaw.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Farby magnetyczne i tablicowe pozwalają na stworzenie powierzchni do nauki liczenia lub pisania, zapisywania ważnych informacji oraz do dekorowania.

 

Jak urządzić pokój chłopca w wieku sześciu lat? Podsumowanie

Pokój małego chłopca nie może obyć się bez wygodnych puf, odpowiedniego blatu do odrabiania zadań domowych (polecamy nowoczesne biurko z miejscem na komputer, mysz i klawiaturę oraz na przybory i książki do szkoły). Nie można oczywiście zapomnieć o kufrze na zabawki, który automatycznie uczyni pokoik nieco bardziej przyjaznym miejscem dla jego lokatora i wszystkich jego rówieśników. Pokój dla chłopca powinien być kolorowy i radosny, oddawać nastrój dziecka, a jednocześnie nie może być przeładowany, by chłopiec mógł skupić się na nauce, gdy będzie to konieczne. Meble zajmą większą część przestrzeni, jednak pod łóżkiem znajdzie się miejsce do przechowywania skarbów – kosze pełne zabawek i komiksów. Pokój dla chłopca powinien mieć też szafę na ubrania, a jeśli mieści się na poddaszu to warto rozważyć projekt biorący pod uwagę umeblowanie modułowe. Liczymy, że przedstawione w powyższym artykule informacje dostarczą Ci inspiracji, by jak najlepiej urządzić pokój dla chłopca. Łącząc funkcjonalność mebli oraz potrzeby chłopca do zabawy i poznawania świata pamiętaj o podwójnym charakterze wielu produktów.