Przejdź do sklepu brw.pl

Romantyczny ogród: zakochaj się na lato i lata!

Czytaj
25.08.2020

Romantyczny ogród: zakochaj się na lato i lata!

Ogród urządzony w stylu romantycznym, to urocze i nieco baśniowe miejsce z tajemniczymi zakątkami, naturalnymi detalami i mnóstwem barwnych kwiatów. Panuje w nim atmosfera uczuciowości, delikatności, idealizmu i oczywiście miłości. Zastanawiasz się, jak urządzić takie niezwykle miejsce przy własnym domu? Podpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Romantyczny ogród: zakochaj się na lato i lata!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak urządzić ogród romantyczny,
  • co powinien posiadać ogród w stylu romantycznym,
  • dlaczego ogrody romantyczne cieszą się coraz większą popularnością.

Tajemnica romantycznych ogrodów

Ogród romantyczny to bliski kuzyn wiejskiego ogrodu w typie angielskim. Takie ogródki spotkać możesz na terenie Anglii do dziś. Trend ten narodził się i rozkwitał w XIX wieku. Propagował takie założenia jak powrót do natury i rodzimej przyrody, zainteresowanie życiem wiejskim oraz kult historii. Z kolei tak licznie ustawiane w ogrodach elementy architektoniczne oraz rzeźby, miały wskazywać na obecność ducha danego narodu.

Dlatego coraz częściej wśród kwiatów zaczęły się pojawiać pomniki i popiersia zasłużonych bohaterów i artystów oraz głazy z napisami upamiętniające ważne wydarzenia historyczne. Rzekomo dzikie aleje i zarośla były precyzyjnie dobierane i komponowane, by stworzyć mroczny nastrój. W Polsce najbardziej znanymi ogrodami romantycznymi są: ogród w Puławach, Arkadii, Natolinie oraz nowa część parku w Wilanowie.

Jak zaprojektować ogród romantyczny krok po kroku?

Jeżeli cenisz sobie odpoczynek na świeżym powietrzu, w urokliwym i nieco tajemniczym otoczeniu, to ten trend będzie dla Ciebie idealny. Romantyczny ogród w porównaniu z innymi stylami wyróżnia się przede wszystkim swoim niezwykle zmysłowym charakterem. Cechuje się on przede wszystkim naturalnością i prostą – co nadaje mu nutkę nostalgii. Zaaranżowanie takiego miejsca jest bardzo proste i  z łatwością uda się nawet, gdy dysponujesz niewielka przestrzenią.

Jednym z głównych założeń romantycznej przestrzeni jest wypełnienie jej rozmaitymi elementami, malowniczymi strukturami i tak bardzo charakterystycznymi dla tego stylu, bukietami i klombami drzew. Warto jednak pamiętać, że taki styl ogrodu traktuje przestrzeń wokół domu jako jego przedłużenie i otoczony jest jedynie niskimi murkami, najczęściej wykonanymi z cegły i kamienia.

Schowek ogrodowy Cube Rattan
Schowek ogrodowy Cube Rattan

Kompozycja ogrodu powinna być asymetryczna, wyposażenie stare lub na takie stylizowane, a tonacja roślinności zielona, a w przypadku roślin kwitnących pastelowa. Całe wyposażenie, mała architektura i detale ogrodowe także powinny być dopasowane do romantycznego stylu.

Zieleń w scenerii ogrodu romantycznego

W ogrodach romantycznych trawnik zazwyczaj wypełniony jest licznymi rabatami wypełnionymi dużą ilością róż, bylin oraz ziół. Pozostałe rośliny powinieneś posadzić w taki sposób, aby sprawiały wrażenie naturalnie rozsianych, tworząc wrażenie swobody i dzikości. Jakich roślin użyć, by uzyskać taki efekt?

W romantycznym ogrodzie dozwolona jest każda kolorystyka. Bez wątpienia, jako pierwsze, muszą pojawić się róże. W zależności od przestrzeni, jaką dysponujesz, możesz zdecydować się na róże pnące (doskonałe na pergole, altany i kolumny), wielkokwiatowe lub parkowe. Do tego koniecznie dodaj powojniki o dużych kwiatach, piwonie, lilie, frezje, ostróżki oraz irysy.

W grupach możesz także posadzić rododendrony, azalie, wrzosy, kocimiętkę, szałwię, maki, trawy ozdobne, lawendę oraz byliny, zioła i rośliny kwitnące, takie jak:

  • naparstnica,
  • lilie,
  • czosnek ozdobny,
  • dzwonki,
  • floksy,
  • nachyłki ogrodowe,
  • margerytki,
  • jeżówki,
  • czarnuszki.

Nie zapomnij również o romantycznie zwieszających gałęzie wierzbach oraz monumentalnych dębach i bukach. Jako tło do kolorowych rabat możesz użyć klonu palmowego, wiśni i śliwy ozdobnej, trzmieliny, bukszpanu, berberysa, mahoni lub ostrokrzewu.

