Przejdź do sklepu brw.pl

Styl botaniczny: poczuj lato w domu

Czytaj
30.05.2020

Styl botaniczny: poczuj lato w domu

Obecnie coraz bardziej doceniamy zbawienny wpływ natury na nasze zdrowie i samopoczucie. Staramy się o nią dbać i jak najczęściej mieć z nią kontakt. Niestety wśród wielu obowiązków nie zawsze mamy czas na spacer w lesie czy ogrodzie. Dlatego warto zaprosić ją do swojego domu za pomocą stylu botanicznego. Naturalne materiały, mnóstwo zieleni, tekstylia z motywami roślinnymi – taki właśnie jest styl botaniczny. Sprawdź, jak z jego udziałem zorganizować wystrój wnętrza, dzięki któremu ciągle będziesz się czuć jak na świeżym powietrzu.

Styl botaniczny: poczuj lato w domu

 

Styl botaniczny – co go wyróżnia? 

Naturalne materiały, motywy roślinne i dominujące wzory botaniczne – tak w skrócie można scharakteryzować styl botaniczny. Znakomicie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu i każdej aranżacji wnętrz, od salonu po łazienkę. Trend botaniczny to przede wszystkim wiele korzyści. Obecność naturalnych barw działa uspokajająco i relaksująco. Przez cały rok będziesz cieszyć się letnią atmosferą, a Twoje mieszkanie będzie wyglądać niezwykle stylowo. Ponadto styl botaniczny wpisuje się w ideę dbania o środowisko dzięki zastosowaniu ekologicznych materiałów. Nie sposób nie wspomnieć o dodatkowej korzyści, jaką dają rośliny doniczkowe. Część z nich bowiem skutecznie oczyszcza powietrze z toksycznych związków, które za sprawą różnych czynników się tam znajdują.

Jak zatem wprowadzić styl botaniczny do wnętrza swojego domu? Oto kilka porad, jak to zrobić!

Wszystkie odcienie stylu botanicznego

Kolorystyka wnętrz urządzonych w każdym wydaniu stylu botanicznego będzie opierała się o naturalne barwy, przede wszystkim zieleń. Różne jej odcienie-od jasnego i soczystego po ciemny butelkowy- powinny pojawić się na ścianach, meblach i dodatkach. Towarzyszyć jej będą brąz i szarość ze względu na wykorzystanie jasnego drewna, metalu, czy kamienia.

Botaniczny dom powinien być jasny i przestronny, dlatego najlepszym tłem dla innych barw będzie biel lub jasny beż. Ściany w tych kolorach sprawią, że cała uwaga skupi się na królujących wzorach botanicznych, które przy okazji wprowadzają do domu pozytywny nastrój. Trend botaniczny potrafi wprowadzić do domu harmonię i spokój.

Styl botaniczny a aranżacja ścian

Dobrym pomysłem może okazać się przyozdobienie jednej ze ścian tapetą z liściastym motywem w rozmiarze makro. Przyciągnie ona uwagę i doda wnętrzu nowoczesnego wyglądu. Taki pomysł sprawdzi się w przestronnym salonie, przedpokoju czy łazience, gdzie często brakuje dodatków. Podobny efekt zapewni też boazeria ułożona w ciekawy wzór. Pamiętaj jednak, że może ona bardzo pomniejszyć i przyciemnić pokój, dlatego w niektórych przypadkach można postawić na pomalowanie jej np. na biało. Trend botaniczny nie powinien bowiem pomniejszać przestrzeni. Pamiętaj, że w każdej aranżacji wnętrz trzeba dostosować projekt do możliwości.

Styl botaniczny a podłoga

Idealną nawierzchnią podłóg będzie naturalne drewno, ale sprawdzą się też inne przypominające je materiały, np. winyl czy laminat. Panele, podobnie jak ściany, powinny mieć jasny odcień, aby optycznie powiększać wnętrza i stworzyć bazę dla botanicznych dekoracji. Jeśli masz jasną, drewnianą podłogę i drewniane elementy dekoracyjne lub meble, jeśli o krok od połączenia stylu botanicznego i stylu boho.

Wzór botaniczny na meblach

W przypadku mebli do wnętrz w stylu botanicznym najlepiej wyglądać będą te drewniane, o naturalnych odcieniach brązu. Solidna konstrukcja oraz prosta forma pozwolą cieszyć się nimi przez lata i stworzą idealną bazę dla całej aranżacji. Ciemniejsze kolory będą prezentować się niezwykle stylowo w towarzystwie jaśniejszych ścian, a widoczne sęki dodadzą charakteru.

W bardzo ciemnych lub niewielkich wnętrzach można zamiast tego postawić na biel. Dodatkowo połyskliwe, lakierowane fronty mebli pomogą optycznie powiększyć pokój. Jednak również w tym przypadku warto poszukać takich szafek i komód, które posiadają przynajmniej niewielki, drewniany akcent, np. ozdobną wstawkę, uchwyty, blaty czy nóżki. Dobrze będą się prezentować przy odcieniach zieleni.

W przyrodniczą aranżację świetnie wpiszą się też lekkie krzesła z naturalnego rattanu oraz drewniane stoły na prostych, cienkich nogach. Są one niezwykle wygodne, nie zajmują wiele miejsca i są łatwe do przenoszenia. Natomiast ich design i materiał, z którego są wykonane, już na pierwszy rzut oka kojarzą się z wypoczynkiem w ogrodzie botanicznym. Wystarczy na takim siedzisku położyć miękką, ozdobną poduszkę lub koc w egzotyczne kwiaty i można cieszyć się wygodnie spędzonym popołudniem.

