Przejdź do sklepu brw.pl

Zaprojektuj mieszkanie dla pożeraczy książek

Czytaj
6.08.2020

Zaprojektuj mieszkanie dla pożeraczy książek

Jak i gdzie trzymać książki, aby nie przeszkadzały w poruszaniu się po mieszkaniu, były bezpieczne, a dodatkowo – stanowiły prawdziwą ozdobę wnętrza? Oto garść pomysłów na przechowywanie książek w Twoim mieszkaniu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zaaranżować domową biblioteczkę
  • Jak stworzyć oryginalny regał?
  • Gdzie powinna stać domowa biblioteczka?
  • Jak przechowywać książki w małym mieszkaniu?
  • Jak prawidłowo przechowywać książki?

Poznasz także ogólne porady na temat organizacji przestrzeni. Dzięki temu nawet w niewielkiej przestrzeni zaaranżujesz bibliotekę, która zapewni Ci szybki dostęp do przechowywanych książek oraz ciekawy efekt aranżacyjny, który nie obciąży Twojego wnętrza. Jak tego dokonać? Przedstawiamy gotowe pomysły na przechowywanie książek!

Pomysły na przechowywanie książek

Domowa biblioteczka pełni rolę podręcznego księgozbioru. Książki odzwierciedlają nasze zainteresowania oraz są potrzebne do pracy i nauki. Są to także przedmioty użytkowe, które ocieplają aranżację i sprawiają, że wnętrze staje się bardziej domowe i przytulne. Kluczem jest odpowiednie wyeksponowanie książek. Może to być stylowa zabudowa całej ściany lub klasyczna domowa biblioteczka, którą postawisz w salonie lub gabinecie. Regały na książki mogą być projektowane na wiele różnych sposobów i umieszczane w najróżniejszych miejscach domu. Książki możesz m.in. umieścić na półkach nad łóżkiem lub kanapą.

Lubisz oryginalne rozwiązania? Możesz zdecydować się na przygotowanie półek z drewnianych skrzynek. To dobry wybór do pokoju dziecięcego, w którym szczególnie ważna jest odpowiednia organizacja. Ciekawy sposób to także wykorzystanie nietypowych wnęk, jak ślepe okno, skok pod schodami czy głębszy parapet. W każdym przypadku aranżacja domowej biblioteczki powinna uwzględniać wymiary Twojego wnętrza oraz stwarzać odpowiednie warunki do przechowywania książek. Idealne miejsce to takie, gdzie książki nie są narażone na uszkodzenia. Dobrze jest zachować do nich również wygodny dostęp. Ochota na książki z poszczególnych półek nie generuje wówczas konieczności przeorganizowywania ogromnej przestrzeni w domu. Czy można tak to rozwiązać? Oczywiście!

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Jeśli zgadzasz się ze słowami polskiej laureatki Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej, w Twoim domu znaleźć zapewne można całą masę tomów przyjemnie pachnących farbą drukarską. Taka pasja może człowieka pięknie rozwijać albo dawać mu ogromną broń w postaci elokwencji i szerokiej znajomości słownictwa. Czytanie to bowiem więcej, niż tylko rozrywka.

Przechowywanie książek – o czym nie możesz zapomnieć?

Projektując przestrzeń, nie zawsze mamy możliwość uwzględnienia pokaźnego księgozbioru, co zmusza nas do wykorzystywania istniejących już warunków. Na szczęście, to wcale nie przeszkadza w tym, aby Twoje ulubione powieści, poradniki lub albumy pięknie się prezentowały. Nim przejdziemy jednak do zagadnień estetycznych, przypomnijmy kilka praktycznych zasad dotyczących bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Przechowywanie książek w salonie, gabinecie czy innym pomieszczeniu kryje w sobie pewne pułapki. Wybierając dla nich miejsce, musimy pamiętać, że książki są dość ciężkie. Dotyczy to zwłaszcza ozdobnych publikacji wydanych na kredowym papierze i w twardej oprawie. Dlatego regały lub półki, na których staną, należy dodatkowo zabezpieczyć przed przewróceniem się lub opadnięciem.

