Przejdź do sklepu brw.pl

Pokój ucznia: czego nie może w nim zabraknąć?

Czytaj
21.08.2020

Pokój ucznia: czego nie może w nim zabraknąć?

Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami? Pora zadbać o to, by pokój naszego dziecka sprzyjał nauce, zapewniał mu komfort, a przy tym był przytulny i funkcjonalny. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy dzieci i młodzież spędzają w domu o wiele więcej czasu. Czego zatem nie może zabraknąć w pokoju ucznia? Podpowiadamy!

Zacznijmy od podstaw

Pokój dla ucznia musi być wyposażony w kilka podstawowych elementów, niezależnie od tego, jaki styl wnętrzarski preferują jego rodzice. Takim niezbędnym zestawem są meble: biurko oraz krzesło lub fotel. To pierwsze powinno być na tyle duże, aby młody człowiek wygodnie zmieścił na nim laptop, książki, zeszyt, przybory do pisania oraz lampkę. Dobrze, jeśli wyposażone jest w szuflady i półki, które ułatwią utrzymanie wszystkich przyborów i pomocy szkolnych w porządku.

Wybierając wygodne biurko, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na wielkość powierzchni roboczej blatu, ale także wysokość mebla. Dobrej jakości model powinien służyć właścicielowi przynajmniej kilka lat, podczas których młody człowiek zyska przynajmniej kilka centymetrów wzrostu. Znacznie łatwiej jest sterować wysokością fotela niż wymieniać zbyt niskie biurko co 2-3 lata.

 

Warto z też rozwagą wybrać krzesło lub fotel, na którym dziecko lub nastolatek będzie spędzać przynajmniej kilka godzin dziennie. Musi być dopasowane do wzrostu dziecka, a przy tym zapewniać możliwość utrzymania prawidłowej postawy ciała. Ważne, by podczas siedzenia odcinek lędźwiowy kręgosłupa dziecka miał odpowiednie podparcie. Dlatego do krzesła koniecznie dokup odpowiednią, wyprofilowaną poduszkę w kształcie litery S. Odciąży ona mięśnie kręgosłupa – odrabianie prac domowych godzinami nie będzie wywoływać już bólu pleców. Jeśli szukasz mebla, który będzie spełniał swoje zadanie przez dłuższy czas, zdecyduj się na model z regulowaną wysokością, który będzie „rósł” razem ze swoim właścicielem. Zagłówek i podłokietniki zapewnią większy komfort pracy.

 

Pokój ucznia: nie zapomnij o funkcjonalności!

Pokój ucznia, podobnie jak biuro lub każda inna przestrzeń do pracy, powinien być funkcjonalny. Słońce padające wprost na monitor lub rażące w oczy, skutecznie utrudnia skupienie się na nauce. Aby temu zapobiec, zamontuj w oknach rolety lub powieś zasłony. Będzie nie tylko praktycznie, ale także estetycznie!

W pokoju ucznia nie powinno też zabraknąć dobrze dobranego oświetlenia. Czytanie czy nauka przy nieodpowiednim świetle męczy i osłabia wzrok. Poza lampą główną, sufitową, dziecko w swoim pokoju potrzebuje również oświetlenia punktowego, do czytania i nauki. Do biurka, poza krzesłem, dokup również lampę stojącą z możliwością regulacji, która daje mocne światło. Ruchome ramię uczeń może ustawić pod kątem, doświetlając wybraną przestrzeń. Jeśli dziecko do nauki częściej wybiera łóżko, dobrym pomysłem będzie lampa podłogowa, którą można potraktować jako lampę do oświetlenia biurka – jej ramię w razie potrzeby można skrócić. Możesz też wybrać praktyczną lampę podłogową z dwoma kloszami – krótszym i dłuższym.

Dobrym pomysłem jest też zabezpieczenie podłogi z drewna lub paneli przed zadrapaniami w okolicach biurka. Dywan czy chodnik mogą się nie sprawdzić, ponieważ łatwo się zwijają i stwarzają zagrożenie upadkiem lub potknięciem. Lepszym rozwiązaniem będą filcowe podkładki do krzesła lub – w przypadku modeli na kółkach– przezroczysta mata z tworzywa sztucznego

 

Zestaw akcesoriów Modai
Zestaw akcesoriów Modai

 

Nie zapomnij o pojemnym koszu pod biurko – pokój dla ucznia to miejsce, w którym nieustannie trwa struganie kredek, wycinanie, robienie notatek i inne czynności, które generują stosy śmieci. Warto upewnić się też, że jest wystarczająco dużo gniazdek w pobliżu miejsca pracy, niezbędnych do zasilania komputera i źródła światła. Jeśli nie, na listę zakupów wpisz przedłużacz.

Na biurku warto też umieścić praktyczny organizer na długopisy, ołówki, nożyczki, linijki, temperówki, gumki, kolorowe karteczki do notatek i inne niezbędne przybory. Pomoże on utrzymać miejsce pracy w porządku, co sprzyja skupieniu i ułatwia naukę.

 

Zadbaj o to, by nauka była przyjemnością!

Wszyscy wiemy, jak wiele materiału muszą opanować uczniowie w szkole podstawowej i średniej. Nauka stanie się prostsza i przyjemniejsza, jeśli wprowadzisz do wnętrza kilka sprytnych patentów. Nad biurkiem zawieś tablicę korkową lub magnetyczną na szkolne akcesoria, plan lekcji i ważne notatki. Podobną funkcję może spełniać pomalowanie ściany nad lub obok biurka farbą tablicową albo umieszczenie tam naklejki kredowej.