Meble tapicerowane, takie jak fotele, kanapa czy sofa, również powinny mieć nieskomplikowany kształt. Ich obicie może być jednokolorowe, np. szare, ciemnozielone czy granatowe. Znakomicie będą prezentować się na nich barwne dekoracyjne poduszki i narzuty. Można również zdecydować się na ciekawy wzór botaniczny tapicerki, taki jak liście czy kwiaty.

Sofa Clarc II stanowi idealną bazę dla wzorów botanicznych
Sofa Clarc II stanowi idealną bazę dla wzorów botanicznych

Pokochaj wzór botaniczny

Prawdziwym polem do popisu w stylu botanicznym będą wszelkiego rodzaju dodatki. Miękkie koce i ozdobne poduszki powinny znaleźć się na każdym siedzisku. Stworzą swoistą urban jungle, w której poczujesz się doskonale. Egzotyczne kwiaty, liście paproci, liście bananowca, czy palmy oraz wszelkiego rodzaju roślinność to obowiązkowe motywy. Dla urozmaicenia na części z nich mogą znaleźć się również geometryczne nadruki lub przeszycia, oczywiście utrzymane w odpowiedniej kolorystyce. Aby przełamać nieco schemat, niektóre poduszki mogą być całkowicie gładkie, w ciemnych i intensywnych barwach lub pastelowych odcieniach, np. różu lub błękitu.

 

Wzory botaniczne powinny pojawić się również na innych dodatkach i dekoracjach wprowadzanych do wnętrza. Doskonale nadają się do tego zasłony, pościel, dywany, ręczniki czy wycieraczki. Na pustej ścianie może zawisnąć obraz z zieloną roślinnością, a na komodzie stanąć oryginalna, pozłacana patera lub figurka w kształcie liścia albo ananasa. Wypełnienie wolnej przestrzeni takimi stylowymi dekoracjami wprowadzi pogodny nastrój. A styl botaniczny taki nastrój kocha!

Styl botaniczny i rośliny

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rośliny oczyszczają powietrze, dlatego koniecznie trzeba je zaprosić do swojego wnętrza, zwłaszcza jeśli urządzamy je w stylu botanicznym. Piękna dodadzą im gliniane donice, które mogą być zdobione różnego rodzaju wzorami. Obecność roślin zielonych i kwiatów zbliży Cię z naturą, we wszystkich wnętrzach wprowadzi wspaniały klimat, a przy okazji zieleń zapewni nieco zdrowsze powietrze w domu.

Dodatki z praktyczną funkcją we wnętrzu botanicznym

Dodatki mogą nie tylko upiększać wnętrza, ale pełnić praktyczne funkcje. Porozstawiane w całym pomieszczeniu wiklinowe kosze pomogą Ci utrzymać porządek i będą świetnie pasować do pozostałych ozdób w stylu botanicznym. Przydać się też mogą szklane naczynia o prostych kształtach, np. misy czy wazony, w których umieścisz cięte kwiaty czy żywe rośliny.

To właśnie prawdziwej roślinności na pewno nie może zabraknąć w inspirowanym przyrodą domu. Najróżniejsze gatunki powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Dzięki naturalnej zieleni przez cały rok będziesz czuć się tak zrelaksowany, jak na wakacjach. Żywe kwiaty, sukulenty i paprocie nie potrzebują już dodatkowych ozdób, dlatego sprawdzą się proste doniczki w barwach ziemi, np. odcieniach brązu, beżu czy szarości. Mogą one być wykonane z drewna lub ceramiki.

Jeśli masz kłopot z utrzymaniem domowych roślin przy życiu i szukasz porady na ten temat, zajrzyj do artykułu „Dlaczego rośliny więdną? Poznaj najczęstsze przyczyny.”.

Oświetlenie w botanicznym klimacie

Jakie oświetlenie będzie wyglądać najlepiej przy wzorach botanicznych? Przede wszystkim barwa żarówek w głównych lampach powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej. Przyjemną atmosferę, zwłaszcza wieczorami, zapewni też ciepłe światło, które przeniesie Cię do romantycznego, letniego ogrodu. Taki nastrój spotęgują porozstawiane gdzieniegdzie świece oraz lampiony.

Materiałami idealnie nadającymi się na klosze lamp będą oczywiście rattan, drewno i metal. Dominować powinny proste, geometryczne kształty oświetlenia. Niekoniecznie oznacza to jednak nudę. Stylowe i ekologiczne lampy bio zachwycają swoim nowoczesnym designem.

Równie dobrze sprawdzą się lampy kuliste, zarówno te wiszące, jak i podłogowe czy stołowe. Klosze z barwionego lub mlecznego szkła będą wyglądać znakomicie w towarzystwie zieleni i wzorów botanicznych. Jeszcze innym, niezwykle modnym rozwiązaniem będą stylowe, nieosłonięte kloszem żarówki, które wpiszą się w organiczny wystrój wnętrz.

Lampa wisząca Quattro o kulistym kształcie doskonale rozświetli naturalne wnętrze
Lampa wisząca Quattro o kulistym kształcie doskonale rozświetli naturalne wnętrze

Styl botaniczny będzie pasował do każdego wnętrza i z pewnością wielu osobom przypadnie do gustu. Jest on prosty, ekologiczny i nowoczesny. Wprowadzi do Twojego domu spokój, harmonię i radość z możliwości obcowania z naturą nie tylko latem. Co więcej, z pewnością długo nie wyjdzie z mody, więc będziesz cieszyć się nim przez lata.