Przejdź do sklepu brw.pl

Styl rustykalny – jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Czytaj
25.10.2019

Styl rustykalny – jak wprowadzić go do swojego wnętrza?

Jeśli kiedykolwiek chodził Ci po głowie rustykalny dom, ale mieszkasz w mieście, za pomocą dekoratorskich “sztuczek” możesz stworzyć jej namiastkę nawet w bloku. Pomocne w uzyskaniu efektu rustykalnego stylu są zarówno dodatki, jak i meble. Styl rustykalny uwielbia to, co naturalne, bliskie kolorom ziemi i proste. Czym jeszcze charakteryzuje się styl rustykalny i jakie meble będą pasować do dodatków w tym klimacie?

 

salon drewno

 

Mieszkanie za miastem wydaje Ci się kuszące i kojarzy Ci się głównie z odpoczynkiem na łonie natury? Słusznie, choć to tylko część prawdy na temat życia na wsi. Jak jest naprawdę, opowiedzą Ci na pewno znajomi lub rodzina, która na co dzień żyje poza miastem.

Dom w takim stylu to świetny pomysł! Tym bardziej, że wystarczy niewielki nakład sił i koszt, aby zmienić niewyróżniające się mieszkanie w cichy, spokojny azyl – nawet, jeśli wchodzisz do niego prosto z zatłoczonej i pełnej samochodów ulicy. Chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć rustykalny dom? Oto jego cechy charakterystyczne i zasady, którymi warto się kierować, by wyczarować wiejski klimat w swoim mieszkaniu.

 

Zanim zaczniesz urządzać wnętrze w stylu rustykalnym

Styl rustykalny stał się niesłychanie popularny, dlatego coraz więcej osób rozważa wprowadzenie go do swojego domu. Część jednak blokuje poczucie, że w rustykalnych aranżacjach wnętrz powinno znaleźć się tylko to, co stare. Według takiej idei drewniane meble powinny pochodzić z minionych dziesięcioleci, a odchodząca w wielu miejscach farba w niczym nie przeszkadza. Tymczasem wnętrze w stylu rustykalnym kocha różne połączenia, w tym również te nieoczywiste. Dość łatwo zestawić go ze stylem skandynawskim – w jednym i drugim pojawiają się naturalne materiały, stonowane kolory z ciekawymi elementami, dużo drewna. W jednym i drugim przypadku można stworzyć niezwykle przytulną atmosferę w domu.

W stylu rustykalnym (czy też w stylu wiejskim, bo można je poniekąd traktować jako tożsame), można wprowadzić również odrobinę nowoczesności. Połączenie w ramach jednej aranżacji wnętrz tych dwóch biegunów może dać zaskakujący skutek. Trzeba to jednak zrobić umiejętnie. Aby urządzić salon w stylu rustykalnym i przyprawić go odrobiną nowoczesności, można postawić na piękne, lakierowane drewno i dodatki z mlecznego szkła. W rustykalnej sypialni przyda się natomiast duża szafa z dostępem do lustra. Chcąc urządzić kuchnię i podkreślić w niej styl rustykalny połączony z nowoczesnością, można drewniane meble ozdobić uchwytami stalowymi w antracytowym kolorze. Przemyślane połączenia mogą wyglądać zachwycająco!

Styl rustykalny to nie tylko stare meble. To nurt w urządzaniu wnętrz, w którym mieści się o wiele więcej!

 

Styl rustykalny – co to takiego i skąd właściwie pochodzi?

Zanim doradzimy Ci, jak urządzić dom zgodnie ze stylem rustykalnym, warto dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia tej estetyki. Często nawet amatorzy designu nie do końca rozumieją, co znaczy rustykalność. Czy to oznacza, że mieszkanie powinno wyglądać jak skansen? Niekoniecznie!

Sprawdzając w słowniku języka polskiego PWN, rustykalność oznacza coś, co ma cechy wiejskie i wiąże się z mieszkańcami wsi. Nie sięgając daleko, pierwszym skojarzeniem z takim designem jest przywiązanie do tradycji, historii i natury. Cenione są wiekowe przedmioty, które – zanim zostaną wyrzucone – obowiązkowo zaliczą renowację i naprawę. Styl rustykalny cechują; naturalne materiały, odrobina vintage i akcenty związane z naturą.

Na fali coraz większej tęsknoty za wolniejszym i spokojnym życiem zgodnym z rytmem natury styl wiejski wraca na salony! Nasza polska wieś potrafi zaskoczyć uroczymi detalami oraz estetycznymi rozwiązaniami.

Piece kaflowe z końcówki XIX i początku XX wieku, kuchenki z piecykiem na drewno, kuchenne oszklone kredensy, solidne biurka i stoły, które pamiętają tamte lata, powały, stropy i wykończenia wnętrz, wiklinowe kosze, drewniane deski na podłodze, ciężkie żyrandole… – to zaledwie ułamek rozwiązań, które możesz wprowadzić u siebie. Styl ten, dzięki nawiązaniom do dawnych gospodarstw i dworków, przypomina o ich dawnej świetności.

 

Po czym rozpoznać dom w stylu rustykalnym? Popularne materiały

Jeśli we wnętrzach pociąga Cię przeszłość i drewno zawsze było Ci bliższe niż szkło i metal, styl rustykalny to coś dla Ciebie. Zatrzymaj czas lub połącz nowoczesność z tradycją.

