Przejdź do sklepu brw.pl

Pokój młodzieżowy na poddaszu – jak go urządzić?

Czytaj
6.01.2022

Pokój młodzieżowy na poddaszu – jak go urządzić?

Urządzanie pokoju nastolatka może być sporym wyzwaniem. Nie mamy już bowiem do czynienia z małym dzieckiem, u którego da się przeforsować większość zmian przestrzennych w mieszkaniu. Pokój nastolatka to miejsce, w którego urządzaniu dorastający człowiek najczęściej chce brać udział. Chce stworzyć je tak, by czuć się w nim dobrze. Jednak to opiekun musi zadbać o to, by znalazły się tam wszystkie niezbędne rzeczy i umożliwiły spokojny sen, efektywną naukę i realizację pasji. Pewnym utrudnieniem może być to, że w pomieszczeniu znajdują się skosy i dachowe okna. Jak zatem urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu? Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie i ergonomiczne rozłożenie wszystkich mebli? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, jak zaaranżować przestrzeń dla młodego człowieka, by czuł się tam jak najlepiej!

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Czy warto urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?
  • Jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu?
  • Jak zaaranżować pokój młodzieżowy na poddaszu?

pokój młodzieżowy na poddaszu

Pokój młodzieżowy na poddaszu – czy to dobry pomysł?

Jeśli pokój dla młodego człowieka zaplanowaliśmy właśnie na poddaszu, warto zacząć od analizy tego, czy jest to na pewno dobre miejsce. Musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  • Urządzając pokój wydzielmy w nim określone strefy. Powinna się tam znaleźć strefa do odpoczynku, do nauki i do realizacji młodzieżowych aspiracji i hobby.
  • W pokoju młodzieżowym powinno znaleźć się miejsce na wygodne meble, w którym będzie można przechowywać wszystkiego jego rzeczy. To ułatwi utrzymanie porządku. Dużo blatów – tak, ale ważne są również funkcjonalne szafki i głębokie szuflady, czy regały do przechowywania książek.
  • Okna dachowe to szansa na to, by obserwować rozgwieżdżone niebo, jednak idzie za nimi również pewne ryzyko. Jeśli młody człowiek korzysta z komputera, jego ekran trzeba ustawić tak, by nie odbijały się w nim promienie światła dziennego. Optymalna pozycja to bokiem do okna.
  • W pokoju młodzieżowym musimy zadbać o dobre oświetlenie. Wzrok jest bardzo ważny i należy o niego dbać, zarówno podczas nauki, jak i podczas rozrywki.

Jeśli tylko pokój młodzieżowy na poddaszu da się urządzić tak, by spełniał powyższe warunki, samo miejsce jest bardzo dobrym pomysłem. Poddasze to przestrzeń klimatyczna, w której można odnaleźć spokój i wyciszenie. Na pokój młodzieżowy nadaje się idealnie!

jak urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu

Pokój młodzieżowy na poddaszu – jak go urządzić?

Zanim zaczniemy, warto podpytać przyszłego właściciela pokoju o to, co jest dla niego ważne. Dziecko może samo tworzyć aranżację, realizując przy tym swoje wnętrzarskie upodobania. Rolą rodziców i opiekunów jest jednak to, by pokój młodzieżowy na poddaszu był również bezpieczny i funkcjonalny. Dobrze jest zatem zacząć od wydzielenia stref z poszczególnych części pokoju. Jakie meble do pokoju na poddaszu sprawdzą się najlepiej?

  • Strefa do spania i wypoczynku – musi się tam znaleźć oczywiście łóżko z wygodnym materacem. Nie należy lekceważyć roli materaca w rozwoju dziecka – efektywny wypoczynek to klucz do lepszego samopoczucia i bezproblemowego funkcjonowania w dzień. Łóżko powinno być ustawione tak, by wstawanie nie niosło ze sobą ryzyka uderzenia się o skos. Można je zatem postawić w części pomieszczenia, w której sufit jest nieco wyżej.
  • Strefa do nauki – biurko jest konieczne w pokoju nastolatka. Oczywiście część młodych ludzi lubi czytać i uczyć się w łóżku, czy na fotelu, jednak większość tych czynności powinna odbywać się w odpowiedniej pozycji. Jeśli pomieszczenie jest małe, niewielkie może być również biurko. Wystarczy około metra szerokości, by zapewnić dziecku miejsce, przy którym może wygodnie pisać lub pracować na komputerze. Oczywiście nie bez znaczenia jest również krzesło z dobrym podparciem kręgosłupa.

