Świąteczne dekoracje balkonu i tarasu: nie tylko śnieg i szron

Czytaj
14.12.2019

Świąteczne dekoracje balkonu i tarasu: nie tylko śnieg i szron

Ozdabiając dom na święta, nie ograniczaj się jedynie do wnętrza. Warto zadbać również o ozdoby na zewnątrz np. na tarasie czy w ogrodzie. Świąteczne dekorowanie balkonu jest równie przyjemne, co ubieranie choinki. Podpowiemy Ci, jakie zimowe dekoracje najlepiej wybrać, aby świąteczna atmosfera zawitała również tutaj.

dekoracje świąteczne na balkonie

 

Dekoracje świąteczne na balkon: na przekór zimowym chłodom

Początek grudnia to czas, kiedy w wielu domach pojawią się pierwsze świąteczne akcenty, w niektórych stoi już nawet pięknie ubrana choinka – z kolorowymi bombkami, świecącymi łańcuchami i migoczącymi lampkami. Na stole pojawia się stroik z żywego igliwia, a na parapecie świeczniki i świąteczne figurki. Sprawdź, jak udekorować okno na święta.

W szale świątecznego dekorowania, nie zapominaj jednak o balkonie i tarasie oraz o umieszczeniu świątecznych ozdób również w ogrodzie. Przekonaj się, jak ich piękna oprawa dopełni klimatyczną, zimową aranżację.

 

Zanim zaczniesz wieszać dekoracje

Tak jak w przypadku dekoracji wewnętrznych, pamiętaj o umiarze, aby ozdoba nie wyglądała pretensjonalnie, a elegancko. Ponieważ nadmiar migających światełek, kolorowa choinka i mnogość świecących figurek czy innych detali, każdego przyprawi o zawrót głowy. Dlatego, zanim zaczniesz wieszać ozdoby, rozważ które świąteczne dekoracje balkonu i tarasu będą najodpowiedniejsze, ile masz na nie miejsca oraz czy wybrany przez Ciebie zestaw na pewno będzie wystarczający. Najlepiej wyglądają dekoracje utrzymane w tej samej kolorystyce lub stylu np. bombki w tym samym kolorze, jednak o różnej wielkości.

Montując dekoracje na prąd, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo. Do użycia poza budynkiem nie nadają się produkty przeznaczone do wnętrz. Są one zbyt słabo zabezpieczone przed wilgocią. Używając przedłużaczy, sprawdź, czy miejsca wpięć przewodów są odpowiednio zabezpieczone przed śniegiem oraz wodą.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup LED-owej figurki, którą chcesz ustawić na zewnątrz, upewnij się, że nadaje się ona do takiego użytku. Przede wszystkim musi być ona odporna na wilgoć i działanie niskich temperatur. Tego typu ozdoby oznaczane są symbolem IP44.

 

Balkon w świątecznej odsłonie

Na balkonie najlepiej sprawdzają się różne „systemy świetlne”, które możesz łączyć ze sobą w zależności od swojego gustu i oczywiście rozmiaru balkonu. Nawet najprostszy łańcuch światełek, który owiniesz wokół barierek i ram okiennych, będzie zachwycającą dla oka ozdobą.

Świecące, świąteczne girlandy to chyba jedna z najpopularniejszych ozdób zawieszanych na balkonach i tarasach (to tradycyjny i powszechnie lubiany element dekoracji). Ozdoba tego typu wygląda jak połączone ze sobą gałązki świerku, oplecione światełkami. Zazwyczaj oplata się nimi balustrady, jednak ciekawym pomysłem jest również zawieszenie ich nad oknami, ułożenie na zewnętrznych parapetach lub przytwierdzone do donic. Dla urozmaicenia, do standardowych girland, możesz doczepić szyszki, suszone owoce lub inne świąteczne motywy np. bombki lub sztuczne płatki śniegu. Jeżeli nie przepadasz za własnoręcznym zdobieniu gałązek, istnieją gotowe ozdoby z bombkami, oplecione sznurem lampek LED-owych.

Górną część balkonu, udekoruj łańcuchem wiszących lampek, kształtem przypominającym np. płatki śniegu lub lodowe sople.