Stojące regały i witryny warto przykręcić do ściany, a wiszące półki zaopatrzyć w mocne podpórki. Upewnij się także, że ściana, na której chcesz umieścić swoją kolekcję, na pewno utrzyma takie obciążenie.

Regał Kent
Regał Kent

 

Pomysł na książki w mieszkaniu musi być nie tylko ciekawy, ale również funkcjonalny. Papierowe tomy źle znoszą wilgoć i nadmiar światła słonecznego. Z tego powodu parapet okienny zdecydowanie nie jest najlepszym miejscem na ich przechowywanie. Jeśli zależy Ci na tym, aby grzbiety i okładki dobrze prezentowały się nawet po wielu latach, zwróć uwagę na kąt i siłę padania promieni słonecznych i nie narażaj książek na intensywny kontakt z nimi.

Jeśli chciałbyś mieć swoje ulubione lektury pod ręką w takich pomieszczeniach jak kuchnia lub łazienka, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przed zabrudzeniami i wilgocią. Dobrym pomysłem będzie zamykana szklana witryna, która nie dopuści do poplamienia delikatnych papierowych stron.

Przechowywanie książek w salonie i gabinecie – klasycznie, czy z fantazją?

Kiedy zastanawiamy się, jak przechowywać książki, najbardziej klasycznym rozwiązaniem, które przychodzi nam do głowy, jest najczęściej solidny regał. Jest to w rzeczy samej najbardziej praktyczny i najpopularniejszy sposób na wyeksponowanie swojego księgozbioru. Jeśli odpowiednio dobierzesz materiał i kolorystykę, mebel w połączeniu z książkami będzie stanowił wspaniałą ozdobę wnętrza. Jest również dobrym sposobem na stworzenie nie tylko domowej biblioteczki, ale również miejsca na ozdoby i dodatki. Kompozycje regałowe potrafią pięknie zdobić wnętrze.

Możesz zdecydować się jeden duży model lub zestaw modułowy, dzięki któremu zmienisz całą ścianę, a nawet ściany w półki rodem z eleganckiego gabinetu brytyjskiego arystokraty. W przypadku mniejszych pomieszczeń doskonale sprawdzą się mniejsze, lżejsze regały w jasnych barwach, które nie przytłoczą pomieszczenia. Nie muszą stać obok siebie. Możesz umieścić je w różnych punktach wnętrza, np. pomiędzy oknami.

Wybierając konkretny model, zwróć uwagę nie tylko na kolorystykę i materiał, ale także na wielkość prześwitów pomiędzy półkami. Jeśli jesteś miłośnikiem albumów i ozdobnych wydań, postaw na mebel, w którym zmieszczą się duże formaty. Jeżeli Twoje mieszkanie tonie w wydaniach kieszonkowych, lepiej sprawdzi się regał o mniejszych prześwitach – schowasz tam więcej tomów.

 

Klasyczny regał to jednak niejedyny pomysł na przechowywanie książek. Możesz przecież pozwolić sobie na odrobinę fantazji! Kolorowe tomy świetne prezentują się na półkach na ścianach. Jest to szczególnie przydatne miejsce na książki w małym mieszkaniu. Montując półki o różnej długości i w nieoczywistych miejscach, zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania, sprawiając sobie jednocześnie niepowtarzalną aranżację we wnętrzu.

Warto pokusić się o umieszczenie półek z książkami nad drzwiami, pomiędzy oknami, a nawet dookoła telewizora lub lustra. Jeśli zadbasz o ciekawe ustawienie tomów, np. kolorystycznie lub według wielkości, zyskasz niebanalną ozdobę wnętrza.

Przechowywanie książek w małym mieszkaniu – sprawdzone patenty

Pożeracze książek, którzy dysponują niewielkim metrażem, miewają sporo problemów z przechowywaniem swoich papierowych skarbów. Na szczęście, istnieją triki, które pomagają rozwiązać ten problem. Wystarczy odrobina kreatywnego podejścia!

Przechowywanie książek w małym mieszkaniu wymaga wykorzystania każdego skrawka przestrzeni, na przykład:

 

  • Pod oknami

Jeśli tylko pod oknem nie umieszczono grzejnika, znajduje się tam miejsce, które  doskonale sprawdzi się w roli biblioteczki. Kto powiedział, że półka na książki musi wisieć na wysokości wzroku? Półki pod oknami to świetny pomysł na przechowywanie książek!

