Przejdź do sklepu brw.pl

Pracujesz w domu? Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy to podstawa

Czytaj
4.02.2021

Pracujesz w domu? Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy to podstawa

Zdarza Ci się pracować do późnych godzin wieczornych? Z pewnością więc wiesz, jak ważne jest prawidłowe oświetlenie w pracy. O ile w biurze obowiązek jego zapewnienia spoczywa na pracodawcy, o tyle w przypadku tzw. home office sam musisz zadbać o stworzenie sobie optymalnych warunków. Jak prawidłowo oświetlić domowy gabinet?

Pracujesz w domu? Dobre oświetlenie stanowiska pracy to podstawa

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy jest tak ważne,
  • jak dobrze wykorzystać światło dzienne w miejscu pracy,
  • jakie natężenie światła sprawdzi się na stanowiskach pracy w domu,
  • jak prawidłowo oświetlić biurko,
  • jakie rodzaje oświetlenia powinny znaleźć się w miejscu pracy w domu.

Oświetlenie stanowiska pracy – dlaczego jest tak istotne?

Przygotowując miejsce do pracy w domu, w pierwszej kolejności skupiamy się zwykle na wydzieleniu odpowiedniego pomieszczenia czy wyborze wygodnych mebli. Kwestia oświetlenia schodzi często na plan dalszy, co jest jednym z podstawowych błędów przy urządzaniu domowego biura. Dlaczego oświetlenie w miejscu pracy jest tak istotne?

Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy to nie tylko kwestia estetyki wnętrza, lecz także higienicznych warunków pracy. Dobór odpowiednich źródeł światła i ich właściwe rozmieszczenie przekłada się również bezpośrednio na nasze zdrowie. Nie chodzi wyłącznie o przemęczenie oczu czy pogorszenie wzroku, co jest naturalnym efektem niewłaściwego oświetlenia stanowiska pracy. Do tego dochodzi także:

  • ból głowy,
  • brak energii,
  • negatywne samopoczucie,
  • a w konsekwencji – spadek wydajności i efektywności.

Tych wszystkich przykrych konsekwencji można łatwo uniknąć, dbając o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy. Czym powinno się ono cechować?

O dokładnych wymogach, jakie powinno spełniać oświetlenie na stanowisku pracy, mówią przepisy polskiego prawa, w tym Przepisy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia spełniającego wszystkie normy gwarantuje bezpieczeństwo w miejscu pracy, a także ma wpływ na zdrowie pracowników.

Oświetlenie w pracy – światło naturalne to podstawa

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że najlepszy wpływ na nasze zdrowie i efektywność ma naturalne oświetlenie. Dlatego też urządzając domowe biuro, zadbaj w pierwszej kolejności o to, aby zapewnić sobie możliwie jak największy dopływ światła dziennego. Osiągniesz to, ustawiając biurko w okolicach okna (najlepiej bokiem do niego), w odległości ok. 1 metra.

Zwróć przy tym uwagę na kierunek padania światła. Jeśli jesteś leworęczny, powinno ono dobiegać z prawej strony i na odwrót. W przeciwnym wypadku cień rzucany przez rękę będzie przysłaniał Ci dokumenty bądź klawiaturę.

Organizując naturalne oświetlenie w miejscu pracy, unikaj także siadania tyłem do okna. Przy takim ustawieniu wpadające zza pleców światło nie oświetli biurka, lecz przestrzeń wokół niego, dodatkowo pogarszając widoczność elementów wyświetlanych na ekranie komputera. Właściwe oświetlenie stanowiska pracy wymaga zatem również odpowiedniego ustawienia krzesła i biurka.

Lampki biurkowe – barwa i moc światła

Światło naturalne stanowi najkorzystniejszą dla naszych oczu formę oświetlenia. Nie zawsze jest jednak możliwość, by z niej skorzystać. Dlatego też urządzając domowe biuro, zadbaj o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Tutaj kluczową rolę odgrywają lampki biurkowe. Czym się kierować przy ich wyborze?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na barwę i natężenie oświetlenia. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, najlepiej sprawdzą się tu lampy emitujące światło o neutralnej kolorystyce, od 4000 do 5000 Kelwinów. Dzięki wiernemu odwzorowaniu barw, zwiększą one komfort Twojej pracy i pomogą utrzymać optymalny poziom koncentracji.

Jeśli jednak zdarza Ci się pracować do późnych godzin wieczornych, dobrym pomysłem będą lampki z opcją zmiany barwy światła. Wybierając jego cieplejszy odcień nocą, zmniejszysz napięcie spowodowane pracą i stopniowo przygotujesz swój organizm do wypoczynku. Dzięki nim będziesz więc w stanie swobodnie dostosować światło do pracy do swoich potrzeb czy zmieniających się pór dnia.