 

Girlanda
GIRLANDA ZEWNĘTRZNA NIRVANA

 

Kolejny pomysł – sprawdzi się o ile pozwoli Ci na to metraż lub posiadasz ogród. Zjawiskowym rozwiązaniem są specjalne siatki świetlne. Zarzuca się je bezpośrednio na krzewy lub drzewa. Możesz podwiesić je również pod sufitem, co da piękny, trójwymiarowy efekt świetlny.

 

Choinka… nie tylko w salonie

Świąteczne drzewka pięknie prezentują się nie tylko w salonie, ale również na balkonie. Zamiast żywej choinki możesz ustawić drewnianą, którą w dodatku z łatwością samodzielnie wykonasz. To bardzo efektowna i zarazem subtelna ozdoba.

Wystarczy kilka różnej długości desek i wodoodporny lakier. Nie lubisz robić takich ozdób, żaden problem – bez problemu zakupisz gotowy model albo taki, który samodzielnie przyozdobisz. Drewniane choinki pięknie prezentują się ozdobione białymi światełkami.

Oprócz świecących lampek twój taras może udekorować również, roztaczającym świąteczny nastrój drzewkiem LED. To również wspaniała baza dla wiszących ozdób, takich jak np. bombki.

 

Świąteczne figurki LED: zimowe dekoracje na balkon i taras

Kolejnym sposobem, aby Twój taras rozbłysnął świątecznym blaskiem są LED-owe ozdoby. Ich wybór jest naprawdę spory. Na rynku z łatwością znajdziesz figurki Świętego Mikołaja, bałwanków, renifery, anioły, gwiazdy, choinki czy duże kolorowe prezenty. Wystarczy ustawić ozdobę w odpowiednim miejscu i podłączyć do zasilania.

Świecące figurki możesz również ustawić w ogrodzie. Ciekawie wyglądają również figurki wykonane z drutu owiniętego taśmą LED.

lampa dekoracyjna świąteczna
Lampa zewnętrzna Star

 

Jak ozdobić mały balkon na święta?

Na małych balkonach, gdzie ogranicza Cię powierzchnia, świetnie sprawdzą się pojedyncze symbole świąteczne np. mały stroik świąteczny, pojedynka figurka LED oraz białe, czerwone lub złote latarnie ze świecą.

lampion dekoracja

Możesz również ozdobić jedynie balustradę i ściany elewacji np. świątecznymi wiankami, które dodają dużo uroku, a które zazwyczaj wiesza się na drzwiach wejściowych. Równie atrakcyjnie będą wyglądać zawieszone tuż przy drzwiach balkonowych.

Jeśli masz na zewnątrz zimozielone drzewka w donicach, możesz również udekorować je bombkami i światełkami.

 

Ozdoby DIY, czyli jedyne w swoim rodzaju dekoracje świąteczne na balkon

Jeżeli lubisz majsterkować, dużo radości sprawi Ci wykonanie ozdób świątecznych we własnym zakresie. Dzięki temu uzyskasz niepowtarzalną dekorację, która będzie stanowić wyjątkową ozdobę Twojego balkonu i tarasu.

Stroik wykonasz na bazie gałęzi iglaków. Do tego dobierz ozdoby, które najbardziej Ci się podobają: szyszki (możesz pomalować je sprayem na złoty lub srebrny kolor), zasuszone krążki cytrusów, rajskie jabłuszka, kolorowe wstążki, laski cynamonu i bombki. Żywe gałązki ustaw w stabilnej wysokiej donicy lub wazonie i według własnej inwencji zawieś na nich ozdoby, tak jak to robisz ubierając choinkę.

lampy na święta

Zimowe dekoracje balkonu, czyli stwórz świąteczny ogród

Różnego rodzaju dekoracje zewnętrzne są doskonałym sposobem na budowanie świątecznej atmosfery. Jeżeli chcesz przystroić swój ogród, najlepiej zdecyduj się na łańcuchy świetlne z taśm LED, które stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych lampek. Łatwo przyczepisz je do każdej powierzchni, dlatego sprawdzą się jako ozdoba krzewów, drzewek i małej architektury ogrodowej.

Tak jak na tarasie sprawdzą się tutaj również podświetlone figurki. Najmłodsi domownicy będą zachwyceni, jeżeli w ogrodzi zobaczą sanie Świętego Mikołaja z ulubionymi reniferami.

Szukasz klimatycznego oświetlenia zewnętrznego na balkon lub taras? Sprawdź ofertę dostępną na BRW.pl.