  • Strefa hobby – pokój młodzieżowy to nie tylko miejsce do odpoczynku i nauki, ale także „centrum dowodzenia” człowieka, który powoli zaczyna wkraczać w dorosłe życie. Dlatego warto zadbać o przestrzeń, w której może realizować i rozwijać swoje pasje. Czasem to miejsce na instrumenty muzyczne, sztalugę do malowania, ubrania stanowiące kwintesencję mody, czy obserwatorium kosmiczne (które na poddaszu można zorganizować w bajeczny sposób). Wiele zależy od tego, jaką pasję ma nastolatek, który zamieszka w pokoju.

Trzy wyżej wymienione strefy mogą stanowić podstawę każdego pokoju młodzieżowego na poddaszu. Od Was zależy, jak ją rozbudujecie. Można mieć przy tym na uwadze, że dość otwierające przestrzeń, a także będące łatwe w procesach aranżacyjnych są jasne kolory. Natomiast użycie jasnych kolorów jest bardzo proste i spójne w stylu skandynawskim, gdzie królują meble modułowe, wygodne komody z głębokimi szufladami i naturalne dodatki. Bez obaw w pokoju nastolatka można sobie pozwolić na aranżację w stylu hygge, który czyni z przestrzeni prawdziwy wypoczynkowy i relaksujący azyl.

Postaraj się również o odpowiednie wyeksponowanie dostępnej przestrzeni. Aby optycznie ją powiększyć przyda się duże, stojące lustro. Jeśli jest to poddasze z oknami dachowymi, odbijające się w lustrze światło dzienne będzie sprawiało wrażenie, że przestrzeni jest o wiele więcej.

Aranżacja pokoju młodzieżowego ze skosami na poddaszu

Pokoje młodzieżowe na poddaszu mogą być arcydziełem, biorąc pod uwagę dodatkowe możliwości, płynące ze skosów i dachowych okien. Jednak na skosy warto mieć swoje sposoby. Pokój urządzony na poddaszu wymaga dobrego rozłożenia mebli i wykorzystania dostępnej przestrzeni. Dlatego nie powinniśmy jej marnować. Zerknij zatem na szafy narożne. Jeden mebel może rozwiązać kwestię przechowywania ubrań, bo jest naprawdę obszerny. Jeśli stanie w rogu pomieszczenia, nie zajmie tym samym dużo miejsca, ale świetnie wykorzysta każdy dostępny centymetr. Unikamy tym samym problematycznego rozwiązania, jakim w pokoju nastolatka są otwarte półki. Brak miejsca nie będzie problemem również wtedy, jeśli z łóżka stworzy się przyjemny kącik wypoczynkowy na dzień. Estetyczny pled, przytulne poduszki i dodatki w postaci cotton-balls mogą być miejscem odpoczynku dla każdej nastolatki.

Na rodziców czyha jednak kilka wyzwań, związanych ze ściętym dachem w pomieszczeniu. To przede wszystkim organizacja strefy do nauki. Między biurkiem, a oknem dachowym powinna być zachowana odpowiednia odległość lub ekran komputera powinien stać bokiem do okna. Wszystko opiera się na tym, by nastolatek nie męczył niepotrzebnie wzroku podczas pracy przy komputerze, a jednocześnie miał dostęp do dziennego światła podczas czytania klasycznych książek. W oknach możemy umieścić rolety, które będą pomocne przy zbyt dużym natężeniu promieni słonecznych, a także po zmroku. Pomocne będą również lampki na biurko z dobrą żarówką i centralne oświetlenie, które nie jest zbyt jasne i nie męczy oczu. Większość mebli ustaw z kolei tak, by nie zajmowały stref, w których niezbędne jest światło dzienne. Ten przywilej zostaw dla miejsc służących do spędzania czasu wolnego.

Aby wykorzystać dostępną przestrzeń na ścianach, nie zapominajmy o umieszczeniu różnego rodzaju półek, które mają dość szerokie zastosowanie. Są miejscem na książki, pamiątki, gromadzone kolekcje.

Wyjątkowa przestrzeń dla Twojego dziecka!

Nowoczesny pokój młodzieżowy od podłogi po sufit może być urządzony tak, by stanowić dla młodych ludzi miejsce, w którym czują się dobrze i do którego chcą zapraszać przyjaciół. Użycie praktycznych mebli i mądra gra dodatkami sprawi, że nawet za niewielkie pieniądze będzie można zorganizować nastolatkowi wnętrze – do nauki, relaksu i realizacji pasji – które będzie świetną bazą wypadową w dorosłość.

Jeśli chcesz urządzić pokój młodzieżowy na poddaszu, koniecznie zapoznaj się z ofertą BRW – znajdziesz u nas wygodne i funkcjonalne meble, utrzymane w modnej stylistyce.