Przejdź do sklepu brw.pl

Pokój dla dzieci w różnym wieku: jak zaaranżować wspólną przestrzeń?

Czytaj
18.06.2020

Pokój dla dzieci w różnym wieku: jak zaaranżować wspólną przestrzeń?

Dwójka dzieci pod jednym dachem to nie lada wyzwanie dla rodziców. Zwłaszcza, jeśli mieszkanie ma niewielki metraż i pociechy muszą dzielić wspólną przestrzeń. Jak zaaranżować mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, żeby uniknąć między nimi konfliktów i zapewnić im komfort?

 

Pokój dla dzieci w różnym wieku musi spełniać wiele funkcji. Potrzebna będzie strefa do nauki, zabawy i wypoczynku. Problemem może okazać się sprawiedliwy podział przestrzeni. Nie łatwo będzie też uniknąć kłótni wywołanych np. przeszkadzaniem w nauce, podkradaniem zabawek czy ograniczoną możliwością zapraszania znajomych. Im większa różnica wieku, tym trudniej będzie znaleźć wspólny grunt. Nie jest to jednak niemożliwe.

 

Sprawiedliwy podział przestrzeni

Najczęstszym powodem kłótni w pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku jest wzajemne naruszanie przestrzeni. Zawsze ktoś czuje się pokrzywdzony, skarży na brak miejsca lub podkradanie jego własności. Najlepszym sposobem na załagodzenie takiego konfliktu jest wyraźny podział przestrzeni. Warto uwzględnić przy tym zdanie samych mieszkańców pokoju.

Już na samym początku ustalcie wspólnie, które szafki i półki będą należeć do każdego z nich. Podział mebli dla dzieci w różnym wieku będzie zależeć w dużej mierze od ich wzrostu. Wiadomo, że kilkuletni maluch nie dosięgnie zbyt wysoko. Wybieraj też takie regały i komody, w których łatwo będzie sprawiedliwie podzielić półki i szuflady. Liczba dostępnych powierzchni powinna być na przykład parzysta.

Sprytną metodą na wyznaczenie odrębnych przestrzeni będzie zastosowanie różnych kolorów. Obie części pokoju mogą mieć inne kolory ścian i dodatków. Dzięki temu wiadomo będzie gdzie zaczyna się i kończy terytorium każdej z pociech. Warto postawić na ulubione barwy dzieci, starając się przy tym stworzyć zgraną kompozycję. Jest to również okazja do uwzględnienia ich zainteresowań i gustów. Każda część pokoju może odzwierciedlać indywidualny charakter rodzeństwa poprzez odpowiednie dodatki i ozdoby.

 

Komfortowy pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Nawet niewielką przestrzeń można zamienić w bardzo wygodny pokój, w którym znajdzie się miejsce na wszystko. Warto zastosować przy tym sprytne rozwiązania i funkcjonalne meble. Twoje dzieci będą mogły spokojnie uczyć się, bawić i wypoczywać, nie przeszkadzając sobie wzajemnie.

Kluczowym rozwiązaniem dylematu braku miejsca będzie piętrowe łóżko. Dzięki niemu uda Ci się zaoszczędzić sporo wolnej przestrzeni. Nie tylko będzie stanowiło ono dwa posłania w jednym, ale może też posiadać dodatkowe półki i szuflady w swoim stelażu. Zadbaj jednak o to, by górny materac zajmowało mniej ruchliwe dziecko, aby uniknąć nieszczęśliwego wypadku.

Łóżko piętrowe Namek pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni
Łóżko piętrowe Namek pozwoli zaoszczędzić sporo przestrzeni

 

Inne wielofunkcyjne meble dla dzieci w różnym wieku to chociażby:

  • meblościanka,
  • rozbudowane biurko z wieloma półkami i szafkami,
  • pojemna szafa wnękowa.

