Salon w stylu art déco: poczuj się jak w latach 30.

Czytaj
28.05.2019

Salon w stylu art déco: poczuj się jak w latach 30.

Elegancki, luksusowy, pełen wyszukanych detali i nonszalanckiej finezji. Taki jest właśnie art déco – styl, w którym perfekcjonizm i doskonałość geometrycznej formy przeplatają się z nutką tajemniczości i subtelnej estetyki. Jak urządzić salon przepełniony intrygującym klimatem minionej epoki?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Art déco: w opozycji do secesji

Dwudziestolecie międzywojenne to stosunkowo krótki okres w dziejach ludzkości. Te blisko dwadzieścia lat oddzielających czas konfliktów światowych zapisało się jednak znaczącymi zgłoskami w historii odrodzonej Polski. Niemały wkład wniosło między innymi w rozwój architektury.

Komoda Orland dodaje wyrazistości w spokojnym, stonowanym salonie

Zmęczeni nieuporządkowaniem formy i brakiem dyscypliny w przestrzeni, właściwym dla secesjonistycznej narracji, artyści postanowili stworzyć styl, który będzie jej przeciwieństwem. Nowy kierunek miał w założeniu łączyć w sobie funkcjonalność sztuki użytkowej z najwyższą jakością wykonania i użytych materiałów. Tak właśnie powstał art déco, czyli styl dla osób, które cenią luksusowe i wysublimowane wnętrza.

Urządzanie od podstaw, czyli podłogi i ściany w stylu art déco

Przy dużym wyszukaniu i bogactwie zdobień, reprezentowanych przez meble z lat 30., styl art deco cechuje się przede wszystkim naturalnością. Stąd też takimi właśnie materiałami powinieneś się kierować, wybierając podłogę do swojego salonu. Nie oznacza to jednak, że zwykły, drewniany parkiet nada mu pożądany efekt.

Podłogi w konwencji art déco przybierają formę prawdziwych dzieł sztuki. Wyszukane wzory desek, ułożonych w wymyślny sposób (np. jodełkę), łączą w jednej płaszczyźnie różne kolory oraz ekstrawaganckie, geometryczne wzory.

Innym, równie trafionym rozwiązaniem, są płytki ceramiczne, ułożone w charakterystyczną, czarno–białą szachownicę. Owa klasyka barw, połączona z głębokimi, ciemnymi odcieniami brązów, burgundu czy mrocznej zieleni ścian, nada Twojej sypialni niepowtarzalnego klimatu rodem z minionej epoki. Do tego klimatyczne oświetlenie art déco oraz ekstrawaganckie, złote czy srebrne wykończenia, dodadzą pierwiastka luksusu i intrygującej tajemniczości.

 

Jakie oświetlenie w stylu z międzywojnia?

Niezwykle ważne znaczenie dla aranżacji salonu w omawianym stylu posiada odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. W jaki sposób je dobrać? Otóż powinno być ono równie okazałe i efektywne, jak cała reszta wnętrza.

Oświetlenie art déco zdecydowanie jest nienajlepszym pomysłem dla zwolenników minimalistycznych, punktowych rozwiązań. W konwencji z międzywojnia ma być ono przede wszystkim olśniewające i wyraźnie przykuwające uwagę. Z tego powodu kluczową rolę odgrywają tu bogate, kryształowe żyrandole, które wprowadzają powiew ekstrawagancji i niemalże dworskiego luksusu. Podobny efekt nadają modele z żarówkami imitującymi świeczki bądź pełne kryształowych lub lustrzanych powierzchni.

 

Lampa stołowa Proud
Lampa stołowa Amy
Żyrandol Cuimbra I

Analogicznie rzecz wygląda z lampami. Wiszące bądź stołowe, przyozdobione w barwną mozaikę lub efektowne, geometryczne wzory – nie tylko klimatycznie oświetlą wnętrze, ale i będą stanowiły ozdobę, od której nie sposób oderwać wzroku.

 

Meble z lat 30.­ – raj dla miłośników klimatów retro

Odpowiednio dobrane podłogi i ściany oraz oświetlenie to dopiero początek. Niepomiernie ważną rolę odgrywa bowiem odpowiednie wyposażenie wnętrza. Co właściwe dla omawianego stylu, powinno ono prezentować najwyższą jakość i ponadczasową elegancję. To jednak nie wystarczy.

Meble z lat 20. w harmonijny sposób łączą w sobie walory estetyczne i użytkowe. Jedno jest przy tym pewne – w sypialni art déco nie ma miejsca dla syntetyków czy minimalistycznych mebli i dekoracji. Efektowna, obita jasną tkaniną sofa art déco czy opływowy fotel z zaokrąglonym zagłówkiem podkreślą wyjątkowy charakter dawno minionej epoki.

Sofa Cupido nawiązuje swoją formą do stylu art déco

Całość efektu dopełniają gustowne, wyszukane dodatki: optycznie powiększające przestrzeń lustra w zdobionej ramie, niklowane zegary z inkrustacjami, welurowe poduszki ułożone na sofie art déco czy kryształowe żyrandole. W konwencji międzywojnia nie ma miejsca na przypadek. Każdy detal jest pieczołowicie przemyślany, co nadaje sypialni niepowtarzalnego, stylowego wyrazu.