 

  • Nad wezgłowiem łóżka

Zdecydowanie najlepszym miejscem na czytanie jest nasze własne, wygodne łóżko. Przestrzeń nad jego wezgłowiem możesz zagospodarować na przechowywanie tomów, które właśnie czytasz lub lubisz mieć pod ręką. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie niewidocznych półek, które sprawiają wrażenie, że książki utrzymują się w powietrzu, ułożone jedna na drugiej lub w fantazyjne fale.

 

  • W łóżku

Jeśli nie zależy Ci na eksponowaniu książek, ale musisz je gdzieś przechowywać, zainwestuj w łóżko z dużymi szufladami. Przechowywanie książek w nich, zamiast pościeli pozwala wykorzystać każdy centymetr sześcienny ograniczonej przestrzeni.

 

  • Na skosach

Jak przechowywać książki w małym mieszkaniu na poddaszu? Wykorzystaj skosy. Rzadko udaje się w pełni zagospodarować miejsce pod nimi, ale akurat w przypadku szukania inspiracji na przechowywanie książek, doskonale się sprawdzą. Zamontowanie pod nimi poziomych półek pozwoli znaleźć miejsce na dodatkowe tomy, ładnie je przy tym eksponując.

 

  • Nad meblami

Miejsce na książki w małym mieszkaniu znajdziesz także nad meblami. Po naszych papierowych przyjaciół nie sięgamy codziennie, możesz więc pozwolić sobie na to, aby znajdowały się miejscu nieco trudniej dostępnym. 20-30 cm przestrzeni nad meblami pomieści przynajmniej kilkadziesiąt dodatkowych pozycji.

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz zamontować półek (np. w wynajmowanym mieszkaniu), zainwestuj w ozdobne pudełka, które ustawisz na meblach. Książki w nich ukryte nie będą się kurzyć, a Ty wykorzystasz miejsce, którego zwykle do niczego się nie przydaje.

 

  • Na korytarzu

Kiedy zastanawiamy się, jak przechowywać książki w małym mieszkaniu, rzadko przychodzi nam do głowy, aby wykorzystać korytarz. Tymczasem jest to pomieszczenie o takiej samej wysokości, jak inne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby także tam pochwalić się światu swoim księgozbiorem.

Umieść dodatkowe półki na ścianach, nad drzwiami lub nad szafą. Zanim to zrobisz, zwróć uwagę na szerokość korytarza i ciągi komunikacyjne – półki z książkami nie powinny ich zakłócać!

 

  • W nietypowych wnękach

Czy w Twoim mieszkaniu znajdują się jakieś nietypowe wnęki? Zamurowane okno, nieczynny kominek, pozostałość po zlikwidowanych już drzwiach? Przechowywanie książek w takich miejscach to doskonały pomysł na ich wykorzystanie. Wystarczy umieścić w nich półki, aby stworzyć ciekawą i funkcjonalną aranżację.

 

Jak przechowywać książki? I o czym jeszcze pamiętać?

Zanurzenie się w porywającej lekturze to jedna z największych przyjemności na świecie. Jeśli dodatkowo zadbasz o właściwą oprawę i detale, Twoja biblioteczka stanie się prawdziwą oazą i miejscem, w którym naprawdę się zrelaksujesz. Aranżując miejsce na swój księgozbiór, warto nie tylko przemyśleć gdzie trzymać książki, ale jak sprawić, żeby ich widok cieszył nasze oczy jak najbardziej i jak najdłużej.  

Nawet w małym mieszkaniu możesz odpowiednio zadbać o najcenniejsze tomy. Umieść je w podświetlanej witrynie, która ochroni je przed kurzem, a delikatne światło podkreśli piękno okładek. Także subtelne oświetlenie dużego regału z książkami nada pomieszczeniu intymnej, ciepłej atmosfery i uprzyjemni chwile spędzone na lekturze. Piękne meble, wygodny fotel i dobre źródło światła sprawią, że podróż do świata książek stanie się jeszcze bardziej odprężająca!