Im więcej dodatkowych szuflad i skrytek, tym lepiej. Schowki ukryte w otwieranej pufie lub kufrze będą jednocześnie wygodnym siedziskiem i miejscem na przeróżne skarby. Meble tworzone na wymiar będą dodatkowym ułatwieniem przy urządzaniu takiego wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć idealnie dopasowany sprzęt, wykorzystując każdy skrawek pokoju.

 

Wspólny pokój dzieci podzielony na strefy

Aranżacja pokoju będzie dużo prostsza, jeśli zostanie on podzielony na strefy. Niezależnie od wieku lokatorów, potrzebna będzie strefa odpoczynku, czyli łóżko, strefa do nauki, a także strefa do zabawy. W przypadku dwójki dzieci w różnym wieku (zwłaszcza jeśli młodsze to dopiero przedszkolak), strefa do nauki może wyglądać nieco inaczej. Jak sobie poradzić z tym podziałem?

  • Strefa do odpoczynku to dwa łóżka lub łóżko piętrowe. Jeśli jest to pierwsze rozwiązanie, warto ścianę za konkretnym łóżkiem pomalować na ulubiony kolor pociechy lub przykleić tapetę z ulubionymi wzorami, czy postaciami z bajek. Dzięki temu każde dziecko ma wyznaczoną swoją przestrzeń, mimo tego, że nadal jest to wspólny pokój dziecięcy.
  • Strefa do nauki – starsze dziecko potrzebuje biurka, a młodsze, jeśli nie chodzi do szkoły, niewielkiego kącika do rysowania lub podobnych zajęć. Najlepiej rozlokować meble tak, by pozostawić dystans pomiędzy tymi strefami, dzięki temu dzieci nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać.
  • Strefa do zabawy/hobby. O wiele łatwiejsze będzie wygospodarowanie miejsca na zabawę, jeśli dzieci mają te same zainteresowania. Wówczas świetnym pomysłem jest rozłożenie namiotu Tipi i zorganizowanie tam przyjaznej przestrzeni. Może służyć do układania klocków, czytania ulubionych bajek, czy graniu w planszówki. Znajdą się tam ulubione zabawki i dziecięce akcesoria. Będzie trudniej, jeśli wziąć pod uwagę, że to mały pokój dla rodzeństwa w różnym wieku, być może nawet rodzeństwa różnej płci. Wówczas z kącika zabaw mogą korzystać młodsze dzieci, a dla starszaków strefę zainteresowań można zorganizować przy biurku lub na łóżku.

O wiele łatwiej tworzyć projekt pokoju, gdy wcześniej już wiemy, jak podzielić przestrzeń pod kątem użytkowym. Urządzenie pokoju może być wówczas czystą przyjemnością.

 

Bezpieczne meble dla dzieci w różnym wieku

Ochrona Twoich pociech zawsze powinna znajdować się na pierwszym miejscu na liście priorytetów. Również ich pokój powinien być zabezpieczony przed wszelkimi wypadkami. Szczególnie narażone mogą być maluchy, w których otoczeniu nie powinny znajdować się ostre ani ciężkie przedmioty. Jednak starsze rodzeństwo może potrzebować np. nożyczek, spinaczy, grubych książek czy kleju.

Najlepszym rozwiązaniem będzie ukrycie wszelkich niebezpiecznych obiektów przed zasięgiem młodszego dziecka. Zamykane szafki, wysokie regały i zawieszane półki będą dostępne tylko dla bardziej odpowiedzialnego już ucznia. Natomiast zabawki i bezpieczne przedmioty znajdą miejsce na dolnych półkach. Dobrym pomysłem będzie też ustawienie wiklinowych koszy lub plastikowych pojemników na podłodze. Dzięki nim łatwiej będzie utrzymać czystość, a maluch nie będzie miał problemu z dosięgnięciem swoich zabawek.