Jakie tekstylia znajdziesz na pewno w domu w stylu rustykalnym? Króluje bawełna, len, wełna, włókna konopi i płótno, choć trafić się może również organza (cienka, przejrzysta tkanina z przędzy jedwabnej), która najlepiej sprawdza się w oknach, jako firana.

Z cienkiego lnu szyte są zasłony i obrusy, a z płótna ściereczki, obrusy i bieżniki. Dywany za to (jeśli są w rustykalnym domu), najczęściej wykonane są z konopi i wełny. Jeśli chodzi o wzornictwo – często pojawiają się pasy lub wzory ludowe. Na pewno nie będziesz też w stanie oprzeć się też ciepłym, wełnianym kocom.

 

Jakie materiały królują, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz? Prym wiedzie drewno (najlepiej z widocznymi słojami, naturalnymi skazami i z wielopokoleniową historią). Oczywiście zawsze możesz zdecydować się na meble oraz dodatki imitujące stare drewno – to często tańsze i łatwiej dostępne rozwiązanie.

Drewniane półki i stoły z wiekowego lub celowo postarzanego drewna będą królować w każdej rustykalnej kuchni. Połączyć je możesz z nowoczesnym, dyskretnym sprzętem AGD, np. w czarnym kolorze. Jasne drewno i ciemny sprzęt stworzą ciekawy, nowoczesny kontrast.

 

Więcej o stylu eklektycznym znajdziesz w artykule „Chaos czy kontrolowany nieład? Styl eklektyczny”.
Innym ważnym i dominującym elementem domu w stylu rustykalnym jest kamień.Warto poszukać również wyrobów z gliny, ceramiki, a także z metali (mosiądzu, żelaza czy też supermodnej i przyjaznej Instagramowi miedzi). Nie zapomnij o koszach z wikliny i emaliowanych garnkach – one również stworzą klimat rodem z domu naszych babć i dziadków.

 

Nawiązując do domów naszych prababć, możesz też pokryć przynajmniej jedną ścianę drewnianymi deskami czy panelami lub pomalować ją na biało.

 

Popularne kolory w stylu rustykalnym

Jeśli chcesz mieć rustykalny dom i w związku z tym czeka Cię też przemalowanie wnętrz, zastanów się nad kolorami, które są bliskie naturze i stonowane: bielą, ecru, beżem i kolorami ziemi. Nie bój się – nie oznacza to wcale nudy.

Kolor ścian i innych dużych powierzchni niech będzie tylko tłem dla innych, kolorowych akcentów. Tych jest w ludowym designie wiele – choćby w wycinankach kurpiowskich czy kwiatach, które zobaczyć można we wsi Zalipie.

Wzory i aplikacje mogą być wykorzystywane zarówno na ścianach, jak i na meblach czy domowych tkaninach. Pasy, kratki i kwiaty oraz inne ornamenty ożywią znacznie dom w stylu rustykalnym. Taką samą rolę spełnią tutaj cięte kwiaty w wazonie – najlepiej te polne. Świetnie sprawdzą się goździki, maki, nasturcje, mieczyki, cynie i dalie, które będą się trzymać nawet przez 2 tygodnie.

 

Meble w stylu rustykalnym – urządź się na wiejską modłę

Jakie meble odnajdą się najlepiej w rustykalnym domu? Szafy, komody, łóżka i półki powinny mieć prostą klasyczną linię, być wykonane z litego drewna i posiadać solidną stabilną konstrukcję. Meble powinny być pomalowane na jednolity, najlepiej biały kolor lub całkiem naturalne.

Komody mogą być dodatkowo wyposażone w ozdobne gałki czy żłobione wzory etniczne albo kwiatowe. W sypialni zdecyduj się na klasyczne drewniane łóżko, a nie na nowoczesną rozkładaną sofę. Dobrym drewnem na łóżko będzie np. dąb lub sosna. Łóżko nie musi być jednak drewniane. Może posiadać żelazną, dekoracyjną ramę, która przypomina łóżka z końca XIX wieku.

A co obok łóżka? Oczywiście – stolik nocny. Nie bez znaczenia jest również pościel – sprawdzi się klasyczna biała, w polne kwiaty lub z ludowym motywem. Co ważne – wcale nie musisz jej chować. Wystarczy, że nakryjesz pościel pledem lub grubszą narzutą.

Rustykalny dom to nie skansen!

Decydując się na wprowadzenie stylu rustykalnego w domu, nie musisz stawiać wyłącznie na stare, ludowe akcenty. Dosłowność nie zawsze jest ciekawa i czasem nie przyciąga tak mocno jak interesujące kontrasty i gra kształtów, struktur, stylów i kolorów.

Styl rustykalny kocha mariaże z innymi trendami aranżacyjnymi! Możesz śmiało połączyć rustykanle elementy z obecnie królującym skandynawskim klimatem, a także wprowadzić jego elementy w klasycznie urządzonym wnętrzu, któremu brakuje fantazji i polotu. Sielskie detale ciekawie zagrają również w mieszkaniach typu modern vintage, gdzie nowoczesność łączy się z latami 50. i 60. Sięgnij po emaliowane dzbanki i kubki, modne obecnie makramy, wyroby z wikliny lub makatki, które można zawiesić na ścianie.