Jeśli natomiast chodzi o natężenie światła – to powinno być dostosowane do rodzaju wykonywanych czynności. Przy pracy biurowej lub pisaniu ręcznym w zupełności wystarczy oświetlenie o natężeniu ok. 500 luksów i jasności 400 lumenów, by zapewnić Ci wygodę widzenia podczas pracy wzrokowej.

Innym ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest współczynnik oddawania barw. Co do zasady, im wyższa wartość wskaźnika, tym kolory oświetlanych przedmiotów są wierniej oddawane. Warto pochylić się nad tą kwestią, szczególnie jeśli na co dzień pracujesz z kolorami czy kreacjami graficznymi.

Kierunek padania światła lamp biurkowych

Oprócz barwy i natężenia światła istotną cechą lamp biurkowych jest również kierunek jego padania. Optymalne oświetlenie stanowisk pracy zapewnią Ci modele o długim, regulowanym ramieniu i ruchomym kloszu. Pozwolą one swobodnie dostosowywać warunki oświetleniowe poprzez zmianę kierunku strumienia światła, kąta jego padania oraz przybliżanie lub oddalanie promienia żarówki.

Alternatywą dla takich lamp mogą być lekkie, mobilne modele. Możesz je łatwo ustawić w dowolnym miejscu biurka, w zależności od aktualnych potrzeb czy preferencji. Przy ich zakupie zwróć jednak uwagę na to, aby obok lekkości zapewniały także stabilność. Zadbaj również, by posiadały odpowiednio długi kabel, pozwalający na zmianę położenia bez konieczności przepinania ich do kolejnych gniazdek.

Główne źródło światła

Lampki biurkowe stanowią niewątpliwie istotny element prawidłowego oświetlenia stanowiska pracy. Jednak niejedyny. Pojedyncza lampka nie jest w stanie zapewnić optymalnych warunków. Dlatego też warto stworzyć w przestrzeni pracy tzw. oświetlenie warstwowe.

Kluczową sprawą jest tu oczywiście światło górne. Prawidłowo dobrane, pomoże Ci uniknąć męczącego dla oczu kontrastu, powstałego w sytuacji, gdy jedynym oświetleniem we wnętrzu jest to płynące z niewielkiej lampki biurowej i ekranu komputera.

Górne źródło światła dopasuj do wielkości i wysokości swojego domowego gabinetu. Jeśli jest on stosunkowo duży, możesz pozwolić sobie na efektowne lampy wiszące. W przeciwnym wypadku postaw na umieszczone tuż przy suficie plafony albo nieduże żyrandole.

Pamiętaj też o tym, aby wszystkie źródła światła w Twoim wnętrzu miały tę samą barwę. Pozwoli Ci to uniknąć zmęczenia oczu zbędnym kontrastem.

Oświetlenie punktowe

Wybrałeś odpowiednie światło górne oraz lampki na biurko? Profesjonalne oświetlenie miejsca pracy gotowe! Jeśli masz miejsce i chęć, możesz zadbać o coś „ekstra”, czyli oświetlenie punktowe. W tej roli dobrze sprawdzą się kinkiety bądź lampy z kilkoma reflektorami. Skierowane na wybrane miejsca we wnętrzu — takie jak biurko czy regał z dokumentami — pozwolą Ci podkreślić najważniejsze obiekty oraz jeszcze mocniej skoncentrować się na wykonywanej pracy.

Korzystnym rozwiązaniem będą tu także lampy stojące (podłogowe). Modele tego typu sprawdzą się szczególnie w sytuacji, gdy Twoje biurko jest zbyt małe i trudno wygospodarować na nim miejsce na lampkę stołową. W tym przypadku również zwróć jednak uwagę na długość stelażu oraz możliwość regulacji ramienia. Dobrą opcją będzie też niewątpliwie rotacyjny abażur. Wszystkie te cechy pozwolą Ci optymalnie dostosować źródło światła do wymogów pracy, a co za tym idzie – zwiększyć jej efektywność. Właściwe otoczenie świetlne ma ogromny wpływ na Twoją wydajność!

Oświetlenie podłogowe sprawdzi się w domowym biurze
Lampa podłogowa Zelda to świetne wyposażenie zarówno domowego biura, jak i salonu

Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy to pierwszy krok do zwiększenia wydajności i efektywności wykonywanych obowiązków służbowych. Zastanawiasz się, jak takie osiągnąć? Przedstawione wyżej wskazówki pomogą Ci urządzić swój domowy gabinet na wzór najbardziej profesjonalnego biura! Sprawdź ofertę Black Red White i wybierz oświetlenie, które odpowie na Twoje potrzeby, a także pomoże Ci stworzyć funkcjonalną przestrzeń do pracy w domowych warunkach.

Szukasz więcej inspiracji na efektywną organizację miejsca pracy w tzw. home office? Koniecznie zapoznaj się z tekstem: „Nowoczesne biuro w domu: postaw na sprytne rozwiązania”.