Wysoko zawieszona półka Indiana dla starszego dziecka - nie dosięgnie do niej młodsza pociecha
Wysoko zawieszona półka Indiana dla starszego dziecka – nie dosięgnie do niej młodsza pociecha

 

Bezpieczeństwo może też oznaczać zapewnienie prywatności. Nastolatki często mają swoje tajemnice, które chcą ukryć przed wścibskim rodzeństwem. Może być to trudne w małym pokoju dla rodzeństwa w różnym wieku. W tym przypadku również sprawdzą się wysoko zawieszone półki. Można też pomyśleć nad zainstalowaniem w którejś z szuflad zamka, okazując w ten sposób zaufanie do dziecka.

 

Prawo do prywatności

Co zrobić, gdy dzieci potrzebują pokoju w tym samym czasie do różnych czynności? Na przykład starszy uczeń musi przygotować się do sprawdzianu lub chce zaprosić kolegów, a młodszy szkrab chce się bawić lub spać? Podstawowym rozwiązaniem będzie wprowadzenie pewnych zasad. Warto w zrozumiały dla dzieci sposób rozrysować grafik i zawiesić go w widocznym miejscu. Przyda się do tego np. tablica korkowa lub kredowa naklejka na ścianę. Wyznacz czas na zabawę i na naukę oraz ustal system nagród za przestrzeganie tych zasad.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zapewnić pociechom odpowiednie warunki do nauki, zajrzyj do artykułu pt. „Jak pomóc dziecku w nauce w domu?”.

W pokoju dla dzieci w różnym wieku może przydać się też niewielka przegroda, która w dowolnym momencie podzieli pomieszczenie na dwa mniejsze. Może być to np. parawan lub zasłonka zawieszona pod sufitem. Zapewni to rodzeństwu odrobinę intymności i pozwoli chociaż na moment od siebie odpocząć. Innym rozwiązaniem będzie rozstawienie niewielkiego namiotu, zbudowanie fortu z koca i krzeseł lub zamontowanie podwieszanego baldachimu. Taki dodatkowy „pokoik” wewnątrz mieszkania również pomoże rodzeństwu w zachowaniu prywatności.

Baldachim to idealny sposób na zapewnienie prywatności
Baldachim to idealny sposób na zapewnienie prywatności

 

Pokój dla dzieci w różnym wieku: grunt to znaleźć wspólny grunt

Nie zawsze unikanie kłótni powinno oznaczać separację. Czasem wspólna zabawa lub wzajemna pomoc w obowiązkach może okazać się o wiele lepszym sposobem na zintegrowanie rodzeństwa. Pokój dla dzieci w różnym wieku powinien więc zawierać przestrzeń stworzoną do współdziałania. W idealnym świecie starszy brat lub siostra powinien pomagać młodszemu rodzeństwu w nauce. Nie zawsze jednak tak jest.

Znakomitym pretekstem do spędzania czasu we dwójkę może być ciekawe hobby. Być może któraś z Twoich pociech posiada pasję, którą mogłaby zarazić brata czy siostrę. Sklejanie modeli, gry komputerowe czy czytanie komiksów o superbohaterach to świetne sposoby na integrację.

Znajdź w pokoju kącik na wspólny stół, kanapę lub biurko, gdzie Twoje dzieci będą wymieniać się inspiracjami. Uwzględnij przy tym specyfikę ich zainteresowań oraz zakup mebli dla dzieci w różnym wieku. Na przykład przy stanowisku dla graczy powinny znaleźć się krzesła odpowiednie dla wzrostu obu pociech. Postaraj się zachęcić dzieciaki do wspólnego spędzania czasu i ustal przy tym podstawowe zasady. A może Ty też przyłączysz się do zabawy?

 

Chociaż dzielenie małego pokoju z rodzeństwem nie jest marzeniem żadnego dziecka, dzięki odpowiednim kompromisom, wielofunkcyjnym meblom i sprytnej aranżacji każdy będzie zadowolony. Po latach Twoje pociechy z pewnością będą ze śmiechem wspominały wspólnie spędzone chwile.