Nie ma również nic bardziej romantycznego, jak schadzka w pachnącym lilaku, budlei czy jaśminowcu. Fantastycznie będą wyglądały także pnącza (powojniki, bluszcze, winobluszcze czy glicynie) swobodnie wspinające się na kamienne murki, słupy i na ściany budynków. Nasadzeniem dodadzą także uroku duże kamienie porośnięte mchem i stare pniaki drzew otulone pnączami.

RADA MISTRZÓW BRW: Im więcej kolorów w ogrodzie, tym bardziej staje się on magiczny. W ogrodzie romantycznym powinny znaleźć się wszelkie rodzaje roślin cebulowych oraz jak najwięcej jednorocznych.

Jakie meble wybrać, by podkreślić romantyczny charakter ogrodu?

Romantyczny ogród to nie miejsce na nowoczesne meble, proste formy architektoniczne, surowy beton czy minimalizm. Jest za to ogromne pole do popisu dla Twojej wyobraźni. Daj się jej ponieść. Najlepiej, gdy romantyczne meble ogrodowe wykonane są z kutego żelaza, kamienia, w tym marmuru, lub odpowiednio dobranego, stylowego drewna. Skup się również na naturalnych surowcach, miękkich formach, pastelowych barwach i tradycyjnych roślinach.

Pamiętaj jednak, że meble wypoczynkowe nie mogą tutaj zajmować centralnego miejsca. Nie eksponuj ich również na pustym placu czy dużym podeście z nowoczesnej terakoty. Doskonale za to będą wyglądać, otoczone roślinami i ukryte w zakątkach ogrodu: klimatyczna ławka wymoszczona miękkimi poduchami w pastelowych barwach lub kwiatowych wzorach, czy huśtawka ogrodowa – wtopione w zieleń, tworzą niezwykle miłą i intymną atmosferę, wręcz idealną na spotkanie dla pary zakochanych.

Fotel bujany Andre
Fotel bujany Andre

Mała architektura w romantycznym ogrodzie

Romantyczną i nieco tajemniczą atmosferę wprowadzą do Twojego ogrodu rozmaite łuki, kratki i pergole oplecione pnączami. Do tego warto wpleść w krajobraz  również drewniane płotki ze sztachet, altany oraz rozwieszone między drzewami ozdobione zwisającymi frędzlami hamaki. Idealne do wypoczynku będą także wiklinowe lub rattanowe fotele. Z kolei wieczorny relaks z pewnością umilą szklane lampiony rozwieszone na gałązkach drzew oraz latarenki, ustawione na stopniach schodów i w altanie.

Stół kamienny Roma
Stół kamienny Roma

Romantyczny ogród nie jest jednak miejscem na surowe rzeźby, czy nowoczesne, kamienne kule. Zdecydowanie lepiej ustawić tutaj zdobione donice i kamienne poidełka dla ptaków. Świetnym pomysłem będą również ogrodowe wazy oraz dzwonki wietrzne.

Czarujące dodatki w romantycznym ogrodzie

Dodatki, które dobierzesz, powinny być bardzo subtelne. Pamiętaj o tekstyliach – miękkich poduszkach i kocach, które posłużą Ci podczas chłodniejszych wieczorów. Na kamiennym stoliku koniecznie ustaw barwne świece, masywną donicę lub wazon z kwiatami.

Doskonałą ozdobą będą też wiklinowe kosze wypełnione roślinami oraz stary rower, pomalowany na pastelowy kolor i przerobiony na kwietnik. Możesz również pomyśleć o oryginalnych dekoracjach w postaci rzeźb, np. niewielkich aniołków lub pary zakochanych. Jeszcze tylko zapal latarenki i wieczór na świeżym powietrzu może trwać w najlepsze!

Dlaczego ogrody romantyczne cieszą się coraz większą popularnością – podsumowanie

Ogród romantyczny to marzenie wielu osób. W romantycznym ogrodzie doskonale spędza się czas wolny, odpoczywa od trudności codziennego życia. To także niezwykle klimatyczne miejsce, w którym wygodnie przyjąć gości. Podczas urządzania romantycznego ogrodu pamiętaj, że z tyłu sadzimy najwyższe rośliny z bujnym wzrostem, obfitym kwitnieniem i rozłożystym pokrojem. Na ścianie budynku sprawdzą się pnące odmiany jak bluszcz pospolity czy winobluszcz pięciolistkowy. Tego typu dodatek do romantycznego ogrodu to gwarancja jednocześnie nostalgii i prywatności (wścibscy sąsiedni nie zaglądną przez „płot”). Na niewielkiej przestrzeni do obsadzenia ścieżki wykorzystaj obwódki rabaty i krzewy różane w nieregularnych grupach lub cynowych wiadrach.

Kreatywnie dobrana aranżacja ogrodowa pozwala cieszyć się pięknem natury w każdym calu.