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie kilku dodatków, które łączą funkcjonalność z estetyką, np. piękny globus lub mapę świata albo kosmosu, dzięki którym stworzysz niepowtarzalny pokój dla ucznia. Inspiracją niech będą dla Ciebie zainteresowania dziecka. Ciekawe gadżety i pomoce szkolne zgodne z jego zainteresowaniami na pewno zachęcą go do pracy.

Nie zapominajmy, że nauka nie zawsze ma miejsce przy biurku. Czytanie lektur czy powtarzanie materiału do klasówek często odbywa się na łóżku. Dodatkowe, kolorowe poduszki nie tylko umilą czas spędzony na nauce, ale przede wszystkim sprawią, że będzie wygodniej – zawsze można np. oprzeć je o ścianę. Po nauce na takim wygodnym łóżku pilny uczeń może się zdrzemnąć. Warto też pamiętać o umieszczeniu dodatkowego, punktowego źródła światła nad łóżkiem. Innym ciekawym miejscem do nauki i zabawy jest duża, miękka pufa na podłodze, idealna dla nastolatka.

Jeśli w pokoju dziecka jest mało miejsca i liczy się każdy metr kwadratowy, trzeba zadbać o odpowiednie ustawienie mebla, bez marnowania miejsca. Doskonałym pomysłem będzie wertykalna aranżacja pokoju. Piętrowe łóżko z biurkiem, szufladami i półkami pod spodem pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca.

 

 

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Długie godziny spędzane przy biurku niekorzystnie wpływają na zdrowie, szczególnie na kręgosłup. Dlatego ważne jest, aby pokój ucznia wyposażony był w elementy zachęcające do aktywności fizycznej. Jeśli pozwala na to ilość miejsca, możesz umieścić przy ścianie drabinki podobne do tych, jakie znajdują się w każdej sali gimnastycznej. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie drążka i zachęcanie dziecka do podciągania się na nim. Zdecydowanie warto także kupić piłkę do fitnessu, która pomaga wzmacniać mięśnie pleców lub ciężarki i inne sprzęty odpowiednie do domowej mini siłowni.

Nastolatki na pewno docenią wygospodarowanie przestrzeni, na której będą mogły rozłożyć matę do jogi i dbać o formę z pomocą tutoriali znanych trenerów fitness lub samodzielnie.

Po nauce i zabawie czas na zdrowy sen

Pokój dziecka służy nie tylko do nauki i zabawy. Jest też miejscem wypoczynku, gdzie ładuje ono baterie na kolejny dzień w szkole. Bardzo ważne jest w nim wygodne łóżko. Powinno ono nie być ani za twarde, ani za miękkie. Za miękki materac sprawi, że dziecko będzie się w nim zapadać i, szukając odpowiedniej pozycji, trudno będzie mu zasnąć – nie mówiąc już o bólu kręgosłupa rano. Za twarde podłoże też nie jest dobre – sprawi, że dziecko wstanie obolałe i zmęczone zamiast wypoczęte. Może też wpływać na pogłębianie lub powstawanie wad postawy.

Twardość materaca dobierz do wagi dziecka. Dla ucznia w wieku wczesnoszkolnym, którego waga nie przekracza 60 kg, odpowiednia będzie twardość H1. Dla gimnazjalistów czy licealistów o wadze od 50 do 80 kg wybierz materac o twardości H2. Materace H3 przeznaczone są dla osób dorosłych o wadze powyżej 80 kg.

Wybierając wygodny materac dla dziecka, postaw na model z pianki wysokoelastycznej, która dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa lub sprężynowy kieszeniowy z pianką poliuretanową z obu stron. Takie będą najbardziej uniwersalne.

Nawet najlepszy materac z czasem zniekształca się i zużywa. Z czasem dostosowuje się też do sposobu snu osoby o innej masie i budowie ciała. Z tego względu dziecko nie powinno spać na materacu odziedziczonym po rodzeństwie. Pamiętaj, że wybór dobrego produktu pozwoli zminimalizować ryzyko rozwoju wad postawy w przyszłości.

 

Pokój dla ucznia – inspiracje dla młodego pasjonata

Urządzając pokój ucznia, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko funkcjonalność, aktualne trendy wnętrzarskie i własny gust, ale przede wszystkim zainteresowania głównego użytkownika pomieszczenia. Jakie ma pasje? Co go interesuje? Jak najchętniej spędza czas wolny? Jeśli zadbasz o to, aby w jego pokoju znalazło się miejsce na przedmioty związane z jego hobby, nie będzie ono kojarzyło się jedynie z nauką i spaniem. Wręcz przeciwnie; stanie się miejscem, w którym nastolatek chętnie będzie spędzał czas, czuł się bezpiecznie i komfortowo.

Jeżeli Twoja pociecha lubi czytać książki, do pokoju dziecięcego wybierz praktyczny i solidny regał oraz półki, które pomieszczą jego księgozbiór. Pasjonat muzyki musi mieć miejsce na bezpieczne przechowywanie kolekcji płyt lub instrumentu, na którym gra. Młody sportowiec na pewno doceni pojemną szafę, w której ukryje stroje na trening i torbę na siłownię. Miłośnik gier lub programowania ucieszy się z wygodnego fotela gamingowego i dużego biurka, na którym ustawi dodatkowy monitor. Jeśli Twoje dziecko coś kolekcjonuje, warto pomyśleć o ozdobnych, praktycznych pudełkach, które pomieszczą jego zbiory.

 

Lampki biurkowe Tim
Lampki biurkowe Tim

 

Dodanie osobistych akcentów sprawi, że pokój stanie się bardziej przytulny i nabierze niepowtarzalnego charakteru. Pozwól dziecku brać udział w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru mebli, koloru ścian i dodatków. Razem wybierzcie ramkę na zdjęcie ze wspólnych wakacji, obraz lub plakat. W tak zaaranżowanym pokoju dla ucznia nauka będzie o wiele przyjemniejsza!